SCOTTISH FOOTBALL RESULTS & RANKINGS |
|
|
HYPOTHETICAL PYRAMID |
|||||||
PREMIERSHIP | CHAMPIONSHIP | LEAGUE 1 | LEAGUE 2 | ||||
1 | Celtic | 1 | Dundee United | 1 | Hamilton Academical | 1 | Darvel |
2 | Rangers | 2 | Dunfermline Athletic | 2 | Queen of the South | 2 | Annan Athletic |
3 | Heart of Midlothian | 3 | Raith Rovers | 3 | Arbroath | 3 | Auchinleck Talbot |
4 | Kilmarnock | 4 | Airdrieonians | 4 | Stirling Albion | 4 | Dumbarton |
5 | Motherwell | 5 | Greenock Morton | 5 | Cove Rangers | 5 | Spartans |
6 | Aberdeen | 6 | Inverness Caledonian Thistle | 6 | East Kilbride | 6 | Albion Rovers |
7 | Hibernian | 7 | Saint Johnstone | 7 | Kelty Hearts | 7 | Montrose |
8 | Dundee | 8 | Falkirk | 8 | Clydebank | 8 | Bonnyrigg Rose |
9 | Partick Thistle | 9 | Queen's Park | 9 | Beith Juniors | 9 | Pollok |
10 | Ross County | 10 | Ayr United | 10 | Alloa Athletic | 10 | Edinburgh City |
11 | Saint Mirren | ||||||
12 | Livingston | ||||||
HIGHLAND | LOWLAND | ||||||
1 | Forfar Athletic | 1 | Celtic B | ||||
2 | Brechin City | 2 | Stenhousemuir | ||||
3 | Buckie Thistle | 3 | East Fife | ||||
4 | Peterhead | 4 | Tranent | ||||
5 | Brora Rangers | 5 | Linlithgow Rose | ||||
6 | Fraserburgh | 6 | Stranraer | ||||
7 | Elgin City | 7 | University of Stirling | ||||
8 | Formartine United | 8 | Hurlford United | ||||
9 | Culter | 9 | Largs Thistle | ||||
10 | Lochee United | 10 | Heart of Midlothian B | ||||
11 | Banks o' Dee | 11 | Cumnock Juniors | ||||
12 | Broughty Athletic | 12 | Cumbernauld Colts | ||||
13 | Dundee North End | 13 | Berwick Rangers | ||||
14 | Downfield | 14 | Saint Cadoc's Youth Club | ||||
15 | Hermes | 15 | Gartcairn | ||||
16 | Huntly | 16 | Clyde | ||||
17 | Carnoustie Panmure | 17 | Musselburgh Athletic | ||||
18 | Inverurie Loco Works | 18 | Bo'ness Athletic | ||||
WEST OF SCOTLAND PREMIER | EAST OF SCOTLAND PREMIER | SOUTH OF SCOTLAND | |||||
1 | Troon | 1 | Bo'ness United | 1 | Abbey Vale | ||
2 | Kirkintilloch Rob Roy | 2 | Haddington Athletic | 2 | Creetown | ||
3 | Benburb | 3 | Cowdenbeath | 3 | Dalbeattie Star | ||
4 | Caledonian Braves | 4 | Jeanfield Swifts | 4 | Gretna | ||
5 | Glenafton Athletic | 5 | Dundonald Bluebell | 5 | Newton Stewart | ||
6 | Irvine Meadow | 6 | Civil Service Strollers | 6 | Lochar Thistle | ||
7 | Drumchapel United | 7 | Broxburn Athletic | 7 | Stranraer Reserves | ||
8 | Broomhill | 8 | Hutchison Vale | 8 | Mid Annandale | ||
9 | Rutherglen Glencairn | 9 | Sauchie Juniors | 9 | Nithsdale Wanderers | ||
10 | Ashfield | 10 | East Stirlingshire | 10 | Saint Cuthbert Wanderers | ||
11 | Arthurlie | 11 | Gala Fairydean Rovers | 11 | Upper Annandale | ||
12 | Kilwinning Rangers | 12 | Dunbar United | 12 | Lochmaben | ||
13 | Johnstone Burgh | 13 | Whitburn | 13 | Wigtown & Bladnoch | ||
14 | Saint Roch's | 14 | Saint Andrews United | ||||
15 | Shotts Bon Accord | 15 | Tynecastle | ||||
16 | Blantyre Victoria | 16 | Inverkeithing Hillfield Swifts | ||||
WEST OF SCOTLAND 1ST | EAST OF SCOTLAND 1ST | ||||||
1 | Petershill | 1 | Camelon Juniors | ||||
2 | Neilston | 2 | Luncarty | ||||
3 | Vale of Clyde | 3 | Heriot-Watt University | ||||
4 | Thorniewood United | 4 | Penicuik Athletic | ||||
5 | Ardrossan Winton Rovers | 5 | Hill of Beath Hawthorn | ||||
6 | Renfrew | 6 | Crossgates Primrose | ||||
7 | Cambuslang Rangers | 7 | Armadale Thistle | ||||
8 | Kilbirnie Ladeside | 8 | Blackburn United | ||||
9 | Cumbernauld United | 9 | Dunipace | ||||
10 | Maybole Juniors | 10 | Glenrothes | ||||
11 | Caledonian Locomotives | 11 | Rosyth | ||||
12 | Craigmark Burntonians | 12 | Whitehill Welfare | ||||
13 | Whitletts Victoria | 13 | Newtongrange Star | ||||
14 | Yoker Athletic | 14 | Preston Athletic | ||||
15 | Bonnyton Thistle | 15 | Edinburgh University | ||||
16 | Lesmahagow | 16 | Leith Athletic | ||||
WEST OF SCOTLAND 2ND | EAST OF SCOTLAND 2ND | ||||||
1 | Threave Rovers | 1 | Kinnoull | ||||
2 | Saint Anthony's | 2 | Arniston Rangers | ||||
3 | West Park United | 3 | Kirkcaldy & Dysart | ||||
4 | Maryhill | 4 | Edinburgh College | ||||
5 | Bellshill Athletic | 5 | West Calder United | ||||
6 | Kilsyth Athletic | 6 | Lochore Welfare | ||||
7 | Kilsyth Rangers | 7 | Thornton Hibs | ||||
8 | Glasgow Perthshire | 8 | Oakley United | ||||
9 | Saint Peter's | 9 | Burntisland Shipyard | ||||
10 | Forth Wanderers | 10 | University of Stirling Reserves | ||||
11 | Larkhall Thistle | 11 | Coldstream | ||||
12 | Ardeer Thistle | 12 | Fauldhouse United | ||||
13 | Vale of Leven | 13 | Pumpherston | ||||
14 | Irvine Victoria | 14 | Bathgate Thistle | ||||
15 | Glasgow University | 15 | Dalkeith Thistle | ||||
16 | Thorn Athletic | 16 | Peebles Rovers | ||||
WEST OF SCOTLAND 3RD | EAST OF SCOTLAND 3RD | ||||||
1 | Muirkirk Juniors | 1 | Kennoway Star Hearts | ||||
2 | Finnart | 2 | Harthill Royal | ||||
3 | Girvan | 3 | Edinburgh United | ||||
4 | Glasgow United | 4 | Edinburgh South | ||||
5 | Lanark United | 5 | Vale of Leithen | ||||
6 | Dalry Thistle | 6 | Ormiston Primrose | ||||
7 | Wishaw | 7 | Stoneyburn | ||||
8 | Greenock Juniors | 8 | Tweedmouth Rangers | ||||
9 | Glenvale | 9 | Edinburgh Community | ||||
10 | Knightswood | 10 | Newburgh Juniors | ||||
11 | Lugar Boswell Thistle | 11 | Easthouses Lily Miners Welfare | ||||
12 | Port Glasgow | 12 | Livingston United | ||||
13 | BSC Glasgow | 13 | Hawick Royal Albert | ||||
14 | Rossvale | 14 | Lochgelly Albert | ||||
15 | Kello Rovers | 15 | Linton Hotspur | ||||
16 | Giffnock Soccer Centre | ||||||
WEST OF SCOTLAND 4TH | |||||||
1 | East Kilbride Thistle | ||||||
2 | Carluke Rovers | ||||||
3 | Eglinton | ||||||
4 | Easterhouse Football Academy | ||||||
5 | Newmains United | ||||||
6 | Campbeltown Pupils | ||||||
7 | Royal Albert | ||||||
8 | Saltcoats Victoria | ||||||
NORTH CALEDONIAN | NORTH REGION PREMIER | MIDLANDS | |||||
1 | Clachnacuddin | 1 | Forres Mechanics | 1 | East Craigie | ||
2 | Wick Academy | 2 | Rothes | 2 | Kirriemuir Thistle | ||
3 | Loch Ness | 3 | Nairn County | 3 | Tayport | ||
4 | Invergordon | 4 | Stonehaven | 4 | Montrose Roselea | ||
5 | Fort William | 5 | Bridge of Don Thistle | 5 | Letham | ||
6 | Golspie Sutherland | 6 | Turriff United | 6 | Dundee Violet | ||
7 | Orkney | 7 | Dyce | 7 | Dundee Saint James | ||
8 | Saint Duthus | 8 | Keith | 8 | Scone Thistle | ||
9 | Halkirk United | 9 | Deveronvale | 9 | Brechin Victoria | ||
10 | Inverness Athletic | 10 | Lossiemouth | 10 | Arbroath Victoria | ||
11 | Alness United | 11 | Rothie Rovers | 11 | Blairgowrie | ||
12 | Thurso | 12 | Sunnybank | 12 | Lochee Harp | ||
13 | Bonar Bridge | 13 | East End | 13 | Forfar United | ||
14 | Banks o' Dee Juniors | 14 | Coupar Angus | ||||
15 | Fraserburgh United | 15 | Forfar West End | ||||
16 | Ellon United | ||||||
NORTH REGION CHAMPIONSHIP (W) | NORTH REGION CHAMPIONSHIP (E) | ||||||
1 | Strathspey Thistle | 1 | Maud | ||||
2 | Forres Thistle | 2 | Stoneywood Parkvale | ||||
3 | Nairn Saint Ninian | 3 | Colony Park Juniors | ||||
4 | Islavale | 4 | Buchanhaven Hearts | ||||
5 | Dufftown | 5 | Newmachar United | ||||
6 | Deveronside | 6 | Longside | ||||
7 | Burghead Thistle | 7 | Banchory Saint Ternan | ||||
8 | Lossiemouth United | 8 | Hall Russell United | ||||
9 | New Elgin Juniors | 9 | Glentanar | ||||
10 | Whitehills | 10 | Cruden Bay | ||||