SCOTTISH FOOTBALL RESULTS & RANKINGS |
|
|
HYPOTHETICAL PYRAMID |
|||||||
PREMIERSHIP | CHAMPIONSHIP | LEAGUE 1 | LEAGUE 2 | ||||
1 | Celtic | 1 | Livingston | 1 | Ayr United | 1 | Annan Athletic |
2 | Rangers | 2 | Dunfermline Athletic | 2 | Arbroath | 2 | Auchinleck Talbot |
3 | Heart of Midlothian | 3 | Raith Rovers | 3 | Queen of the South | 3 | Dumbarton |
4 | Motherwell | 4 | Airdrieonians | 4 | Stirling Albion | 4 | Montrose |
5 | Aberdeen | 5 | Falkirk | 5 | Cove Rangers | 5 | Bonnyrigg Rose |
6 | Kilmarnock | 6 | Inverness Caledonian Thistle | 6 | East Kilbride | 6 | Albion Rovers |
7 | Hibernian | 7 | Saint Johnstone | 7 | Kelty Hearts | 7 | Spartans |
8 | Partick Thistle | 8 | Queen's Park | 8 | Darvel | 8 | Stenhousemuir |
9 | Ross County | 9 | Greenock Morton | 9 | Clydebank | 9 | Pollok |
10 | Dundee | 10 | Hamilton Academical | 10 | Alloa Athletic | 10 | Brechin City |
11 | Saint Mirren | ||||||
12 | Dundee United | ||||||
HIGHLAND | LOWLAND | ||||||
1 | Forfar Athletic | 1 | Celtic B | ||||
2 | Buckie Thistle | 2 | Stenhousemuir | ||||
3 | Peterhead | 3 | Edinburgh City | ||||
4 | Fraserburgh | 4 | East Fife | ||||
5 | Brora Rangers | 5 | Tranent | ||||
6 | Elgin City | 6 | Stranraer | ||||
7 | Formartine United | 7 | Linlithgow Rose | ||||
8 | Banks o' Dee | 8 | Heart of Midlothian B | ||||
9 | Lochee United | 9 | Cumbernauld Colts | ||||
10 | Huntly | 10 | University of Stirling | ||||
11 | Inverurie Loco Works | 11 | Cumnock Juniors | ||||
12 | Forres Mechanics | 12 | Berwick Rangers | ||||
13 | Rothes | 13 | Musselburgh Athletic | ||||
14 | Nairn County | 14 | Cowdenbeath | ||||
15 | Turriff United | 15 | Clyde | ||||
16 | Tayport | 16 | Jeanfield Swifts | ||||
17 | Clachnacuddin | 17 | Benburb | ||||
18 | Keith | 18 | Bo'ness United | ||||
WEST OF SCOTLAND PREMIER | EAST OF SCOTLAND PREMIER | SOUTH OF SCOTLAND | |||||
1 | Beith Juniors | 1 | Bo'ness Athletic | 1 | Abbey Vale | ||
2 | Largs Thistle | 2 | Haddington Athletic | 2 | Creetown | ||
3 | Hurlford United | 3 | Civil Service Strollers | 3 | Dalbeattie Star | ||
4 | Saint Cadoc's Youth Club | 4 | Broxburn Athletic | 4 | Gretna | ||
5 | Gartcairn | 5 | Dundonald Bluebell | 5 | Lochar Thistle | ||
6 | Kirkintilloch Rob Roy | 6 | Hutchison Vale | 6 | Newton Stewart | ||
7 | Troon | 7 | Sauchie Juniors | 7 | Stranraer Reserves | ||
8 | Caledonian Braves | 8 | Gala Fairydean Rovers | 8 | Nithsdale Wanderers | ||
9 | Drumchapel United | 9 | East Stirlingshire | 9 | Mid Annandale | ||
10 | Broomhill | 10 | Dunbar United | 10 | Saint Cuthbert Wanderers | ||
11 | Glenafton Athletic | 11 | Saint Andrews United | 11 | Upper Annandale | ||
12 | Irvine Meadow | 12 | Whitburn | 12 | Lochmaben | ||
13 | Ashfield | 13 | Tynecastle | 13 | Wigtown & Bladnoch | ||
14 | Arthurlie | 14 | Luncarty | ||||
15 | Rutherglen Glencairn | 15 | Penicuik Athletic | ||||
16 | Kilwinning Rangers | 16 | Inverkeithing Hillfield Swifts | ||||
WEST OF SCOTLAND 1ST | EAST OF SCOTLAND 1ST | ||||||
1 | Johnstone Burgh | 1 | Camelon Juniors | ||||
2 | Petershill | 2 | Heriot-Watt University | ||||
3 | Saint Roch's | 3 | Dunipace | ||||
4 | Shotts Bon Accord | 4 | Crossgates Primrose | ||||
5 | Blantyre Victoria | 5 | Blackburn United | ||||
6 | Neilston | 6 | Hill of Beath Hawthorn | ||||
7 | Vale of Clyde | 7 | Armadale Thistle | ||||
8 | Thorniewood United | 8 | Rosyth | ||||
9 | Ardrossan Winton Rovers | 9 | Whitehill Welfare | ||||
10 | Renfrew | 10 | Glenrothes | ||||
11 | Maybole Juniors | 11 | Newtongrange Star | ||||
12 | Kilbirnie Ladeside | 12 | Preston Athletic | ||||
13 | Craigmark Burntonians | 13 | Kinnoull | ||||
14 | Caledonian Locomotives | 14 | Leith Athletic | ||||
15 | Whitletts Victoria | 15 | Edinburgh University | ||||
16 | Cambuslang Rangers | 16 | Arniston Rangers | ||||
WEST OF SCOTLAND 2ND | EAST OF SCOTLAND 2ND | ||||||
1 | Cumbernauld United | 1 | Kirkcaldy & Dysart | ||||
2 | Bonnyton Thistle | 2 | Edinburgh College | ||||
3 | Threave Rovers | 3 | Thornton Hibs | ||||
4 | Lesmahagow | 4 | Lochore Welfare | ||||
5 | Yoker Athletic | 5 | West Calder United | ||||
6 | Saint Anthony's | 6 | Burntisland Shipyard | ||||
7 | West Park United | 7 | Dalkeith Thistle | ||||
8 | Maryhill | 8 | University of Stirling Reserves | ||||
9 | Bellshill Athletic | 9 | Fauldhouse United | ||||
10 | Kilsyth Athletic | 10 | Coldstream | ||||
11 | Larkhall Thistle | 11 | Bathgate Thistle | ||||
12 | Glasgow Perthshire | 12 | Oakley United | ||||
13 | Saint Peter's | 13 | Pumpherston | ||||
14 | Kilsyth Rangers | 14 | Peebles Rovers | ||||
15 | Forth Wanderers | 15 | Kennoway Star Hearts | ||||
16 | Ardeer Thistle | 16 | Harthill Royal | ||||
WEST OF SCOTLAND 3RD | EAST OF SCOTLAND 3RD | ||||||
1 | Irvine Victoria | 1 | Edinburgh South | ||||
2 | Vale of Leven | 2 | Edinburgh United | ||||
3 | Finnart | 3 | Vale of Leithen | ||||
4 | Thorn Athletic | 4 | Ormiston Primrose | ||||
5 | Glasgow United | 5 | Newburgh Juniors | ||||
6 | Glasgow University | 6 | Stoneyburn | ||||
7 | Girvan | 7 | Edinburgh Community | ||||
8 | Muirkirk Juniors | 8 | Tweedmouth Rangers | ||||
9 | Lanark United | 9 | Easthouses Lily Miners Welfare | ||||
10 | Dalry Thistle | 10 | Livingston United | ||||
11 | Greenock Juniors | 11 | Hawick Royal Albert | ||||
12 | Wishaw | 12 | Lochgelly Albert | ||||
13 | Glenvale | 13 | Linton Hotspur | ||||
14 | Lugar Boswell Thistle | ||||||
15 | Port Glasgow | ||||||
16 | Rossvale | ||||||
WEST OF SCOTLAND 4TH | |||||||
1 | BSC Glasgow | ||||||
2 | Knightswood | ||||||
3 | Kello Rovers | ||||||
4 | Giffnock Soccer Centre | ||||||
5 | East Kilbride Thistle | ||||||
6 | Carluke Rovers | ||||||
7 | Eglinton | ||||||
8 | Easterhouse Football Academy | ||||||
9 | Campbeltown Pupils | ||||||
10 | Newmains United | ||||||
11 | Royal Albert | ||||||
12 | Saltcoats Victoria | ||||||
NORTH CALEDONIAN | NORTH REGION PREMIER | MIDLANDS | |||||
1 | Wick Academy | 1 | Culter | 1 | Broughty Athletic | ||
2 | Loch Ness | 2 | Hermes | 2 | Dundee North End | ||
3 | Invergordon | 3 | Stonehaven | 3 | Downfield | ||
4 | Fort William | 4 | Bridge of Don Thistle | 4 | Carnoustie Panmure | ||
5 | Golspie Sutherland | 5 | Dyce | 5 | East Craigie | ||
6 | Orkney | 6 | Lossiemouth | 6 | Kirriemuir Thistle | ||
7 | Halkirk United | 7 | Deveronvale | 7 | Montrose Roselea | ||
8 | Saint Duthus | 8 | Sunnybank | 8 | Letham | ||
9 | Clachnacuddin Reserves | 9 | Rothie Rovers | 9 | Dundee Violet | ||
10 | Inverness Athletic | 10 | East End | 10 | Scone Thistle | ||
11 | Alness United | 11 | Banks o' Dee Juniors | 11 | Dundee Saint James | ||
12 | Thurso | 12 | Fraserburgh United | 12 | Arbroath Victoria | ||
13 | Bonar Bridge | 13 | Ellon United | 13 | Brechin Victoria | ||
14 | Stoneywood Parkvale | 14 | Blairgowrie | ||||
15 | Maud | 15 | Lochee Harp | ||||
16 | Strathspey Thistle | 16 | Forfar United | ||||
17 | Coupar Angus | ||||||
18 | Forfar West End | ||||||
NORTH REGION CHAMPIONSHIP | |||||||
1 | Colony Park Juniors | ||||||
2 | Buchanhaven Hearts | ||||||
3 | Newmachar United | ||||||
4 | Forres Thistle | ||||||
5 | Islavale | ||||||
6 | Nairn Saint Ninian | ||||||
7 | Longside | ||||||
8 | Banchory Saint Ternan | ||||||
9 | Dufftown | ||||||
10 | Hall Russell United | ||||||
11 | Deveronside | ||||||
12 | Burghead Thistle | ||||||
13 | Glentanar | ||||||
14 | Lossiemouth United | ||||||
15 | New Elgin Juniors | ||||||
16 | Cruden Bay | ||||||
17 | Whitehills | ||||||