SCOTTISH FOOTBALL RESULTS DATABASE
Welfare

INDEX WELFARE CLUB RANKINGS RESULTS BY ASSOCIATION  

2024-25 JUL 24AUG 24SEP 24OCT 24NOV 24DEC 24JAN 25FEB 25MAR 25APR 25MAY 25JUN 25
2023-24 JUL 23AUG 23SEP 23OCT 23NOV 23DEC 23JAN 24FEB 24MAR 24APR 24MAY 24JUN 24
2022-23 JUL 22AUG 22SEP 22OCT 22NOV 22DEC 22JAN 23FEB 23MAR 23APR 23MAY 23JUN 23
AUGUST 2023 RESULTS
DATE TEAM 1   SCORE   TEAM 2 PTS   COMPETITION
31/08/2023 Kinloss Sappers 2-2 Elgin Thistle -10/+10   WE-FNA - Lg.
29/08/2023 Banff Rovers 4-0 Haven +7/-7   WE-NES - Div. 1
29/08/2023 Elizabethan Link Up 2-3 Faithlie United -14/+14   WE-NES - Div. 1
29/08/2023 Glenugie United 2-3 Saint Combs -16/+16   WE-NES - Div. 1
29/08/2023 Invercairn United 2-1 Mormond Thistle +1/-1   WE-NES - Div. 1
29/08/2023 New Pitsligo 1-3 Cuminestown United -19/+19 WE-NES - Boddam Cup
29/08/2023 Peterhead United 1-7 Longside Thistle -28/+28 WE-NES - Boddam Cup
28/08/2023 Elgin Caledonian 2-7 Kinloss Sappers -3/+3   WE-FNA - Lg.
28/08/2023 Elgin Sports Community Trust Academy 2-3 Riverside Thistle -19/+19   WE-FNA - Lg.
28/08/2023 FC Thistle 14-1 The Vikings +2/-2   WE-FNA - Lg.
27/08/2023 Belleaire 7-1 Maukinhill United +15/-15   WE-GRE - Lg.
27/08/2023 FC Greenock 2-4 Willareal +8/-8   WE-GRE - Lg.
27/08/2023 Interclyde 5-0 Blackthorn Rovers Welfare +7/-7   WE-GRE - Lg.
27/08/2023 Inverclyde Caley Thistle 1-5 Gourock -3/+3   WE-GRE - Lg.
27/08/2023 Port Glasgow Welfare 3-0 Greenock FC +4/-4   WE-GRE - Lg.
27/08/2023 Skyne Athletic 5-2 Vic Suite -2/+2   WE-GRE - Lg.
27/08/2023 West Coast United 2-1 Digit Athletic -5/+5   WE-GRE - Lg.
27/08/2023 Ayr Eagles 3-1 Corstorphine Dynamo Goliaths -3/+3   WE-WAR - Lg.
27/08/2023 Glasgow Titans 1-3 Ava -15/+15   WE-WAR - Lg.
25/08/2023 Elgin Thistle 15-0 Riverside Thistle +9/-9   WE-FNA - Lg.
25/08/2023 Mosset Tavern 6-0 Elgin Albion +6/-6   WE-FNA - Lg.
25/08/2023 Craigellachie 1-2 Aberlour Villa ±0/±0   WE-MOR - Lg.
25/08/2023 Cullen 2-3 Hopeman +4/-4   WE-MOR - Lg.
25/08/2023 Portsoy 3-4 Rothes A -14/+14   WE-MOR - Lg.
25/08/2023 RAF Lossiemouth 2-4 FC Fochabers -14/+14   WE-MOR - Lg.
25/08/2023 Thunderton 2-4 Lhanbryde United -30/+30   WE-MOR - Lg.
25/08/2023 Invercairn United 1-0 Glenugie United ±0/±0   WE-NES - Div. 1
25/08/2023 Longside Thistle 8-2 Cuminestown United +10/-10   WE-NES - Div. 2
25/08/2023 Methlick 2-1 Macduff +19/-19   WE-NES - Div. 2
25/08/2023 Mintlaw 1-7 New Pitsligo -41/+41   WE-NES - Div. 2
25/08/2023 New Deer 4-4 Peterhead United +2/-2   WE-NES - Div. 2
24/08/2023 Kinloss Sappers 5-1 Elgin Caledonian -1/+1   WE-FNA - Lg.
23/08/2023 West Coast United 1-3 Greenock FC -4/+4   WE-GRE - Lg.
22/08/2023 Ardallie 1-3 New Pitsligo -9/+9 WE-NES - Boddam Cup
22/08/2023 Cuminestown United 6-0 Mintlaw +28/-28 WE-NES - Boddam Cup
22/08/2023 Longside Thistle 18-1 Boddam United +1/-1 WE-NES - Boddam Cup
22/08/2023 Peterhead United 2-1 Macduff +17/-17 WE-NES - Boddam Cup
21/08/2023 Elgin Sports Community Trust Academy 4-6 Elgin Thistle -7/+7   WE-FNA - Lg.
21/08/2023 Mosset Tavern 5-6 Kinloss Sappers +3/-3   WE-FNA - Lg.
20/08/2023 Sauchie Juniors WPL 1-6 Monster Munchen -19/+19   FRI - Friendly
20/08/2023 Deanston 3-1 Drymen United +17/-17 WE-FEN - Cameron Cup
20/08/2023 Blackthorn Rovers Welfare 3-1 Digit Athletic -3/+3   WE-GRE - Lg.
20/08/2023 Gourock 0-5 Belleaire -24/+24   WE-GRE - Lg.
20/08/2023 Maukinhill United 3-2 Port Glasgow Welfare -4/+4   WE-GRE - Lg.
20/08/2023 Skyne Athletic 2-1 Inverclyde Caley Thistle -8/+8   WE-GRE - Lg.
20/08/2023 Vic Suite 2-4 FC Greenock -28/+28   WE-GRE - Lg.
20/08/2023 Willareal 3-1 Interclyde -5/+5   WE-GRE - Lg.
20/08/2023 Carron Huskies 6-3 Edinburgh Giants +3/-3   WE-WAR - Lg.
20/08/2023 Denny Warriors 9-0 Glasgow Wellington Fitness +37/-37   WE-WAR - Lg.
20/08/2023 Rangers FFIT 4-4 Falkirk Foundation FFIT -8/+8   WE-WAR - Lg.
18/08/2023 Elgin Albion 1-4 Elgin Thistle -3/+3   WE-FNA - Lg.
18/08/2023 Elgin Sports Community Trust Academy 3-3 The Vikings -1/+1   WE-FNA - Lg.
18/08/2023 FC Thistle 9-0 Elgin Caledonian ±0/±0   WE-FNA - Lg.
18/08/2023 Riverside Thistle 2-6 Kinloss Sappers ±0/±0   WE-FNA - Lg.
18/08/2023 FC Fochabers 3-2 Hopeman +1/-1   WE-MOR - Lg.
18/08/2023 Portsoy 1-2 Craigellachie -6/+6   WE-MOR - Lg.
18/08/2023 RAF Lossiemouth 11-0 Rothes A +5/-5   WE-MOR - Lg.
18/08/2023 Thunderton 1-4 Aberlour Villa -15/+15   WE-MOR - Lg.
18/08/2023 Elizabethan Link Up 0-0 Saint Combs -5/+5   WE-NES - Div. 1
18/08/2023 Macduff 8-1 Ardallie +2/-2   WE-NES - Div. 2
18/08/2023 Methlick 2-4 Cuminestown United -23/+23   WE-NES - Div. 2
18/08/2023 Mintlaw 0-5 Longside Thistle -17/+17   WE-NES - Div. 2
18/08/2023 New Pitsligo 3-2 New Deer +5/-5   WE-NES - Div. 2
18/08/2023 Banff Rovers 2-1 Invercairn United -3/+3 WE-NES - Mormond Cup
15/08/2023 Buchlyvie United 0-5 Drymen United -35/+35   WE-FEN - Lg.
15/08/2023 Deanston 8-1 Gartocharn +5/-5   WE-FEN - Lg.
15/08/2023 Boddam United 2-9 New Pitsligo -4/+4   WE-NES - Div. 2
15/08/2023 Longside Thistle 3-2 Methlick -6/+6   WE-NES - Div. 2
15/08/2023 Macduff 12-1 Peterhead United +14/-14   WE-NES - Div. 2
15/08/2023 New Deer 2-2 Mintlaw -3/+3   WE-NES - Div. 2
15/08/2023 Glenugie United 0-9 Banff Rovers -30/+30 WE-NES - Mormond Cup
14/08/2023 Haven 3-3 p Invercairn United -3/+3 WE-NES - Mormond Cup
13/08/2023 Deanston 4-2 Killearn +3/-3 WE-FEN - Telfer Cup
13/08/2023 Blackthorn Rovers Welfare 1-3 Greenock FC -9/+9   WE-GRE - Lg.
13/08/2023 FC Greenock 1-7 Skyne Athletic -4/+4   WE-GRE - Lg.
13/08/2023 Interclyde 6-0 Vic Suite +7/-7   WE-GRE - Lg.
13/08/2023 Inverclyde Caley Thistle 1-7 Belleaire -2/+2   WE-GRE - Lg.
13/08/2023 OC United 1-13 Willareal -8/+8   WE-GRE - Lg.
13/08/2023 Port Glasgow Welfare 0-3 Gourock -20/+20   WE-GRE - Lg.
13/08/2023 West Coast United 2-6 Maukinhill United ±0/±0   WE-GRE - Lg.
13/08/2023 Corstorphine Dynamo Goliaths 8-3 Rangers FFIT +14/-14   WE-WAR - Lg.
13/08/2023 Denny Warriors 10-2 Alloa Un-Athletic +14/-14   WE-WAR - Lg.
13/08/2023 Falkirk Foundation FFIT 2-5 Ava -16/+16   WE-WAR - Lg.
13/08/2023 Glasgow Wellington Fitness 1-1 Carron Huskies -11/+11   WE-WAR - Lg.
13/08/2023 Edinburgh Giants 0-4 Glasgow Titans -9/+9   WE-WAR - Lg.
12/08/2023 Macduff 3-2 Longside Thistle ±0/±0 WE-NES - Ardallie Cup
11/08/2023 Balfron Rovers 1-5 Buchlyvie United -19/+19   WE-FEN - Lg.
11/08/2023 Elgin Caledonian 1-2 Riverside Thistle -15/+15   WE-FNA - Lg.
11/08/2023 Elgin Thistle 2-9 Mosset Tavern -65/+65   WE-FNA - Lg.
11/08/2023 FC Thistle 5-0 Elgin Sports Community Trust Academy -1/+1   WE-FNA - Lg.
11/08/2023 The Vikings 1-3 Kinloss Sappers +1/-1   WE-FNA - Lg.
11/08/2023 Aberlour Villa 1-1 RAF Lossiemouth +1/-1   WE-MOR - Lg.
11/08/2023 Hopeman 9-1 Lhanbryde United +2/-2   WE-MOR - Lg.
11/08/2023 Portsoy 0-4 FC Fochabers -3/+3   WE-MOR - Lg.
11/08/2023 Rothes A 2-2 Craigellachie +4/-4   WE-MOR - Lg.
11/08/2023 Banff Rovers 12-1 Elizabethan Link Up +11/-11   WE-NES - Div. 1
11/08/2023 New Deer 3-4 Mintlaw -12/+12 WE-NES - Boddam Cup
11/08/2023 Boat of Garten Ospreys p 2-2 FC Abernethy -13/+13 WE-STR - Caldwell Cup
10/08/2023 Cuminestown United 4-2 New Pitsligo +10/-10   WE-NES - Div. 2
08/08/2023 Buchlyvie United 10-0 Killearn +28/-28   WE-FEN - Lg.
08/08/2023 Drymen United 9-1 Gartocharn +6/-6   WE-FEN - Lg.
08/08/2023 Craigellachie 5-1 Portsoy +17/-17   WE-MOR - Lg.
08/08/2023 Hopeman 2-4 FC Fochabers -18/+18   WE-MOR - Lg.
08/08/2023 Lhanbryde United 2-4 Aberlour Villa +2/-2   WE-MOR - Lg.
08/08/2023 Rothes A 2-2 Cullen +6/-6   WE-MOR - Lg.
08/08/2023 Banff Rovers 4-0 Invercairn United +10/-10   WE-NES - Div. 1
08/08/2023 Boddam United 0-12 Macduff -1/+1   WE-NES - Div. 2
08/08/2023 Methlick 4-0 Peterhead United +34/-34   WE-NES - Div. 2
08/08/2023 Mintlaw 1-3 Cuminestown United -23/+23   WE-NES - Div. 2
08/08/2023 Longside Thistle 2-1 New Pitsligo -8/+8 WE-NES - Ardallie Cup
04/08/2023 Deanston 4-2 Gargunnock +3/-3   WE-FEN - Lg.
04/08/2023 Kippen 2-6 Drymen United -9/+9   WE-FEN - Lg.
04/08/2023 Killearn p 1-1 Buchlyvie United +1/-1 WE-FEN - Telfer Cup
04/08/2023 Mosset Tavern 4-1 Elgin Caledonian +6/-6   WE-FNA - Lg.
04/08/2023 Riverside Thistle 2-3 Elgin Albion -11/+11   WE-FNA - Lg.
04/08/2023 The Vikings 1-1 Elgin Thistle +6/-6   WE-FNA - Lg.
04/08/2023 Lhanbryde United 2-1 Portsoy +12/-12   WE-MOR - Lg.
04/08/2023 Rothes A 3-10 FC Fochabers -5/+5   WE-MOR - Lg.
04/08/2023 Faithlie United 2-8 Banff Rovers -11/+11   WE-NES - Div. 1
04/08/2023 Haven 4-2 Glenugie United +10/-10   WE-NES - Div. 1
04/08/2023 Saint Combs 4-2 Mormond Thistle +21/-21   WE-NES - Div. 1
04/08/2023 Macduff 3-1 Peterhead United -1/+1 WE-NES - Ardallie Cup
04/08/2023 Boat of Garten Ospreys p 2-2 Aviemore Thistle +4/-4 WE-STR - Caldwell Cup
04/08/2023 FC Abernethy p 2-2 Cromdale +4/-4 WE-STR - Caldwell Cup
03/08/2023 Kinloss Sappers 4-1 Elgin Sports Community Trust Academy -2/+2   WE-FNA - Lg.
01/08/2023 Aberfoyle Rob Roy 6-0 Gartocharn +45/-45   WE-FEN - Lg.
01/08/2023 Drymen United 3-1 Buchlyvie United +6/-6 WE-FEN - Cameron Cup
01/08/2023 Deanston 6-3 Blanefield Thistle +8/-8 WE-FEN - Telfer Cup
01/08/2023 Craigellachie 3-0 Lhanbryde United +4/-4   WE-MOR - Lg.
01/08/2023 Rothes A 0-7 Hopeman -5/+5   WE-MOR - Lg.
01/08/2023 RAF Lossiemouth 1-3 FC Fochabers -17/+17 WE-MOR - Mike Simpson Memorial Trophy
01/08/2023 Glenugie United 5-1 Mormond Thistle +24/-24   WE-NES - Div. 1
01/08/2023 Ardallie 3-3 Methlick +5/-5   WE-NES - Div. 2
01/08/2023 Peterhead United 3-4 Longside Thistle -6/+6   WE-NES - Ardallie Cup
01/08/2023 Aviemore Thistle 14-0 FC Abernethy +2/-2   WE-STR - Lg.
01/08/2023 Boat of Garten Ospreys 1-2 Cromdale -23/+23   WE-STR - Lg.
01/08/2023 Grantown Rovers 4-4 Badenoch United +8/-8   WE-STR - Lg.