SCOTTISH FOOTBALL RESULTS DATABASE
LEAGUE SELECTOR CLUB RANKINGS

2021-22 JUL 21AUG 21SEP 21OCT 21NOV 21DEC 21JAN 22FEB 22MAR 22APR 22MAY 22JUN 22
2020-21 JUL 20AUG 20SEP 20OCT 20NOV 20DEC 20JAN 21FEB 21MAR 21APR 21MAY 21JUN 21
2019-20 JUL 19AUG 19SEP 19OCT 19NOV 19DEC 19JAN 20FEB 20MAR 20APR 20MAY 20JUN 20
2018-19 JUL 18AUG 18SEP 18OCT 18NOV 18DEC 18JAN 19FEB 19MAR 19APR 19MAY 19JUN 19
2017-18 JUL 17AUG 17SEP 17OCT 17NOV 17DEC 17JAN 18FEB 18MAR 18APR 18MAY 18JUN 18
2016-17 JUL 16AUG 16SEP 16OCT 16NOV 16DEC 16JAN 17FEB 17MAR 17APR 17MAY 17JUN 17
2015-16 JUL 15AUG 15SEP 15OCT 15NOV 15DEC 15JAN 16FEB 16MAR 16APR 16MAY 16JUN 16
2014-15 JUL 14AUG 14SEP 14OCT 14NOV 14DEC 14JAN 15FEB 15MAR 15APR 15MAY 15JUN 15
SEPTEMBER 2016 RESULTS
DATE TEAM 1   SCORE   TEAM 2   COMPETITION
30/09/2016 Motherwell 1-3 Heart of Midlothian   Scottish Premier
30/09/2016 Cumbernauld Colts U20 1-0 Edinburgh University U20   Lowland/East Dev. Lg.
30/09/2016 East Kilbride U20 2-1 Preston Athletic U20   Lowland/East Dev. Lg.
30/09/2016 Heriot-Watt University U20 3-2 Edusport Academy U20   Lowland/East Dev. Lg.
30/09/2016 Spartans U20 6-1 Whitehill Welfare U20   Lowland/East Dev. Lg.
30/09/2016 Tynecastle U20 2-2 Lothian Thistle Hutchison Vale U20   Lowland/East Dev. Lg.
30/09/2016 University of Stirling U20 9-1 Edinburgh City U20   Lowland/East Dev. Lg.
29/09/2016 Turriff United U20 0-13 Aberdeen U20   Scottish Youth Cup
28/09/2016 Celtic 3-3 Manchester City {ENG}   UEFA Champions Lg.
28/09/2016 Dunfermline Athletic U20 2-3 Heart of Midlothian U20   SPFL Dev. Lg.
28/09/2016 Edusport Academy 3-0 Lochmaben   SoS Lg.
28/09/2016 Clachnacuddin U20 7-2 Lossiemouth U20   North of Scotland Dev. Lg.
27/09/2016 Dundee U20 1-0 Saint Johnstone U20   SPFL Dev. Lg.
27/09/2016 Falkirk U20 5-1 Dundee United U20   SPFL Dev. Lg.
27/09/2016 Motherwell U20 1-0 Kilmarnock U20   SPFL Dev. Lg.
27/09/2016 Rangers U20 2-1 Hibernian U20   SPFL Dev. Lg.
27/09/2016 Saint Mirren U20 1-3 Hamilton Academical U20   SPFL Dev. Lg.
27/09/2016 East Fife 7-0 Burntisland Shipyard Fife Cup
26/09/2016 Inverness Caledonian Thistle U20 0-2 Aberdeen U20   SPFL Dev. Lg.
26/09/2016 Alloa Athletic U20 0-4 Raith Rovers U20   SPFL Dev. Lg. East
26/09/2016 Nairn County U20 1-1 Alness United U20   North of Scotland Dev. Lg.
25/09/2016 Aberdeen 2-1 Rangers   Scottish Premier
25/09/2016 Hamilton Academical 1-1 Saint Johnstone   Scottish Premier
25/09/2016 Leith Athletic 0-0 Cumbernauld Colts   Scottish FA Cup
25/09/2016 Banks o' Dee U20 2-1 Montrose U20   Scottish Youth Cup
25/09/2016 Buckie Thistle U20 2-8 Clachnacuddin U20   Scottish Youth Cup
25/09/2016 Edusport Academy U20 3-0 Lothian Thistle Hutchison Vale U20   Scottish Youth Cup
25/09/2016 Cowdenbeath U20 2-3 Partick Thistle U20   Scottish Youth Cup
25/09/2016 East Kilbride U20 5-1 BSC Glasgow U20   Scottish Youth Cup
25/09/2016 Edinburgh City U20 3-1 Preston Athletic U20   Scottish Youth Cup
25/09/2016 Falkirk U20 3-1 Albion Rovers U20   Scottish Youth Cup
25/09/2016 Formartine United U20 3-3 p Lossiemouth U20   Scottish Youth Cup
25/09/2016 Inverurie Loco Works U20 1-3 Forfar Athletic U20   Scottish Youth Cup
25/09/2016 Livingston U20 0-4 Dunfermline Athletic U20   Scottish Youth Cup
25/09/2016 Stirling Albion U20 2-1 Queen's Park U20   Scottish Youth Cup
25/09/2016 Stranraer U20 2-3 Annan Athletic U20   Scottish Youth Cup
24/09/2016 Celtic 6-1 Kilmarnock   Scottish Premier
24/09/2016 Heart of Midlothian 0-0 Ross County   Scottish Premier
24/09/2016 Inverness Caledonian Thistle 3-1 Dundee   Scottish Premier
24/09/2016 Partick Thistle 1-1 Motherwell   Scottish Premier
24/09/2016 Beith Juniors 6-0 Strathspey Thistle   Scottish FA Cup
24/09/2016 BSC Glasgow 3-1 Rothes   Scottish FA Cup
24/09/2016 Civil Service Strollers 1-1 Hawick Royal Albert   Scottish FA Cup
24/09/2016 Clachnacuddin 1-2 University of Stirling   Scottish FA Cup
24/09/2016 Dalbeattie Star 1-3 Wick Academy   Scottish FA Cup
24/09/2016 Deveronvale 0-3 Gretna   Scottish FA Cup
24/09/2016 East Kilbride 9-1 Vale of Leithen   Scottish FA Cup
24/09/2016 Edinburgh University 0-1 Whitehill Welfare   Scottish FA Cup
24/09/2016 Forres Mechanics 2-2 Lossiemouth   Scottish FA Cup
24/09/2016 Fort William 1-4 Brora Rangers   Scottish FA Cup
24/09/2016 Gala Fairydean Rovers 3-1 Fraserburgh   Scottish FA Cup
24/09/2016 Girvan 1-2 Huntly   Scottish FA Cup
24/09/2016 Inverurie Loco Works 0-6 Buckie Thistle   Scottish FA Cup
24/09/2016 Keith 0-1 Banks o' Dee   Scottish FA Cup
24/09/2016 Nairn County 2-3 Preston Athletic   Scottish FA Cup
24/09/2016 Selkirk 0-3 Linlithgow Rose   Scottish FA Cup
24/09/2016 Turriff United 1-1 Bonnyrigg Rose Athletic   Scottish FA Cup
24/09/2016 Dundee United 2-1 Greenock Morton   Scottish Champ.
24/09/2016 Dunfermline Athletic 4-3 Saint Mirren   Scottish Champ.
24/09/2016 Falkirk 2-0 Ayr United   Scottish Champ.
24/09/2016 Queen of the South 0-0 Hibernian   Scottish Champ.
24/09/2016 Raith Rovers 3-2 Dumbarton   Scottish Champ.
24/09/2016 Airdrieonians 0-2 Albion Rovers   Scottish Lg. 1
24/09/2016 Brechin City 2-1 Peterhead   Scottish Lg. 1
24/09/2016 East Fife 3-1 Livingston   Scottish Lg. 1
24/09/2016 Queen's Park 0-2 Stranraer   Scottish Lg. 1
24/09/2016 Stenhousemuir 2-2 Alloa Athletic   Scottish Lg. 1
24/09/2016 Annan Athletic 1-1 Edinburgh City   Scottish Lg. 2
24/09/2016 Arbroath 0-0 Cowdenbeath   Scottish Lg. 2
24/09/2016 Clyde 0-1 Forfar Athletic   Scottish Lg. 2
24/09/2016 Montrose 0-0 Berwick Rangers   Scottish Lg. 2
24/09/2016 Stirling Albion 0-4 Elgin City   Scottish Lg. 2
24/09/2016 Spartans 1-0 East Stirlingshire   Lowland Lg.
24/09/2016 Tweedmouth Rangers 0-2 Lothian Thistle Hutchison Vale   EoS Qualifying Cup
24/09/2016 Carnoustie Panmure 1-2 Musselburgh Athletic   East Junior Superlg.
24/09/2016 Hill of Beath Hawthorn 3-1 Fauldhouse United   East Junior Superlg.
24/09/2016 Penicuik Athletic 0-1 Kelty Hearts   East Junior Superlg.
24/09/2016 Burntisland Shipyard 1-2 Peebles Rovers   EoS Lg.
24/09/2016 Coldstream 2-2 Eyemouth United   EoS Lg.
24/09/2016 Ormiston 1-4 University of Stirling Reserves   EoS Lg.
24/09/2016 Alness United 0-4 Thurso   North Caledonian Lg.
24/09/2016 Saint Duthus 0-3 Golspie Sutherland   North Caledonian Lg.
24/09/2016 Maud 3-3 Hall Russell United   North Junior Superlg.
24/09/2016 Stonehaven 7-0 Inverness City   North Junior Superlg.
24/09/2016 Dumfries YMCA 1-6 Mid Annandale   SoS Lg.
24/09/2016 Lochmaben 0-3 Wigtown & Bladnoch   SoS Lg.
24/09/2016 Saint Cuthbert Wanderers 4-3 Newton Stewart   SoS Lg.
24/09/2016 Threave Rovers 0-0 Edusport Academy   SoS Lg.
24/09/2016 Upper Annandale 3-4 Heston Rovers   SoS Lg.
24/09/2016 Auchinleck Talbot 1-0 Arthurlie   West Junior Superlg. Premier
24/09/2016 Abbey Vale 1-3 Lochar Thistle Alba Cup
24/09/2016 Nithsdale Wanderers 5-1 Creetown Alba Cup
24/09/2016 Tynecastle 4-2 Heriot-Watt University Alex Jack Cup
24/09/2016 Halkirk United 0-2 Invergordon Football Times Cup
24/09/2016 Brechin Victoria 1-5 Broughty Athletic   Inter-Regional Trophy
24/09/2016 Deveronside 0-3 Islavale   Inter-Regional Trophy
24/09/2016 Dufftown 0-2 Colony Park Juniors   Inter-Regional Trophy
24/09/2016 Dundee Violet 7-0 Forfar Albion   Inter-Regional Trophy
24/09/2016 Fochabers 1-8 Lewis United   Inter-Regional Trophy
24/09/2016 Dyce Juniors 1-1 p Montrose Roselea   North Junior Regional Cup
24/09/2016 Arbroath Victoria 4-4 Crossgates Primrose   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Ardeer Thistle 0-1 East Kilbride Thistle   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Ardrossan Winton Rovers 2-1 Dundonald Bluebell   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Armadale Thistle 1-3 Kennoway Star Hearts   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Bo'ness United 3-3 Bellshill Athletic   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Newburgh Thistle 0-5 Sauchie Juniors   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Broxburn Athletic 3-3 Glenafton Athletic   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Buchanhaven Hearts 0-2 Culter   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Camelon Juniors 3-4 Whitburn   Scottish Junior Cup
24/09/2016 East Craigie 1-3 Bathgate Thistle   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Ellon United 0-1 Glasgow Perthshire   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Haddington Athletic 1-0 Troon   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Irvine Victoria 2-1 Newtongrange Star   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Jeanfield Swifts 3-0 Lugar Boswell Thistle   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Kilbirnie Ladeside 6-0 Banchory Saint Ternan   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Kirriemuir Thistle 4-0 Easthouses Lily Miners Welfare   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Largs Thistle 0-1 Blantyre Victoria   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Lesmahagow 0-2 Irvine Meadow   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Livingston United 7-0 Cruden Bay   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Lochee United 2-1 Hurlford United   Scottish Junior Cup
24/09/2016 New Elgin 1-8 Dundee North End   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Newburgh 0-5 Hermes   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Port Glasgow 5-0 Whitehills   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Pumpherston Juniors 3-0 Kirkcaldy YMCA   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Saint Roch's 0-1 Kilwinning Rangers   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Thornton Hibs 2-2 Dunbar United   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Vale of Clyde 8-0 Sunnybank   Scottish Junior Cup
24/09/2016 West Calder United 3-0 Stoneywood Parkvale   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Whitletts Victoria 5-2 Buckie Rovers   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Wishaw 2-0 Cumnock Juniors   Scottish Junior Cup
24/09/2016 Arniston Rangers 1-1 Tayport   East Junior Premier
24/09/2016 Downfield 1-1 Tranent Juniors   East Junior Premier
24/09/2016 Forfar West End 1-0 Saint Andrews United   East Junior Premier
24/09/2016 Glenrothes 0-1 Dalkeith Thistle   East Junior Premier
24/09/2016 Glentanar 1-5 East End   North Junior 1st Div. East
24/09/2016 Longside 2-3 Aberdeen University   North Junior 1st Div. East
24/09/2016 Burghead Thistle 2-5 Forres Thistle   North Junior 1st Div. West
24/09/2016 Nairn Saint Ninian 1-2 Newmachar United   North Junior 1st Div. West
24/09/2016 Shettleston 1-0 Clydebank   West Junior Superlg. 1st
24/09/2016 Blairgowrie 4-2 Coupar Angus   East Junior North Div.
24/09/2016 Kinnoull 3-0 Lochee Harp   East Junior North Div.
24/09/2016 Luncarty 0-1 Scone Thistle   East Junior North Div.
24/09/2016 Lochgelly Albert 0-2 Oakley United   East Junior South Div.
24/09/2016 Rosyth 2-0 Blackburn United   East Junior South Div.
24/09/2016 Stoneyburn 1-6 Edinburgh United   East Junior South Div.
24/09/2016 Darvel 5-4 Craigmark Burntonians   West Junior Ayrshire Div.
24/09/2016 Kello Rovers 4-1 Muirkirk Juniors   West Junior Ayrshire Div.
24/09/2016 Maybole Juniors 2-3 Annbank United   West Junior Ayrshire Div.
23/09/2016 Hamilton Academical U20 2-1 Raith Rovers U20   Scottish Youth Cup
23/09/2016 Spartans U20 3-1 Whitehill Welfare U20   Scottish Youth Cup
23/09/2016 Edinburgh University U20 2-2 Heriot-Watt University U20   Lowland/East Dev. Lg.
22/09/2016 Aberdeen 1-0 Saint Johnstone Scottish Lg. Cup
22/09/2016 Airdrieonians U20 1-2 Greenock Morton U20   SPFL Dev. Lg. West
21/09/2016 Celtic 2-0 Alloa Athletic Scottish Lg. Cup
21/09/2016 East Stirlingshire 4-1 University of Stirling   Lowland Lg.
21/09/2016 Alness United U20 6-2 Clachnacuddin U20   North of Scotland Dev. Lg.
20/09/2016 Greenock Morton 2-1 Dundee United Scottish Lg. Cup
20/09/2016 Rangers 5-0 Queen of the South Scottish Lg. Cup
20/09/2016 Aberdeen U20 1-1 Rangers U20   SPFL Dev. Lg.
20/09/2016 Hibernian U20 3-3 Falkirk U20   SPFL Dev. Lg.
20/09/2016 Kilmarnock U20 2-4 Dundee U20   SPFL Dev. Lg.
20/09/2016 Stirling Albion U20 5-1 Forfar Athletic U20   SPFL Dev. Lg. East
20/09/2016 Ayr United U20 5-0 Clyde U20   SPFL Dev. Lg. West
19/09/2016 Celtic U20 0-1 Ross County U20   SPFL Dev. Lg.
19/09/2016 Dundee United U20 4-1 Saint Mirren U20   SPFL Dev. Lg.
19/09/2016 Dunfermline Athletic U20 0-1 Partick Thistle U20   SPFL Dev. Lg.
19/09/2016 Hamilton Academical U20 1-2 Motherwell U20   SPFL Dev. Lg.
19/09/2016 Saint Johnstone U20 0-0 Heart of Midlothian U20   SPFL Dev. Lg.
19/09/2016 Cowdenbeath U20 2-2 Berwick Rangers U20   SPFL Dev. Lg. East
19/09/2016 Livingston U20 4-1 Alloa Athletic U20   SPFL Dev. Lg. East
19/09/2016 Queen of the South U20 2-1 Stranraer U20   SPFL Dev. Lg. West
19/09/2016 Queen's Park U20 0-0 Albion Rovers U20   SPFL Dev. Lg. West
19/09/2016 Buckie Thistle U20 0-2 Huntly U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
19/09/2016 Deveronvale U20 1-5 Fraserburgh U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
19/09/2016 Formartine United U20 10-1 Banks o' Dee U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
19/09/2016 Inverurie Loco Works U20 3-3 Cove Rangers U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
19/09/2016 Turriff United U20 2-3 Keith U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
18/09/2016 Dundee 1-3 Aberdeen   Scottish Premier
18/09/2016 Inverness Caledonian Thistle 2-2 Celtic   Scottish Premier
17/09/2016 Kilmarnock 2-2 Partick Thistle   Scottish Premier
17/09/2016 Motherwell 4-2 Hamilton Academical   Scottish Premier
17/09/2016 Rangers 0-0 Ross County   Scottish Premier
17/09/2016 Saint Johnstone 1-0 Heart of Midlothian   Scottish Premier
17/09/2016 Dumbarton 1-1 Saint Mirren   Scottish Champ.
17/09/2016 Falkirk 3-1 Dundee United   Scottish Champ.
17/09/2016 Greenock Morton 2-1 Dunfermline Athletic   Scottish Champ.
17/09/2016 Hibernian 1-2 Ayr United   Scottish Champ.
17/09/2016 Queen of the South 3-1 Raith Rovers   Scottish Champ.
17/09/2016 Airdrieonians 1-1 East Fife   Scottish Lg. 1
17/09/2016 Livingston 2-1 Brechin City   Scottish Lg. 1
17/09/2016 Queen's Park 1-2 Alloa Athletic   Scottish Lg. 1
17/09/2016 Stenhousemuir 2-2 Peterhead   Scottish Lg. 1
17/09/2016 Stranraer 3-2 Albion Rovers   Scottish Lg. 1
17/09/2016 Arbroath 1-1 Annan Athletic   Scottish Lg. 2
17/09/2016 Cowdenbeath 0-2 Berwick Rangers   Scottish Lg. 2
17/09/2016 Edinburgh City 0-1 Montrose   Scottish Lg. 2
17/09/2016 Elgin City 0-2 Clyde   Scottish Lg. 2
17/09/2016 Forfar Athletic 4-1 Stirling Albion   Scottish Lg. 2
17/09/2016 Buckie Thistle 7-0 Huntly   Highland Lg.
17/09/2016 Cove Rangers 4-0 Strathspey Thistle   Highland Lg.
17/09/2016 Deveronvale 1-2 Brora Rangers   Highland Lg.
17/09/2016 Forres Mechanics 4-0 Fort William   Highland Lg.
17/09/2016 Fraserburgh 1-0 Inverurie Loco Works   Highland Lg.
17/09/2016 Keith 4-1 Lossiemouth   Highland Lg.
17/09/2016 Nairn County 1-2 Wick Academy   Highland Lg.
17/09/2016 Rothes 2-2 Clachnacuddin   Highland Lg.
17/09/2016 Turriff United 1-2 Formartine United   Highland Lg.
17/09/2016 Gretna 0-3 University of Stirling   Lowland Lg.
17/09/2016 Hawick Royal Albert 2-4 Dalbeattie Star   Lowland Lg.
17/09/2016 Selkirk 7-4 East Stirlingshire   Lowland Lg.
17/09/2016 Coldstream 1-3 Spartans EoS Qualifying Cup
17/09/2016 Whitehill Welfare 2-0 Tynecastle EoS Qualifying Cup
17/09/2016 Burntisland Shipyard 1-6 Glasgow University   South Ch'lge Cup
17/09/2016 Civil Service Strollers 1-2 East Kilbride   South Ch'lge Cup
17/09/2016 Cumbernauld Colts 1-0 Saint Cuthbert Wanderers   South Ch'lge Cup
17/09/2016 Gala Fairydean Rovers 4-1 Heston Rovers   South Ch'lge Cup
17/09/2016 Heriot-Watt University 2-4 BSC Glasgow   South Ch'lge Cup
17/09/2016 Lothian Thistle Hutchison Vale 11-0 Ormiston   South Ch'lge Cup
17/09/2016 Peebles Rovers 1-2 Edinburgh University   South Ch'lge Cup
17/09/2016 Preston Athletic 7-1 Tweedmouth Rangers   South Ch'lge Cup
17/09/2016 Vale of Leithen 6-0 Creetown   South Ch'lge Cup
17/09/2016 Bo'ness United 2-3 Bonnyrigg Rose Athletic   East Junior Superlg.
17/09/2016 Broughty Athletic 1-0 Hill of Beath Hawthorn   East Junior Superlg.
17/09/2016 Broxburn Athletic 1-5 Musselburgh Athletic   East Junior Superlg.
17/09/2016 Camelon Juniors 2-3 Carnoustie Panmure   East Junior Superlg.
17/09/2016 Kelty Hearts 2-0 Linlithgow Rose   East Junior Superlg.
17/09/2016 Lochee United 5-2 Jeanfield Swifts   East Junior Superlg.
17/09/2016 Newtongrange Star 1-4 Dundonald Bluebell   East Junior Superlg.
17/09/2016 Penicuik Athletic 6-1 Fauldhouse United   East Junior Superlg.
17/09/2016 University of Stirling Reserves 1-2 Leith Athletic   EoS Lg.
17/09/2016 Invergordon 2-0 Alness United   North Caledonian Lg.
17/09/2016 Orkney 2-0 Halkirk United   North Caledonian Lg.
17/09/2016 Saint Duthus 4-2 Inverness Athletic   North Caledonian Lg.
17/09/2016 Banchory Saint Ternan 0-6 Hall Russell United   North Junior Superlg.
17/09/2016 Banks o' Dee 7-1 Colony Park Juniors   North Junior Superlg.
17/09/2016 Newburgh Thistle 5-0 Maud   North Junior Superlg.
17/09/2016 Deveronside 0-2 Stonehaven   North Junior Superlg.
17/09/2016 Dufftown 0-2 Hermes   North Junior Superlg.
17/09/2016 Dyce Juniors 3-0 Buckie Rovers   North Junior Superlg.
17/09/2016 Inverness City 0-1 Culter   North Junior Superlg.
17/09/2016 Lochar Thistle 0-4 Lochmaben   SoS Lg.
17/09/2016 Mid Annandale 3-1 Abbey Vale   SoS Lg.
17/09/2016 Newton Stewart 2-4 Edusport Academy   SoS Lg.
17/09/2016 Nithsdale Wanderers 2-4 Wigtown & Bladnoch   SoS Lg.
17/09/2016 Threave Rovers 3-0 Upper Annandale   SoS Lg.
17/09/2016 Arthurlie 3-1 Cumnock Juniors   West Junior Superlg. Premier
17/09/2016 Glenafton Athletic 3-1 Auchinleck Talbot   West Junior Superlg. Premier
17/09/2016 Hurlford United 0-0 Kilbirnie Ladeside   West Junior Superlg. Premier
17/09/2016 Kirkintilloch Rob Roy 3-2 Pollok   West Junior Superlg. Premier
17/09/2016 Largs Thistle 1-3 Kilwinning Rangers   West Junior Superlg. Premier
17/09/2016 Golspie Sutherland 2-3 Thurso Football Times Cup
17/09/2016 Dalkeith Thistle 1-1 Bathgate Thistle   East Junior Premier
17/09/2016 Glenrothes 3-0 Forfar West End   East Junior Premier
17/09/2016 Haddington Athletic 3-0 Armadale Thistle   East Junior Premier
17/09/2016 Kennoway Star Hearts 3-1 Dundee Violet   East Junior Premier
17/09/2016 Saint Andrews United 0-4 Sauchie Juniors   East Junior Premier
17/09/2016 Tranent Juniors 0-1 Arniston Rangers   East Junior Premier
17/09/2016 Whitburn 3-3 Downfield   East Junior Premier
17/09/2016 Aberdeen University 3-1 Buchanhaven Hearts   North Junior 1st Div. East
17/09/2016 East End 4-0 Lewis United   North Junior 1st Div. East
17/09/2016 Ellon United 2-1 Glentanar   North Junior 1st Div. East
17/09/2016 Sunnybank 4-0 Cruden Bay   North Junior 1st Div. East
17/09/2016 Burghead Thistle 0-6 Spey Valley United   North Junior 1st Div. West
17/09/2016 Fochabers 1-6 Montrose Roselea   North Junior 1st Div. West
17/09/2016 Forres Thistle 2-0 Islavale   North Junior 1st Div. West
17/09/2016 Newmachar United 3-1 New Elgin   North Junior 1st Div. West
17/09/2016 Whitehills 2-3 Nairn Saint Ninian   North Junior 1st Div. West
17/09/2016 Blantyre Victoria 6-1 Maryhill   West Junior Superlg. 1st
17/09/2016 Irvine Victoria 1-1 Clydebank   West Junior Superlg. 1st
17/09/2016 Kilsyth Rangers 3-0 Irvine Meadow   West Junior Superlg. 1st
17/09/2016 Petershill 4-1 Renfrew   West Junior Superlg. 1st
17/09/2016 Rutherglen Glencairn 1-4 Cumbernauld United   West Junior Superlg. 1st
17/09/2016 Shotts Bon Accord 1-4 Shettleston   West Junior Superlg. 1st
17/09/2016 Brechin Victoria 3-4 Arbroath Victoria   East Junior North Div.
17/09/2016 Coupar Angus 4-7 Lochee Harp   East Junior North Div.
17/09/2016 East Craigie 4-3 Newburgh   East Junior North Div.
17/09/2016 Forfar Albion 0-7 Kirriemuir Thistle   East Junior North Div.
17/09/2016 Lochore Welfare 2-5 Thornton Hibs   East Junior North Div.
17/09/2016 Luncarty 2-3 Blairgowrie   East Junior North Div.
17/09/2016 Scone Thistle 2-7 Dundee North End   East Junior North Div.
17/09/2016 Blackburn United 2-2 Lochgelly Albert   East Junior South Div.
17/09/2016 Crossgates Primrose 0-4 Pumpherston Juniors   East Junior South Div.
17/09/2016 Dunbar United 3-0 Rosyth   East Junior South Div.
17/09/2016 Easthouses Lily Miners Welfare 3-2 Kirkcaldy YMCA   East Junior South Div.
17/09/2016 Livingston United 1-0 West Calder United   East Junior South Div.
17/09/2016 Oakley United 3-2 Edinburgh United   East Junior South Div.
17/09/2016 Stoneyburn 1-3 Craigroyston   East Junior South Div.
17/09/2016 Annbank United 3-1 Saltcoats Victoria   West Junior Ayrshire Div.
17/09/2016 Dalry Thistle 2-3 Ardrossan Winton Rovers   West Junior Ayrshire Div.
17/09/2016 Bellshill Athletic 2-1 Wishaw   West Junior Central 1st Div.
17/09/2016 Greenock Juniors 3-1 Forth Wanderers   West Junior Central 1st Div.
17/09/2016 Larkhall Thistle 2-1 Benburb   West Junior Central 1st Div.
17/09/2016 Lesmahagow 3-1 Johnstone Burgh   West Junior Central 1st Div.
17/09/2016 Neilston 2-3 Rossvale   West Junior Central 1st Div.
17/09/2016 Saint Roch's 1-0 Cambuslang Rangers   West Junior Central 1st Div.
17/09/2016 Thorniewood United 4-0 Vale of Clyde   West Junior Central 1st Div.
17/09/2016 Ashfield 2-4 Glasgow Perthshire   West Junior Central 2nd Div.
17/09/2016 Dunipace 1-0 Carluke Rovers   West Junior Central 2nd Div.
17/09/2016 Lanark United 0-1 Vale of Leven   West Junior Central 2nd Div.
17/09/2016 Port Glasgow 4-2 Newmains United   West Junior Central 2nd Div.
17/09/2016 Royal Albert 0-4 Gartcairn Juniors   West Junior Central 2nd Div.
17/09/2016 Saint Anthony's 1-2 East Kilbride Thistle   West Junior Central 2nd Div.
16/09/2016 Whitehill Welfare U20 2-7 East Kilbride U20   Lowland/East Dev. Lg.
16/09/2016 Longside 0-4 Fraserburgh United   North Junior 1st Div. East
16/09/2016 BSC Glasgow U20 2-3 Spartans U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
16/09/2016 Cumbernauld Colts U20 3-1 Edusport Academy U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
16/09/2016 Edinburgh City U20 3-4 Tynecastle U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
15/09/2016 Preston Athletic U20 1-0 Lothian Thistle Hutchison Vale U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
14/09/2016 Berwick Rangers U20 4-3 Stirling Albion U20   SPFL Dev. Lg. East
14/09/2016 Clachnacuddin 2-2 Cove Rangers   Highland Lg.
14/09/2016 Formartine United 6-1 Rothes   Highland Lg.
14/09/2016 Fort William 1-2 Nairn County   Highland Lg.
14/09/2016 Huntly 2-4 Fraserburgh   Highland Lg.
14/09/2016 Inverurie Loco Works 2-0 Deveronvale   Highland Lg.
14/09/2016 Lossiemouth 2-5 Buckie Thistle   Highland Lg.
14/09/2016 Strathspey Thistle 1-3 Forres Mechanics   Highland Lg.
14/09/2016 Turriff United 3-2 Keith   Highland Lg.
14/09/2016 Wick Academy 1-2 Brora Rangers   Highland Lg.
13/09/2016 Barcelona {ESP} 7-0 Celtic   UEFA Champions Lg.
13/09/2016 Dundee U20 0-2 Hamilton Academical U20   SPFL Dev. Lg.
13/09/2016 Falkirk U20 1-4 Aberdeen U20   SPFL Dev. Lg.
13/09/2016 Motherwell U20 3-0 Dundee United U20   SPFL Dev. Lg.
13/09/2016 Partick Thistle U20 2-3 Saint Johnstone U20   SPFL Dev. Lg.
13/09/2016 Rangers U20 2-1 Inverness Caledonian Thistle U20   SPFL Dev. Lg.
13/09/2016 Ross County U20 2-4 Dunfermline Athletic U20   SPFL Dev. Lg.
13/09/2016 Saint Mirren U20 1-2 Hibernian U20   SPFL Dev. Lg.
13/09/2016 Forfar Athletic U20 2-4 Livingston U20   SPFL Dev. Lg. East
13/09/2016 Ayr United U20 6-0 Queen of the South U20   SPFL Dev. Lg. West
13/09/2016 Greenock Morton U20 2-1 Queen's Park U20   SPFL Dev. Lg. West
12/09/2016 Heart of Midlothian U20 0-1 Kilmarnock U20   SPFL Dev. Lg.
12/09/2016 Albion Rovers U20 1-2 Stranraer U20   SPFL Dev. Lg. West
12/09/2016 Edinburgh City U20 0-6 East Kilbride U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
11/09/2016 Clyde U20 3-1 Airdrieonians U20   SPFL Dev. Lg. West
10/09/2016 Aberdeen 1-1 Inverness Caledonian Thistle   Scottish Premier
10/09/2016 Celtic 5-1 Rangers   Scottish Premier
10/09/2016 Dundee 1-1 Kilmarnock   Scottish Premier
10/09/2016 Heart of Midlothian 3-1 Hamilton Academical   Scottish Premier
10/09/2016 Partick Thistle 0-2 Saint Johnstone   Scottish Premier
10/09/2016 Ross County 1-1 Motherwell   Scottish Premier
10/09/2016 Auchinleck Talbot 0-3 Beith Juniors   Scottish FA Cup
10/09/2016 Ayr United 2-1 Greenock Morton   Scottish Champ.
10/09/2016 Dumbarton 0-1 Hibernian   Scottish Champ.
10/09/2016 Dunfermline Athletic 1-3 Dundee United   Scottish Champ.
10/09/2016 Raith Rovers 0-2 Falkirk   Scottish Champ.
10/09/2016 Saint Mirren 1-3 Queen of the South   Scottish Champ.
10/09/2016 Albion Rovers 4-0 Stenhousemuir   Scottish Lg. 1
10/09/2016 Alloa Athletic 1-3 Livingston   Scottish Lg. 1
10/09/2016 Brechin City 3-2 Airdrieonians   Scottish Lg. 1
10/09/2016 East Fife 2-0 Stranraer   Scottish Lg. 1
10/09/2016 Peterhead 2-0 Queen's Park   Scottish Lg. 1
10/09/2016 Annan Athletic 1-2 Forfar Athletic   Scottish Lg. 2
10/09/2016 Berwick Rangers 2-4 Elgin City   Scottish Lg. 2
10/09/2016 Clyde 3-2 Arbroath   Scottish Lg. 2
10/09/2016 Montrose 1-2 Cowdenbeath   Scottish Lg. 2
10/09/2016 Stirling Albion 1-1 Edinburgh City   Scottish Lg. 2
10/09/2016 Brora Rangers 2-2 Inverurie Loco Works   Highland Lg.
10/09/2016 Buckie Thistle 4-0 Turriff United   Highland Lg.
10/09/2016 Cove Rangers 5-1 Formartine United   Highland Lg.
10/09/2016 Deveronvale 0-2 Huntly   Highland Lg.
10/09/2016 Forres Mechanics 2-2 Clachnacuddin   Highland Lg.
10/09/2016 Fort William 3-8 Wick Academy   Highland Lg.
10/09/2016 Fraserburgh 0-4 Lossiemouth   Highland Lg.
10/09/2016 Nairn County 0-2 Strathspey Thistle   Highland Lg.
10/09/2016 Rothes 4-2 Keith   Highland Lg.
10/09/2016 Dalbeattie Star 5-1 Selkirk   Lowland Lg.
10/09/2016 East Stirlingshire 4-1 Cumbernauld Colts   Lowland Lg.
10/09/2016 Gala Fairydean Rovers 3-1 Preston Athletic   Lowland Lg.
10/09/2016 Hawick Royal Albert 4-3 Edinburgh University   Lowland Lg.
10/09/2016 Spartans 4-1 Gretna   Lowland Lg.
10/09/2016 University of Stirling 1-3 East Kilbride   Lowland Lg.
10/09/2016 Whitehill Welfare 0-2 Vale of Leithen   Lowland Lg.
10/09/2016 Bonnyrigg Rose Athletic 3-1 Broxburn Athletic   East Junior Superlg.
10/09/2016 Carnoustie Panmure 1-5 Penicuik Athletic   East Junior Superlg.
10/09/2016 Dundonald Bluebell 1-2 Broughty Athletic   East Junior Superlg.
10/09/2016 Fauldhouse United 4-2 Newtongrange Star   East Junior Superlg.
10/09/2016 Hill of Beath Hawthorn 2-5 Kelty Hearts   East Junior Superlg.
10/09/2016 Jeanfield Swifts 4-0 Camelon Juniors   East Junior Superlg.
10/09/2016 Linlithgow Rose 0-3 Bo'ness United   East Junior Superlg.
10/09/2016 Musselburgh Athletic 1-1 Lochee United   East Junior Superlg.
10/09/2016 Coldstream 0-4 Lothian Thistle Hutchison Vale   EoS Lg.
10/09/2016 Heriot-Watt University 3-1 Peebles Rovers   EoS Lg.
10/09/2016 Leith Athletic 6-0 Tweedmouth Rangers   EoS Lg.
10/09/2016 Inverness Athletic 1-4 Invergordon   North Caledonian Lg.
10/09/2016 Hall Russell United 2-1 Deveronside   North Junior Superlg.
10/09/2016 Hermes 1-2 Banchory Saint Ternan   North Junior Superlg.
10/09/2016 Inverness City 2-3 Dufftown   North Junior Superlg.
10/09/2016 Abbey Vale 5-2 Creetown   SoS Lg.
10/09/2016 Heston Rovers 0-0 Threave Rovers   SoS Lg.
10/09/2016 Lochar Thistle 2-3 Edusport Academy   SoS Lg.
10/09/2016 Nithsdale Wanderers 8-1 Dumfries YMCA   SoS Lg.
10/09/2016 Cumnock Juniors 4-0 Largs Thistle   West Junior Superlg. Premier
10/09/2016 Kilbirnie Ladeside 0-3 Glenafton Athletic   West Junior Superlg. Premier
10/09/2016 Kilwinning Rangers 1-2 Kirkintilloch Rob Roy   West Junior Superlg. Premier
10/09/2016 Pollok 2-2 Hurlford United   West Junior Superlg. Premier
10/09/2016 Troon 2-3 Arthurlie   West Junior Superlg. Premier
10/09/2016 Tynecastle 9-0 Eyemouth United Alex Jack Cup
10/09/2016 Ormiston 7-3 Burntisland Shipyard   EoS Lg. Cup
10/09/2016 Lewis & Harris 2-0 Orkney Football Times Cup
10/09/2016 Saint Duthus 3-3 p Shetland Football Times Cup
10/09/2016 Newburgh Thistle 4-6 Banks o' Dee Grill Lg. Cup
10/09/2016 Culter 4-0 Dyce Juniors Grill Lg. Cup
10/09/2016 Islavale 0-1 Maud Grill Lg. Cup
10/09/2016 Montrose Roselea 3-0 Longside Grill Lg. Cup
10/09/2016 Stonehaven 5-0 Buckie Rovers   Inter-Regional Trophy
10/09/2016 Armadale Thistle 1-1 Saint Andrews United   East Junior Premier
10/09/2016 Arniston Rangers 0-3 Kennoway Star Hearts   East Junior Premier
10/09/2016 Bathgate Thistle 6-1 Haddington Athletic   East Junior Premier
10/09/2016 Downfield 2-0 Glenrothes   East Junior Premier
10/09/2016 Forfar West End 2-1 Tranent Juniors   East Junior Premier
10/09/2016 Sauchie Juniors 4-2 Whitburn   East Junior Premier
10/09/2016 Tayport 2-1 Dalkeith Thistle   East Junior Premier
10/09/2016 Cruden Bay 2-3 Aberdeen University   North Junior 1st Div. East
10/09/2016 East End 2-1 Sunnybank   North Junior 1st Div. East
10/09/2016 Fraserburgh United 0-1 Buchanhaven Hearts   North Junior 1st Div. East
10/09/2016 Lewis United 3-6 Ellon United   North Junior 1st Div. East
10/09/2016 Stoneywood Parkvale 3-2 Glentanar   North Junior 1st Div. East
10/09/2016 Forres Thistle 3-1 Newmachar United   North Junior 1st Div. West
10/09/2016 Nairn Saint Ninian 11-0 Fochabers   North Junior 1st Div. West
10/09/2016 New Elgin 1-3 Burghead Thistle   North Junior 1st Div. West
10/09/2016 Spey Valley United 9-2 Whitehills   North Junior 1st Div. West
10/09/2016 Clydebank 3-4 Yoker Athletic   West Junior Superlg. 1st
10/09/2016 Cumbernauld United 4-3 Irvine Victoria   West Junior Superlg. 1st
10/09/2016 Girvan 1-0 Blantyre Victoria   West Junior Superlg. 1st
10/09/2016 Shettleston 2-2 Petershill   West Junior Superlg. 1st
10/09/2016 Irvine Meadow 1-1 Rutherglen Glencairn   West Junior Superlg. 1st
10/09/2016 Arbroath Victoria 3-6 East Craigie   East Junior North Div.
10/09/2016 Blairgowrie 3-1 Forfar Albion   East Junior North Div.
10/09/2016 Dundee North End 5-1 Brechin Victoria   East Junior North Div.
10/09/2016 Kirriemuir Thistle 2-4 Kinnoull   East Junior North Div.
10/09/2016 Lochore Welfare 1-4 Luncarty   East Junior North Div.
10/09/2016 Newburgh 1-6 Thornton Hibs   East Junior North Div.
10/09/2016 Scone Thistle 2-1 Lochee Harp   East Junior North Div.
10/09/2016 Craigroyston 4-2 Oakley United   East Junior South Div.
10/09/2016 Easthouses Lily Miners Welfare 2-1 Stoneyburn   East Junior South Div.
10/09/2016 Edinburgh United 3-3 Crossgates Primrose   East Junior South Div.
10/09/2016 Kirkcaldy YMCA 1-1 Livingston United   East Junior South Div.
10/09/2016 Pumpherston Juniors 3-6 Blackburn United   East Junior South Div.
10/09/2016 Rosyth 0-2 Lochgelly Albert   East Junior South Div.
10/09/2016 West Calder United 1-1 Dunbar United   East Junior South Div.
10/09/2016 Ardrossan Winton Rovers 1-1 Darvel   West Junior Ayrshire Div.
10/09/2016 Craigmark Burntonians 0-6 Annbank United   West Junior Ayrshire Div.
10/09/2016 Kello Rovers 4-2 Maybole Juniors   West Junior Ayrshire Div.
10/09/2016 Muirkirk Juniors 0-1 Lugar Boswell Thistle   West Junior Ayrshire Div.
10/09/2016 Saltcoats Victoria 0-3 Ardeer Thistle   West Junior Ayrshire Div.
10/09/2016 Whitletts Victoria 4-1 Dalry Thistle   West Junior Ayrshire Div.
10/09/2016 Benburb 1-3 Thorniewood United   West Junior Central 1st Div.
10/09/2016 Cambuslang Rangers 3-2 Bellshill Athletic   West Junior Central 1st Div.
10/09/2016 Forth Wanderers 2-3 Larkhall Thistle   West Junior Central 1st Div.
10/09/2016 Johnstone Burgh 2-2 Greenock Juniors   West Junior Central 1st Div.
10/09/2016 Rossvale 0-2 Saint Roch's   West Junior Central 1st Div.
10/09/2016 Vale of Clyde 0-1 Neilston   West Junior Central 1st Div.
10/09/2016 Wishaw 1-0 Lesmahagow   West Junior Central 1st Div.
10/09/2016 Carluke Rovers 1-2 Ashfield   West Junior Central 2nd Div.
10/09/2016 Gartcairn Juniors 5-4 Lanark United   West Junior Central 2nd Div.
10/09/2016 Glasgow Perthshire 0-3 Port Glasgow   West Junior Central 2nd Div.
10/09/2016 Newmains United 0-2 Royal Albert   West Junior Central 2nd Div.
10/09/2016 Vale of Leven 1-2 Saint Anthony's   West Junior Central 2nd Div.
09/09/2016 BSC Glasgow 2-1 Civil Service Strollers   Lowland Lg.
09/09/2016 Halkirk United 3-1 Thurso   North Caledonian Lg.
09/09/2016 Lochmaben 1-4 Mid Annandale   SoS Lg.
09/09/2016 Edinburgh City U20 1-2 Cumbernauld Colts U20   Lowland/East Dev. Lg.
09/09/2016 Renfrew 1-2 Kilsyth Rangers   West Junior Superlg. 1st
09/09/2016 Edusport Academy U20 1-1 Preston Athletic U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
09/09/2016 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 6-1 Whitehill Welfare U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
09/09/2016 Spartans U20 1-1 East Kilbride U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
09/09/2016 Tynecastle U20 4-2 BSC Glasgow U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
07/09/2016 Turriff United 2-3 Cove Rangers Aberdeenshire Cup
07/09/2016 Edusport Academy 1-0 Upper Annandale   SoS Lg.
07/09/2016 Heston Rovers 1-3 Wigtown & Bladnoch   SoS Lg.
07/09/2016 Mid Annandale 3-1 Nithsdale Wanderers   SoS Lg.
07/09/2016 Newton Stewart 7-3 Dumfries YMCA   SoS Lg.
07/09/2016 Saint Cuthbert Wanderers 9-0 Creetown   SoS Lg.
07/09/2016 Threave Rovers 6-0 Lochar Thistle   SoS Lg.
07/09/2016 Alness United U20 9-0 Forres Mechanics U20   North of Scotland Dev. Lg.
06/09/2016 Aberdeen U20 1-2 Saint Mirren U20   SPFL Dev. Lg.
06/09/2016 Dundee United U20 0-3 Dundee U20   SPFL Dev. Lg.
06/09/2016 Dunfermline Athletic U20 0-1 Celtic U20   SPFL Dev. Lg.
06/09/2016 Hamilton Academical U20 1-0 Heart of Midlothian U20   SPFL Dev. Lg.
06/09/2016 Hibernian U20 3-1 Motherwell U20   SPFL Dev. Lg.
06/09/2016 Inverness Caledonian Thistle U20 0-3 Falkirk U20   SPFL Dev. Lg.
06/09/2016 Kilmarnock U20 1-3 Partick Thistle U20   SPFL Dev. Lg.
06/09/2016 Saint Johnstone U20 0-2 Ross County U20   SPFL Dev. Lg.
06/09/2016 Raith Rovers U20 2-6 Forfar Athletic U20   SPFL Dev. Lg. East
06/09/2016 Stirling Albion U20 5-1 Cowdenbeath U20   SPFL Dev. Lg. East
06/09/2016 Queen of the South U20 2-1 Albion Rovers U20   SPFL Dev. Lg. West
06/09/2016 Stranraer U20 2-2 Greenock Morton U20   SPFL Dev. Lg. West
06/09/2016 Lochmaben 0-1 Abbey Vale   SoS Lg.
06/09/2016 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 4-1 Spartans U20   Lowland/East Dev. Lg.
06/09/2016 East Kilbride U20 5-1 Tynecastle U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
06/09/2016 Preston Athletic U20 1-4 Cumbernauld Colts U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
06/09/2016 Whitehill Welfare U20 0-2 Edusport Academy U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
05/09/2016 Livingston U20 0-2 Berwick Rangers U20   SPFL Dev. Lg. East
05/09/2016 Ayr United U20 5-0 Airdrieonians U20   SPFL Dev. Lg. West
05/09/2016 Queen's Park U20 1-1 Clyde U20   SPFL Dev. Lg. West
05/09/2016 Nairn County U20 1-0 Clachnacuddin U20   North of Scotland Dev. Lg.
05/09/2016 Banks o' Dee U20 4-4 Fraserburgh U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
05/09/2016 Buckie Thistle U20 3-0 Deveronvale U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
05/09/2016 Cove Rangers U20 1-7 Formartine United U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
05/09/2016 Huntly U20 2-1 Keith U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
05/09/2016 Inverurie Loco Works U20 3-1 Turriff United U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
05/09/2016 BSC Glasgow U20 3-3 Edinburgh City U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
04/09/2016 Ayr United 3-2 Airdrieonians   Scottish Ch'lge Cup
04/09/2016 Turriff United 0-3 Hibernian   Scottish Ch'lge Cup
04/09/2016 Edusport Academy U20 2-1 Alloa Athletic U20   Scottish Youth Cup
03/09/2016 Banks o' Dee 4-0 Golspie Sutherland   Scottish FA Cup
03/09/2016 Beith Juniors 2-2 Auchinleck Talbot   Scottish FA Cup
03/09/2016 Bonnyrigg Rose Athletic 14-0 Burntisland Shipyard   Scottish FA Cup
03/09/2016 Colville Park 0-1 Girvan   Scottish FA Cup
03/09/2016 Leith Athletic 1-0 Coldstream   Scottish FA Cup
03/09/2016 Threave Rovers 1-2 Linlithgow Rose   Scottish FA Cup
03/09/2016 Albion Rovers 3-4 Saint Mirren   Scottish Ch'lge Cup
03/09/2016 Alloa Athletic 3-0 East Fife   Scottish Ch'lge Cup
03/09/2016 Brechin City 1-5 Dunfermline Athletic   Scottish Ch'lge Cup
03/09/2016 Dundee United 3-2 Peterhead   Scottish Ch'lge Cup
03/09/2016 Falkirk 6-1 Elgin City   Scottish Ch'lge Cup
03/09/2016 Forfar Athletic 3-2 Raith Rovers   Scottish Ch'lge Cup
03/09/2016 Livingston 5-1 Celtic U20   Scottish Ch'lge Cup
03/09/2016 Queen of the South 7-1 Stenhousemuir   Scottish Ch'lge Cup
03/09/2016 Queen's Park 2-0 Greenock Morton   Scottish Ch'lge Cup
03/09/2016 Stranraer 1-0 Dumbarton   Scottish Ch'lge Cup
03/09/2016 Clachnacuddin 1-0 Nairn County   Highland Lg.
03/09/2016 Formartine United 2-2 Forres Mechanics   Highland Lg.
03/09/2016 Huntly 1-6 Brora Rangers   Highland Lg.
03/09/2016 Keith 0-3 Cove Rangers   Highland Lg.
03/09/2016 Lossiemouth 0-2 Deveronvale   Highland Lg.
03/09/2016 Rothes 1-6 Buckie Thistle   Highland Lg.
03/09/2016 Strathspey Thistle 0-1 Fort William   Highland Lg.
03/09/2016 Wick Academy 1-1 Inverurie Loco Works   Highland Lg.
03/09/2016 Civil Service Strollers 2-2 Spartans   Lowland Lg.
03/09/2016 Cumbernauld Colts 2-0 Edinburgh University   Lowland Lg.
03/09/2016 Dalbeattie Star 0-1 University of Stirling   Lowland Lg.
03/09/2016 East Kilbride 1-0 East Stirlingshire   Lowland Lg.
03/09/2016 Gretna 1-3 BSC Glasgow   Lowland Lg.
03/09/2016 Preston Athletic 0-2 Whitehill Welfare   Lowland Lg.
03/09/2016 Selkirk 7-1 Gala Fairydean Rovers   Lowland Lg.
03/09/2016 Vale of Leithen 4-3 Hawick Royal Albert   Lowland Lg.
03/09/2016 Eyemouth United 4-3 University of Stirling Reserves   EoS Lg.
03/09/2016 Peebles Rovers 0-4 Tynecastle   EoS Lg.
03/09/2016 Alness United 0-0 Halkirk United   North Caledonian Lg.
03/09/2016 Invergordon 3-3 Saint Duthus   North Caledonian Lg.
03/09/2016 Orkney 2-0 Inverness Athletic   North Caledonian Lg.
03/09/2016 Banchory Saint Ternan 2-4 Colony Park Juniors   North Junior Superlg.
03/09/2016 Newburgh Thistle 2-2 Deveronside   North Junior Superlg.
03/09/2016 Buckie Rovers 3-1 Hermes   North Junior Superlg.
03/09/2016 Maud 0-1 Culter   North Junior Superlg.
03/09/2016 Stonehaven 4-1 Dufftown   North Junior Superlg.
03/09/2016 Upper Annandale 2-7 Saint Cuthbert Wanderers   SoS Lg.
03/09/2016 Wigtown & Bladnoch 3-2 Newton Stewart   SoS Lg.
03/09/2016 Cumnock Juniors 2-4 Kirkintilloch Rob Roy   West Junior Superlg. Premier
03/09/2016 Kilbirnie Ladeside 1-1 Arthurlie   West Junior Superlg. Premier
03/09/2016 Kilwinning Rangers 1-1 Glenafton Athletic   West Junior Superlg. Premier
03/09/2016 Largs Thistle 0-1 Hurlford United   West Junior Superlg. Premier
03/09/2016 Pollok 3-1 Troon   West Junior Superlg. Premier
03/09/2016 Abbey Vale 4-8 Lochar Thistle Alba Cup
03/09/2016 Creetown 2-1 Heston Rovers Alba Cup
03/09/2016 Mid Annandale 3-1 Lochmaben Alba Cup
03/09/2016 Nithsdale Wanderers 9-0 Dumfries YMCA Alba Cup
03/09/2016 Heriot-Watt University 4-1 Tweedmouth Rangers Alex Jack Cup
03/09/2016 Lothian Thistle Hutchison Vale 4-1 Ormiston Alex Jack Cup
03/09/2016 Bathgate Thistle 0-4 Kelty Hearts   East Junior Cup
03/09/2016 Blackburn United 4-0 Armadale Thistle   East Junior Cup
03/09/2016 Broxburn Athletic 5-3 Dundee Violet   East Junior Cup
03/09/2016 Carnoustie Panmure 4-1 Kinnoull   East Junior Cup
03/09/2016 Coupar Angus 0-5 Jeanfield Swifts   East Junior Cup
03/09/2016 Craigroyston 1-3 Arbroath Victoria   East Junior Cup
03/09/2016 Dalkeith Thistle 2-2 p Bo'ness United   East Junior Cup
03/09/2016 Dunbar United 0-0 p Saint Andrews United   East Junior Cup
03/09/2016 Dundonald Bluebell 6-1 Scone Thistle   East Junior Cup
03/09/2016 Edinburgh United p 1-1 Forfar West End   East Junior Cup
03/09/2016 Fauldhouse United 0-0 p Tranent Juniors   East Junior Cup
03/09/2016 Hill of Beath Hawthorn p 1-1 Arniston Rangers   East Junior Cup
03/09/2016 Kennoway Star Hearts 0-5 Whitburn   East Junior Cup
03/09/2016 Kirkcaldy YMCA 0-5 Musselburgh Athletic   East Junior Cup
03/09/2016 Livingston United 0-9 Penicuik Athletic   East Junior Cup
03/09/2016 Lochee Harp 0-6 Newtongrange Star   East Junior Cup
03/09/2016 Lochee United 0-2 Downfield   East Junior Cup
03/09/2016 Lochgelly Albert p 2-2 Pumpherston Juniors   East Junior Cup
03/09/2016 Lochore Welfare 2-2 p Glenrothes   East Junior Cup
03/09/2016 Luncarty 2-0 East Craigie   East Junior Cup
03/09/2016 Newburgh 1-2 Easthouses Lily Miners Welfare   East Junior Cup
03/09/2016 Oakley United 2-3 Brechin Victoria   East Junior Cup
03/09/2016 Rosyth 0-1 Kirriemuir Thistle   East Junior Cup
03/09/2016 Sauchie Juniors 2-1 Haddington Athletic   East Junior Cup
03/09/2016 Stoneyburn 0-5 Dundee North End   East Junior Cup
03/09/2016 Tayport 4-1 Forfar Albion   East Junior Cup
03/09/2016 West Calder United 0-1 Broughty Athletic   East Junior Cup
03/09/2016 Buchanhaven Hearts p 3-3 Forres Thistle   Inter-Regional Trophy
03/09/2016 Montrose Roselea 0-1 Dyce Juniors   Inter-Regional Trophy
03/09/2016 New Elgin 2-5 Cruden Bay   Inter-Regional Trophy
03/09/2016 Newmachar United 1-6 East End   Inter-Regional Trophy
03/09/2016 Stoneywood Parkvale 1-4 Hall Russell United   Inter-Regional Trophy
03/09/2016 Sunnybank 3-1 Inverness City   Inter-Regional Trophy
03/09/2016 Ellon United 2-1 Aberdeen University   North Junior 1st Div. East
03/09/2016 Fraserburgh United 2-1 Lewis United   North Junior 1st Div. East
03/09/2016 Glentanar 0-9 Longside   North Junior 1st Div. East
03/09/2016 Islavale 5-1 Nairn Saint Ninian   North Junior 1st Div. West
03/09/2016 Spey Valley United 6-0 Fochabers   North Junior 1st Div. West
03/09/2016 Whitehills 1-3 Burghead Thistle   North Junior 1st Div. West
03/09/2016 Clydebank 3-0 Shotts Bon Accord   West Junior Superlg. 1st
03/09/2016 Cumbernauld United 0-4 Yoker Athletic   West Junior Superlg. 1st
03/09/2016 Shettleston 1-1 Rutherglen Glencairn   West Junior Superlg. 1st
03/09/2016 Irvine Victoria 0-3 Blantyre Victoria   West Junior Superlg. 1st
03/09/2016 Maryhill 2-5 Kilsyth Rangers   West Junior Superlg. 1st
03/09/2016 Renfrew 2-2 Irvine Meadow   West Junior Superlg. 1st
03/09/2016 Thornton Hibs 4-5 Blairgowrie   East Junior North Div.
03/09/2016 Ardeer Thistle 0-2 Maybole Juniors   West Junior Ayrshire Div.
03/09/2016 Ardrossan Winton Rovers 3-1 Craigmark Burntonians   West Junior Ayrshire Div.
03/09/2016 Kello Rovers 1-1 Darvel   West Junior Ayrshire Div.
03/09/2016 Muirkirk Juniors 0-4 Dalry Thistle   West Junior Ayrshire Div.
03/09/2016 Saltcoats Victoria 9-0 Lugar Boswell Thistle   West Junior Ayrshire Div.
03/09/2016 Whitletts Victoria 3-2 Annbank United   West Junior Ayrshire Div.
03/09/2016 Cambuslang Rangers 2-0 Greenock Juniors   West Junior Central 1st Div.
03/09/2016 Forth Wanderers 1-3 Thorniewood United   West Junior Central 1st Div.
03/09/2016 Larkhall Thistle 1-2 Neilston   West Junior Central 1st Div.
03/09/2016 Rossvale 1-2 Lesmahagow   West Junior Central 1st Div.
03/09/2016 Saint Roch's 0-3 Benburb   West Junior Central 1st Div.
03/09/2016 Vale of Clyde 1-0 Bellshill Athletic   West Junior Central 1st Div.
03/09/2016 Wishaw 4-1 Johnstone Burgh   West Junior Central 1st Div.
03/09/2016 East Kilbride Thistle 3-2 Carluke Rovers   West Junior Central 2nd Div.
03/09/2016 Gartcairn Juniors 3-1 Dunipace   West Junior Central 2nd Div.
03/09/2016 Glasgow Perthshire 6-1 Royal Albert   West Junior Central 2nd Div.
03/09/2016 Newmains United 2-2 Saint Anthony's   West Junior Central 2nd Div.
03/09/2016 Port Glasgow 1-0 Lanark United   West Junior Central 2nd Div.
03/09/2016 Vale of Leven 3-4 Ashfield   West Junior Central 2nd Div.
02/09/2016 Heriot-Watt University U20 0-6 Partick Thistle U20   Scottish Youth Cup
02/09/2016 Preston Athletic U20 1-0 BSC Glasgow U20   Lowland/East Dev. Lg.
02/09/2016 Edusport Academy U20 1-0 Lothian Thistle Hutchison Vale U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
02/09/2016 Cumbernauld Colts U20 7-1 Whitehill Welfare U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup
02/09/2016 Tynecastle U20 1-3 Spartans U20   Lowland/East Dev. Lg. Cup