SCOTTISH FOOTBALL RESULTS DATABASE
Welfare

INDEX WELFARE CLUB RANKINGS RESULTS BY ASSOCIATION  

2024-25 JUL 24AUG 24SEP 24OCT 24NOV 24DEC 24JAN 25FEB 25MAR 25APR 25MAY 25JUN 25
2023-24 JUL 23AUG 23SEP 23OCT 23NOV 23DEC 23JAN 24FEB 24MAR 24APR 24MAY 24JUN 24
2022-23 JUL 22AUG 22SEP 22OCT 22NOV 22DEC 22JAN 23FEB 23MAR 23APR 23MAY 23JUN 23
MAY 2024 RESULTS
DATE TEAM 1   SCORE   TEAM 2 PTS   COMPETITION
31/05/2024 Deanston 4-1 Blanefield Thistle +6/-6   WE-FEN - Lg.
31/05/2024 Gargunnock 3-1 Gartocharn -4/+4   WE-FEN - Lg.
31/05/2024 Kippen 2-4 Killearn -10/+10   WE-FEN - Lg.
31/05/2024 Drymen United 2-1 Balfron Rovers -7/+7   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
31/05/2024 Aberfoyle Rob Roy 0-3 Buchlyvie United -2/+2 WE-FEN - MacGregor-Ferguson Cup
31/05/2024 Carisbrooke 3-4 Elgin Thistle -15/+15   WE-FNA - Lg.
31/05/2024 Elgin Albion 0-9 Kinloss Sappers -6/+6   WE-FNA - Lg.
31/05/2024 Elgin Caledonian 0-7 Auldearn -3/+3   WE-FNA - Lg.
31/05/2024 Elgin Sports Community Trust Academy 2-2 The Vikings -4/+4   WE-FNA - Lg.
31/05/2024 RAF Lossiemouth 1-0 Rothes A -10/+10   Highland Welfare Cup 24
31/05/2024 Invercairn United 1-1 Elizabethan Link Up -11/+11   WE-NES - Div. 1
31/05/2024 Longside Thistle 1-0 Haven +4/-4   WE-NES - Div. 1
31/05/2024 Mormond Thistle 7-1 Saint Combs +15/-15   WE-NES - Div. 1
31/05/2024 Boddam United 2-3 Ardallie +2/-2   WE-NES - Div. 2
31/05/2024 Faithlie United 1-3 New Pitsligo -25/+25   WE-NES - Div. 2
31/05/2024 Aviemore Thistle 7-0 Grantown Rovers ±0/±0 WE-STR - Caldwell Cup
31/05/2024 Cromdale 0-3 Grantown United +2/-2 WE-STR - Caldwell Cup
29/05/2024 Edinburgh Thistle 1-3 Polbeth United WPL -7/+7   WE-WAR - Championship
28/05/2024 Gargunnock 4-1 Buchlyvie United +17/-17   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
28/05/2024 Killearn 4-7 Balfron Rovers -29/+29   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
28/05/2024 Carisbrooke 2-2 Kinloss Sappers -1/+1   WE-FNA - Lg.
28/05/2024 Elgin Thistle 0-4 Auldearn -11/+11   WE-FNA - Lg.
28/05/2024 FC Fochabers 2-5 Buckie Rovers -35/+35   WE-MOR - Lg.
28/05/2024 Craigellachie 2-3 Hopeman +2/-2 WE-MOR - WJ Tewnion Memorial Trophy
28/05/2024 Lhanbryde United 2-3 RAF Lossiemouth +6/-6 WE-MOR - WJ Tewnion Memorial Trophy
28/05/2024 Rothes A 4-10 Cullen -24/+24 WE-MOR - WJ Tewnion Memorial Trophy
28/05/2024 Ugie United 3-1 Seaforth -7/+7 WE-MOR - WJ Tewnion Memorial Trophy
28/05/2024 Glenugie United 1-3 Invercairn United -13/+13   WE-NES - Div. 1
28/05/2024 Mormond Thistle 8-2 Longside Thistle +20/-20   WE-NES - Div. 1
28/05/2024 Methlick 2-0 Cuminestown United +14/-14   WE-NES - Div. 2
28/05/2024 Peterhead United 4-1 New Deer +11/-11   WE-NES - Div. 2
28/05/2024 Badenoch United 5-0 FC Abernethy +43/-43   WE-STR - Lg.
28/05/2024 Cromdale 1-4 Aviemore Thistle +2/-2   WE-STR - Lg.
28/05/2024 Grantown United 9-2 Grantown Rovers ±0/±0   WE-STR - Lg.
27/05/2024 Portsoy 5-3 Thunderton +20/-20 WE-MOR - WJ Tewnion Memorial Trophy
26/05/2024 Denny Warriors 1-2 Rangers FFIT -9/+9 WE-WAR - Copa del Weigh
26/05/2024 Polbeth United WPL 4-3 Ayr Eagles +21/-21 WE-WAR - Copa del Weigh
24/05/2024 Drymen United 4-5 Blanefield Thistle -21/+21   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
24/05/2024 Gargunnock 8-3 Balfron Rovers +17/-17   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
24/05/2024 Elgin Caledonian 4-1 Elgin Albion +14/-14   WE-FNA - Lg.
24/05/2024 FC Thistle 9-2 Elgin Thistle +2/-2   WE-FNA - Lg.
24/05/2024 Kinloss Sappers 1-2 Auldearn -4/+4   WE-FNA - Lg.
24/05/2024 The Vikings 3-2 Riverside Thistle -4/+4   WE-FNA - Lg.
24/05/2024 Craigellachie 3-3 Lhanbryde United -9/+9   WE-MOR - Lg.
24/05/2024 Cullen 1-6 Aberlour Villa -16/+16   WE-MOR - Lg.
24/05/2024 Portsoy 0-6 Buckie Rovers -9/+9   WE-MOR - Lg.
24/05/2024 Thunderton 6-0 Seaforth +1/-1   WE-MOR - Lg.
24/05/2024 Ugie United 4-3 Rothes A -1/+1   WE-MOR - Lg.
24/05/2024 Elizabethan Link Up 2-3 Saint Combs -4/+4   WE-NES - Div. 1
24/05/2024 Glenugie United 2-1 Mormond Thistle +9/-9   WE-NES - Div. 1
24/05/2024 Haven 0-5 Invercairn United -37/+37   WE-NES - Div. 1
24/05/2024 Macduff 2-1 Longside Thistle +11/-11   WE-NES - Div. 1
24/05/2024 Cuminestown United 8-2 Peterhead United +15/-15   WE-NES - Div. 2
24/05/2024 Methlick 9-0 Boddam United +1/-1   WE-NES - Div. 2
24/05/2024 New Deer 3-3 Faithlie United +6/-6   WE-NES - Div. 2
24/05/2024 New Pitsligo 12-0 Ardallie +12/-12   WE-NES - Div. 2
24/05/2024 Aviemore Thistle 8-1 FC Abernethy +1/-1 WE-STR - Caldwell Cup
24/05/2024 Grantown Rovers p 1-1 Badenoch United +8/-8 WE-STR - Caldwell Cup
21/05/2024 Drymen United 7-0 Deanston +28/-28   WE-FEN - Lg.
21/05/2024 Blanefield Thistle 4-3 Gargunnock +8/-8 WE-FEN - MacGregor-Ferguson Cup
21/05/2024 Gartocharn 1-2 Killearn +1/-1 WE-FEN - MacGregor-Ferguson Cup
21/05/2024 Kippen 3-6 Balfron Rovers -18/+18 WE-FEN - MacGregor-Ferguson Cup
21/05/2024 Craigellachie 6-3 Thunderton +15/-15   WE-MOR - Lg.
21/05/2024 Hopeman 3-3 Cullen -11/+11   WE-MOR - Lg.
21/05/2024 Lhanbryde United 0-3 RAF Lossiemouth -3/+3   WE-MOR - Lg.
21/05/2024 Rothes A 3-8 Aberlour Villa -5/+5   WE-MOR - Lg.
21/05/2024 Seaforth 3-7 Portsoy -3/+3   WE-MOR - Lg.
21/05/2024 Invercairn United 4-0 Macduff +9/-9   WE-NES - Div. 1
21/05/2024 Longside Thistle 3-2 Glenugie United +2/-2   WE-NES - Div. 1
21/05/2024 Mormond Thistle 0-1 Elizabethan Link Up -22/+22   WE-NES - Div. 1
21/05/2024 Saint Combs 4-3 Haven +9/-9   WE-NES - Div. 1
21/05/2024 Boddam United 0-6 New Pitsligo -3/+3   WE-NES - Div. 2
21/05/2024 Faithlie United 2-2 Cuminestown United -3/+3   WE-NES - Div. 2
21/05/2024 Peterhead United 0-6 Methlick -42/+42   WE-NES - Div. 2
21/05/2024 Badenoch United 1-2 Cromdale +4/-4   WE-STR - Lg.
21/05/2024 FC Abernethy 6-2 Grantown Rovers ±0/±0   WE-STR - Lg.
21/05/2024 Grantown United 2-4 Aviemore Thistle -23/+23   WE-STR - Lg.
19/05/2024 Blackthorn Rovers Welfare 5-1 Inverclyde Caley Thistle +14/-14   Scottish Welfare Cup 24
19/05/2024 Buchlyvie United 2-0 Port Glasgow Welfare ±0/±0   Scottish Welfare Cup 24
19/05/2024 Dunipace WPL 9-0 Glasgow Titans +20/-20   WE-WAR - Premier Div.
19/05/2024 Falkirk Foundation FFIT 2-2 Ayr Eagles +13/-13   WE-WAR - Premier Div.
19/05/2024 Edinburgh Thistle 11-0 Craigneuk Fat2Fit +8/-8   WE-WAR - Championship
19/05/2024 Polbeth United WPL 2-4 Glashire United -7/+7   WE-WAR - Championship
18/05/2024 Killearn 3-3 p Belleaire +8/-8   Scottish Welfare Cup 24
17/05/2024 Balfron Rovers 4-1 Aberfoyle Rob Roy +3/-3   WE-FEN - Lg.
17/05/2024 Blanefield Thistle 3-0 Gartocharn +3/-3   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
17/05/2024 Drymen United 6-2 Kippen +1/-1   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
17/05/2024 Auldearn 3-6 FC Thistle -9/+9   WE-FNA - Lg.
17/05/2024 Elgin Albion 0-2 Carisbrooke +4/-4   WE-FNA - Lg.
17/05/2024 Elgin Caledonian 3-4 The Vikings -5/+5   WE-FNA - Lg.
17/05/2024 Elgin Thistle 2-2 Kinloss Sappers +4/-4   WE-FNA - Lg.
17/05/2024 Riverside Thistle 4-2 Elgin Sports Community Trust Academy +24/-24   WE-FNA - Lg.
17/05/2024 Buckie Rovers 1-0 Cullen -7/+7   WE-MOR - Lg.
17/05/2024 FC Fochabers 2-0 RAF Lossiemouth +1/-1   WE-MOR - Lg.
17/05/2024 Hopeman 5-1 Craigellachie +5/-5   WE-MOR - Lg.
17/05/2024 Lhanbryde United 5-1 Rothes A +22/-22   WE-MOR - Lg.
17/05/2024 Portsoy 0-5 Aberlour Villa -6/+6   WE-MOR - Lg.
17/05/2024 Haven 4-0 Elizabethan Link Up +6/-6   WE-NES - Div. 1
17/05/2024 Macduff 0-5 Saint Combs -40/+40   WE-NES - Div. 1
17/05/2024 Ardallie 0-9 Methlick -17/+17   WE-NES - Div. 2
17/05/2024 Boddam United 1-3 New Deer +4/-4   WE-NES - Div. 2
17/05/2024 Faithlie United 5-1 Peterhead United +16/-16   WE-NES - Div. 2
17/05/2024 New Pitsligo 0-5 Cuminestown United -30/+30   WE-NES - Div. 2
17/05/2024 Mormond Thistle 2-1 Invercairn United +3/-3 WE-NES - Gordon Leask Memorial Cup
14/05/2024 Craigellachie 6-1 Seaforth -1/+1   WE-MOR - Lg.
14/05/2024 RAF Lossiemouth 4-2 Rothes A -5/+5   WE-MOR - Lg.
14/05/2024 Thunderton 7-2 Portsoy +14/-14   WE-MOR - Lg.
14/05/2024 Ugie United 0-2 Buckie Rovers +1/-1   WE-MOR - Lg.
14/05/2024 Glenugie United 4-2 Saint Combs +5/-5   WE-NES - Div. 1
14/05/2024 Invercairn United p 2-2 Methlick -12/+12 WE-NES - Gordon Leask Memorial Cup
14/05/2024 Mormond Thistle 8-0 Longside Thistle +29/-29 WE-NES - Gordon Leask Memorial Cup
14/05/2024 Aviemore Thistle p 2-2 Grantown United +3/-3 WE-STR - Dalvey Cup
12/05/2024 Auldearn 8-1 Riverside Thistle ±0/±0   Scottish Welfare Cup 24
12/05/2024 Aviemore Thistle 6-3 Rothes A -2/+2   Scottish Welfare Cup 24
12/05/2024 Blanefield Thistle 4-0 Dunipace WPL -3/+3   Scottish Welfare Cup 24
12/05/2024 Craigellachie 4-4 p Grantown United +10/-10   Scottish Welfare Cup 24
12/05/2024 Elgin Albion 2-5 Haven +4/-4   Scottish Welfare Cup 24
12/05/2024 Elgin Sports Community Trust Academy 9-1 Grantown Rovers +1/-1   Scottish Welfare Cup 24
12/05/2024 FC Greenock 5-3 Corstorphine Dynamo WPL +2/-2   Scottish Welfare Cup 24
12/05/2024 Gourock 1-3 Gargunnock -11/+11   Scottish Welfare Cup 24
12/05/2024 West Coast United 0-15 Deanston -2/+2   Scottish Welfare Cup 24
12/05/2024 Bathgate Thistle WPL 0-2 Falkirk Foundation FFIT -11/+11   WE-WAR - Premier Div.
12/05/2024 Carron Huskies 13-3 Leith Athletic Giants +15/-15   WE-WAR - Premier Div.
12/05/2024 Denny Warriors 3-3 Ayr Eagles +4/-4   WE-WAR - Premier Div.
12/05/2024 Glasgow Dukes 4-1 Alloa Un-Athletic +11/-11   WE-WAR - Premier Div.
12/05/2024 Dundee Discovery 2-6 Polbeth United WPL -32/+32   WE-WAR - Championship
12/05/2024 Glashire United 7-1 Arniston Rangers WPL +6/-6   WE-WAR - Championship
12/05/2024 Sauchie Juniors WPL 1-2 Fife Fryers +2/-2   WE-WAR - Championship
11/05/2024 FC Abernethy 1-3 Hopeman +7/-7   Scottish Welfare Cup 24
11/05/2024 Invercairn United 1-4 FC Thistle -14/+14   Scottish Welfare Cup 24
11/05/2024 Lhanbryde United p 4-4 Methlick +7/-7   Scottish Welfare Cup 24
11/05/2024 Macduff 1-4 Aberlour Villa -28/+28   Scottish Welfare Cup 24
11/05/2024 RAF Lossiemouth 1-2 Mormond Thistle -1/+1   Scottish Welfare Cup 24
11/05/2024 Saint Combs 8-1 Elgin Caledonian +3/-3   Scottish Welfare Cup 24
11/05/2024 The Vikings p 3-3 Boddam United -13/+13   Scottish Welfare Cup 24
10/05/2024 Killearn 0-6 Drymen United -24/+24   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
10/05/2024 Balfron Rovers 6-0 Northlan United -1/+1   Scottish Welfare Cup 24
10/05/2024 Elizabethan Link Up 1-2 New Pitsligo -15/+15   Scottish Welfare Cup 24
10/05/2024 Gartocharn 3-2 Aberfoyle Rob Roy ±0/±0   Scottish Welfare Cup 24
10/05/2024 Kippen 3-1 Digit Athletic -6/+6   Scottish Welfare Cup 24
10/05/2024 Longside Thistle 2-0 Cuminestown United -1/+1   Scottish Welfare Cup 24
10/05/2024 Peterhead United 3-0 New Deer +7/-7   Scottish Welfare Cup 24
10/05/2024 Rangers FFIT 3-3 p Vic Suite +5/-5   Scottish Welfare Cup 24
10/05/2024 Buckie Rovers 4-1 Thunderton +2/-2   WE-MOR - Lg.
10/05/2024 FC Fochabers 3-0 Cullen -2/+2   WE-MOR - Lg.
10/05/2024 Seaforth 0-6 Ugie United -5/+5   WE-MOR - Lg.
07/05/2024 Aberlour Villa 6-0 RAF Lossiemouth +36/-36   WE-MOR - Lg.
07/05/2024 Rothes A 3-0 Cullen +32/-32   WE-MOR - Lg.
07/05/2024 Ugie United 2-3 Portsoy -14/+14   WE-MOR - Lg.
07/05/2024 Haven 1-4 Invercairn United -28/+28 WE-NES - Gordon Leask Memorial Cup
07/05/2024 Longside Thistle 5-3 Cuminestown United -1/+1 WE-NES - Gordon Leask Memorial Cup
07/05/2024 Mormond Thistle 6-1 Peterhead United +5/-5 WE-NES - Gordon Leask Memorial Cup
07/05/2024 Saint Combs 2-2 p Methlick -9/+9 WE-NES - Gordon Leask Memorial Cup
07/05/2024 Badenoch United 1-6 Grantown United +1/-1 WE-STR - Dalvey Cup
07/05/2024 FC Abernethy 3-7 Aviemore Thistle +1/-1 WE-STR - Dalvey Cup
05/05/2024 Willareal 2-1 Belleaire +8/-8 WE-GRE - McShane Builders Cup
05/05/2024 Bathgate Thistle WPL 2-2 p Alloa Un-Athletic +7/-7   Scottish Welfare Cup 24
05/05/2024 Corstorphine Dynamo WPL 0-4 Rangers FFIT -33/+33   WE-WAR - Premier Div.
05/05/2024 Glasgow Dukes 2-1 Carron Huskies -5/+5   WE-WAR - Premier Div.
05/05/2024 Craigneuk Fat2Fit 0-15 Glashire United -3/+3   WE-WAR - Championship
05/05/2024 Edinburgh Thistle 6-2 Sauchie Juniors WPL +4/-4   WE-WAR - Championship
05/05/2024 FC 82 Much 1-4 Northlan United +3/-3   WE-WAR - Championship
05/05/2024 Polbeth United WPL 5-4 Fife Fryers -6/+6   WE-WAR - Championship
04/05/2024 Ayr Eagles 5-2 Denny Warriors +6/-6   Scottish Welfare Cup 24
03/05/2024 Balfron Rovers 3-2 Kippen -2/+2   WE-FEN - Lg.
03/05/2024 Gartocharn 1-3 Buchlyvie United ±0/±0   WE-FEN - Lg.
03/05/2024 Deanston 5-1 Aberfoyle Rob Roy -1/+1   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
03/05/2024 Killearn 7-0 Blanefield Thistle +37/-37   WE-FEN - Lg./Telfer Cup
03/05/2024 Auldearn 5-1 Riverside Thistle -2/+2   WE-FNA - Lg.
03/05/2024 Elgin Thistle 7-1 Elgin Caledonian +6/-6   WE-FNA - Lg.
03/05/2024 FC Thistle 9-1 Carisbrooke +5/-5   WE-FNA - Lg.
03/05/2024 Kinloss Sappers 3-1 Elgin Sports Community Trust Academy -4/+4   WE-FNA - Lg.
03/05/2024 The Vikings 3-4 Elgin Albion -18/+18   WE-FNA - Lg.
03/05/2024 Aberlour Villa 4-4 Craigellachie -10/+10   WE-MOR - Lg.
03/05/2024 FC Fochabers 5-0 Rothes A ±0/±0   WE-MOR - Lg.
03/05/2024 Hopeman 4-0 Thunderton +4/-4   WE-MOR - Lg.
03/05/2024 Lhanbryde United 2-2 Ugie United +1/-1   WE-MOR - Lg.
03/05/2024 Portsoy 1-4 Cullen -15/+15   WE-MOR - Lg.
03/05/2024 RAF Lossiemouth 11-0 Seaforth ±0/±0   WE-MOR - Lg.
03/05/2024 Elizabethan Link Up 3-3 Macduff +2/-2   WE-NES - Div. 1
03/05/2024 Invercairn United 4-4 Longside Thistle -3/+3   WE-NES - Div. 1
03/05/2024 Mormond Thistle 3-1 Haven +10/-10   WE-NES - Div. 1
03/05/2024 Cuminestown United 9-0 Ardallie +6/-6   WE-NES - Div. 2
03/05/2024 Methlick 1-1 Faithlie United +2/-2   WE-NES - Div. 2
03/05/2024 New Deer 0-3 New Pitsligo -23/+23   WE-NES - Div. 2
03/05/2024 Peterhead United 4-4 Boddam United -15/+15   WE-NES - Div. 2
03/05/2024 Badenoch United 2-1 Cromdale +19/-19 WE-STR - Dalvey Cup
03/05/2024 Grantown Rovers 1-4 Grantown United +5/-5 WE-STR - Dalvey Cup