SCOTTISH FOOTBALL RESULTS DATABASE
LEAGUE SELECTOR CLUB RANKINGS

2021-22 JUL 21AUG 21SEP 21OCT 21NOV 21DEC 21JAN 22FEB 22MAR 22APR 22MAY 22JUN 22
2020-21 JUL 20AUG 20SEP 20OCT 20NOV 20DEC 20JAN 21FEB 21MAR 21APR 21MAY 21JUN 21
2019-20 JUL 19AUG 19SEP 19OCT 19NOV 19DEC 19JAN 20FEB 20MAR 20APR 20MAY 20JUN 20
2018-19 JUL 18AUG 18SEP 18OCT 18NOV 18DEC 18JAN 19FEB 19MAR 19APR 19MAY 19JUN 19
2017-18 JUL 17AUG 17SEP 17OCT 17NOV 17DEC 17JAN 18FEB 18MAR 18APR 18MAY 18JUN 18
2016-17 JUL 16AUG 16SEP 16OCT 16NOV 16DEC 16JAN 17FEB 17MAR 17APR 17MAY 17JUN 17
2015-16 JUL 15AUG 15SEP 15OCT 15NOV 15DEC 15JAN 16FEB 16MAR 16APR 16MAY 16JUN 16
2014-15 JUL 14AUG 14SEP 14OCT 14NOV 14DEC 14JAN 15FEB 15MAR 15APR 15MAY 15JUN 15
MARCH 2020 RESULTS
DATE TEAM 1   SCORE   TEAM 2   COMPETITION
12/03/2020 Rangers 1-3 Bayer Leverkusen {GER} UEFA Europa Lg.
11/03/2020 Saint Mirren 1-0 Heart of Midlothian   Scottish Premier
11/03/2020 Fort William 1-2 Forres Mechanics   Highland Lg.
11/03/2020 Fraserburgh 7-0 Huntly   Highland Lg.
11/03/2020 East Kilbride 1-4 Spartans   Lowland Lg.
11/03/2020 Mid Annandale 1-3 Abbey Vale   SoS Lg.
11/03/2020 Clydebank 0-2 Auchinleck Talbot   West Junior Premier
11/03/2020 Dunipace 2-1 Kinnoull   EoS Lg. Cup
10/03/2020 Dundee 2-0 Ayr United   Scottish Champ.
10/03/2020 Inverness Caledonian Thistle 3-1 Queen of the South   Scottish Champ.
10/03/2020 Partick Thistle 1-1 Dunfermline Athletic   Scottish Champ.
10/03/2020 Stranraer 0-1 Montrose   Scottish Lg. 1
10/03/2020 Ross County Reserves 5-0 Hamilton Academical Reserves   SPFL Reserve Lg.
10/03/2020 Elgin City 3-2 Cowdenbeath   Scottish Lg. 2
10/03/2020 Stirling Albion 1-7 Cove Rangers   Scottish Lg. 2
10/03/2020 Kelty Hearts 2-2 BSC Glasgow   Lowland Lg.
10/03/2020 Livingston Reserves 2-0 Queen's Park Reserves   SPFL Reserve Lg. Div. 2
10/03/2020 Heriot-Watt University 1-3 Linlithgow Rose   EoS Lg. Cup
10/03/2020 Preston Athletic 1-2 Leith Athletic   EoS Lg. Cup
09/03/2020 Dunfermline Athletic Reserves 0-2 Heart of Midlothian Reserves   SPFL Reserve Lg.
09/03/2020 Greenock Morton Reserves 3-5 Motherwell Reserves   SPFL Reserve Lg.
09/03/2020 Kilmarnock Reserves 1-1 Dundee United Reserves   SPFL Reserve Lg.
09/03/2020 Queen of the South Reserves 0-1 Saint Mirren Reserves   SPFL Reserve Lg.
09/03/2020 BSC Glasgow Reserves 0-9 Alloa Athletic Reserves   SPFL Reserve Lg. Div. 2
09/03/2020 East Kilbride Reserves 1-1 Ayr United Reserves   SPFL Reserve Lg. Div. 2
09/03/2020 Buckie Thistle U20 1-1 Banks o' Dee U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
08/03/2020 Ross County 0-1 Rangers   Scottish Premier
07/03/2020 Aberdeen 3-1 Hibernian   Scottish Premier
07/03/2020 Celtic 5-0 Saint Mirren   Scottish Premier
07/03/2020 Hamilton Academical 1-0 Kilmarnock   Scottish Premier
07/03/2020 Heart of Midlothian 1-1 Motherwell   Scottish Premier
07/03/2020 Saint Johnstone 1-0 Livingston   Scottish Premier
07/03/2020 Alloa Athletic 2-0 Inverness Caledonian Thistle   Scottish Champ.
07/03/2020 Ayr United 0-0 Dundee   Scottish Champ.
07/03/2020 Dundee United 1-1 Partick Thistle   Scottish Champ.
07/03/2020 Dunfermline Athletic 1-1 Queen of the South   Scottish Champ.
07/03/2020 Greenock Morton 1-1 Arbroath   Scottish Champ.
07/03/2020 Airdrieonians 1-0 East Fife   Scottish Lg. 1
07/03/2020 Clyde 2-0 Dumbarton   Scottish Lg. 1
07/03/2020 Falkirk 3-0 Peterhead   Scottish Lg. 1
07/03/2020 Montrose 4-1 Stranraer   Scottish Lg. 1
07/03/2020 Raith Rovers 2-1 Forfar Athletic   Scottish Lg. 1
07/03/2020 Annan Athletic 0-0 Cowdenbeath   Scottish Lg. 2
07/03/2020 Cove Rangers 3-2 Brechin City   Scottish Lg. 2
07/03/2020 Edinburgh City 3-0 Albion Rovers   Scottish Lg. 2
07/03/2020 Elgin City 3-1 Stirling Albion   Scottish Lg. 2
07/03/2020 Stenhousemuir 0-0 Queen's Park   Scottish Lg. 2
07/03/2020 Brora Rangers 4-1 Wick Academy   Highland Lg.
07/03/2020 Buckie Thistle 4-2 Huntly   Highland Lg.
07/03/2020 Deveronvale 1-3 Forres Mechanics   Highland Lg.
07/03/2020 Rothes 2-0 Formartine United   Highland Lg.
07/03/2020 Strathspey Thistle 1-3 Keith   Highland Lg.
07/03/2020 Turriff United 2-0 Lossiemouth   Highland Lg.
07/03/2020 Bonnyrigg Rose Athletic 1-1 Civil Service Strollers   Lowland Lg.
07/03/2020 Caledonian Braves 0-1 Dunipace South Ch'lge Cup
07/03/2020 East Kilbride 5-0 Camelon Juniors South Ch'lge Cup
07/03/2020 Hill of Beath Hawthorn 5-1 Tranent Juniors South Ch'lge Cup
07/03/2020 Downfield 1-0 Luncarty   East Junior Superlg. North
07/03/2020 Kirriemuir Thistle 4-4 Forfar West End   East Junior Superlg. North
07/03/2020 Tayport 5-2 Dundee North End   East Junior Superlg. North
07/03/2020 Kennoway Star Hearts 0-3 Pumpherston Juniors   East Junior Superlg. South
07/03/2020 Thornton Hibs 4-0 Lochore Welfare   East Junior Superlg. South
07/03/2020 Whitburn 3-1 Livingston United   East Junior Superlg. South
07/03/2020 Dundonald Bluebell 0-2 Dunbar United   EoS Lg. Premier
07/03/2020 Golspie Sutherland 3-2 Invergordon   North Caledonian Lg.
07/03/2020 Saint Duthus 0-2 Orkney   North Caledonian Lg.
07/03/2020 Colony Park Juniors 0-1 Bridge of Don Thistle   North Junior Superlg.
07/03/2020 East End 2-2 Hall Russell United   North Junior Superlg.
07/03/2020 Maud 1-3 Ellon United   North Junior Superlg.
07/03/2020 Montrose Roselea 5-0 Deveronside   North Junior Superlg.
07/03/2020 Heston Rovers 0-2 Lochar Thistle   SoS Lg.
07/03/2020 Newton Stewart 5-2 Wigtown & Bladnoch   SoS Lg.
07/03/2020 Stranraer Reserves 7-0 Mid Annandale   SoS Lg.
07/03/2020 Beith Juniors 4-2 Rossvale   West Junior Premier
07/03/2020 Benburb 1-3 Irvine Meadow   West Junior Premier
07/03/2020 Glenafton Athletic 5-1 Largs Thistle   West Junior Premier
07/03/2020 Kilwinning Rangers 2-2 Rutherglen Glencairn   West Junior Premier
07/03/2020 Harthill Royal 2-4 Newburgh East Junior Lg. Cup
07/03/2020 New Elgin 1-0 Spey Valley United   Elginshire Cup
07/03/2020 Arniston Rangers 1-2 Lothian Thistle Hutchison Vale   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Burntisland Shipyard 3-1 Dalkeith Thistle   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Coldstream 1-6 Broxburn Athletic   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Easthouses Lily Miners Welfare 1-3 Ormiston   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Glenrothes 0-2 Saint Andrews United   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Haddington Athletic 0-1 Craigroyston   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Jeanfield Swifts 4-2 Crossgates Primrose   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Oakley United 4-1 Inverkeithing Hillfield Swifts   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Peebles Rovers 0-3 Linlithgow Rose   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Penicuik Athletic 3-1 Bo'ness United   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Sauchie Juniors 2-1 Blackburn United   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Tweedmouth Rangers 0-3 Leith Athletic   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Thurso 4-0 Bunillidh Thistle North Caledonian Lg. Cup
07/03/2020 Culter 4-2 Banchory Saint Ternan North Junior Regional Cup
07/03/2020 Dyce Juniors 4-1 Stoneywood Parkvale North Junior Regional Cup
07/03/2020 Fraserburgh United 0-5 Banks o' Dee North Junior Regional Cup
07/03/2020 Nairn Saint Ninian 1-1 p Hermes North Junior Regional Cup
07/03/2020 Darvel 2-2 Broughty Athletic Scottish Junior Cup
07/03/2020 Abbey Vale 4-3 Saint Cuthbert Wanderers Sthrn. Counties Ch'lge Cup
07/03/2020 Nithsdale Wanderers 2-1 Queen of the South Reserves Sthrn. Counties Ch'lge Cup
07/03/2020 Ardrossan Winton Rovers 1-2 Troon   WoS Lg. Cup
07/03/2020 Kilsyth Rangers 0-1 Neilston   WoS Lg. Cup
07/03/2020 Lanark United 4-0 Saint Roch's   WoS Lg. Cup
07/03/2020 Pollok 2-1 Dalry Thistle   WoS Lg. Cup
07/03/2020 Coupar Angus 4-4 Brechin Victoria   East Junior Premier North
07/03/2020 Dundee Violet 3-1 Forfar Albion   East Junior Premier North
07/03/2020 East Craigie 3-0 Blairgowrie   East Junior Premier North
07/03/2020 Lochgelly Albert 2-2 Sauchie Juniors Community   East Junior Premier South
07/03/2020 Edinburgh United 1-2 Heriot-Watt University   EoS Lg. (Tier 2 Conf. B)
07/03/2020 Preston Athletic 0-0 Kinnoull   EoS Lg. (Tier 2 Conf. B)
07/03/2020 Aberdeen University 6-1 Buckie Rovers   North Junior 1st Div.
07/03/2020 Dufftown 1-0 Stonehaven   North Junior 1st Div.
07/03/2020 Arthurlie 2-3 Whitletts Victoria   West Junior Champ.
07/03/2020 Blantyre Victoria 4-1 Renfrew   West Junior Champ.
07/03/2020 Cambuslang Rangers 2-2 Craigmark Burntonians   West Junior Champ.
07/03/2020 Shotts Bon Accord 5-0 Irvine Victoria   West Junior Champ.
07/03/2020 Buchanhaven Hearts 1-2 Longside   Morrison Cup
07/03/2020 Glentanar 1-1 Newmachar United   Morrison Cup
07/03/2020 Sunnybank 5-2 Cruden Bay   Morrison Cup
07/03/2020 Burghead Thistle 1-0 Forres Thistle   North Junior 2nd Div.
07/03/2020 Whitehills 0-3 Islavale   North Junior 2nd Div.
07/03/2020 Bellshill Athletic 0-1 Lesmahagow   West Junior Lg. 1
07/03/2020 Girvan 2-1 Port Glasgow   West Junior Lg. 1
07/03/2020 Shettleston 4-0 Larkhall Thistle   West Junior Lg. 1
07/03/2020 Kello Rovers 0-0 Carluke Rovers   West Junior Lg. 1
07/03/2020 Royal Albert 2-6 Glasgow Perthshire   West Junior Lg. 1
07/03/2020 Wishaw 0-4 East Kilbride Thistle   West Junior Lg. 1
07/03/2020 Johnstone Burgh 5-0 Annbank United   West Junior Lg. 2
07/03/2020 Lugar Boswell Thistle 0-3 Saltcoats Victoria   West Junior Lg. 2
07/03/2020 Maybole Juniors 1-0 Vale of Clyde   West Junior Lg. 2
07/03/2020 Newmains United 0-3 Vale of Leven   West Junior Lg. 2
07/03/2020 Thorniewood United 2-0 Muirkirk Juniors   West Junior Lg. 2
06/03/2020 Inverurie Loco Works 1-4 Fraserburgh   Highland Lg.
06/03/2020 BSC Glasgow p 1-1 Kelty Hearts South Ch'lge Cup
06/03/2020 Whitehill Welfare 4-1 Hawick Royal Albert United   EoS Lg. Cup
06/03/2020 Bo'ness United Juniors 2-0 Linlithgow Rose Community   East Junior Premier South
06/03/2020 Caledonian Braves U20 2-1 Bonnyrigg Rose Athletic U20   Lowland Dev. Lg. A
06/03/2020 Cumbernauld Colts U20 0-6 Lothian Thistle Hutchison Vale U20   Lowland Dev. Lg. A
06/03/2020 Edinburgh United U20 1-2 Dalkeith Thistle U20   Lowland Dev. Lg. A
06/03/2020 Edinburgh University U20 0-11 Edinburgh City U20   Lowland Dev. Lg. A
06/03/2020 Spartans U20 5-1 Blackburn United U20   Lowland Dev. Lg. A
06/03/2020 Upper Annandale U20 1-3 East Fife U20   Lowland Dev. Lg. A
06/03/2020 Camelon Juniors U20 4-2 Bonnyton Thistle U20   Lowland Dev. Lg. B
06/03/2020 Inverkeithing Hillfield Swifts U20 2-3 Heriot-Watt University U20   Lowland Dev. Lg. B
06/03/2020 Musselburgh Athletic U20 4-0 Kelty Hearts U20   Lowland Dev. Lg. B
06/03/2020 Newtongrange Star U20 0-1 BSC Glasgow U20   Lowland Dev. Lg. B
06/03/2020 Penicuik Athletic U20 1-0 Civil Service Strollers U20   Lowland Dev. Lg. B
06/03/2020 University of Stirling U20 14-0 Mid Annandale U20   Lowland Dev. Lg. B
05/03/2020 Keith U20 2-3 Fraserburgh U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
04/03/2020 Kilmarnock 2-2 Aberdeen   Scottish Premier
04/03/2020 Livingston 2-2 Celtic   Scottish Premier
04/03/2020 Motherwell 4-1 Ross County   Scottish Premier
04/03/2020 Rangers 0-1 Hamilton Academical   Scottish Premier
04/03/2020 Saint Mirren 0-0 Saint Johnstone   Scottish Premier
04/03/2020 Arbroath 0-0 Dunfermline Athletic   Scottish Champ.
04/03/2020 Clachnacuddin 0-3 Formartine United   Highland Lg.
04/03/2020 Fort William 0-1 Strathspey Thistle   Highland Lg.
04/03/2020 Bonnyrigg Rose Athletic 4-2 Dundonald Bluebell EoS Qualifying Cup
04/03/2020 Abbey Vale 3-0 Lochmaben   SoS Lg.
04/03/2020 Clydebank 1-4 Pollok   West Junior Premier
04/03/2020 Tynecastle 2-2 p Musselburgh Athletic   EoS Lg. Cup
04/03/2020 Rutherglen Glencairn 0-1 Auchinleck Talbot Evening Times Cup
03/03/2020 Hibernian 1-3 Heart of Midlothian   Scottish Premier
03/03/2020 Ayr United 0-0 Dundee United   Scottish Champ.
03/03/2020 Dundee 0-0 Alloa Athletic   Scottish Champ.
03/03/2020 Inverness Caledonian Thistle 3-2 Greenock Morton   Scottish Champ.
03/03/2020 Partick Thistle 0-0 Queen of the South   Scottish Champ.
03/03/2020 Celtic U20 1-0 Queen's Park Reserves   Glasgow Cup
03/03/2020 Clyde 2-1 Montrose   Scottish Lg. 1
03/03/2020 Dumbarton 2-0 Forfar Athletic   Scottish Lg. 1
03/03/2020 Raith Rovers 1-1 Falkirk   Scottish Lg. 1
03/03/2020 Cowdenbeath 2-1 Albion Rovers   Scottish Lg. 2
03/03/2020 Stirling Albion 0-0 Stenhousemuir   Scottish Lg. 2
03/03/2020 Lothian Thistle Hutchison Vale 6-0 Arniston Rangers   EoS Lg. (Tier 2 Conf. A)
02/03/2020 Airdrieonians Reserves 0-0 Livingston Reserves   SPFL Reserve Lg. Div. 2
01/03/2020 Saint Johnstone 0-1 Celtic Scottish FA Cup