SCOTTISH FOOTBALL RESULTS DATABASE
Welfare

INDEX WELFARE CLUB RANKINGS RESULTS BY ASSOCIATION  

2024-25 JUL 24AUG 24SEP 24OCT 24NOV 24DEC 24JAN 25FEB 25MAR 25APR 25MAY 25JUN 25
2023-24 JUL 23AUG 23SEP 23OCT 23NOV 23DEC 23JAN 24FEB 24MAR 24APR 24MAY 24JUN 24
2022-23 JUL 22AUG 22SEP 22OCT 22NOV 22DEC 22JAN 23FEB 23MAR 23APR 23MAY 23JUN 23
MAY 2023 RESULTS
DATE TEAM 1   SCORE   TEAM 2 PTS   COMPETITION
30/05/2023 Blanefield Thistle 4-1 Buchlyvie United +8/-8   WE-FEN - Lg.
30/05/2023 Gargunnock 0-2 Drymen United -16/+16   WE-FEN - Lg.
30/05/2023 Gartocharn 6-0 Kippen +26/-26   WE-FEN - Lg.
30/05/2023 Killearn 3-2 Balfron Rovers -2/+2   WE-FEN - Lg.
30/05/2023 RAF Lossiemouth 2-1 Portsoy -10/+10   WE-MOR - Lg.
30/05/2023 Aberlour Villa 1-2 Cullen -18/+18 WE-MOR - WJ Tewnion Memorial Trophy
30/05/2023 Lhanbryde United 0-2 Thunderton -5/+5 WE-MOR - WJ Tewnion Memorial Trophy
30/05/2023 Invercairn United 3-1 Elizabethan Link Up +2/-2   WE-NES - Div. 1
30/05/2023 Mintlaw 2-4 Peterhead United -25/+25   WE-NES - Div. 2
30/05/2023 Methlick 1-2 Longside Thistle -3/+3 WE-NES - Brucklay Cup
30/05/2023 New Pitsligo 2-1 Ardallie -5/+5 WE-NES - Brucklay Cup
30/05/2023 Mormond Thistle 0-2 Banff Rovers -18/+18 WE-NES - Ship Inn Cup
30/05/2023 Saint Combs 0-1 Haven -5/+5 WE-NES - Ship Inn Cup
30/05/2023 Aviemore Thistle 6-0 Cromdale +2/-2   WE-STR - Lg.
30/05/2023 FC Abernethy 10-1 Badenoch United +18/-18   WE-STR - Lg.
30/05/2023 Grantown Rovers 0-18 Boat of Garten Ospreys -1/+1   WE-STR - Lg.
28/05/2023 Carron Huskies 5-2 Polbeth United WPL +21/-21   FRI - Friendly
28/05/2023 Livingston FFIT 5-2 Edinburgh Thistle -4/+4   FRI - Friendly
28/05/2023 Laurencekirk West End 3-2 Andreou's +3/-3 WE-MON - Consolation Cup
28/05/2023 Montrose Golfy Thistle 2-0 Results Gym -4/+4 WE-MON - Super Cup
28/05/2023 Monster Munchen 1-8 Falkirk Foundation FFIT -27/+27   WE-WAR - Lg.
28/05/2023 Corstorphine Dynamo Goliaths 2-1 Denny Warriors +1/-1   WE-WAR - Lg.
28/05/2023 Edinburgh Giants 4-4 Glasgow Wellington Fitness +12/-12   WE-WAR - Lg.
27/05/2023 Maukinhill United 4-2 Glenugie United +10/-10 Scottish Welfare Cup 22-23
26/05/2023 Balfron Rovers 4-5 Blanefield Thistle -4/+4   WE-FEN - Lg.
26/05/2023 Kippen 1-4 Deanston -8/+8   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
26/05/2023 Aberfoyle Rob Roy 1-7 Gargunnock -8/+8 WE-FEN - MacGregor-Ferguson Cup
26/05/2023 Elgin Albion 4-1 Riverside Thistle +19/-19   WE-FNA - Lg.
26/05/2023 Elgin Caledonian 2-5 Mosset Tavern -13/+13   WE-FNA - Lg.
26/05/2023 Elgin Sports Community Trust Academy 0-6 Kinloss Sappers -10/+10   WE-FNA - Lg.
26/05/2023 Elgin Thistle 7-2 The Vikings +10/-10   WE-FNA - Lg.
26/05/2023 Hopeman 6-2 Thunderton +4/-4   WE-MOR - Lg.
26/05/2023 RAF Lossiemouth 9-2 Lhanbryde United +2/-2   WE-MOR - Lg.
26/05/2023 FC Fochabers 4-3 Aberlour Villa -1/+1 WE-MOR - Mike Simpson Memorial Trophy
26/05/2023 RAF Lossiemouth 11-2 Thunderton +8/-8 WE-MOR - Mike Simpson Memorial Trophy
26/05/2023 Elizabethan Link Up 1-1 Banff Rovers +10/-10   WE-NES - Div. 1
26/05/2023 Haven 6-3 Faithlie United +8/-8   WE-NES - Div. 1
26/05/2023 Mormond Thistle 7-1 Saint Combs +9/-9   WE-NES - Div. 1
26/05/2023 Ardallie 1-8 Mintlaw -6/+6   WE-NES - Div. 2
26/05/2023 Boddam United 2-10 Peterhead United -3/+3   WE-NES - Div. 2
26/05/2023 Longside Thistle 0-1 New Deer -18/+18   WE-NES - Div. 2
26/05/2023 Macduff 2-2 Methlick -10/+10   WE-NES - Div. 2
26/05/2023 Badenoch United 0-12 Boat of Garten Ospreys -3/+3 WE-STR - Capaldi Cup
26/05/2023 FC Abernethy 2-4 Aviemore Thistle +6/-6 WE-STR - Capaldi Cup
24/05/2023 Johnshaven Athletic 2-3 Results Gym -18/+18 WE-MON - Super Cup
24/05/2023 Montrose Golfy Thistle 10-3 Forfar Ajax +1/-1 WE-MON - Super Cup
23/05/2023 Gartocharn 1-2 Buchlyvie United -7/+7 WE-FEN - MacGregor-Ferguson Cup
23/05/2023 Cullen 9-3 Lhanbryde United +8/-8   WE-MOR - Lg.
23/05/2023 Hopeman 7-1 Craigellachie +5/-5   WE-MOR - Lg.
23/05/2023 Rothes A 2-1 Portsoy +7/-7   WE-MOR - Lg.
23/05/2023 Boddam United 2-6 Ardallie -12/+12 WE-NES - Brucklay Cup
23/05/2023 Longside Thistle 4-1 Macduff +21/-21 WE-NES - Brucklay Cup
23/05/2023 Methlick 3-1 Peterhead United +16/-16 WE-NES - Brucklay Cup
23/05/2023 New Pitsligo 1-0 Cuminestown United +7/-7 WE-NES - Brucklay Cup
23/05/2023 Elizabethan Link Up 3-4 Saint Combs -8/+8 WE-NES - Ship Inn Cup
23/05/2023 Invercairn United 1-2 Haven -12/+12 WE-NES - Ship Inn Cup
23/05/2023 Mormond Thistle 5-1 Faithlie United +4/-4 WE-NES - Ship Inn Cup
23/05/2023 Aviemore Thistle 3-2 Boat of Garten Ospreys +1/-1   WE-STR - Lg.
23/05/2023 Cromdale 4-0 Badenoch United +5/-5   WE-STR - Lg.
23/05/2023 Grantown Rovers 0-7 FC Abernethy -10/+10   WE-STR - Lg.
21/05/2023 Alloa Un-Athletic 8-0 Fife Fryers +11/-11   FRI - Friendly
21/05/2023 Denny Warriors 4-1 Northlan United +1/-1   FRI - Friendly
21/05/2023 Belleaire 4-2 Gourock +5/-5 WE-GRE - McShane Builders Cup
21/05/2023 Maukinhill United 5-4 Interclyde -6/+6 WE-GRE - McShane Builders Cup
21/05/2023 Andreou's United 0-8 Laurencekirk West End -11/+11   WE-MON - Consolation Cup
21/05/2023 Montrose Golfy Thistle 7-0 Johnshaven Athletic +17/-17 WE-MON - Vortex Cup
21/05/2023 Ayr Eagles 6-0 Ava +6/-6   WE-WAR - Lg.
21/05/2023 Carron Huskies 1-4 Corstorphine Dynamo Goliaths -5/+5   WE-WAR - Lg.
21/05/2023 Glasgow Titans 2-2 Rangers FFIT -2/+2   WE-WAR - Lg.
19/05/2023 Balfron Rovers 2-3 Kippen -16/+16   WE-FEN - Lg.
19/05/2023 Deanston 1-1 Drymen United +1/-1   WE-FEN - Lg.
19/05/2023 Gargunnock 4-0 Gartocharn +5/-5   WE-FEN - Lg.
19/05/2023 Aberfoyle Rob Roy 1-5 Buchlyvie United -18/+18   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
19/05/2023 Killearn 5-3 Blanefield Thistle +11/-11   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
19/05/2023 Elgin Albion 1-5 Elgin Caledonian -38/+38   WE-FNA - Lg.
19/05/2023 FC Thistle 0-1 Kinloss Sappers -23/+23   WE-FNA - Lg.
19/05/2023 Riverside Thistle 1-2 Elgin Sports Community Trust Academy -4/+4   WE-FNA - Lg.
19/05/2023 The Vikings 7-1 Mosset Tavern +35/-35   WE-FNA - Lg.
19/05/2023 Aberlour Villa 1-0 Cullen -5/+5   WE-MOR - Lg.
19/05/2023 Craigellachie 1-8 RAF Lossiemouth -10/+10   WE-MOR - Lg.
19/05/2023 FC Fochabers 1-1 Thunderton -13/+13   WE-MOR - Lg.
19/05/2023 Lhanbryde United 4-3 Rothes A +5/-5   WE-MOR - Lg.
19/05/2023 Portsoy 2-7 Hopeman -8/+8   WE-MOR - Lg.
19/05/2023 Faithlie United 2-5 Mormond Thistle -7/+7   WE-NES - Div. 1
19/05/2023 Haven 1-3 Invercairn United -19/+19   WE-NES - Div. 1
19/05/2023 Ardallie 2-8 Longside Thistle -6/+6   WE-NES - Div. 2
19/05/2023 Boddam United 0-5 Mintlaw ±0/±0   WE-NES - Div. 2
19/05/2023 Cuminestown United 1-3 Macduff -3/+3   WE-NES - Div. 2
19/05/2023 New Deer 3-0 Methlick +17/-17   WE-NES - Div. 2
19/05/2023 New Pitsligo 1-5 Peterhead United -18/+18   WE-NES - Div. 2
19/05/2023 Glenugie United 0-4 Banff Rovers -26/+26 WE-NES - Ship Inn Cup
18/05/2023 Laurencekirk West End 4-0 Andreou's +19/-19   WE-MON - Consolation Cup
16/05/2023 Killearn 3-3 Gargunnock +1/-1   WE-FEN - Lg.
16/05/2023 Banff Rovers 3-0 Mormond Thistle +17/-17   WE-NES - Div. 1
16/05/2023 Invercairn United 6-3 Faithlie United +10/-10   WE-NES - Div. 1
16/05/2023 Saint Combs 0-2 Haven -15/+15   WE-NES - Div. 1
16/05/2023 New Pitsligo 1-3 Ardallie -31/+31   WE-NES - Div. 2
16/05/2023 Mintlaw 1-5 Peterhead United -46/+46 WE-NES - Brucklay Cup
16/05/2023 New Deer 2-4 Longside Thistle -10/+10 WE-NES - Brucklay Cup
16/05/2023 Aviemore Thistle 3-0 Boat of Garten Ospreys +15/-15 WE-STR - McCook Cup
14/05/2023 Northlan United 3-3 Carron Huskies -2/+2   FRI - Friendly
14/05/2023 Polbeth United WPL 4-5 Corstorphine Dynamo Goliaths +2/-2   FRI - Friendly
14/05/2023 Belleaire 3-3 p Port Glasgow Welfare -10/+10 WE-GRE - Ridge Doc Cup
14/05/2023 Andreou's 3-1 Rug Bug Bennys +3/-3   WE-MON - Consolation Cup
14/05/2023 Alloa Un-Athletic 3-2 Edinburgh Giants -6/+6   WE-WAR - Lg.
14/05/2023 Ava 2-1 Rangers FFIT +1/-1   WE-WAR - Lg.
14/05/2023 Falkirk Foundation FFIT 4-6 Glasgow Wellington Fitness -2/+2   WE-WAR - Lg.
13/05/2023 Banff Rovers 3-1 Glenugie United +11/-11 WE-NES - Gordon Leask Memorial Cup
12/05/2023 Blanefield Thistle 2-1 Aberfoyle Rob Roy -9/+9   WE-FEN - Lg.
12/05/2023 Buchlyvie United 3-3 Kippen -7/+7   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
12/05/2023 Drymen United 4-1 Balfron Rovers +3/-3   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
12/05/2023 Elgin Caledonian 3-7 The Vikings -19/+19   WE-FNA - Lg.
12/05/2023 Elgin Sports Community Trust Academy 7-0 Elgin Albion +23/-23   WE-FNA - Lg.
12/05/2023 Mosset Tavern 1-8 FC Thistle -2/+2   WE-FNA - Lg.
12/05/2023 Cullen 4-2 Thunderton +7/-7   WE-MOR - Lg.
12/05/2023 FC Fochabers 3-0 Craigellachie -2/+2   WE-MOR - Lg.
12/05/2023 Hopeman 7-2 Rothes A +2/-2   WE-MOR - Lg.
12/05/2023 Portsoy 5-0 Lhanbryde United +18/-18   WE-MOR - Lg.
12/05/2023 RAF Lossiemouth 4-0 Aberlour Villa +17/-17   WE-MOR - Lg.
12/05/2023 Haven 2-2 Elizabethan Link Up -8/+8   WE-NES - Div. 1
12/05/2023 Mormond Thistle 3-1 Invercairn United ±0/±0   WE-NES - Div. 1
12/05/2023 Saint Combs 2-4 Faithlie United -23/+23   WE-NES - Div. 1
12/05/2023 Boddam United 1-7 New Deer -3/+3   WE-NES - Div. 2
12/05/2023 Cuminestown United 1-6 Longside Thistle -25/+25   WE-NES - Div. 2
12/05/2023 Macduff 3-0 New Pitsligo ±0/±0   WE-NES - Div. 2
12/05/2023 Peterhead United 5-0 Ardallie +3/-3   WE-NES - Div. 2
12/05/2023 Cromdale 0-4 Boat of Garten Ospreys -2/+2 WE-STR - McCook Cup
12/05/2023 Grantown Rovers 0-21 Aviemore Thistle -1/+1 WE-STR - McCook Cup
11/05/2023 Montrose Golfy Thistle 2-0 Results Gym -6/+6   WE-MON - Lg.
10/05/2023 Laurencekirk West End 3-2 Montrose Amateurs -2/+2   WE-MON - Consolation Cup
09/05/2023 Kippen 2-2 Blanefield Thistle +8/-8   WE-FEN - Lg.
09/05/2023 Longside Thistle 8-1 Boddam United +1/-1   WE-NES - Div. 2
09/05/2023 Peterhead United 6-1 New Deer +29/-29   WE-NES - Div. 2
09/05/2023 Glenugie United p 2-2 Faithlie United -11/+11 WE-NES - Gordon Leask Memorial Cup
09/05/2023 Invercairn United 0-3 Banff Rovers -16/+16 WE-NES - Gordon Leask Memorial Cup
07/05/2023 Monster Munchen 1-0 Sauchie Juniors WPL -6/+6   FRI - Friendly
07/05/2023 Ava 1-1 Glashire United -2/+2   FRI - Friendly
07/05/2023 Belleaire 5-1 Carnock +3/-3 WE-GRE - McShane Builders Cup
07/05/2023 Blackthorn Rovers Welfare 0-3 Maukinhill United +1/-1 WE-GRE - McShane Builders Cup
07/05/2023 Gourock 8-0 Digit-Ai ±0/±0 WE-GRE - McShane Builders Cup
07/05/2023 Interclyde 2-1 Port Glasgow Welfare +12/-12 WE-GRE - McShane Builders Cup
07/05/2023 Montrose Amateurs 1-1 p Andreou's ±0/±0   WE-MON - Consolation Cup
07/05/2023 Rug Bug Bennys 2-0 Andreou's United -1/+1   WE-MON - Consolation Cup
07/05/2023 Montrose Golfy Thistle 4-2 Laurencekirk West End -7/+7 WE-MON - Vortex Cup
07/05/2023 Results Gym 2-7 Johnshaven Athletic -25/+25 WE-MON - Vortex Cup
07/05/2023 Corstorphine Dynamo Goliaths 4-2 Glasgow Titans +2/-2   WE-WAR - Lg.
07/05/2023 Denny Warriors 3-0 Falkirk Foundation FFIT +1/-1   WE-WAR - Lg.
07/05/2023 Edinburgh Giants 0-4 Ayr Eagles +2/-2   WE-WAR - Lg.
05/05/2023 Aberfoyle Rob Roy 1-1 Killearn +9/-9   WE-FEN - Lg.
05/05/2023 Balfron Rovers 2-2 Gartocharn -7/+7   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
05/05/2023 Gargunnock 4-0 Deanston +21/-21   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
05/05/2023 Elgin Albion 1-5 Kinloss Sappers -3/+3   WE-FNA - Lg.
05/05/2023 Elgin Sports Community Trust Academy 3-1 Elgin Caledonian +2/-2   WE-FNA - Lg.
05/05/2023 Elgin Thistle 2-5 FC Thistle +1/-1   WE-FNA - Lg.
05/05/2023 Riverside Thistle 2-7 Mosset Tavern -25/+25   WE-FNA - Lg.
05/05/2023 Glenugie United 5-2 Elizabethan Link Up +2/-2   WE-NES - Div. 1
05/05/2023 Invercairn United 1-2 Haven -12/+12   WE-NES - Div. 1
05/05/2023 Ardallie 2-5 New Deer -3/+3   WE-NES - Div. 2
05/05/2023 Boddam United 2-4 Cuminestown United +6/-6   WE-NES - Div. 2
05/05/2023 Macduff 7-1 Longside Thistle +23/-23   WE-NES - Div. 2
05/05/2023 Methlick 3-0 New Pitsligo +11/-11   WE-NES - Div. 2
05/05/2023 Banff Rovers 9-1 Peterhead United +4/-4 WE-NES - Gordon Leask Memorial Cup
05/05/2023 Boat of Garten Ospreys 7-0 FC Abernethy +2/-2 WE-STR - McCook Cup
05/05/2023 Cromdale 3-1 Badenoch United -2/+2 WE-STR - McCook Cup
03/05/2023 Laurencekirk West End 16-0 Luthermuir +4/-4   WE-MON - Consolation Cup
02/05/2023 Elizabethan Link Up 0-0 p Invercairn United +4/-4 WE-NES - Gordon Leask Memorial Cup
02/05/2023 Glenugie United 3-0 Longside Thistle +1/-1 WE-NES - Gordon Leask Memorial Cup
02/05/2023 Saint Combs 3-3 p Faithlie United -7/+7 WE-NES - Gordon Leask Memorial Cup