SCOTTISH FOOTBALL RESULTS DATABASE
LEAGUE SELECTOR CLUB RANKINGS

2021-22 JUL 21AUG 21SEP 21OCT 21NOV 21DEC 21JAN 22FEB 22MAR 22APR 22MAY 22JUN 22
2020-21 JUL 20AUG 20SEP 20OCT 20NOV 20DEC 20JAN 21FEB 21MAR 21APR 21MAY 21JUN 21
2019-20 JUL 19AUG 19SEP 19OCT 19NOV 19DEC 19JAN 20FEB 20MAR 20APR 20MAY 20JUN 20
2018-19 JUL 18AUG 18SEP 18OCT 18NOV 18DEC 18JAN 19FEB 19MAR 19APR 19MAY 19JUN 19
2017-18 JUL 17AUG 17SEP 17OCT 17NOV 17DEC 17JAN 18FEB 18MAR 18APR 18MAY 18JUN 18
2016-17 JUL 16AUG 16SEP 16OCT 16NOV 16DEC 16JAN 17FEB 17MAR 17APR 17MAY 17JUN 17
2015-16 JUL 15AUG 15SEP 15OCT 15NOV 15DEC 15JAN 16FEB 16MAR 16APR 16MAY 16JUN 16
2014-15 JUL 14AUG 14SEP 14OCT 14NOV 14DEC 14JAN 15FEB 15MAR 15APR 15MAY 15JUN 15
OCTOBER 2016 RESULTS
DATE TEAM 1   SCORE   TEAM 2   COMPETITION
31/10/2016 Heart of Midlothian U20 2-1 Dundee U20   SPFL Dev. Lg.
31/10/2016 Saint Johnstone U20 2-0 Inverness Caledonian Thistle U20   SPFL Dev. Lg.
31/10/2016 Cowdenbeath U20 2-2 Stirling Albion U20   SPFL Dev. Lg. East
31/10/2016 Albion Rovers U20 0-2 Queen of the South U20   SPFL Dev. Lg. West
31/10/2016 Stranraer U20 1-4 Greenock Morton U20   SPFL Dev. Lg. West
31/10/2016 Deveronvale U20 1-1 Inverurie Loco Works U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
30/10/2016 Clyde U20 1-4 Queen's Park U20   SPFL Dev. Lg. West
29/10/2016 Aberdeen 0-1 Celtic   Scottish Premier
29/10/2016 Hamilton Academical 0-1 Dundee   Scottish Premier
29/10/2016 Inverness Caledonian Thistle 3-3 Heart of Midlothian   Scottish Premier
29/10/2016 Motherwell 4-1 Ross County   Scottish Premier
29/10/2016 Rangers 3-0 Kilmarnock   Scottish Premier
29/10/2016 Saint Johnstone 1-2 Partick Thistle   Scottish Premier
29/10/2016 East Stirlingshire 1-2 Annan Athletic   Scottish FA Cup
29/10/2016 Formartine United 7-2 Banks o' Dee   Scottish FA Cup
29/10/2016 Forres Mechanics 4-0 Cumbernauld Colts   Scottish FA Cup
29/10/2016 Gretna 2-6 Buckie Thistle   Scottish FA Cup
29/10/2016 Dumbarton 2-2 Dunfermline Athletic   Scottish Champ.
29/10/2016 Dundee United 1-0 Falkirk   Scottish Champ.
29/10/2016 Greenock Morton 2-1 Ayr United   Scottish Champ.
29/10/2016 Hibernian 2-0 Saint Mirren   Scottish Champ.
29/10/2016 Raith Rovers 1-0 Queen of the South   Scottish Champ.
29/10/2016 Alloa Athletic 0-0 Albion Rovers   Scottish Lg. 1
29/10/2016 Brechin City 0-3 Livingston   Scottish Lg. 1
29/10/2016 East Fife 0-1 Airdrieonians   Scottish Lg. 1
29/10/2016 Peterhead 2-0 Stranraer   Scottish Lg. 1
29/10/2016 Queen's Park 0-3 Stenhousemuir   Scottish Lg. 1
29/10/2016 Berwick Rangers 1-1 Arbroath   Scottish Lg. 2
29/10/2016 Clyde 1-1 Stirling Albion   Scottish Lg. 2
29/10/2016 Elgin City 3-1 Cowdenbeath   Scottish Lg. 2
29/10/2016 Forfar Athletic 1-1 Edinburgh City   Scottish Lg. 2
29/10/2016 Brora Rangers 6-0 Clachnacuddin   Highland Lg.
29/10/2016 Cove Rangers 5-0 Rothes   Highland Lg.
29/10/2016 Fort William 2-5 Huntly   Highland Lg.
29/10/2016 Fraserburgh 1-3 Keith   Highland Lg.
29/10/2016 Inverurie Loco Works 3-0 Strathspey Thistle   Highland Lg.
29/10/2016 Nairn County 2-1 Lossiemouth   Highland Lg.
29/10/2016 Civil Service Strollers 4-2 Dalbeattie Star   Lowland Lg.
29/10/2016 East Kilbride 4-2 Vale of Leithen   Lowland Lg.
29/10/2016 Selkirk 2-3 Edinburgh University   Lowland Lg.
29/10/2016 Spartans 9-1 Hawick Royal Albert   Lowland Lg.
29/10/2016 Whitehill Welfare 1-5 BSC Glasgow   Lowland Lg.
29/10/2016 Preston Athletic 1-2 Leith Athletic EoS Qualifying Cup
29/10/2016 Broughty Athletic 0-1 Camelon Juniors   East Junior Superlg.
29/10/2016 Dundonald Bluebell 1-2 Fauldhouse United   East Junior Superlg.
29/10/2016 Hill of Beath Hawthorn 1-1 Carnoustie Panmure   East Junior Superlg.
29/10/2016 Musselburgh Athletic 2-2 Jeanfield Swifts   East Junior Superlg.
29/10/2016 Newtongrange Star 0-2 Lochee United   East Junior Superlg.
29/10/2016 Penicuik Athletic 5-3 Broxburn Athletic   East Junior Superlg.
29/10/2016 Coldstream 4-2 Tweedmouth Rangers   EoS Lg.
29/10/2016 Eyemouth United 3-2 Peebles Rovers   EoS Lg.
29/10/2016 Heriot-Watt University 9-0 Burntisland Shipyard   EoS Lg.
29/10/2016 Ormiston 2-4 Lothian Thistle Hutchison Vale   EoS Lg.
29/10/2016 Tynecastle 2-2 University of Stirling Reserves   EoS Lg.
29/10/2016 Golspie Sutherland 3-1 Inverness Athletic   North Caledonian Lg.
29/10/2016 Saint Duthus 1-2 Orkney   North Caledonian Lg.
29/10/2016 Banchory Saint Ternan 7-1 Dufftown   North Junior Superlg.
29/10/2016 Newburgh Thistle 1-5 Hall Russell United   North Junior Superlg.
29/10/2016 Colony Park Juniors 3-1 Inverness City   North Junior Superlg.
29/10/2016 Deveronside 2-2 Culter   North Junior Superlg.
29/10/2016 Dyce Juniors 3-1 Maud   North Junior Superlg.
29/10/2016 Stonehaven 5-0 Buckie Rovers   North Junior Superlg.
29/10/2016 Abbey Vale 2-2 Upper Annandale   SoS Lg.
29/10/2016 Heston Rovers 5-2 Mid Annandale   SoS Lg.
29/10/2016 Lochar Thistle 1-3 Newton Stewart   SoS Lg.
29/10/2016 Lochmaben 2-7 Saint Cuthbert Wanderers   SoS Lg.
29/10/2016 Nithsdale Wanderers 1-0 Creetown   SoS Lg.
29/10/2016 Threave Rovers 3-0 Dumfries YMCA   SoS Lg.
29/10/2016 Wigtown & Bladnoch 1-0 Edusport Academy   SoS Lg.
29/10/2016 Auchinleck Talbot 2-0 Hurlford United   West Junior Superlg. Premier
29/10/2016 Glenafton Athletic 1-1 Cumnock Juniors   West Junior Superlg. Premier
29/10/2016 Largs Thistle 1-4 Pollok   West Junior Superlg. Premier
29/10/2016 Troon 1-0 Kirkintilloch Rob Roy   West Junior Superlg. Premier
29/10/2016 Invergordon 2-0 Thurso Football Times Cup
29/10/2016 Ardrossan Winton Rovers 1-2 Darvel   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Arthurlie 1-3 Kilwinning Rangers   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Bonnyrigg Rose Athletic 3-1 Rossvale   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Dalry Thistle 0-4 Bo'ness United   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Haddington Athletic p 3-3 Shotts Bon Accord   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Hermes 6-0 Newmains United   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Linlithgow Rose 3-0 Clydebank   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Neilston 2-1 Lanark United   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Stoneyburn 1-2 Ashfield   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Thorniewood United 3-1 Port Glasgow   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Vale of Clyde 0-3 Beith Juniors   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Armadale Thistle 0-5 Dalkeith Thistle   East Junior Premier
29/10/2016 Bathgate Thistle 4-1 Arniston Rangers   East Junior Premier
29/10/2016 Downfield 4-2 Saint Andrews United   East Junior Premier
29/10/2016 Dundee Violet 6-1 Glenrothes   East Junior Premier
29/10/2016 Forfar West End 2-1 Kennoway Star Hearts   East Junior Premier
29/10/2016 Tayport 2-2 Sauchie Juniors   East Junior Premier
29/10/2016 Tranent Juniors 1-3 Whitburn   East Junior Premier
29/10/2016 East End 4-0 Longside   North Junior 1st Div. East
29/10/2016 Ellon United 2-0 Buchanhaven Hearts   North Junior 1st Div. East
29/10/2016 Fraserburgh United 1-2 Stoneywood Parkvale   North Junior 1st Div. East
29/10/2016 Glentanar 0-3 Aberdeen University   North Junior 1st Div. East
29/10/2016 Sunnybank 1-0 Lewis United   North Junior 1st Div. East
29/10/2016 Fochabers 0-4 Burghead Thistle   North Junior 1st Div. West
29/10/2016 Forres Thistle 4-0 Whitehills   North Junior 1st Div. West
29/10/2016 Montrose Roselea 4-0 Newmachar United   North Junior 1st Div. West
29/10/2016 Nairn Saint Ninian 4-3 Spey Valley United   North Junior 1st Div. West
29/10/2016 New Elgin 3-3 Islavale   North Junior 1st Div. West
29/10/2016 Cumbernauld United 0-3 Irvine Meadow   West Junior Superlg. 1st
29/10/2016 Irvine Victoria 1-3 Girvan   West Junior Superlg. 1st
29/10/2016 Kilsyth Rangers 2-2 Rutherglen Glencairn   West Junior Superlg. 1st
29/10/2016 Maryhill 1-0 Renfrew   West Junior Superlg. 1st
29/10/2016 Petershill 4-2 Blantyre Victoria   West Junior Superlg. 1st
29/10/2016 Yoker Athletic 3-4 Shettleston   West Junior Superlg. 1st
29/10/2016 Brechin Victoria 1-6 Newburgh   East Junior North Div.
29/10/2016 Coupar Angus 1-3 Dundee North End   East Junior North Div.
29/10/2016 East Craigie 3-1 Blairgowrie   East Junior North Div.
29/10/2016 Forfar Albion 0-2 Lochee Harp   East Junior North Div.
29/10/2016 Kinnoull 3-3 Luncarty   East Junior North Div.
29/10/2016 Kirriemuir Thistle 6-1 Thornton Hibs   East Junior North Div.
29/10/2016 Lochore Welfare 0-4 Scone Thistle   East Junior North Div.
29/10/2016 Blackburn United 1-0 Dunbar United   East Junior South Div.
29/10/2016 Crossgates Primrose 1-2 Easthouses Lily Miners Welfare   East Junior South Div.
29/10/2016 Lochgelly Albert 3-2 Craigroyston   East Junior South Div.
29/10/2016 Oakley United 3-2 Livingston United   East Junior South Div.
29/10/2016 Pumpherston Juniors 5-2 Edinburgh United   East Junior South Div.
29/10/2016 West Calder United 5-2 Kirkcaldy YMCA   East Junior South Div.
29/10/2016 Annbank United 4-2 Ardeer Thistle   West Junior Ayrshire Div.
29/10/2016 Kello Rovers 2-1 Lugar Boswell Thistle   West Junior Ayrshire Div.
29/10/2016 Maybole Juniors 1-0 Craigmark Burntonians   West Junior Ayrshire Div.
29/10/2016 Whitletts Victoria 6-0 Saltcoats Victoria   West Junior Ayrshire Div.
29/10/2016 Benburb 4-4 Bellshill Athletic   West Junior Central 1st Div.
29/10/2016 Forth Wanderers 3-2 Johnstone Burgh   West Junior Central 1st Div.
29/10/2016 Greenock Juniors 1-2 Larkhall Thistle   West Junior Central 1st Div.
29/10/2016 Saint Roch's 6-2 Lesmahagow   West Junior Central 1st Div.
29/10/2016 Wishaw 1-3 Cambuslang Rangers   West Junior Central 1st Div.
29/10/2016 East Kilbride Thistle 2-5 Glasgow Perthshire   West Junior Central 2nd Div.
29/10/2016 Gartcairn Juniors 6-1 Carluke Rovers   West Junior Central 2nd Div.
29/10/2016 Royal Albert 1-2 Vale of Leven   West Junior Central 2nd Div.
28/10/2016 Cumbernauld Colts U20 0-3 Preston Athletic U20   Lowland/East Dev. Lg.
28/10/2016 Edinburgh City U20 1-5 Lothian Thistle Hutchison Vale U20   Lowland/East Dev. Lg.
28/10/2016 Edinburgh University U20 1-1 Edusport Academy U20   Lowland/East Dev. Lg.
28/10/2016 Heriot-Watt University U20 3-2 BSC Glasgow U20   Lowland/East Dev. Lg.
28/10/2016 Tynecastle U20 2-1 East Kilbride U20   Lowland/East Dev. Lg.
28/10/2016 University of Stirling U20 6-0 Whitehill Welfare U20   Lowland/East Dev. Lg.
26/10/2016 Dundee 0-2 Partick Thistle   Scottish Premier
26/10/2016 Kilmarnock 2-0 Heart of Midlothian   Scottish Premier
26/10/2016 Motherwell 0-3 Inverness Caledonian Thistle   Scottish Premier
26/10/2016 Rangers 1-1 Saint Johnstone   Scottish Premier
26/10/2016 Ross County 0-4 Celtic   Scottish Premier
26/10/2016 Aberdeen U20 4-1 Hamilton Academical U20   SPFL Dev. Lg.
26/10/2016 Raith Rovers U20 3-6 Berwick Rangers U20   SPFL Dev. Lg. East
26/10/2016 Airdrieonians U20 1-3 Queen of the South U20   SPFL Dev. Lg. West
26/10/2016 Cove Rangers 2-2 p Formartine United Aberdeenshire Shield
26/10/2016 Deveronvale 0-4 Inverurie Loco Works Aberdeenshire Shield
26/10/2016 Fraserburgh 0-2 Huntly Aberdeenshire Shield
26/10/2016 Turriff United 3-0 Aberdeen University Aberdeenshire Shield
26/10/2016 Edusport Academy 3-0 Abbey Vale   SoS Lg.
26/10/2016 Dumfries YMCA 1-5 Lochar Thistle   SoS Lg.
26/10/2016 Heston Rovers 2-6 Saint Cuthbert Wanderers   SoS Lg.
26/10/2016 East Kilbride U20 3-3 Spartans U20   Lowland/East Dev. Lg.
25/10/2016 Hamilton Academical 1-0 Aberdeen   Scottish Premier
25/10/2016 Hibernian U20 1-0 Dundee United U20   SPFL Dev. Lg.
25/10/2016 Inverness Caledonian Thistle U20 3-1 Kilmarnock U20   SPFL Dev. Lg.
25/10/2016 Motherwell U20 1-1 Ross County U20   SPFL Dev. Lg.
25/10/2016 Rangers U20 1-2 Saint Johnstone U20   SPFL Dev. Lg.
25/10/2016 Forfar Athletic U20 0-2 Alloa Athletic U20   SPFL Dev. Lg. East
24/10/2016 Cowdenbeath U20 2-1 Livingston U20   SPFL Dev. Lg. East
24/10/2016 Ayr United U20 2-2 Queen's Park U20   SPFL Dev. Lg. West
24/10/2016 Greenock Morton U20 5-2 Albion Rovers U20   SPFL Dev. Lg. West
24/10/2016 Clachnacuddin U20 3-1 Nairn County U20   North of Scotland Dev. Lg.
23/10/2016 Saint Johnstone 2-1 Dundee   Scottish Premier
23/10/2016 Celtic 1-0 Rangers Scottish Lg. Cup
23/10/2016 Heart of Midlothian U20 10-0 Annan Athletic U20   Scottish Youth Cup
23/10/2016 Clyde U20 3-3 Stranraer U20   SPFL Dev. Lg. West
23/10/2016 Lothian Thistle Hutchison Vale 3-1 Tynecastle Alex Jack Cup
22/10/2016 Inverness Caledonian Thistle 1-1 Kilmarnock   Scottish Premier
22/10/2016 Partick Thistle 1-1 Ross County   Scottish Premier
22/10/2016 Annan Athletic 0-0 East Stirlingshire   Scottish FA Cup
22/10/2016 Arbroath 3-1 University of Stirling   Scottish FA Cup
22/10/2016 Banks o' Dee 2-2 Formartine United   Scottish FA Cup
22/10/2016 Berwick Rangers 2-3 Hawick Royal Albert   Scottish FA Cup
22/10/2016 Bonnyrigg Rose Athletic 2-1 Cove Rangers   Scottish FA Cup
22/10/2016 BSC Glasgow 0-1 Beith Juniors   Scottish FA Cup
22/10/2016 Brora Rangers 0-2 Clyde   Scottish FA Cup
22/10/2016 Buckie Thistle 1-1 Gretna   Scottish FA Cup
22/10/2016 Cowdenbeath 0-1 East Kilbride   Scottish FA Cup
22/10/2016 Cumbernauld Colts 2-2 Forres Mechanics   Scottish FA Cup
22/10/2016 Edinburgh City 0-0 Forfar Athletic   Scottish FA Cup
22/10/2016 Gala Fairydean Rovers 0-4 Elgin City   Scottish FA Cup
22/10/2016 Huntly 0-2 Spartans   Scottish FA Cup
22/10/2016 Linlithgow Rose 0-3 Stirling Albion   Scottish FA Cup
22/10/2016 Preston Athletic 0-3 Montrose   Scottish FA Cup
22/10/2016 Wick Academy 4-1 Whitehill Welfare   Scottish FA Cup
22/10/2016 Aberdeen 2-0 Greenock Morton Scottish Lg. Cup
22/10/2016 Ayr United 1-0 Queen of the South   Scottish Champ.
22/10/2016 Dundee United 2-1 Dumbarton   Scottish Champ.
22/10/2016 Dunfermline Athletic 1-3 Hibernian   Scottish Champ.
22/10/2016 Falkirk 2-4 Raith Rovers   Scottish Champ.
22/10/2016 Airdrieonians 4-1 Queen's Park   Scottish Lg. 1
22/10/2016 Albion Rovers 0-1 Peterhead   Scottish Lg. 1
22/10/2016 Livingston 3-1 Alloa Athletic   Scottish Lg. 1
22/10/2016 Stenhousemuir 1-3 Brechin City   Scottish Lg. 1
22/10/2016 Stranraer 1-1 East Fife   Scottish Lg. 1
22/10/2016 Fort William 1-2 Deveronvale   Highland Lg.
22/10/2016 Keith 1-6 Inverurie Loco Works   Highland Lg.
22/10/2016 Turriff United 1-0 Fraserburgh   Highland Lg.
22/10/2016 Civil Service Strollers 0-3 Edinburgh University EoS Qualifying Cup
22/10/2016 Broxburn Athletic 1-1 Newtongrange Star   East Junior Superlg.
22/10/2016 Camelon Juniors 3-3 Dundonald Bluebell   East Junior Superlg.
22/10/2016 Burntisland Shipyard 1-5 Tweedmouth Rangers   EoS Lg.
22/10/2016 Coldstream 2-2 University of Stirling Reserves   EoS Lg.
22/10/2016 Ormiston 0-3 Eyemouth United   EoS Lg.
22/10/2016 Peebles Rovers 0-0 Heriot-Watt University   EoS Lg.
22/10/2016 Alness United 3-2 Saint Duthus   North Caledonian Lg.
22/10/2016 Golspie Sutherland 3-2 Halkirk United   North Caledonian Lg.
22/10/2016 Invergordon 1-0 Orkney   North Caledonian Lg.
22/10/2016 Banchory Saint Ternan 1-3 Newburgh Thistle   North Junior Superlg.
22/10/2016 Newton Stewart 4-1 Lochmaben   SoS Lg.
22/10/2016 Cumnock Juniors 2-0 Troon   West Junior Superlg. Premier
22/10/2016 Kilbirnie Ladeside 5-0 Largs Thistle   West Junior Superlg. Premier
22/10/2016 Thurso 2-1 Lewis & Harris Football Times Cup
22/10/2016 Abbey Vale 1-3 Wigtown & Bladnoch Haig Gordon Cup
22/10/2016 Edusport Academy 2-1 Threave Rovers Haig Gordon Cup
22/10/2016 Creetown 0-3 Upper Annandale Haig Gordon Cup
22/10/2016 Dumfries YMCA 1-6 Saint Cuthbert Wanderers Haig Gordon Cup
22/10/2016 Mid Annandale 0-1 Lochar Thistle Haig Gordon Cup
22/10/2016 Nithsdale Wanderers 1-6 Heston Rovers Haig Gordon Cup
22/10/2016 Annbank United 1-2 Auchinleck Talbot   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Arbroath Victoria 3-4 Whitburn   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Ashfield 1-1 Stoneyburn   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Benburb 5-3 Dyce Juniors   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Blantyre Victoria 2-0 Tayport   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Brechin Victoria 1-4 Sauchie Juniors   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Burghead Thistle 0-3 Stonehaven   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Cambuslang Rangers 1-2 Lochgelly Albert   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Carluke Rovers 1-0 Deveronside   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Colony Park Juniors 0-4 Kirkintilloch Rob Roy   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Coupar Angus 3-5 Forth Wanderers   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Craigmark Burntonians 0-4 Penicuik Athletic   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Cumbernauld United 2-1 Rutherglen Glencairn   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Darvel 1-1 Ardrossan Winton Rovers   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Downfield 1-0 Nairn Saint Ninian   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Dufftown 3-2 Pumpherston Juniors   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Dunbar United 5-0 Kennoway Star Hearts   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Dundee North End 5-0 Wishaw   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Dundee Violet 4-1 Blairgowrie   Scottish Junior Cup
22/10/2016 East End 0-6 Lochee United   Scottish Junior Cup
22/10/2016 East Kilbride Thistle 3-1 Forres Thistle   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Edinburgh United 3-1 Dunipace   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Fauldhouse United 5-0 Saint Anthony's   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Forfar Albion 0-11 Blackburn United   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Forfar West End 0-2 Culter   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Gartcairn Juniors 5-0 Newmachar United   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Girvan 5-2 Muirkirk Juniors   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Shettleston 2-0 Montrose Roselea   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Glenafton Athletic 8-1 Livingston United   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Glenrothes 1-6 Hill of Beath Hawthorn   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Greenock Juniors 2-1 Vale of Leven   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Hall Russell United 0-2 Maybole Juniors   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Inverness City 2-5 Scone Thistle   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Irvine Meadow 4-0 Oakley United   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Islavale 9-0 Fochabers   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Jeanfield Swifts 1-0 Saint Andrews United   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Johnstone Burgh 1-2 Broughty Athletic   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Kello Rovers 1-2 Carnoustie Panmure   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Kelty Hearts 6-1 Aberdeen University   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Kilwinning Rangers 0-0 Arthurlie   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Kinnoull 1-2 Glasgow Perthshire   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Kirriemuir Thistle 3-1 Whitletts Victoria   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Lanark United 0-0 Neilston   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Larkhall Thistle 3-1 Royal Albert   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Lewis United 1-3 Rosyth   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Lochee Harp 3-5 Maryhill   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Lochore Welfare 0-4 Kilsyth Rangers   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Luncarty 4-1 Fraserburgh United   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Maud 5-1 Spey Valley United   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Musselburgh Athletic 8-4 Craigroyston   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Newmains United 1-1 Hermes   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Petershill 2-1 Dalkeith Thistle   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Pollok 4-0 Glentanar   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Port Glasgow 1-1 Thorniewood United   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Renfrew 6-4 Bathgate Thistle   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Shotts Bon Accord 3-3 Haddington Athletic   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Tranent Juniors 4-3 Longside   Scottish Junior Cup
22/10/2016 West Calder United 0-2 Arniston Rangers   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Yoker Athletic 2-3 Irvine Victoria   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Buchanhaven Hearts 2-0 Cruden Bay   North Junior 1st Div. East
22/10/2016 Sunnybank 2-2 Stoneywood Parkvale   North Junior 1st Div. East
22/10/2016 Whitehills 1-1 New Elgin   North Junior 1st Div. West
22/10/2016 Thornton Hibs 2-0 East Craigie   East Junior North Div.
22/10/2016 Crossgates Primrose 2-2 Kirkcaldy YMCA   East Junior South Div.
22/10/2016 Ardeer Thistle 5-1 Lugar Boswell Thistle   West Junior Ayrshire Div.
22/10/2016 Bellshill Athletic 1-1 Vale of Clyde   West Junior Central 1st Div.
22/10/2016 Lesmahagow 0-2 Rossvale   West Junior Central 1st Div.
21/10/2016 BSC Glasgow U20 1-2 Tynecastle U20   Lowland/East Dev. Lg.
21/10/2016 Edusport Academy U20 3-5 Edinburgh City U20   Lowland/East Dev. Lg.
21/10/2016 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 2-6 University of Stirling U20   Lowland/East Dev. Lg.
21/10/2016 Preston Athletic U20 1-3 Heriot-Watt University U20   Lowland/East Dev. Lg.
21/10/2016 Whitehill Welfare U20 0-4 Cumbernauld Colts U20   Lowland/East Dev. Lg.
19/10/2016 Celtic 0-2 Borussia Mönchengladbach {GER}   UEFA Champions Lg.
19/10/2016 Heston Rovers 5-1 Nithsdale Wanderers   SoS Lg.
19/10/2016 Newton Stewart 4-1 Creetown   SoS Lg.
19/10/2016 Saint Cuthbert Wanderers 3-1 Edusport Academy   SoS Lg.
19/10/2016 Threave Rovers 2-0 Abbey Vale   SoS Lg.
18/10/2016 Dundee United U20 3-2 Aberdeen U20   SPFL Dev. Lg.
18/10/2016 Dunfermline Athletic U20 5-1 Saint Mirren U20   SPFL Dev. Lg.
18/10/2016 Hamilton Academical U20 5-0 Inverness Caledonian Thistle U20   SPFL Dev. Lg.
18/10/2016 Kilmarnock U20 4-2 Rangers U20   SPFL Dev. Lg.
18/10/2016 Motherwell U20 0-3 Hibernian U20   SPFL Dev. Lg.
18/10/2016 Partick Thistle U20 3-1 Heart of Midlothian U20   SPFL Dev. Lg.
18/10/2016 Ross County U20 4-1 Dundee U20   SPFL Dev. Lg.
18/10/2016 Raith Rovers U20 7-0 Cowdenbeath U20   SPFL Dev. Lg. East
18/10/2016 Queen of the South U20 2-3 Greenock Morton U20   SPFL Dev. Lg. West
18/10/2016 Edusport Academy U20 2-2 Tynecastle U20   Lowland/East Dev. Lg.
17/10/2016 Saint Johnstone U20 0-1 Falkirk U20   SPFL Dev. Lg.
17/10/2016 Alloa Athletic U20 2-1 Berwick Rangers U20   SPFL Dev. Lg. East
17/10/2016 Livingston U20 2-6 Stirling Albion U20   SPFL Dev. Lg. East
17/10/2016 Albion Rovers U20 6-2 Clyde U20   SPFL Dev. Lg. West
17/10/2016 Queen's Park U20 1-2 Airdrieonians U20   SPFL Dev. Lg. West
17/10/2016 Stranraer U20 1-3 Ayr United U20   SPFL Dev. Lg. West
17/10/2016 Forres Mechanics U20 1-3 Clachnacuddin U20   North of Scotland Dev. Lg.
17/10/2016 Nairn County U20 4-0 Lossiemouth U20   North of Scotland Dev. Lg.
17/10/2016 Banks o' Dee U20 6-1 Deveronvale U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
17/10/2016 Buckie Thistle U20 1-5 Inverurie Loco Works U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
17/10/2016 Formartine United U20 5-2 Turriff United U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
17/10/2016 Fraserburgh U20 1-1 Keith U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
17/10/2016 Huntly U20 3-0 Cove Rangers U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
16/10/2016 Banks o' Dee 2-0 Maud Grill Lg. Cup
15/10/2016 Aberdeen 4-0 Ross County   Scottish Premier
15/10/2016 Celtic 2-0 Motherwell   Scottish Premier
15/10/2016 Heart of Midlothian 2-0 Dundee   Scottish Premier
15/10/2016 Partick Thistle 2-2 Hamilton Academical   Scottish Premier
15/10/2016 Saint Johnstone 0-1 Kilmarnock   Scottish Premier
15/10/2016 Dumbarton 0-3 Ayr United   Scottish Champ.
15/10/2016 Falkirk 2-1 Dunfermline Athletic   Scottish Champ.
15/10/2016 Queen of the South 0-5 Greenock Morton   Scottish Champ.
15/10/2016 Raith Rovers 0-0 Hibernian   Scottish Champ.
15/10/2016 Saint Mirren 0-2 Dundee United   Scottish Champ.
15/10/2016 Airdrieonians 1-3 Peterhead   Scottish Lg. 1
15/10/2016 Brechin City 0-1 Alloa Athletic   Scottish Lg. 1
15/10/2016 Livingston 1-2 Albion Rovers   Scottish Lg. 1
15/10/2016 Queen's Park 1-0 East Fife   Scottish Lg. 1
15/10/2016 Stenhousemuir 0-5 Stranraer   Scottish Lg. 1
15/10/2016 Arbroath 2-0 Forfar Athletic   Scottish Lg. 2
15/10/2016 Cowdenbeath 2-2 Annan Athletic   Scottish Lg. 2
15/10/2016 Edinburgh City 0-1 Clyde   Scottish Lg. 2
15/10/2016 Montrose 0-5 Elgin City   Scottish Lg. 2
15/10/2016 Stirling Albion 0-0 Berwick Rangers   Scottish Lg. 2
15/10/2016 Buckie Thistle 1-1 Fraserburgh   Highland Lg.
15/10/2016 Clachnacuddin 2-0 Inverurie Loco Works   Highland Lg.
15/10/2016 Cove Rangers 6-0 Wick Academy   Highland Lg.
15/10/2016 Formartine United 1-4 Brora Rangers   Highland Lg.
15/10/2016 Huntly 2-2 Strathspey Thistle   Highland Lg.
15/10/2016 Keith 4-0 Deveronvale   Highland Lg.
15/10/2016 Lossiemouth 5-0 Fort William   Highland Lg.
15/10/2016 Rothes 0-5 Forres Mechanics   Highland Lg.
15/10/2016 Turriff United 2-0 Nairn County   Highland Lg.
15/10/2016 Abbey Vale 1-0 BSC Glasgow   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Coldstream 0-3 Leith Athletic   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Dalbeattie Star 2-3 Wigtown & Bladnoch   South Ch'lge Cup
15/10/2016 East Kilbride 1-0 Gala Fairydean Rovers   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Eyemouth United 1-6 Tynecastle   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Gretna 1-2 Vale of Leithen   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Hawick Royal Albert 1-3 Cumbernauld Colts   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Mid Annandale 0-3 East Stirlingshire   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Nithsdale Wanderers 1-4 Threave Rovers   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Preston Athletic 1-2 Lothian Thistle Hutchison Vale   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Spartans 6-0 Lochar Thistle   South Ch'lge Cup
15/10/2016 University of Stirling 1-2 Edinburgh University   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Upper Annandale 1-5 Whitehill Welfare   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Carnoustie Panmure 2-1 Bonnyrigg Rose Athletic   East Junior Superlg.
15/10/2016 Dundonald Bluebell 5-6 Broxburn Athletic   East Junior Superlg.
15/10/2016 Fauldhouse United 1-4 Musselburgh Athletic   East Junior Superlg.
15/10/2016 Jeanfield Swifts 3-1 Hill of Beath Hawthorn   East Junior Superlg.
15/10/2016 Kelty Hearts 1-1 Camelon Juniors   East Junior Superlg.
15/10/2016 Newtongrange Star 2-4 Penicuik Athletic   East Junior Superlg.
15/10/2016 Burntisland Shipyard 0-6 Ormiston   EoS Lg.
15/10/2016 Peebles Rovers 0-1 University of Stirling Reserves   EoS Lg.
15/10/2016 Tweedmouth Rangers 0-2 Heriot-Watt University   EoS Lg.
15/10/2016 Inverness Athletic 10-0 Alness United   North Caledonian Lg.
15/10/2016 Culter 8-2 Buckie Rovers   North Junior Superlg.
15/10/2016 Dufftown 1-5 Dyce Juniors   North Junior Superlg.
15/10/2016 Hall Russell United 1-0 Inverness City   North Junior Superlg.
15/10/2016 Hermes 4-2 Colony Park Juniors   North Junior Superlg.
15/10/2016 Creetown 3-4 Saint Cuthbert Wanderers   SoS Lg.
15/10/2016 Newton Stewart 3-1 Heston Rovers   SoS Lg.
15/10/2016 Linlithgow Rose 2-1 Thornton Hibs   East Junior Cup
15/10/2016 Invergordon 2-1 Shetland Football Times Cup
15/10/2016 Broughty Athletic 5-2 Blairgowrie   Inter-Regional Trophy
15/10/2016 Ashfield 1-2 Larkhall Thistle   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Beith Juniors 4-1 Ardeer Thistle   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Bellshill Athletic 1-2 Petershill   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Benburb p 0-0 Glasgow Perthshire   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Cambuslang Rangers 0-3 Auchinleck Talbot   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Cumnock Juniors 4-0 Clydebank   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Dalry Thistle 0-3 Pollok   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Gartcairn Juniors 2-0 Cumbernauld United   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Shettleston 3-2 Hurlford United   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Glenafton Athletic 3-2 Carluke Rovers   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Greenock Juniors 0-2 Troon   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Irvine Victoria 0-3 Rossvale   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Johnstone Burgh 1-2 Royal Albert   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Kello Rovers 1-1 p Blantyre Victoria   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Kilbirnie Ladeside 4-1 Forth Wanderers   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Kilsyth Rangers p 0-0 Renfrew   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Kilwinning Rangers 3-0 Arthurlie   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Kirkintilloch Rob Roy 7-2 East Kilbride Thistle   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Largs Thistle 1-0 Wishaw   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Lesmahagow 1-2 Craigmark Burntonians   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Lugar Boswell Thistle 2-3 Maryhill   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Maybole Juniors 2-0 Girvan   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Newmains United 0-4 Ardrossan Winton Rovers   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Port Glasgow 1-1 p Neilston   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Rutherglen Glencairn 1-1 p Irvine Meadow   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Saint Roch's 2-0 Muirkirk Juniors   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Saltcoats Victoria 2-1 Shotts Bon Accord   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Thorniewood United 4-2 Yoker Athletic   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Vale of Clyde 2-3 Darvel   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Vale of Leven 0-3 Annbank United   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Whitletts Victoria 3-1 Saint Anthony's   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Arniston Rangers 1-0 Armadale Thistle   East Junior Premier
15/10/2016 Bathgate Thistle 1-2 Tranent Juniors   East Junior Premier
15/10/2016 Glenrothes 2-0 Tayport   East Junior Premier
15/10/2016 Haddington Athletic 7-0 Dundee Violet   East Junior Premier
15/10/2016 Whitburn 2-2 Saint Andrews United   East Junior Premier
15/10/2016 Aberdeen University 1-2 Fraserburgh United   North Junior 1st Div. East
15/10/2016 Cruden Bay 1-2 East End   North Junior 1st Div. East
15/10/2016 Glentanar 1-5 Sunnybank   North Junior 1st Div. East
15/10/2016 Lewis United 1-1 Buchanhaven Hearts   North Junior 1st Div. East
15/10/2016 Stoneywood Parkvale 2-4 Ellon United   North Junior 1st Div. East
15/10/2016 Burghead Thistle 1-3 Islavale   North Junior 1st Div. West
15/10/2016 Fochabers 4-3 Whitehills   North Junior 1st Div. West
15/10/2016 Nairn Saint Ninian 4-2 Forres Thistle   North Junior 1st Div. West
15/10/2016 New Elgin 1-5 Montrose Roselea   North Junior 1st Div. West
15/10/2016 Spey Valley United 4-3 Newmachar United   North Junior 1st Div. West
15/10/2016 Arbroath Victoria 4-5 Kirriemuir Thistle   East Junior North Div.
15/10/2016 Newburgh 5-0 Lochore Welfare   East Junior North Div.
15/10/2016 Scone Thistle 2-3 Kinnoull   East Junior North Div.
15/10/2016 Craigroyston 4-4 Kirkcaldy YMCA   East Junior South Div.
15/10/2016 Easthouses Lily Miners Welfare 1-2 Blackburn United   East Junior South Div.
15/10/2016 Edinburgh United 1-4 Dunbar United   East Junior South Div.
15/10/2016 Livingston United 4-5 Crossgates Primrose   East Junior South Div.
15/10/2016 Lochgelly Albert 4-2 Pumpherston Juniors   East Junior South Div.
15/10/2016 Oakley United 2-1 West Calder United   East Junior South Div.
14/10/2016 Inverness Caledonian Thistle 0-1 Rangers   Scottish Premier
14/10/2016 Glasgow University 9-0 Dumfries YMCA   South Ch'lge Cup
14/10/2016 Lochmaben 1-7 Edusport Academy   South Ch'lge Cup
14/10/2016 Cumbernauld Colts U20 8-4 Lothian Thistle Hutchison Vale U20   Lowland/East Dev. Lg.
14/10/2016 Edinburgh City U20 2-5 Edinburgh University U20   Lowland/East Dev. Lg.
14/10/2016 Heriot-Watt University U20 3-0 Whitehill Welfare U20   Lowland/East Dev. Lg.
14/10/2016 Spartans U20 8-2 BSC Glasgow U20   Lowland/East Dev. Lg.
14/10/2016 Tynecastle U20 2-1 Preston Athletic U20   Lowland/East Dev. Lg.
14/10/2016 University of Stirling U20 2-0 Edusport Academy U20   Lowland/East Dev. Lg.
13/10/2016 Aberdeen U20 2-1 Hibernian U20   SPFL Dev. Lg.
12/10/2016 Berwick Rangers U20 2-1 Forfar Athletic U20   SPFL Dev. Lg. East
12/10/2016 Airdrieonians U20 0-4 Stranraer U20   SPFL Dev. Lg. West
12/10/2016 Clachnacuddin 0-0 Turriff United   Highland Lg.
12/10/2016 Lossiemouth 1-3 Formartine United   Highland Lg.
12/10/2016 Nairn County 4-4 Forres Mechanics   Highland Lg.
12/10/2016 Banks o' Dee 4-2 Buckie Thistle Aberdeenshire Shield
12/10/2016 Keith 0-1 Fraserburgh Aberdeenshire Shield
11/10/2016 Falkirk U20 4-1 Kilmarnock U20   SPFL Dev. Lg.
11/10/2016 Stirling Albion U20 2-2 Raith Rovers U20   SPFL Dev. Lg. East
10/10/2016 Dundee U20 0-1 Celtic U20   SPFL Dev. Lg.
10/10/2016 Heart of Midlothian U20 0-2 Ross County U20   SPFL Dev. Lg.
10/10/2016 Inverness Caledonian Thistle U20 1-1 Dundee United U20   SPFL Dev. Lg.
10/10/2016 Motherwell U20 4-0 Dunfermline Athletic U20   SPFL Dev. Lg.
10/10/2016 Rangers U20 2-2 Hamilton Academical U20   SPFL Dev. Lg.
10/10/2016 Saint Mirren U20 1-1 Saint Johnstone U20   SPFL Dev. Lg.
10/10/2016 Cowdenbeath U20 0-3 Alloa Athletic U20   SPFL Dev. Lg. East
10/10/2016 Ayr United U20 5-4 Albion Rovers U20   SPFL Dev. Lg. West
10/10/2016 Greenock Morton U20 3-0 Clyde U20   SPFL Dev. Lg. West
09/10/2016 Queen of the South 2-0 Linfield {NIR} Scottish Ch'lge Cup
09/10/2016 Tynecastle U20 2-4 Hibernian U20   Scottish Youth Cup
09/10/2016 Kilbirnie Ladeside 1-0 Auchinleck Talbot Ayrshire Sectional Lg. Cup
08/10/2016 Bala Town {WAL} 2-4 Alloa Athletic Scottish Ch'lge Cup
08/10/2016 Dunfermline Athletic 2-1 Queen's Park Scottish Ch'lge Cup
08/10/2016 Forfar Athletic 1-3 The New Saints {WAL} Scottish Ch'lge Cup
08/10/2016 Hibernian 1-2 Saint Mirren Scottish Ch'lge Cup
08/10/2016 Stranraer 0-1 Dundee United Scottish Ch'lge Cup
08/10/2016 Edinburgh City 1-2 Elgin City   Scottish Lg. 2
08/10/2016 Brora Rangers 6-0 Keith   Highland Lg.
08/10/2016 Deveronvale 2-9 Buckie Thistle   Highland Lg.
08/10/2016 Forres Mechanics 0-3 Cove Rangers   Highland Lg.
08/10/2016 Fort William 3-2 Turriff United   Highland Lg.
08/10/2016 Huntly 0-2 Clachnacuddin   Highland Lg.
08/10/2016 Inverurie Loco Works 1-2 Formartine United   Highland Lg.
08/10/2016 Nairn County 3-0 Rothes   Highland Lg.
08/10/2016 Strathspey Thistle 1-2 Lossiemouth   Highland Lg.
08/10/2016 Wick Academy 0-1 Fraserburgh   Highland Lg.
08/10/2016 Civil Service Strollers 3-1 Preston Athletic   Lowland Lg.
08/10/2016 Cumbernauld Colts 0-2 East Kilbride   Lowland Lg.
08/10/2016 Dalbeattie Star 1-3 Gretna   Lowland Lg.
08/10/2016 East Stirlingshire 3-0 BSC Glasgow   Lowland Lg.
08/10/2016 Hawick Royal Albert 4-1 Gala Fairydean Rovers   Lowland Lg.
08/10/2016 University of Stirling 3-1 Edinburgh University   Lowland Lg.
08/10/2016 Vale of Leithen 2-1 Selkirk   Lowland Lg.
08/10/2016 Whitehill Welfare 1-0 Spartans   Lowland Lg.
08/10/2016 Bo'ness United 0-0 Camelon Juniors   East Junior Superlg.
08/10/2016 Broughty Athletic 3-4 Carnoustie Panmure   East Junior Superlg.
08/10/2016 Musselburgh Athletic 1-2 Dundonald Bluebell   East Junior Superlg.
08/10/2016 Burntisland Shipyard 0-6 Leith Athletic   EoS Lg.
08/10/2016 Lothian Thistle Hutchison Vale 3-0 Tynecastle   EoS Lg.
08/10/2016 Peebles Rovers 0-1 Coldstream   EoS Lg.
08/10/2016 Tweedmouth Rangers 0-1 Eyemouth United   EoS Lg.
08/10/2016 University of Stirling Reserves 1-3 Heriot-Watt University   EoS Lg.
08/10/2016 Invergordon 5-4 Golspie Sutherland   North Caledonian Lg.
08/10/2016 Inverness Athletic 1-4 Halkirk United   North Caledonian Lg.
08/10/2016 Orkney 5-2 Alness United   North Caledonian Lg.
08/10/2016 Thurso 2-0 Saint Duthus   North Caledonian Lg.
08/10/2016 Banks o' Dee 5-1 Buckie Rovers   North Junior Superlg.
08/10/2016 Culter 1-3 Colony Park Juniors   North Junior Superlg.
08/10/2016 Deveronside 4-2 Dufftown   North Junior Superlg.
08/10/2016 Dyce Juniors 2-0 Hall Russell United   North Junior Superlg.
08/10/2016 Inverness City 3-1 Banchory Saint Ternan   North Junior Superlg.
08/10/2016 Maud 1-1 Stonehaven   North Junior Superlg.
08/10/2016 Lochar Thistle 0-2 Wigtown & Bladnoch   SoS Lg.
08/10/2016 Nithsdale Wanderers 4-5 Lochmaben   SoS Lg.
08/10/2016 Upper Annandale 2-6 Edusport Academy   SoS Lg.
08/10/2016 Cumnock Juniors 4-1 Kilwinning Rangers   West Junior Superlg. Premier
08/10/2016 Glenafton Athletic 1-3 Beith Juniors   West Junior Superlg. Premier
08/10/2016 Kirkintilloch Rob Roy 4-2 Hurlford United   West Junior Superlg. Premier
08/10/2016 Pollok 2-0 Arthurlie   West Junior Superlg. Premier
08/10/2016 Troon 3-1 Largs Thistle   West Junior Superlg. Premier
08/10/2016 Arniston Rangers 2-1 Crossgates Primrose   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Blackburn United 3-0 Rosyth   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Broxburn Athletic 1-0 Bathgate Thistle   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Dunbar United 2-5 Dalkeith Thistle   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Easthouses Lily Miners Welfare 2-4 Thornton Hibs   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Fauldhouse United 5-0 West Calder United   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Haddington Athletic 1-2 Bonnyrigg Rose Athletic   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Hill of Beath Hawthorn 2-0 Oakley United   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Kennoway Star Hearts 1-1 p Glenrothes   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Linlithgow Rose 4-1 Pumpherston Juniors   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Livingston United 1-5 Armadale Thistle   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Lochore Welfare 0-6 Newtongrange Star   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Newburgh 3-4 Tranent Juniors   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Penicuik Athletic 7-3 Saint Andrews United   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Sauchie Juniors 4-1 Craigroyston   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Stoneyburn 0-8 Kelty Hearts   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Whitburn 0-1 Lochgelly Albert   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Downfield 3-0 Dundee North End   Inter-Regional Trophy
08/10/2016 Dundee Violet 2-1 Kinnoull   Inter-Regional Trophy
08/10/2016 Lochee Harp 8-2 Arbroath Victoria   Inter-Regional Trophy
08/10/2016 Lochee United 1-1 p East Craigie   Inter-Regional Trophy
08/10/2016 Luncarty 1-3 Kirriemuir Thistle   Inter-Regional Trophy
08/10/2016 Scone Thistle 0-2 Jeanfield Swifts   Inter-Regional Trophy
08/10/2016 Fochabers 0-14 Hermes   North Junior Regional Cup
08/10/2016 Stoneywood Parkvale 16-1 Cruden Bay   North Junior Regional Cup
08/10/2016 Abbey Vale 0-5 Heston Rovers SoS Lg. Cup
08/10/2016 Creetown 1-2 Newton Stewart SoS Lg. Cup
08/10/2016 Mid Annandale 5-0 Dumfries YMCA SoS Lg. Cup
08/10/2016 Saint Cuthbert Wanderers 2-4 Threave Rovers SoS Lg. Cup
08/10/2016 Tayport 1-0 Forfar West End   East Junior Premier
08/10/2016 Aberdeen University 2-0 Lewis United   North Junior 1st Div. East
08/10/2016 Fraserburgh United 2-1 East End   North Junior 1st Div. East
08/10/2016 Longside 4-5 Ellon United   North Junior 1st Div. East
08/10/2016 Sunnybank 3-2 Buchanhaven Hearts   North Junior 1st Div. East
08/10/2016 Forres Thistle 5-0 New Elgin   North Junior 1st Div. West
08/10/2016 Islavale 2-4 Spey Valley United   North Junior 1st Div. West
08/10/2016 Montrose Roselea 1-3 Nairn Saint Ninian   North Junior 1st Div. West
08/10/2016 Whitehills 1-0 Newmachar United   North Junior 1st Div. West
08/10/2016 Blantyre Victoria 0-1 Irvine Meadow   West Junior Superlg. 1st
08/10/2016 Girvan 3-4 Clydebank   West Junior Superlg. 1st
08/10/2016 Irvine Victoria 0-1 Kilsyth Rangers   West Junior Superlg. 1st
08/10/2016 Petershill 1-2 Cumbernauld United   West Junior Superlg. 1st
08/10/2016 Renfrew 0-1 Shettleston   West Junior Superlg. 1st
08/10/2016 Shotts Bon Accord 3-2 Rutherglen Glencairn   West Junior Superlg. 1st
08/10/2016 Yoker Athletic 1-2 Maryhill   West Junior Superlg. 1st
08/10/2016 Blairgowrie 4-0 Brechin Victoria   East Junior North Div.
08/10/2016 Coupar Angus 1-1 Forfar Albion   East Junior North Div.
08/10/2016 Kirkcaldy YMCA 1-7 Edinburgh United   East Junior South Div.
08/10/2016 Craigmark Burntonians 1-2 Kello Rovers   West Junior Ayrshire Div.
08/10/2016 Dalry Thistle 2-1 Ardeer Thistle   West Junior Ayrshire Div.
08/10/2016 Darvel 1-0 Annbank United   West Junior Ayrshire Div.
08/10/2016 Lugar Boswell Thistle 0-6 Ardrossan Winton Rovers   West Junior Ayrshire Div.
08/10/2016 Saltcoats Victoria 2-1 Muirkirk Juniors   West Junior Ayrshire Div.
08/10/2016 Whitletts Victoria 2-0 Maybole Juniors   West Junior Ayrshire Div.
08/10/2016 Bellshill Athletic 2-4 Forth Wanderers   West Junior Central 1st Div.
08/10/2016 Benburb 5-2 Greenock Juniors   West Junior Central 1st Div.
08/10/2016 Cambuslang Rangers 8-0 Johnstone Burgh   West Junior Central 1st Div.
08/10/2016 Larkhall Thistle 3-4 Lesmahagow   West Junior Central 1st Div.
08/10/2016 Neilston 3-4 Saint Roch's   West Junior Central 1st Div.
08/10/2016 Thorniewood United 3-2 Wishaw   West Junior Central 1st Div.
08/10/2016 Vale of Clyde 1-1 Rossvale   West Junior Central 1st Div.
08/10/2016 Ashfield 0-4 Gartcairn Juniors   West Junior Central 2nd Div.
08/10/2016 Carluke Rovers 2-2 Lanark United   West Junior Central 2nd Div.
08/10/2016 Dunipace 4-1 Royal Albert   West Junior Central 2nd Div.
08/10/2016 Glasgow Perthshire 3-1 Saint Anthony's   West Junior Central 2nd Div.
08/10/2016 Newmains United 2-5 East Kilbride Thistle   West Junior Central 2nd Div.
08/10/2016 Port Glasgow 2-0 Vale of Leven   West Junior Central 2nd Div.
07/10/2016 Ayr United 1-0 Falkirk Scottish Ch'lge Cup
07/10/2016 Crusaders {NIR} 1-2 Livingston Scottish Ch'lge Cup
07/10/2016 Partick Thistle U20 1-0 Celtic U20   SPFL Dev. Lg.
07/10/2016 BSC Glasgow U20 1-2 East Kilbride U20   Lowland/East Dev. Lg.
07/10/2016 Edusport Academy U20 2-4 Cumbernauld Colts U20   Lowland/East Dev. Lg.
07/10/2016 Edinburgh University U20 2-2 University of Stirling U20   Lowland/East Dev. Lg.
07/10/2016 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 1-4 Heriot-Watt University U20   Lowland/East Dev. Lg.
07/10/2016 Preston Athletic U20 2-6 Spartans U20   Lowland/East Dev. Lg.
05/10/2016 Cumbernauld Colts 1-0 Leith Athletic   Scottish FA Cup
05/10/2016 Buckie Thistle 5-0 Brora Rangers   Highland Lg.
05/10/2016 Cove Rangers 2-1 Nairn County   Highland Lg.
05/10/2016 Formartine United 8-0 Huntly   Highland Lg.
05/10/2016 Forres Mechanics 3-5 Wick Academy   Highland Lg.
05/10/2016 Fraserburgh 3-0 Deveronvale   Highland Lg.
05/10/2016 Lossiemouth 2-3 Clachnacuddin   Highland Lg.
05/10/2016 Rothes 2-1 Fort William   Highland Lg.
05/10/2016 Turriff United 2-0 Strathspey Thistle   Highland Lg.
05/10/2016 BSC Glasgow 2-0 Vale of Leithen   Lowland Lg.
05/10/2016 Edusport Academy 5-3 Mid Annandale   SoS Lg.
05/10/2016 Dumfries YMCA 0-5 Heston Rovers   SoS Lg.
05/10/2016 Saint Cuthbert Wanderers 3-1 Threave Rovers   SoS Lg.
04/10/2016 Dundee United U20 4-0 Rangers U20   SPFL Dev. Lg.
04/10/2016 Hamilton Academical U20 2-2 Falkirk U20   SPFL Dev. Lg.
04/10/2016 Hibernian U20 1-0 Inverness Caledonian Thistle U20   SPFL Dev. Lg.
04/10/2016 Kilmarnock U20 1-1 Saint Mirren U20   SPFL Dev. Lg.
04/10/2016 Ross County U20 4-2 Partick Thistle U20   SPFL Dev. Lg.
04/10/2016 Forfar Athletic U20 6-0 Cowdenbeath U20   SPFL Dev. Lg. East
04/10/2016 Raith Rovers U20 2-2 Livingston U20   SPFL Dev. Lg. East
04/10/2016 Edinburgh University 0-4 East Kilbride   Lowland Lg.
04/10/2016 Gretna 1-1 Gala Fairydean Rovers   Lowland Lg.
04/10/2016 Hawick Royal Albert 4-3 Selkirk   Lowland Lg.
04/10/2016 Preston Athletic 1-4 Dalbeattie Star   Lowland Lg.
04/10/2016 University of Stirling 2-1 Civil Service Strollers   Lowland Lg.
03/10/2016 Celtic U20 3-1 Heart of Midlothian U20   SPFL Dev. Lg.
03/10/2016 Dunfermline Athletic U20 1-0 Dundee U20   SPFL Dev. Lg.
03/10/2016 Saint Johnstone U20 1-1 Motherwell U20   SPFL Dev. Lg.
03/10/2016 Alloa Athletic U20 3-2 Stirling Albion U20   SPFL Dev. Lg. East
03/10/2016 Albion Rovers U20 4-0 Airdrieonians U20   SPFL Dev. Lg. West
03/10/2016 Ayr United U20 0-3 Greenock Morton U20   SPFL Dev. Lg. West
03/10/2016 Queen's Park U20 2-1 Stranraer U20   SPFL Dev. Lg. West
03/10/2016 Banks o' Dee U20 2-1 Buckie Thistle U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
03/10/2016 Cove Rangers U20 3-1 Fraserburgh U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
03/10/2016 Deveronvale U20 2-5 Keith U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
03/10/2016 Formartine United U20 1-1 Inverurie Loco Works U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
03/10/2016 Turriff United U20 5-4 Huntly U20   Aberdeenshire Dev. Lg.
02/10/2016 Hibernian 1-1 Dundee United   Scottish Champ.
02/10/2016 Clyde U20 3-5 Queen of the South U20   SPFL Dev. Lg. West
02/10/2016 Kirkintilloch Rob Roy p 0-0 Shettleston Central Sectional Lg. Cup
01/10/2016 Dundee 0-1 Celtic   Scottish Premier
01/10/2016 Hamilton Academical 1-1 Inverness Caledonian Thistle   Scottish Premier
01/10/2016 Kilmarnock 0-4 Aberdeen   Scottish Premier
01/10/2016 Rangers 2-0 Partick Thistle   Scottish Premier
01/10/2016 Ross County 0-2 Saint Johnstone   Scottish Premier
01/10/2016 Bonnyrigg Rose Athletic 4-1 Turriff United   Scottish FA Cup
01/10/2016 Hawick Royal Albert 6-2 Civil Service Strollers   Scottish FA Cup
01/10/2016 Lossiemouth 0-4 Forres Mechanics   Scottish FA Cup
01/10/2016 Ayr United 0-0 Dunfermline Athletic   Scottish Champ.
01/10/2016 Dumbarton 0-0 Queen of the South   Scottish Champ.
01/10/2016 Greenock Morton 1-0 Raith Rovers   Scottish Champ.
01/10/2016 Saint Mirren 1-1 Falkirk   Scottish Champ.
01/10/2016 Albion Rovers 2-0 Queen's Park   Scottish Lg. 1
01/10/2016 Alloa Athletic 1-2 Airdrieonians   Scottish Lg. 1
01/10/2016 East Fife 0-1 Stenhousemuir   Scottish Lg. 1
01/10/2016 Peterhead 1-2 Livingston   Scottish Lg. 1
01/10/2016 Stranraer 0-1 Brechin City   Scottish Lg. 1
01/10/2016 Berwick Rangers 1-1 Clyde   Scottish Lg. 2
01/10/2016 Cowdenbeath 0-2 Stirling Albion   Scottish Lg. 2
01/10/2016 Edinburgh City 3-3 Arbroath   Scottish Lg. 2
01/10/2016 Elgin City 0-2 Annan Athletic   Scottish Lg. 2
01/10/2016 Forfar Athletic 1-3 Montrose   Scottish Lg. 2
01/10/2016 Brora Rangers 2-0 Fraserburgh   Highland Lg.
01/10/2016 Fort William 2-6 Cove Rangers   Highland Lg.
01/10/2016 Huntly 2-1 Keith   Highland Lg.
01/10/2016 Inverurie Loco Works 1-1 Buckie Thistle   Highland Lg.
01/10/2016 Strathspey Thistle 0-1 Rothes   Highland Lg.
01/10/2016 Wick Academy 2-2 Deveronvale   Highland Lg.
01/10/2016 Dalbeattie Star 4-3 Spartans   Lowland Lg.
01/10/2016 East Stirlingshire 5-0 Gretna   Lowland Lg.
01/10/2016 Edinburgh University 2-0 Whitehill Welfare   Lowland Lg.
01/10/2016 Gala Fairydean Rovers 2-2 Cumbernauld Colts   Lowland Lg.
01/10/2016 Preston Athletic 4-3 University of Stirling   Lowland Lg.
01/10/2016 Selkirk 4-0 BSC Glasgow   Lowland Lg.
01/10/2016 Vale of Leithen 1-2 East Kilbride   Lowland Lg.
01/10/2016 Broughty Athletic 1-0 Penicuik Athletic   East Junior Superlg.
01/10/2016 Camelon Juniors 2-1 Lochee United   East Junior Superlg.
01/10/2016 Dundonald Bluebell 4-2 Jeanfield Swifts   East Junior Superlg.
01/10/2016 Fauldhouse United 2-2 Carnoustie Panmure   East Junior Superlg.
01/10/2016 Kelty Hearts 5-3 Newtongrange Star   East Junior Superlg.
01/10/2016 Linlithgow Rose 0-0 Hill of Beath Hawthorn   East Junior Superlg.
01/10/2016 Eyemouth United 10-0 Burntisland Shipyard   EoS Lg.
01/10/2016 Heriot-Watt University 6-1 Ormiston   EoS Lg.
01/10/2016 Leith Athletic 8-2 Coldstream   EoS Lg.
01/10/2016 University of Stirling Reserves 8-0 Tweedmouth Rangers   EoS Lg.
01/10/2016 Saint Duthus 3-0 Halkirk United   North Caledonian Lg.
01/10/2016 Buckie Rovers 3-1 Newburgh Thistle   North Junior Superlg.
01/10/2016 Colony Park Juniors 2-1 Dufftown   North Junior Superlg.
01/10/2016 Hermes 3-0 Deveronside   North Junior Superlg.
01/10/2016 Stonehaven 2-0 Hall Russell United   North Junior Superlg.
01/10/2016 Arthurlie 4-2 Largs Thistle   West Junior Superlg. Premier
01/10/2016 Auchinleck Talbot 3-0 Cumnock Juniors   West Junior Superlg. Premier
01/10/2016 Beith Juniors 2-2 Pollok   West Junior Superlg. Premier
01/10/2016 Hurlford United 4-4 Troon   West Junior Superlg. Premier
01/10/2016 Kilbirnie Ladeside 1-2 Kilwinning Rangers   West Junior Superlg. Premier
01/10/2016 Lothian Thistle Hutchison Vale 2-0 Peebles Rovers Alex Jack Cup
01/10/2016 Heston Rovers 4-2 Abbey Vale Cree Lodge Cup
01/10/2016 Lochar Thistle 4-0 Creetown Cree Lodge Cup
01/10/2016 Mid Annandale 10-0 Dumfries YMCA Cree Lodge Cup
01/10/2016 Newton Stewart 2-1 Threave Rovers Cree Lodge Cup
01/10/2016 Nithsdale Wanderers 3-4 Upper Annandale Cree Lodge Cup
01/10/2016 Wigtown & Bladnoch 1-4 Saint Cuthbert Wanderers Cree Lodge Cup
01/10/2016 Alness United 2-2 p Shetland Football Times Cup
01/10/2016 Lewis & Harris 6-0 Lossiemouth U20 Football Times Cup
01/10/2016 Maud 3-0 Culter Grill Lg. Cup
01/10/2016 Montrose Roselea 1-3 Banks o' Dee Grill Lg. Cup
01/10/2016 Ellon United 1-4 Dyce Juniors   Inter-Regional Trophy
01/10/2016 Banchory Saint Ternan 2-2 p Inverness City   North Junior Regional Cup
01/10/2016 Bellshill Athletic 1-6 Bo'ness United   Scottish Junior Cup
01/10/2016 Crossgates Primrose 1-3 Arbroath Victoria   Scottish Junior Cup
01/10/2016 Dunbar United p 3-3 Thornton Hibs   Scottish Junior Cup
01/10/2016 Glenafton Athletic 3-1 Broxburn Athletic   Scottish Junior Cup
01/10/2016 Saltcoats Victoria 0-2 Renfrew   Scottish Junior Cup
01/10/2016 Armadale Thistle 1-1 Forfar West End   East Junior Premier
01/10/2016 Dalkeith Thistle 1-0 Downfield   East Junior Premier
01/10/2016 Dundee Violet 1-3 Bathgate Thistle   East Junior Premier
01/10/2016 Kennoway Star Hearts 2-1 Whitburn   East Junior Premier
01/10/2016 Saint Andrews United 0-4 Arniston Rangers   East Junior Premier
01/10/2016 Sauchie Juniors 4-2 Haddington Athletic   East Junior Premier
01/10/2016 Tranent Juniors 4-1 Glenrothes   East Junior Premier
01/10/2016 Buchanhaven Hearts 2-1 Glentanar   North Junior 1st Div. East
01/10/2016 Cruden Bay 0-8 Stoneywood Parkvale   North Junior 1st Div. East
01/10/2016 East End 5-4 Aberdeen University   North Junior 1st Div. East
01/10/2016 Fraserburgh United 0-1 Sunnybank   North Junior 1st Div. East
01/10/2016 Lewis United 3-3 Longside   North Junior 1st Div. East
01/10/2016 Forres Thistle 9-0 Fochabers   North Junior 1st Div. West
01/10/2016 Nairn Saint Ninian 4-1 Burghead Thistle   North Junior 1st Div. West
01/10/2016 Newmachar United 0-7 Islavale   North Junior 1st Div. West
01/10/2016 Spey Valley United 4-0 New Elgin   North Junior 1st Div. West
01/10/2016 Clydebank 0-0 Blantyre Victoria   West Junior Superlg. 1st
01/10/2016 Cumbernauld United 2-2 Girvan   West Junior Superlg. 1st
01/10/2016 Irvine Meadow 3-1 Irvine Victoria   West Junior Superlg. 1st
01/10/2016 Kilsyth Rangers 1-1 Yoker Athletic   West Junior Superlg. 1st
01/10/2016 Maryhill 1-2 Shotts Bon Accord   West Junior Superlg. 1st
01/10/2016 Rutherglen Glencairn 2-2 Petershill   West Junior Superlg. 1st
01/10/2016 Brechin Victoria 0-6 Luncarty   East Junior North Div.
01/10/2016 Dundee North End 5-3 Newburgh   East Junior North Div.
01/10/2016 East Craigie 3-1 Lochore Welfare   East Junior North Div.
01/10/2016 Kinnoull 8-0 Forfar Albion   East Junior North Div.
01/10/2016 Kirriemuir Thistle 5-3 Scone Thistle   East Junior North Div.
01/10/2016 Lochee Harp 4-4 Blairgowrie   East Junior North Div.
01/10/2016 Blackburn United 4-2 Livingston United   East Junior South Div.
01/10/2016 Edinburgh United 1-0 Craigroyston   East Junior South Div.
01/10/2016 Kirkcaldy YMCA 1-1 Rosyth   East Junior South Div.
01/10/2016 Pumpherston Juniors 3-2 Oakley United   East Junior South Div.
01/10/2016 Stoneyburn 0-1 Lochgelly Albert   East Junior South Div.
01/10/2016 West Calder United 3-3 Easthouses Lily Miners Welfare   East Junior South Div.
01/10/2016 Annbank United 2-3 Dalry Thistle   West Junior Ayrshire Div.
01/10/2016 Ardeer Thistle 2-2 Craigmark Burntonians   West Junior Ayrshire Div.
01/10/2016 Ardrossan Winton Rovers 5-0 Kello Rovers   West Junior Ayrshire Div.
01/10/2016 Lugar Boswell Thistle 2-4 Darvel   West Junior Ayrshire Div.
01/10/2016 Muirkirk Juniors 1-3 Whitletts Victoria   West Junior Ayrshire Div.
01/10/2016 Forth Wanderers 2-8 Cambuslang Rangers   West Junior Central 1st Div.
01/10/2016 Greenock Juniors 0-4 Saint Roch's   West Junior Central 1st Div.
01/10/2016 Johnstone Burgh 2-4 Larkhall Thistle   West Junior Central 1st Div.
01/10/2016 Rossvale 1-0 Thorniewood United   West Junior Central 1st Div.
01/10/2016 Vale of Clyde 0-0 Wishaw   West Junior Central 1st Div.
01/10/2016 Gartcairn Juniors 2-4 Glasgow Perthshire   West Junior Central 2nd Div.
01/10/2016 Lanark United 3-1 Ashfield   West Junior Central 2nd Div.
01/10/2016 Saint Anthony's 2-1 Port Glasgow   West Junior Central 2nd Div.
01/10/2016 Vale of Leven 5-2 Newmains United   West Junior Central 2nd Div.