SCOTTISH FOOTBALL RESULTS & TABLES | ||
LEAGUE SELECTOR |
SCOTTISH JUNIOR CUP 2023/24 |
1ST ROUND | ||||
02/09/2023 | Arbroath Victoria | 4-2 | Dundee Saint James | |
02/09/2023 | Banchory Saint Ternan | 0-8 | Maybole Juniors | |
02/09/2023 | Blairgowrie | 0-3 | Troon | |
02/09/2023 | Brechin Victoria | 1-2 | Bellshill Athletic | |
02/09/2023 | Bridge of Don Thistle | 0-0 | Maryhill | 4-3 pens |
02/09/2023 | Buchanhaven Hearts | 0-0 | Ardeer Thistle | 5-6 pens |
02/09/2023 | Burghead Thistle | 1-3 | Lesmahagow | |
02/09/2023 | Coupar Angus | 1-3 | Rothie Rovers | |
02/09/2023 | Cruden Bay | 1-6 | Stoneywood Parkvale | |
02/09/2023 | Cumbernauld United | 0-4 | Dundee North End | |
02/09/2023 | Dalry Thistle | 5-1 | Royal Albert | |
02/09/2023 | Dufftown | 0-3 | Lochee Harp | |
02/09/2023 | Ellon United | 1-3 | Downfield | |
02/09/2023 | Forres Thistle | 1-5 | Letham | |
02/09/2023 | Fraserburgh United | 1-4 | Shotts Bon Accord | |
02/09/2023 | Gartcairn | 2-2 | Kirkintilloch Rob Roy | 5-4 pens |
02/09/2023 | Glentanar | 2-2 | Deveronside | 3-4 pens |
02/09/2023 | Hermes | 3-1 | Armadale Thistle | |
02/09/2023 | Hurlford United | 3-2 | Sunnybank | |
02/09/2023 | Irvine Victoria | 7-0 | Forfar West End | |
02/09/2023 | Islavale | 2-2 | Greenock Juniors | 6-7 pens |
02/09/2023 | Johnstone Burgh | 3-0 | East Craigie | |
02/09/2023 | Kilbirnie Ladeside | 1-1 | Ashfield | 2-4 pens |
02/09/2023 | Kilsyth Rangers | 0-4 | Arthurlie | |
02/09/2023 | Lanark United | 1-3 | Craigmark Burntonians | |
02/09/2023 | Largs Thistle | 5-0 | Lugar Boswell Thistle | |
02/09/2023 | Larkhall Thistle | 3-0 | Thorniewood United | |
02/09/2023 | Longside | 1-2 | Colony Park Juniors | |
02/09/2023 | Lossiemouth United | 0-0 | Hall Russell United | 3-4 pens |
02/09/2023 | Maud | 1-4 | Dundee Violet | |
02/09/2023 | Muirkirk Juniors | 3-3 | East Kilbride Thistle | 9-10 pens |
02/09/2023 | Nairn Saint Ninian | 0-4 | Ardrossan Winton Rovers | |
02/09/2023 | New Elgin Juniors | 1-4 | Banks o' Dee Juniors | |
02/09/2023 | Newmains United | 0-6 | Dyce | |
02/09/2023 | Petershill | 7-0 | Cambuslang Rangers | |
02/09/2023 | Pumpherston | 0-3 | Finnart | |
02/09/2023 | Saltcoats Victoria | 2-4 | Forfar United | |
02/09/2023 | Saint Cadoc's Youth Club | 2-1 | Blantyre Victoria | |
02/09/2023 | Saint Roch's | 3-1 | Bathgate Thistle | |
02/09/2023 | Scone Thistle | 1-1 | Kello Rovers | 2-4 pens |
02/09/2023 | Stonehaven | 1-0 | Kirriemuir Thistle | |
02/09/2023 | Stoneyburn | 1-1 | East End | 2-4 pens |
02/09/2023 | Vale of Clyde | 1-3 | Glasgow United | |
02/09/2023 | Vale of Leven | 2-1 | Newmachar United | |
02/09/2023 | West Calder United | 1-2 | Montrose Roselea | |
02/09/2023 | Whitehills | 2-7 | Caledonian Locomotives | |
02/09/2023 | Wishaw | 1-2 | Rossvale | |
02/09/2023 | Yoker Athletic | 0-3 | Broughty Athletic | |
2ND ROUND | ||||
06/10/2023 | Banks o' Dee Juniors | 1-2 | Montrose Roselea | |
06/10/2023 | Petershill | 1-5 | Saint Cadoc's Youth Club | |
07/10/2023 | Arbroath Victoria | 1-4 | Benburb | |
07/10/2023 | Ardeer Thistle | 0-1 | Larkhall Thistle | |
07/10/2023 | Ardrossan Winton Rovers | 2-3 | Downfield | |
07/10/2023 | Bridge of Don Thistle | 6-1 | Irvine Victoria | |
07/10/2023 | Broughty Athletic | 0-2 | Bellshill Athletic | |
07/10/2023 | Caledonian Locomotives | 2-1 | Glasgow United | |
07/10/2023 | Camelon Juniors | o/w | Stonehaven | Camelon Juniors withdrew |
07/10/2023 | Colony Park Juniors | 0-1 | Rothie Rovers | |
07/10/2023 | Culter | 4-2 | Craigmark Burntonians | |
07/10/2023 | Cumnock Juniors | 2-3 | Auchinleck Talbot | |
07/10/2023 | Hall Russell United | 2-5 | Lesmahagow | |
07/10/2023 | Hermes | 2-2 | Beith Juniors | 3-1 pens |
07/10/2023 | Lochee Harp | 3-4 | Irvine Meadow | |
07/10/2023 | Lochee United | 3-2 | Maybole Juniors | |
07/10/2023 | Rossvale | 1-4 | Darvel | |
07/10/2023 | Saint Anthony's | 3-2 | Stoneywood Parkvale | |
14/10/2023 | Carnoustie Panmure | 3-2 | Letham | |
14/10/2023 | Dundee Violet | 3-0 | Deveronside | |
14/10/2023 | East End | 5-0 | East Kilbride Thistle | |
14/10/2023 | Finnart | 2-1 | Dyce | |
14/10/2023 | Kello Rovers | 2-3 | Gartcairn | |
14/10/2023 | Vale of Leven | 1-0 | Carluke Rovers | |
17/10/2023 | Pollok | 2-2 | Dalry Thistle | 7-8 pens |
18/10/2023 | Greenock Juniors | 1-4 | Glenafton Athletic | |
04/11/2023 | Ashfield | 1-3 | Largs Thistle | |
04/11/2023 | Forfar United | 1-6 | Arthurlie | |
04/11/2023 | Hurlford United | 6-0 | Tayport | |
04/11/2023 | Johnstone Burgh | 3-0 | Dundee North End | |
04/11/2023 | Rutherglen Glencairn | 2-0 | Troon | |
04/11/2023 | Shotts Bon Accord | 0-0 | Saint Roch's | 6-5 pens |
3RD ROUND | ||||
04/11/2023 | Bellshill Athletic | 3-1 | Lesmahagow | |
04/11/2023 | Bridge of Don Thistle | 1-1 | Auchinleck Talbot | 2-4 pens |
04/11/2023 | Caledonian Locomotives | 4-2 | Carnoustie Panmure | |
04/11/2023 | Culter | 0-2 | Lochee United | |
04/11/2023 | Finnart | 1-4 | Larkhall Thistle | |
04/11/2023 | Glenafton Athletic | 1-2 | Darvel | |
04/11/2023 | Saint Anthony's | 2-2 | Benburb | 5-6 pens |
04/11/2023 | Stonehaven | 2-0 | East End | |
04/11/2023 | Vale of Leven | 4-2 | Montrose Roselea | |
11/11/2023 | Downfield | 1-0 | Dalry Thistle | |
11/11/2023 | Dundee Violet | 0-3 | Saint Cadoc's Youth Club | |
11/11/2023 | Gartcairn | 2-3 | Largs Thistle | |
11/11/2023 | Hermes | 0-8 | Hurlford United | |
11/11/2023 | Johnstone Burgh | 3-1 | Irvine Meadow | |
11/11/2023 | Rothie Rovers | 4-3 | Shotts Bon Accord | |
11/11/2023 | Rutherglen Glencairn | 3-3 | Arthurlie | 3-4 pens |
4TH ROUND | ||||
02/12/2023 | Largs Thistle | 2-2 | Lochee United | 0-3 pens |
09/12/2023 | Stonehaven | 0-1 | Saint Cadoc's Youth Club | |
16/12/2023 | Benburb | 2-3 | Arthurlie | |
16/12/2023 | Darvel | 4-0 | Larkhall Thistle | |
16/12/2023 | Hurlford United | 3-2 | Caledonian Locomotives | |
16/12/2023 | Rothie Rovers | 1-4 | Bellshill Athletic | |
16/12/2023 | Vale of Leven | 1-4 | Auchinleck Talbot | |
??/01/2024 | Johnstone Burgh | - | Downfield | |
QUARTER-FINALS | ||||
10/02/2024 | Auchinleck Talbot | - | Hurlford United | |
10/02/2024 | Bellshill Athletic | - | Arthurlie | |
10/02/2024 | Darvel | - | Lochee United | |
10/02/2024 | Johnstone Burgh/Downfield | - | Saint Cadoc's Youth Club | |
SEMI-FINALS | ||||
??/??/2024 | - | |||
??/??/2024 | - | |||
FINAL | ||||
??/??/2024 | - | |||