SCOTTISH FOOTBALL RESULTS & TABLES
LEAGUE SELECTOR

SCOTTISH LEAGUE CUP 2020/21
NORTH SECTION, GROUP A
POS TEAM P W Wp Lp L F A GD PTS  
1 Heart of Midlothian 4 4 0 0 0 8 3 +5 12
2 Raith Rovers 4 2 1 0 1 7 7 0 8
3 Inverness Caledonian Thistle 4 1 1 1 1 4 4 0 6
4 East Fife 4 1 0 0 3 5 6 -1 3
5 Cowdenbeath 4 0 0 1 3 0 4 -4 1
                       
NORTH SECTION, GROUP B
POS TEAM P W Wp Lp L F A GD PTS  
1 Hibernian 4 4 0 0 0 10 3 +7 12
2 Dundee 4 3 0 0 1 9 4 +5 9
3 Cove Rangers 4 1 1 0 2 4 7 -3 5
4 Brora Rangers 4 0 0 2 2 6 10 -4 2
5 Forfar Athletic 4 0 1 0 3 3 8 -5 2
                       
NORTH SECTION, GROUP C
POS TEAM P W Wp Lp L F A GD PTS  
1 Saint Johnstone 4 3 0 1 0 12 2 +10 10
2 Dundee United 4 2 1 0 1 7 3 +4 8
3 Peterhead 4 2 1 0 1 6 5 +1 8
4 Kelty Hearts 4 1 0 1 2 4 4 0 4
5 Brechin City 4 0 0 0 4 3 18 -15 0
                       
NORTH SECTION, GROUP D
POS TEAM P W Wp Lp L F A GD PTS  
1 Ross County 4 3 1 0 0 12 5 +7 11
2 Arbroath 4 3 0 0 1 9 4 +5 9
3 Elgin City 4 2 0 0 2 5 7 -2 6
4 Stirling Albion 4 1 0 0 3 3 8 -5 3
5 Montrose 4 0 0 1 3 5 10 -5 1
                       
SOUTH SECTION, GROUP E
POS TEAM P W Wp Lp L F A GD PTS  
1 Dunfermline Athletic 4 4 0 0 0 9 2 +7 12
2 Falkirk 4 3 0 0 1 9 3 +6 9
3 Kilmarnock 4 2 0 0 2 4 6 -2 6
4 Clyde 4 1 0 0 3 6 9 -3 3
5 Dumbarton 4 0 0 0 4 2 10 -8 0
                       
SOUTH SECTION, GROUP F
POS TEAM P W Wp Lp L F A GD PTS  
1 Ayr United 4 2 1 0 1 8 5 +3 8
2 Annan Athletic 4 2 0 1 1 9 4 +5 7
3 Stranraer 4 1 1 2 0 6 5 +1 7
4 Hamilton Academical 4 2 0 0 2 7 6 +1 6
5 Albion Rovers 4 0 1 0 3 5 15 -10 2
                       
SOUTH SECTION, GROUP G
POS TEAM P W Wp Lp L F A GD PTS  
1 Saint Mirren 4 2 2 0 0 8 4 +4 10
2 Queen of the South 4 1 1 2 0 7 5 +2 7
3 Partick Thistle 4 1 2 0 1 3 4 -1 7
4 Greenock Morton 4 1 0 3 0 4 3 +1 6
5 Queen's Park 4 0 0 0 4 1 7 -6 0
                       
SOUTH SECTION, GROUP H
POS TEAM P W Wp Lp L F A GD PTS  
1 Livingston 4 4 0 0 0 15 3 +12 12
2 Alloa Athletic 4 3 0 0 1 9 5 +4 9
3 Edinburgh City 4 1 0 1 2 5 9 -4 4
4 Airdrieonians 4 1 0 0 3 3 7 -4 3
5 Stenhousemuir 4 0 1 0 3 4 12 -8 2
                       
BEST RUNNERS-UP TABLE (TOP 4 QUALIFY FOR 2ND ROUND)
POS TEAM P W Wp Lp L F A GD PTS  
1 Falkirk 4 3 0 0 1 9 3 +6 9
2= Arbroath 4 3 0 0 1 9 4 +5 9
2= Dundee 4 3 0 0 1 9 4 +5 9
4 Alloa Athletic 4 3 0 0 0 9 5 +4 9
5 Dundee United 4 2 1 0 1 7 3 +4 8
6 Raith Rovers 4 2 1 0 1 7 7 0 8
7 Annan Athletic 4 2 0 1 1 9 4 +5 7
8 Queen of the South 4 1 1 2 0 7 5 +2 7
                       

    RESULTS   
GROUP A
06-10-2020 East Fife 2 - 0 Cowdenbeath  
06-10-2020 Heart of Midlothian 1 - 0 Inverness Caledonian Thistle  
10-10-2020 Cowdenbeath 0 - 1 Heart of Midlothian  
10-10-2020 Raith Rovers 2 - 1 East Fife  
13-10-2020 Heart of Midlothian 3 - 1 Raith Rovers  
13-10-2020 Inverness Caledonian Thistle 0 - 0 Cowdenbeath 4-2 pens
10-11-2020 East Fife 2 - 3 Heart of Midlothian  
10-11-2020 Raith Rovers 3 - 3 Inverness Caledonian Thistle 3-2 pens
14-11-2020 Cowdenbeath 0 - 1 Raith Rovers  
14-11-2020 Inverness Caledonian Thistle 1 - 0 East Fife  
             
GROUP B
06-10-2020 Dundee W - O Forfar Athletic Awarded 3-0
07-10-2020 Hibernian 3 - 1 Brora Rangers  
10-10-2020 Brora Rangers 0 - 2 Dundee  
10-10-2020 Cove Rangers 1 - 2 Hibernian  
13-10-2020 Brora Rangers 2 - 2 Cove Rangers 5-6 pens
13-10-2020 Forfar Athletic 0 - 1 Hibernian  
10-11-2020 Dundee 3 - 0 Cove Rangers  
10-11-2020 Forfar Athletic 3 - 3 Brora Rangers 4-3 pens
14-11-2020 Cove Rangers 1 - 0 Forfar Athletic  
15-11-2020 Hibernian 4 - 1 Dundee  
             
GROUP C
07-10-2020 Brechin City 2 - 6 Dundee United  
07-10-2020 Kelty Hearts 1 - 2 Saint Johnstone  
10-10-2020 Dundee United 0 - 1 Peterhead  
10-10-2020 Saint Johnstone 7 - 0 Brechin City  
13-10-2020 Dundee United 1 - 0 Kelty Hearts  
13-10-2020 Peterhead 3 - 1 Brechin City  
10-11-2020 Kelty Hearts 1 - 1 Peterhead 3-5 pens
10-11-2020 Saint Johnstone 0 - 0 Dundee United 3-4 pens
14-11-2020 Brechin City 0 - 2 Kelty Hearts  
14-11-2020 Peterhead 1 - 3 Saint Johnstone  
             
GROUP D
06-10-2020 Stirling Albion 1 - 2 Arbroath  
07-10-2020 Montrose 3 - 3 Ross County 4-5 pens
10-10-2020 Arbroath 3 - 1 Montrose  
10-10-2020 Elgin City 2 - 0 Stirling Albion  
13-10-2020 Montrose 0 - 2 Elgin City  
13-10-2020 Ross County 2 - 1 Arbroath  
10-11-2020 Elgin City 1 - 4 Ross County  
10-11-2020 Stirling Albion 2 - 1 Montrose  
14-11-2020 Arbroath 3 - 0 Elgin City  
14-11-2020 Ross County 3 - 0 Stirling Albion  
             
GROUP E
06-10-2020 Dumbarton 0 - 1 Dunfermline Athletic  
06-10-2020 Falkirk W - O Kilmarnock Awarded 3-0
09-10-2020 Dunfermline Athletic 2 - 0 Falkirk  
10-10-2020 Clyde 3 - 2 Dumbarton  
13-10-2020 Falkirk 2 - 1 Clyde  
13-10-2020 Kilmarnock 0 - 3 Dunfermline Athletic  
10-11-2020 Clyde 0 - 2 Kilmarnock  
10-11-2020 Dumbarton 0 - 4 Falkirk  
14-11-2020 Dunfermline Athletic 3 - 2 Clyde  
14-11-2020 Kilmarnock 2 - 0 Dumbarton  
             
GROUP F
06-10-2020 Albion Rovers 2 - 5 Ayr United  
06-10-2020 Annan Athletic 3 - 1 Hamilton Academical  
10-10-2020 Annan Athletic 1 - 1 Stranraer 4-5 pens
10-10-2020 Hamilton Academical 2 - 1 Ayr United  
13-10-2020 Ayr United 1 - 0 Annan Athletic  
13-10-2020 Stranraer 2 - 2 Albion Rovers 14-15 pens
10-11-2020 Albion Rovers 1 - 5 Annan Athletic  
11-11-2020 Stranraer 2 - 1 Hamilton Academical  
14-11-2020 Ayr United 1 - 1 Stranraer 6-5 pens
14-11-2020 Hamilton Academical W - O Albion Rovers Awarded 3-0
             
GROUP G
06-10-2020 Greenock Morton 2 - 2 Queen of the South 2-4 pens
07-10-2020 Saint Mirren 4 - 1 Partick Thistle  
10-10-2020 Partick Thistle 2 - 0 Queen's Park  
10-10-2020 Queen of the South 2 - 2 Saint Mirren 2-4 pens
13-10-2020 Greenock Morton 1 - 0 Queen's Park  
13-10-2020 Queen of the South 0 - 0 Partick Thistle 2-3 pens
10-11-2020 Queen's Park 1 - 3 Queen of the South  
11-11-2020 Saint Mirren 1 - 1 Greenock Morton 6-5 pens
14-11-2020 Partick Thistle 0 - 0 Greenock Morton 4-2 pens
14-11-2020 Queen's Park 0 - 1 Saint Mirren  
             
GROUP H
06-10-2020 Edinburgh City 1 - 5 Livingston  
07-10-2020 Airdrieonians 0 - 2 Alloa Athletic  
10-10-2020 Edinburgh City 2 - 2 Stenhousemuir 2-4 pens
10-10-2020 Livingston 2 - 1 Alloa Athletic  
13-10-2020 Alloa Athletic 2 - 1 Edinburgh City  
13-10-2020 Stenhousemuir 0 - 2 Airdrieonians  
10-11-2020 Stenhousemuir 0 - 4 Livingston  
11-11-2020 Airdrieonians 0 - 1 Edinburgh City  
14-11-2020 Alloa Athletic 4 - 2 Stenhousemuir  
14-11-2020 Livingston 4 - 1 Airdrieonians  
             
2ND ROUND
28-11-2020 Alloa Athletic 1 - 0 Heart of Midlothian AET
28-11-2020 Arbroath 1 - 3 Dunfermline Athletic  
28-11-2020 Hibernian 1 - 0 Dundee  
28-11-2020 Livingston 4 - 0 Ayr United  
28-11-2020 Motherwell 1 - 2 Saint Johnstone  
28-11-2020 Saint Mirren 2 - 1 Aberdeen  
29-11-2020 Celtic 0 - 2 Ross County  
29-11-2020 Falkirk 0 - 4 Rangers  
             
QUARTER-FINALS
15-12-2020 Alloa Athletic 1 - 2 Hibernian  
15-12-2020 Dunfermline Athletic 1 - 1 Saint Johnstone AET, 3-4 pens
16-12-2020 Livingston 2 - 0 Ross County  
16-12-2020 Saint Mirren 2 - 1 Rangers  
             
SEMI-FINALS
23-01-2021 Saint Johnstone 3 - 0 Hibernian  
24-01-2021 Livingston 1 - 0 Saint Mirren  
             
FINAL
28-02-2021 Livingston   -   Saint Johnstone