SCOTTISH FOOTBALL RESULTS DATABASE
Saturday Amateur

INDEX SATURDAY AMATEUR CLUB RANKINGS RESULTS BY ASSOCIATION  

2023-24 JUL 23AUG 23SEP 23OCT 23NOV 23DEC 23JAN 24FEB 24MAR 24APR 24MAY 24JUN 24
2022-23 JUL 22AUG 22SEP 22OCT 22NOV 22DEC 22JAN 23FEB 23MAR 23APR 23MAY 23JUN 23
2021-22 JUL 21AUG 21SEP 21OCT 21NOV 21DEC 21JAN 22FEB 22MAR 22APR 22MAY 22JUN 22
MAY 2023 RESULTS
DATE TEAM 1   SCORE   TEAM 2 PTS   COMPETITION
31/05/2023 Bridge of Don 2-5 Burghmuir -30/+30   ABD - Div. 1 (North)
31/05/2023 FC Polska 2-6 Great Western United -9/+9   ABD - Div. 1 (North)
31/05/2023 Kintore 1-4 Feughside -17/+17   ABD - Div. 1 (North)
31/05/2023 Ellon Thistle 4-5 Glentanar Reflex -18/+18   ABD - Div. 2 (East)
31/05/2023 Ferryhill 0-0 Blackburn ±0/±0   ABD - Div. 2 (East)
31/05/2023 Hawick Legion 4-3 Langholm Legion +8/-8   BOR - Div. A PO
31/05/2023 Doune Castle 7-0 Saint Joseph's +17/-17   CAL - Premier Div.
31/05/2023 Saint Mungo 1-4 East Kilbride YM -15/+15   CAL - Premier Div.
31/05/2023 River Nevis 3-1 Clydebank SM +28/-28   GCO - Div. 1
31/05/2023 Kilbarchan Thistle 3-2 Saint Patrick's FP {GGP} +20/-20 GGP - Spring Cup
31/05/2023 Contin 3-2 Slackbuie Rovers -9/+9   INV - Div. 2
31/05/2023 G16 United 0-2 Drakies -2/+2   INV - Div. 2
31/05/2023 Glen Urquhart 0-4 Hill Rovers -12/+12   INV - Div. 2
31/05/2023 Muir of Ord Rovers 1-3 CK Interiors -11/+11   INV - Div. 2
31/05/2023 Stratton Wanderers 1-0 Auctioneers -7/+7   INV - Div. 2
31/05/2023 Cumbernauld Colts Amateurs 4-4 King's Church +2/-2   SEC - Premier Div.
31/05/2023 Lerwick Celtic Reserves 0-2 North Isles -28/+28   SHE - B Lg.
31/05/2023 Lerwick Thistle Reserves 7-0 Ness United Reserves +52/-52   SHE - B Lg.
31/05/2023 Stanley Athletic 2-1 Glasgow Wellington +10/-10   SSM - Championship
31/05/2023 Alva 4-0 Linlithgow Rose Community +3/-3 STI - Cameron Craig Trophy
31/05/2023 Riverside 3-1 Beechwood Albion +15/-15 STI - Cameron Craig Trophy
30/05/2023 Woodside 5-2 Tolbooth +3/-3 ABD - Aberdeen FC Trophy
30/05/2023 Coldstream Amateurs 2-2 p Saint Boswells +8/-8   BOR - Div. B PO
30/05/2023 Pentland United 1-2 Wick Groats -11/+11   CAI - Div. 1
30/05/2023 Staxigoe United 2-3 High Ormlie Hotspur -12/+12   CAI - Div. 1
30/05/2023 Thurso Academicals 2-1 John o' Groats +2/-2   CAI - Div. 1
30/05/2023 Fortrose & Rosemarkie Union 1-1 Ferrybache +4/-4   INV - Div. 1
30/05/2023 Gellions 1-1 Ness City -7/+7   INV - Div. 1
30/05/2023 Highland Athletic 2-5 Tomatin -17/+17   INV - Div. 1
30/05/2023 Tomatin United 3-1 Ness Thistle ±0/±0   INV - Div. 1
30/05/2023 Cupar Hearts 2-1 Leven United +5/-5 KOF - Premier Lg. Cup
30/05/2023 East United 1-1 Rendall -12/+12   ORK - A Lg.
30/05/2023 Breadalbane 4-0 Stanley +9/-9 PER - Atholl Cup
30/05/2023 West Glasgow 4-5 Tollcross +5/-5   SEC - Premier Div.
30/05/2023 AS Airdrie 3-4 Uddingston -4/+4   SSM - Premier Div.
29/05/2023 Feughside 1-1 Auchnagatt Barons -4/+4   ABD - Div. 1 (North)
29/05/2023 Nicolls 2-1 Cowie Thistle +16/-16   ABD - Premier Div.
29/05/2023 Dailly 1-0 Shortlees +17/-17   AYR - Premier Div.
29/05/2023 New Farm Loch 5-1 West Kilbride +7/-7   AYR - Premier Div.
29/05/2023 Wick Thistle 0-0 Castletown -6/+6   CAI - Div. 1
29/05/2023 Keiss 4-1 Lybster +35/-35   CAI - Div. 2
29/05/2023 Thurso Pentland 1-8 Watten -33/+33   CAI - Div. 2
29/05/2023 Top Joe's 1-2 Thurso Swifts -1/+1   CAI - Div. 2
29/05/2023 Strathclyde University 1-0 Saint Mungo +13/-13   CAL - Premier Div.
29/05/2023 Black Isle United 3-6 Maryburgh -2/+2   INV - Premier Div.
29/05/2023 Clachnacuddin U20 1-3 Avoch +1/-1   INV - Premier Div.
29/05/2023 Conon Bridge 2-4 Loch Ness Amateurs ±0/±0   INV - Premier Div.
29/05/2023 Inverness Athletic Amateurs 1-1 Ardersier -8/+8   INV - Premier Div.
29/05/2023 Carloway 5-2 Ness +32/-32 LHA - Eilean an Fraoich Cup
29/05/2023 Lochs 1-1 Point +13/-13 LHA - Eilean an Fraoich Cup
29/05/2023 Westside 4-2 Harris -2/+2 LHA - Eilean an Fraoich Cup
29/05/2023 Lerwick Spurs 3-1 Scalloway -2/+2   SHE - Premier Div.
29/05/2023 Lerwick Thistle 3-3 Whitedale +2/-2   SHE - Premier Div.
29/05/2023 Whalsay 1-0 Ness United +6/-6   SHE - Premier Div.
29/05/2023 Alva 11-3 Braehead {STI} +7/-7 STI - Mathieson Ch'lge Trophy
28/05/2023 Woodside 1-0 Alford -1/+1 ABD - Premier Trophy
28/05/2023 Lerwick Spurs Reserves 0-3 Whitedale Reserves -25/+25   SHE - B Lg.
28/05/2023 Petershill U21 4-0 Saint Mungo U21 +23/-23 W21 - Archie Sharkey Memorial Lg. Cup
27/05/2023 Aboyne 1-4 Cammachmore -27/+27   ABD - Div. 1 (East)
27/05/2023 Jesus House Aberdeen 0-1 Newburgh Thistle ±0/±0   ABD - Div. 1 (East)
27/05/2023 Kemnay 0-5 Westdyke -49/+49   ABD - Div. 1 (East)
27/05/2023 Auchnagatt Barons 4-4 Stonehaven Athletic -4/+4   ABD - Div. 1 (North)
27/05/2023 Great Western United 7-2 Kintore +8/-8   ABD - Div. 1 (North)
27/05/2023 Ellon Thistle 2-1 Bon Accord City ±0/±0   ABD - Div. 2 (East)
27/05/2023 Halliburton 2-3 Aberdeen University Amateurs -2/+2   ABD - Div. 2 (North)
27/05/2023 Cove Thistle 2-2 Beacon Rangers -10/+10   ABD - Premier Div.
27/05/2023 Cowie Thistle 5-1 Rattray's XI +2/-2   ABD - Premier Div.
27/05/2023 Kincorth 3-1 Echt +2/-2   ABD - Premier Div.
27/05/2023 Nicolls 2-0 Saint Laurence +19/-19   ABD - Premier Div.
27/05/2023 Southend {ARR} 4-2 Lamlash -4/+4   ARR - Lg.
27/05/2023 Annbank United 3-3 Black's Bar -10/+10   AYR - Div. 1
27/05/2023 Galston United 3-4 Shortlees ±0/±0   AYR - Premier Div.
27/05/2023 West Kilbride 1-3 Dailly -16/+16   AYR - Premier Div.
27/05/2023 Langlee 5-1 Duns +26/-26 BOR - Beveridge Cup
27/05/2023 Biggar United 4-0 Hawick Legion +20/-20 BOR - Walls Cup
27/05/2023 Dumbarton Academy FP 0-2 Giffnock North -27/+27   CAL - Premier Div.
27/05/2023 Eaglesham 1-3 Saint Mungo -12/+12   CAL - Premier Div.
27/05/2023 Wishaw Wycombe Wanderers 3-1 Cambusbarron Rovers +2/-2   CAL - Premier Div.
27/05/2023 Saint Joseph's 6-2 East Kilbride YM +40/-40 CAL - William Turner Challenge Cup
27/05/2023 Dunipace Amateurs 0-7 Steins Thistle -27/+27   CEN - Championship
27/05/2023 Gartcosh United 2-1 Oban Saints -4/+4   CEN - Premier Div.
27/05/2023 Harestanes 1-2 Castlemilk Dynamo +1/-1   CEN - Premier Div.
27/05/2023 Lesmahagow Amateurs 4-1 Bannockburn +12/-12   CEN - Premier Div.
27/05/2023 Charlie Accies 4-1 Dryburgh Athletic +8/-8   DSM - Premier Div.
27/05/2023 Gorgie United 5-1 White Lightning +28/-28   EDC - Lg.
27/05/2023 Kirkliston Community Church 6-8 Bristo Castle +2/-2   EDC - Lg.
27/05/2023 Ladywell Baptist Church 5-3 Central +4/-4   EDC - Lg.
27/05/2023 Port Seton 6-0 Barclay Viewforth United +9/-9   EDC - Lg.
27/05/2023 Saint Columba's 4-5 Saint Mary's Metropolitan +3/-3   EDC - Lg.
27/05/2023 Glasgow Ansar 0-3 Lomond -7/+7   GCO - Div. 1
27/05/2023 Park Sports Project 3-1 Clydebank SM +1/-1 GCO - Glasgow Colleges FA Cup
27/05/2023 East Kilbride RR 5-0 Erskine +4/-4   GGP - Div. 1
27/05/2023 Condorrat 2-2 Vale of Leven Amateurs -6/+6   GGP - Div. 3
27/05/2023 Kirkfield United 3-0 Antonine +15/-15   GGP - Div. 3
27/05/2023 Livingston GS p 1-1 Alloa Athletic Supporters -3/+3 IFA - IFA Challenge Cup
27/05/2023 Queen's Park Supporters 1-6 Internazioswally -24/+24   IFA - Lg.
27/05/2023 Stirling Albion Supporters 1-4 KaisAyr -3/+3   IFA - Lg.
27/05/2023 Markinch 0-3 Bridge of Earn -23/+23   KOF - Championship
27/05/2023 Cupar Hearts 1-1 Kelty -14/+14   KOF - Premier Div.
27/05/2023 Lochgelly United 3-3 Balgonie Scotia +1/-1   KOF - Premier Div.
27/05/2023 Sandys 5-2 Tollcross Thistle +20/-20 LOT - Challenge Cup
27/05/2023 Golspie Stafford 5-0 Lairg Rovers +24/-24   NWS - Div. 1
27/05/2023 Lochinver 2-2 Lochbroom +5/-5   NWS - Div. 1
27/05/2023 Inver 1-0 Brora Wanderers -8/+8   NWS - Div. 2
27/05/2023 Invergordon Social Club 14-1 Melvich +7/-7   NWS - Div. 2
27/05/2023 Auchterarder Primrose 5-1 Wolfhill +30/-30   PER - Div. 2
27/05/2023 Arthurlie Amateurs p 1-1 Baljaffray -10/+10 SAF - Centenary Cup
27/05/2023 Lochgilphead Red Star 5-2 Glynhill Moorcroft +21/-21 SAF - Jimmy Marshall Cup
27/05/2023 Houston & Killellan 4-4 Dennistoun Thistle +3/-3   SEC - Div. 1
27/05/2023 Mearns Cart 3-2 Fullarton Irvine +1/-1   SEC - Div. 1
27/05/2023 Tollcross 2-0 King's Church +10/-10 SEC - Fraser Trophy
27/05/2023 Anniesland 5-2 Mount Kirk +23/-23   SEC - Premier Div.
27/05/2023 Craighalbert 3-2 Cumbernauld Colts Amateurs +15/-15   SEC - Premier Div.
27/05/2023 South Glasgow 0-6 Law Community -39/+39   SEC - Premier Div.
27/05/2023 United Churches of Ayr 2-1 Re:Hope +6/-6   SEC - Premier Div.
27/05/2023 Westwood 4-1 West Dumbarton +34/-34   SSM - Development Div.
27/05/2023 Dinamo Paisley 7-2 AS Airdrie +20/-20   SSM - Premier Div.
27/05/2023 Alva p 2-2 Campsie -11/+11 STI - Lg. Cup
27/05/2023 Southend 0-4 Barra -7/+7   UBA - Lg.
27/05/2023 Mallaig 1-4 North West Skye -40/+40   WHI - Lg.
26/05/2023 Cumnock Amateurs 1-5 Tarbolton -38/+38   AYR - Premier Div.
26/05/2023 Castletown 2-4 Wick Groats +2/-2   CAI - Div. 1
26/05/2023 High Ormlie Hotspur 1-2 Pentland United +3/-3   CAI - Div. 1
26/05/2023 John o' Groats 1-0 Wick Thistle +11/-11   CAI - Div. 1
26/05/2023 Staxigoe United 4-2 Thurso Academicals +1/-1   CAI - Div. 1
26/05/2023 Carrubbers 1-5 Niddrie Mission -6/+6   EDC - Lg.
26/05/2023 Dynamo East Kilbride 8-1 Eastwood Parkmount +16/-16   GGP - Div. 1/2 PO
26/05/2023 Hill Rovers 2-1 G16 United -1/+1   INV - Div. 2
26/05/2023 Avoch 3-0 Inverness Athletic Amateurs +6/-6 INV - Premier Cup
26/05/2023 Maryburgh 5-0 Ardersier +9/-9 INV - Premier Cup
26/05/2023 Stornoway Athletic 2-0 Harris +4/-4   LHA - Lg.
26/05/2023 Armadale Athletic 2-0 North Berwick +9/-9 LOT - Victory Cup
26/05/2023 Broughty United 4-2 Kirriemuir Thistle Amateurs +12/-12 NTA - N. of Tay Am. Cup 22-23
26/05/2023 Jeanfield Swifts Amateurs 5-4 Breadalbane -1/+1 PER - Perthshire Cup
26/05/2023 East Kilbride Colts 4-1 Braehead {GLA} +9/-9   SSM - Div. 1A
26/05/2023 Stratton Southside 3-0 Glasgow Wellington +31/-31 SSM - Glasgow Cup
26/05/2023 Benbecula 1-2 North Uist United -20/+20   UBA - Lg.
26/05/2023 Greenock High School FP U21 3-2 Rutherglen Glencairn U21 +16/-16   W21 - Premier Div.
26/05/2023 Sleat & Strath 6-0 Portree +4/-4   WHI - Lg.
25/05/2023 Saint Joseph's 0-3 Saint Mungo -26/+26   CAL - Premier Div.
25/05/2023 Dounby Athletic Club Reserves 3-5 Kirkwall Thorfinn Reserves -22/+22   ORK - Reserve Lg.
25/05/2023 East United Reserves 1-5 Rendall Reserves -33/+33   ORK - Reserve Lg.
25/05/2023 Kirkwall Hotspurs Reserves 4-0 Stromness Athletic Reserves +7/-7   ORK - Reserve Lg.
25/05/2023 Kirkwall Rovers Reserves 8-0 Kirkwall Accies Reserves ±0/±0   ORK - Reserve Lg.
25/05/2023 Ballinluig 2-4 Saint John's -6/+6 PER - Consolation Cup
25/05/2023 Stanley 11-0 Kinrossie Caledonian +1/-1 PER - Consolation Cup
25/05/2023 Balmoral United 2-1 Bridgeton United +2/-2   PER - Div. 2
25/05/2023 Vale of Atholl 10-4 Abernethy +3/-3   PER - Div. 2
25/05/2023 Moorlands {OLD} 0-6 Uddingston -45/+45   SSM - Premier Div.
25/05/2023 Kyleakin 7-2 Kyle +1/-1   WHI - Lg.
24/05/2023 Kemnay 4-0 Cammachmore +1/-1   ABD - Div. 1 (East)
24/05/2023 AC Mill Inn 4-1 Auchnagatt Barons +22/-22   ABD - Div. 1 (North)
24/05/2023 JS XI 1-6 Great Western United -29/+29   ABD - Div. 1 (North)
24/05/2023 Stoneywood Parkvale Amateurs 2-0 Burghmuir +11/-11   ABD - Div. 1 (North)
24/05/2023 Aberdeen University Colts 1-3 Ellon -22/+22   ABD - Div. 2 (East)
24/05/2023 Blackburn 2-4 Theologians North East -10/+10   ABD - Div. 2 (East)
24/05/2023 Aberdeen University Amateurs 1-2 AC Mill Inn Academy -17/+17   ABD - Div. 2 (North)
24/05/2023 Beacon Rangers 0-12 Kincorth -15/+15   ABD - Premier Div.
24/05/2023 Nicolls 0-2 Alford -15/+15   ABD - Premier Div.
24/05/2023 Tarves 2-2 Insch -4/+4   ABD - Premier Div.
24/05/2023 Tolbooth 2-3 Cove Thistle -2/+2   ABD - Premier Div.
24/05/2023 Galston United 5-1 Cumnock Amateurs +30/-30   AYR - Premier Div.
24/05/2023 Dalziel High School FP 8-0 Cambria +20/-20   CAL - Premier Div.
24/05/2023 Giffnock North 2-1 Glasgow Harp +10/-10   CAL - Premier Div.
24/05/2023 Milngavie Wanderers 6-1 Cambusbarron Rovers +15/-15   CAL - Premier Div.
24/05/2023 Steins Thistle 0-0 Castlemilk Old Boys Club +2/-2   CEN - Championship
24/05/2023 Lesmahagow Amateurs 2-0 Castlemilk Dynamo +13/-13 CEN - M & M Trophy
24/05/2023 Gartcosh United 2-1 Saint Patrick's FP +11/-11   CEN - Premier Div.
24/05/2023 Wishaw High School FP 0-2 Bannockburn -12/+12   CEN - Premier Div.
24/05/2023 Ladywell Baptist Church 1-5 Port Seton -7/+7   EDC - Lg.
24/05/2023 Saint Mary's Metropolitan 3-1 White Lightning ±0/±0   EDC - Lg.
24/05/2023 Dynamo East Kilbride 2-1 Kirkfield United ±0/±0 GGP - Bobby Thomson Challenge Cup
24/05/2023 Auctioneers 2-3 Contin -1/+1   INV - Div. 2
24/05/2023 CK Interiors 1-1 Stratton Wanderers +3/-3   INV - Div. 2
24/05/2023 Drakies 5-2 Muir of Ord Rovers -1/+1   INV - Div. 2
24/05/2023 Slackbuie Rovers 1-2 Glen Urquhart -7/+7   INV - Div. 2
24/05/2023 Westside 0-1 Back -9/+9   LHA - Lg.
24/05/2023 Port Glasgow Amateurs 5-1 Baljaffray +20/-20 SAF - Jimmy Marshall Cup
24/05/2023 Busby 2-3 Kings Park Rangers -11/+11   SAF - Premier Div.
24/05/2023 Tollcross 7-2 Re:Hope +8/-8   SEC - Premier Div.
24/05/2023 Bressay Sharks 1-5 Lerwick Thistle Reserves -40/+40   SHE - B Lg.
24/05/2023 Ness United Reserves 1-1 Lerwick Spurs Reserves +8/-8   SHE - B Lg.
24/05/2023 Whitedale Reserves 3-0 Wastside Rebels -2/+2   SHE - B Lg.
24/05/2023 Tannochside United 2-5 Drumchapel United SM -10/+10   SSM - Premier Div.
24/05/2023 Campsie 0-3 Beechwood Albion -25/+25   STI - Cameron Craig Trophy
23/05/2023 Woodside 1-0 Cowie Thistle +10/-10 ABD - Association Trophy
23/05/2023 Pentland United 1-3 Wick Groats -21/+21 CAI - Colin Macleod Cup
23/05/2023 Wick Thistle 2-1 John o' Groats -4/+4 CAI - Colin Macleod Cup
23/05/2023 Saint Joseph's 2-3 Strathclyde University -19/+19   CAL - Premier Div.
23/05/2023 Saint Mungo 0-0 Doune Castle +4/-4   CAL - Premier Div.
23/05/2023 The Beat 4-3 Bank Street Athletic +16/-16   DSM - Div. 1
23/05/2023 Cairdy Thistle 1-4 Dundee United Sports Club -25/+25   DSM - Premier Div.
23/05/2023 Central 2-4 Niddrie Mission +2/-2   EDC - Lg.
23/05/2023 Culloden Blacksmiths 0-1 Tomatin United -20/+20   INV - Div. 1
23/05/2023 Ferrybache 3-1 Highland Athletic -4/+4   INV - Div. 1
23/05/2023 Ness City 1-4 Highland Hospice -5/+5   INV - Div. 1
23/05/2023 Ness Thistle 1-2 Fortrose & Rosemarkie Union ±0/±0   INV - Div. 1
23/05/2023 Markinch 5-0 Kinross +6/-6   KOF - Championship
23/05/2023 Greig Park Rangers 0-2 Cupar Hearts -8/+8 KOF - Premier Lg. Cup
23/05/2023 Leven United 4-2 Balgonie Scotia -1/+1 KOF - Premier Lg. Cup
23/05/2023 Kirriemuir Thistle Amateurs 3-1 Morgan Academy FP +9/-9 MID - Ferrari's Shield
23/05/2023 Dounby Athletic Club 0-0 Kirkwall Thorfinn +6/-6   ORK - A Lg.
23/05/2023 Kirkwall Rovers 3-2 Rendall -6/+6   ORK - A Lg.
23/05/2023 Stromness Athletic 4-1 East United +17/-17   ORK - A Lg.
23/05/2023 Alyth 0-4 Vale of Earn -4/+4   PER - Div. 1
23/05/2023 Jeanfield Swifts Amateurs 1-2 Kettins -15/+15   PER - Div. 1
23/05/2023 East Kilbride Colts 4-0 Strathaven Dynamo +20/-20   SSM - Div. 1A
23/05/2023 Shawbridge 0-4 East Dunbartonshire -16/+16   SSM - Premier Div.
23/05/2023 Saint Mungo U21 2-0 Stamperland U21 -7/+7   W21 - Premier Div.
22/05/2023 Kemnay 4-3 Kincorth +19/-19 ABD - Association Trophy
22/05/2023 Bridge of Don 1-3 Feughside -20/+20   ABD - Div. 1 (North)
22/05/2023 Kaimhill United 0-0 Stonehaven Athletic -7/+7   ABD - Div. 1 (North)
22/05/2023 Blackburn 1-3 Theologians North East -12/+12   ABD - Div. 2 (East)
22/05/2023 Byron Sports Club 3-2 Newmachar United Amateurs +9/-9   ABD - Div. 2 (North)
22/05/2023 Kemnay Youth 0-2 AC Mill Inn Academy -23/+23   ABD - Div. 2 (North)
22/05/2023 Tolbooth 1-1 Banchory +2/-2   ABD - Premier Div.
22/05/2023 Keiss 5-0 Thurso Pentland +9/-9   CAI - Div. 2
22/05/2023 Thurso Swifts 1-3 Lybster -7/+7   CAI - Div. 2
22/05/2023 Top Joe's 3-0 Watten +17/-17   CAI - Div. 2
22/05/2023 East Kilbride RR 8-0 Craigneuk +7/-7 GGP - Bobby Thomson Challenge Cup
22/05/2023 Tomatin 2-1 Gellions +2/-2   INV - Div. 1
22/05/2023 Ardersier 3-3 Clachnacuddin U20 -4/+4   INV - Premier Div.
22/05/2023 Black Rock Rovers 2-3 Black Isle United -12/+12   INV - Premier Div.
22/05/2023 Loch Ness Amateurs 4-3 Inverness Athletic Amateurs -1/+1   INV - Premier Div.
22/05/2023 Maryburgh 4-1 Conon Bridge -2/+2   INV - Premier Div.
22/05/2023 Lochs 1-4 Harris -11/+11   LHA - Lg.
22/05/2023 Point 6-1 Stornoway United +1/-1   LHA - Lg.
22/05/2023 Stornoway Athletic 1-1 Carloway -5/+5   LHA - Lg.
22/05/2023 Edinburgh Strollers 1-0 Tollcross Thistle +20/-20 LOT - Venture Scotland Cup
22/05/2023 Firth 5-1 Kirkwall Accies +18/-18   ORK - B Lg.
22/05/2023 Kirkwall Wanderers 1-1 Harray +3/-3   ORK - B Lg.
22/05/2023 Streamline 4-0 Orphir +2/-2   ORK - B Lg.
22/05/2023 Lerwick Celtic 0-1 Ness United -10/+10   SHE - Premier Div.
22/05/2023 Whalsay 3-3 Scalloway -11/+11   SHE - Premier Div.
22/05/2023 Whitedale 1-2 Lerwick Spurs -1/+1   SHE - Premier Div.
22/05/2023 Plains 2-0 East Lane +3/-3   SSM - Championship
22/05/2023 Blackthorn Rovers 2-2 AS Airdrie -4/+4   SSM - Premier Div.
22/05/2023 Shortlees 3-2 Bannockburn +9/-9 WES - West Am. Cup 22-23
21/05/2023 Cove Thistle 5-2 Great Western United +9/-9 ABD - Edmond Trophy
21/05/2023 Cumnock Amateurs 3-1 West Kilbride -1/+1 AYR - Donsport Trophy
20/05/2023 Aberdeen University Amateurs p 3-3 Ellon Thistle -4/+4 ABD - Dickie Trophy
20/05/2023 Aberdeen Lads Club 5-1 Continental +18/-18   ABD - Div. 1 (East)
20/05/2023 Jesus House Aberdeen 1-3 Fyvie -6/+6   ABD - Div. 1 (East)
20/05/2023 Westdyke 2-1 Turriff Thistle ±0/±0   ABD - Div. 1 (East)
20/05/2023 Bridge of Don 4-2 Kintore +3/-3   ABD - Div. 1 (North)
20/05/2023 Burghmuir 3-7 Bervie Caledonian -10/+10   ABD - Div. 1 (North)
20/05/2023 JS XI 1-0 Stoneywood Parkvale Amateurs -1/+1   ABD - Div. 1 (North)
20/05/2023 Aberdeen University Colts 4-3 Theologians North East -1/+1   ABD - Div. 2 (East)
20/05/2023 Blackburn 2-3 Ferryhill -16/+16   ABD - Div. 2 (East)
20/05/2023 Ellon 0-6 Glentanar Reflex -32/+32   ABD - Div. 2 (East)
20/05/2023 Monymusk 3-1 Bon Accord City +18/-18   ABD - Div. 2 (East)
20/05/2023 AC Mill Inn Academy 3-1 Byron Sports Club +4/-4   ABD - Div. 2 (North)
20/05/2023 Halliburton 1-0 Kemnay Youth +8/-8   ABD - Div. 2 (North)
20/05/2023 Newmachar United Amateurs 3-1 West End United -5/+5   ABD - Div. 2 (North)
20/05/2023 Insch 2-2 Kincorth +7/-7   ABD - Premier Div.
20/05/2023 Nicolls 0-2 Echt -9/+9   ABD - Premier Div.
20/05/2023 Rattray's XI 1-2 Beacon Rangers -11/+11   ABD - Premier Div.
20/05/2023 Saint Laurence 3-0 Alford +13/-13   ABD - Premier Div.
20/05/2023 Tolbooth 1-1 Woodside +9/-9   ABD - Premier Div.
20/05/2023 Lamlash 4-1 Brodick +13/-13   ARR - Lg.
20/05/2023 Largs Thistle Amateurs 0-6 Annbank United -12/+12   AYR - Div. 1
20/05/2023 Mauchline United 0-2 Kilbride Thistle -4/+4   AYR - Div. 2
20/05/2023 Drongan United 1-3 Irvine -8/+8   AYR - Premier Div.
20/05/2023 Saint Boswells 4-2 Highfields United +16/-16   BOR - C Div.
20/05/2023 Greenlaw 2-4 Duns -3/+3 BOR - Waddell Cup
20/05/2023 Rothesay Brandane 2-1 Rhu +2/-2   CAL - Div. 1
20/05/2023 Dalziel High School FP 1-4 Milngavie Wanderers -21/+21   CAL - Premier Div.
20/05/2023 Eaglesham 1-5 Doune Castle -15/+15   CAL - Premier Div.
20/05/2023 Saint Joseph's 2-4 Wishaw Wycombe Wanderers -25/+25   CAL - Premier Div.
20/05/2023 Saint Mungo 3-1 Glasgow Harp +15/-15   CAL - Premier Div.
20/05/2023 Dunblane Soccer Club 2-5 East Kilbride YM -7/+7 CAL - William Turner Challenge Cup
20/05/2023 Greenock High School FP 2-6 Castlemilk Old Boys Club -17/+17   CEN - Championship
20/05/2023 Steins Thistle 3-1 Third Lanark -4/+4   CEN - Championship
20/05/2023 Castlemilk Dynamo 0-2 Gartcosh United -27/+27   CEN - Premier Div.
20/05/2023 Saint Patrick's FP 2-1 Harestanes -8/+8   CEN - Premier Div.
20/05/2023 Dolphin 3-7 Powrie -15/+15   DSM - Div. 1
20/05/2023 Dundee University Medics 1-4 East End Thistle -30/+30   DSM - Div. 1
20/05/2023 Cannon Fodder 0-2 Polepark -16/+16   DSM - Div. 2
20/05/2023 Monifieth Athletic 6-1 Sporting Tayside ±0/±0   DSM - Div. 2
20/05/2023 Cairdy Thistle 3-1 The Maidens +3/-3   DSM - Premier Div.
20/05/2023 Stobswell 1-2 Charlie Accies -11/+11   DSM - Premier Div.
20/05/2023 Barclay Viewforth United 5-2 Carrubbers +4/-4   EDC - Lg.
20/05/2023 Central 1-8 Port Seton -8/+8   EDC - Lg.
20/05/2023 Charlotte Chapel 5-3 Kirkliston Community Church -2/+2   EDC - Lg.
20/05/2023 Niddrie Mission 1-3 Saint Columba's -22/+22   EDC - Lg.
20/05/2023 Saint Mary's Metropolitan 1-1 Gorgie United -12/+12   EDC - Lg.
20/05/2023 White Lightning 4-0 Ladywell Baptist Church +2/-2   EDC - Lg.
20/05/2023 Bristo Castle 7-4 Bingham Church +15/-15 EDC - Munro Roofing Services Cup
20/05/2023 Glasgow Ansar 0-4 Dumbarton Amateurs -6/+6   GCO - Div. 1
20/05/2023 Greater Glasgow 2-3 Nethercraigs +1/-1   GCO - Div. 1
20/05/2023 Rhu Colts 5-3 DTI +15/-15   GCO - Div. 1
20/05/2023 Tantallon Victoria 0-7 Lomond -26/+26   GCO - Div. 1
20/05/2023 Glasgow Island 1-1 Weir Recreation -10/+10   GCO - Premier Div.
20/05/2023 Park Sports Project 1-3 Corinthians -24/+24   GCO - Premier Div.
20/05/2023 Newlands 3-2 Clydeside Athletic +9/-9 GCO - Premier Lg. Cup
20/05/2023 Saint Patrick's FP {GGP} 2-1 East Kilbride RR +13/-13   GGP - Div. 1
20/05/2023 Rannoch 4-4 Oban Saints {GGP} +5/-5   GGP - Div. 3
20/05/2023 Vale of Leven Amateurs 2-2 Kirkfield United +5/-5   GGP - Div. 3
20/05/2023 Clydebank Amateurs 8-1 Glasgow Harp {GGP} +25/-25   GGP - Spring Cup
20/05/2023 Kilbarchan Thistle 4-1 Giffnock Soccer Centre Jordanhill +33/-33   GGP - Spring Cup
20/05/2023 Westerlands {GGP} 5-1 Condorrat +32/-32   GGP - Spring Cup
20/05/2023 Fir Park Corner 2-2 p Preston Supporters +2/-2 IFA - IFA Challenge Cup
20/05/2023 Hibernifan 2-1 KaisAyr +23/-23   IFA - Lg.
20/05/2023 Queen's Park Supporters 6-1 Livingston GS +29/-29   IFA - Lg.
20/05/2023 Real Maroon 0-1 Alloa Athletic Supporters -2/+2   IFA - Lg.
20/05/2023 Bridge of Earn 5-0 Kinross Colts +5/-5   KOF - Championship
20/05/2023 Markinch 4-0 The Swifts +25/-25   KOF - Championship
20/05/2023 Rosebank Athletic 3-2 Saint Andrews +9/-9   KOF - Championship
20/05/2023 Dunbar Athletic 3-5 Edinburgh North -5/+5   LOT - Championship
20/05/2023 Edinburgh Harps 2-1 Loganlea United +16/-16 LOT - Logan Cup
20/05/2023 Sandys 6-3 Meadowbank +4/-4   LOT - Premier Div.
20/05/2023 Barnhill 4-0 Brechin City Amateurs +1/-1   MID - Premier Div.
20/05/2023 Broughty United 5-3 Arbroath Harp -4/+4   MID - Premier Div.
20/05/2023 Lairg Rovers 1-1 Helmsdale United -2/+2   NWS - Div. 1
20/05/2023 Lochbroom 0-3 Golspie Stafford -20/+20   NWS - Div. 1
20/05/2023 Brora Wanderers 3-9 Invergordon Social Club -21/+21   NWS - Div. 2
20/05/2023 Melvich 3-2 Tain Thistle +22/-22   NWS - Div. 2
20/05/2023 Kettins 1-4 Vale of Earn -21/+21   PER - Div. 1
20/05/2023 Bridgeton United 2-2 Wolfhill -2/+2   PER - Div. 2
20/05/2023 FC Romania 4-3 Stanley +17/-17   PER - Div. 2
20/05/2023 Glynhill Moorcroft p 6-6 Dunoon -6/+6 SAF - Jimmy Marshall Cup
20/05/2023 Kings Park Rangers 2-3 Lochgilphead Red Star +3/-3 SAF - Jimmy Marshall Cup
20/05/2023 Baljaffray 1-5 Arthurlie Amateurs -14/+14   SAF - Premier Div.
20/05/2023 Cumbernauld Colts Amateurs 4-3 Tollcross +16/-16 SEC - Atholl Cup - Premier Div.
20/05/2023 Fullarton Irvine 6-3 Mearns Cart +22/-22   SEC - Div. 1
20/05/2023 Anniesland 0-1 United Churches of Ayr -2/+2   SEC - Premier Div.
20/05/2023 Avendale 6-2 South Glasgow +24/-24   SEC - Premier Div.
20/05/2023 West Glasgow 2-5 King's Church -10/+10   SEC - Premier Div.
20/05/2023 Delting 1-1 Whalsay Reserves -9/+9   SHE - B Lg.
20/05/2023 Lerwick Thistle Reserves 5-4 Scalloway Reserves +11/-11   SHE - B Lg.
20/05/2023 Ness United Reserves 1-6 Lerwick Celtic Reserves -24/+24   SHE - B Lg.
20/05/2023 East Lane 3-1 Port Glasgow Celtic +4/-4   SSM - Championship
20/05/2023 Glasgow Wellington 3-1 Stanley Athletic +1/-1   SSM - Championship
20/05/2023 Knightswood 0-7 Plains -26/+26   SSM - Championship
20/05/2023 Netherton 3-0 Southpark +12/-12   SSM - Championship
20/05/2023 Blackhall 3-4 Lanarkshire Thistle -12/+12   SSM - Development Div.
20/05/2023 Glasgow Deaf Athletic 0-13 Southside Athletic -21/+21   SSM - Development Div.
20/05/2023 East Kilbride Colts 0-2 Lesmahagow SM -10/+10   SSM - Div. 1A
20/05/2023 Kirkintilloch Rob Roy Amateurs 6-2 Crosslands United +39/-39   SSM - Div. 1A
20/05/2023 Milngavie Wanderers SM 2-2 Blantyre Soccer Academy -1/+1   SSM - Div. 1A
20/05/2023 Tannochside United 4-0 AS Airdrie +18/-18   SSM - Premier Div.
20/05/2023 East Dunbartonshire 4-4 p Moorlands {OLD} -3/+3 SSM - Strathclyde Cup
20/05/2023 Plean 0-6 Linlithgow Rose Community -23/+23   STI - Premier Div.
20/05/2023 North Uist United 0-2 Barra +4/-4   UBA - Lg.
20/05/2023 East Kilbride Thistle U21 2-5 Saint Mungo U21 -14/+14   W21 - Premier Div.
20/05/2023 Greenock High School FP U21 3-0 Saint Cadoc's Youth Club U21 ±0/±0   W21 - Premier Div.
20/05/2023 Stamperland U21 1-5 Drumchapel U21 ±0/±0   W21 - Premier Div.
20/05/2023 Petershill U21 3-3 p Shotts Bon Accord U21 -9/+9 W21 - West of Scotland U21 Cup
20/05/2023 Rutherglen Glencairn U21 2-0 Stenhousemuir U21 ±0/±0 W21 - West of Scotland U21 Cup
20/05/2023 Sleat & Strath 1-4 Mallaig -27/+27 WHI - GF MacRae Cup
20/05/2023 Portree 7-2 Fort William Reserves +17/-17   WHI - Lg.
19/05/2023 Tweeddale Rovers 5-1 Ancrum +10/-10 BOR - Forsyth Cup
19/05/2023 Balgonie Scotia 2-1 Leven United +18/-18 FIF - Fife Am. Cup 22-23
19/05/2023 Drakies 2-3 CK Interiors -21/+21 INV - Div. 2 Cup
19/05/2023 G16 United 2-0 Contin +19/-19 INV - Div. 2 Cup
19/05/2023 Hill Rovers 0-1 Muir of Ord Rovers -19/+19 INV - Div. 2 Cup
19/05/2023 Stratton Wanderers 4-0 Slackbuie Rovers +1/-1 INV - Div. 2 Cup
19/05/2023 Back 2-1 Ness +6/-6 LHA - Jock Stein Cup
19/05/2023 Edinburgh Star 2-0 Longniddry Villa +14/-14 LOT - Centenary Cup
19/05/2023 Dennistoun Thistle 2-2 p Glasgow Free Churches -1/+1 SEC - Atholl Cup - Div. 1
19/05/2023 Lerwick Spurs 2-0 Whalsay +12/-12   SHE - Premier Div.
19/05/2023 Lerwick Thistle 1-3 Ness United ±0/±0   SHE - Premier Div.
19/05/2023 Scalloway 0-3 Lerwick Celtic -7/+7   SHE - Premier Div.
19/05/2023 Strathaven Dynamo 6-1 Rutherglen Glencairn Amateurs +19/-19 SSM - Lanarkshire Cup
19/05/2023 Alva 6-1 Riverside +11/-11 STI - Colley Trophy
19/05/2023 Benbecula 0-4 Iochdar Saints -21/+21   UBA - Lg.
19/05/2023 Southend 3-5 Eriskay -9/+9   UBA - Lg.
19/05/2023 Kyleakin 2-3 North West Skye -8/+8 WHI - GF MacRae Cup
18/05/2023 Saint Joseph's 6-0 Cambusbarron Rovers +12/-12   CAL - Premier Div.
18/05/2023 Castlemilk Dynamo 2-0 Saint Patrick's FP +19/-19 CEN - M & M Trophy
18/05/2023 Lesmahagow Amateurs 3-2 Wishaw High School FP -1/+1 CEN - M & M Trophy
18/05/2023 Culloden Blacksmiths 8-2 Gellions +12/-12 INV - Div. 1 Cup
18/05/2023 Ferrybache 1-2 Tomatin United -21/+21 INV - Div. 1 Cup
18/05/2023 Kirkwall Thorfinn Reserves 1-2 East United Reserves -5/+5   ORK - Reserve Lg.
18/05/2023 Jeanfield Swifts Amateurs 4-3 Breadalbane -2/+2   PER - Ashleigh Cup
18/05/2023 Bridgeton United 1-3 FC Romania -26/+26   PER - Div. 2
18/05/2023 Glasgow Wellington 4-1 Netherton +6/-6   SSM - Championship
18/05/2023 Saint Mungo U21 3-1 Glasgow University U21 +2/-2 W21 - Archie Sharkey Memorial Lg. Cup
17/05/2023 Cammachmore 1-9 Kemnay -15/+15   ABD - Div. 1 (East)
17/05/2023 Jesus House Aberdeen 0-3 Westdyke -8/+8   ABD - Div. 1 (East)
17/05/2023 Bridge of Don 2-1 Stoneywood Parkvale Amateurs -1/+1   ABD - Div. 1 (North)
17/05/2023 FC Polska 2-3 Feughside -3/+3   ABD - Div. 1 (North)
17/05/2023 JS XI 1-4 Bervie Caledonian -11/+11   ABD - Div. 1 (North)
17/05/2023 Kaimhill United 2-4 Great Western United -19/+19   ABD - Div. 1 (North)
17/05/2023 Aberdeen University Colts 4-3 Monymusk +10/-10   ABD - Div. 2 (East)
17/05/2023 Bon Accord City 3-3 Glentanar Reflex -9/+9   ABD - Div. 2 (East)
17/05/2023 Ellon Thistle 6-1 Ferryhill ±0/±0   ABD - Div. 2 (East)
17/05/2023 Aberdeen University Amateurs 8-3 West End United ±0/±0   ABD - Div. 2 (North)
17/05/2023 Kemnay Youth 1-1 Postal ALC -5/+5   ABD - Div. 2 (North)
17/05/2023 Banchory 2-2 Kincorth +9/-9   ABD - Premier Div.
17/05/2023 Beacon Rangers 1-6 Echt -17/+17   ABD - Premier Div.
17/05/2023 Cowie Thistle 6-3 Nicolls +2/-2   ABD - Premier Div.
17/05/2023 Tolbooth 0-7 Alford -39/+39   ABD - Premier Div.
17/05/2023 New Farm Loch 3-2 Dirrans Athletic +1/-1   AYR - Premier Div.
17/05/2023 Castletown 2-3 Staxigoe United -3/+3   CAI - Div. 1
17/05/2023 Wick Groats 1-1 Wick Thistle -12/+12   CAI - Div. 1
17/05/2023 Thurso Pentland 1-6 Top Joe's -34/+34   CAI - Div. 2
17/05/2023 Eaglesham 5-3 Dalziel High School FP +6/-6   CAL - Premier Div.
17/05/2023 Giffnock North 1-5 Doune Castle -16/+16   CAL - Premier Div.
17/05/2023 Saint Mungo 3-1 Rhu ±0/±0 CAL - William Turner Challenge Cup
17/05/2023 Chryston 1-2 Steins Thistle ±0/±0   CEN - Championship
17/05/2023 Charlotte Chapel 1-9 Niddrie Mission -13/+13   EDC - Lg.
17/05/2023 Port Seton 1-2 Saint Mary's Metropolitan +1/-1   EDC - Lg.
17/05/2023 Nethercraigs 5-4 Rhu Colts -7/+7   GCO - Div. 1
17/05/2023 Corinthians 6-0 Glasgow Island +20/-20   GCO - Premier Div.
17/05/2023 Calderglen 2-2 Saint Patrick's FP {GGP} +2/-2   GGP - Div. 1
17/05/2023 East Kilbride RR 3-0 East Kilbride YM {GGP} -2/+2   GGP - Div. 1
17/05/2023 Kilbarchan Thistle 2-4 Kirkfield United -6/+6   GGP - Div. 3
17/05/2023 Giffnock Soccer Centre Jordanhill 2-2 Eaglesham {GGP} -10/+10   GGP - Spring Cup
17/05/2023 Glasgow Harp {GGP} 1-1 Westerlands {GGP} +1/-1   GGP - Spring Cup
17/05/2023 Lochgelly United 1-4 Cupar Hearts -4/+4   KOF - Premier Div.
17/05/2023 Harris 1-1 Carloway ±0/±0   LHA - Lg.
17/05/2023 Loganlea United 6-4 Edinburgh North +6/-6   LOT - Championship
17/05/2023 Newport 3-3 Barnhill +9/-9   MID - Premier Div.
17/05/2023 Baljaffray p 0-0 Busby -9/+9 SAF - Jimmy Marshall Cup
17/05/2023 Port Glasgow Amateurs 2-1 Arthurlie Amateurs +13/-13 SAF - Jimmy Marshall Cup
17/05/2023 Neilston Amateurs 2-1 Parkhall -1/+1   SAF - Premier Div.
17/05/2023 South Glasgow 1-1 Anniesland -9/+9   SEC - Premier Div.
17/05/2023 Tollcross 1-0 Law Community -9/+9   SEC - Premier Div.
17/05/2023 Delting 1-6 Lerwick Spurs Reserves -28/+28   SHE - B Lg.
17/05/2023 Lerwick Celtic Reserves 0-2 Whitedale Reserves -15/+15   SHE - B Lg.
17/05/2023 Shetland Banks 2-4 North Isles +5/-5   SHE - B Lg.
17/05/2023 Gleniffer Thistle 2-3 Port Glasgow Celtic -10/+10   SSM - Championship
17/05/2023 Knightswood 2-1 Southpark -3/+3   SSM - Championship
17/05/2023 Dean Park 2-0 Villa United +13/-13   SSM - Development Div.
17/05/2023 East Dunbartonshire 3-4 Bengal Lancers -19/+19   SSM - Premier Div.
17/05/2023 Campsie 3-0 Riverside +22/-22 STI - Lg. Cup
17/05/2023 Linlithgow Rose Community 0-0 Alva +12/-12   STI - Premier Div.
17/05/2023 Rutherglen Glencairn U21 4-1 Hamilton Accies Rocca U21 -2/+2   W21 - Premier Div.
17/05/2023 Stenhousemuir U21 3-3 East Kilbride Thistle U21 -10/+10   W21 - Premier Div.
17/05/2023 Strathclyde University U21 8-1 Stamperland U21 +9/-9   W21 - Premier Div.
17/05/2023 Wishaw Wycombe Wanderers U21 4-4 Petershill U21 -1/+1   W21 - Premier Div.
16/05/2023 Glenburn Miners Welfare 2-3 Cumnock Amateurs -11/+11   AYR - Premier Div.
16/05/2023 Newtown 1-0 Duns +17/-17   BOR - A Div.
16/05/2023 Berwick Colts 1-2 Saint Boswells -6/+6   BOR - C Div.
16/05/2023 High Ormlie Hotspur 3-1 Thurso Academicals +2/-2   CAI - Div. 1
16/05/2023 John o' Groats 1-2 Pentland United +9/-9   CAI - Div. 1
16/05/2023 Keiss 3-3 Thurso Swifts +1/-1   CAI - Div. 2
16/05/2023 Lybster 2-0 Watten -5/+5   CAI - Div. 2
16/05/2023 Saint Joseph's 2-5 Glasgow Harp -28/+28   CAL - Premier Div.
16/05/2023 Gorgie United 7-1 Carrubbers +6/-6   EDC - Lg.
16/05/2023 Bristo Castle 3-2 Saint Columba's +16/-16   EDC - Lg.
16/05/2023 Contin 6-4 CK Interiors +5/-5   INV - Div. 2
16/05/2023 Glen Urquhart 2-2 G16 United +4/-4   INV - Div. 2
16/05/2023 Muir of Ord Rovers 1-0 Hill Rovers +15/-15   INV - Div. 2
16/05/2023 Slackbuie Rovers 2-4 Auctioneers -9/+9   INV - Div. 2
16/05/2023 Stratton Wanderers 4-3 Drakies +10/-10   INV - Div. 2
16/05/2023 Benarty Astros 5-2 Markinch +12/-12   KOF - Championship
16/05/2023 Bridge of Earn 3-2 The Swifts +3/-3   KOF - Championship
16/05/2023 Kinross 2-1 Kinross Colts +5/-5   KOF - Championship
16/05/2023 Broughty United p 2-2 Kirriemuir Thistle Amateurs -2/+2 MID - Buckman Mackie Trophy
16/05/2023 Kirkwall Hotspurs 1-0 Kirkwall Rovers -1/+1   ORK - A Lg.
16/05/2023 Kirkwall Thorfinn 2-1 East United +6/-6   ORK - A Lg.
16/05/2023 Stromness Athletic 5-1 Rendall +3/-3   ORK - A Lg.
16/05/2023 Vale of Atholl 3-4 Ballinluig +5/-5 PER - Birks Cup
16/05/2023 Auchterarder Primrose 2-7 Alyth -16/+16 PER - Consolation Cup
16/05/2023 Kettins 3-1 Breadalbane +5/-5   PER - Div. 1
16/05/2023 Balmoral United 0-3 Saint John's -15/+15   PER - Div. 2
16/05/2023 Wolfhill 1-7 Stanley -32/+32   PER - Div. 2
16/05/2023 Greenbank Church of Scotland 0-6 Dennistoun Thistle -9/+9   SEC - Div. 1
16/05/2023 Stanley Athletic 0-7 Plains -27/+27   SSM - Championship
16/05/2023 North Glasgow Victory 2-3 Blackhall +4/-4   SSM - Development Div.
16/05/2023 Strathaven Dynamo 4-0 Kirkintilloch Rob Roy Amateurs +3/-3   SSM - Div. 1A
16/05/2023 AS Airdrie 0-2 Drumchapel United SM -3/+3   SSM - Premier Div.
16/05/2023 UB United 2-2 Moorlands {OLD} -4/+4   SSM - Premier Div.
16/05/2023 Uddingston 3-2 Kirkintilloch Thistle +7/-7   SSM - Premier Div.
16/05/2023 Glasgow University U21 1-1 Greenock High School FP U21 +2/-2   W21 - Premier Div.
15/05/2023 Bridge of Don 9-2 Stonehaven Athletic +36/-36   ABD - Div. 1 (North)
15/05/2023 Kaimhill United 2-1 Feughside -3/+3   ABD - Div. 1 (North)
15/05/2023 Ferryhill 3-5 Monymusk +3/-3   ABD - Div. 2 (East)
15/05/2023 Theologians North East 3-8 Glentanar Reflex -30/+30   ABD - Div. 2 (East)
15/05/2023 Tolbooth 4-3 Tarves +12/-12   ABD - Premier Div.
15/05/2023 East Kilbride RR 3-0 Carluke Thistle +2/-2 GGP - President's Lg. Cup
15/05/2023 East Kilbride YM {GGP} 2-3 Kilbarchan Thistle -17/+17   GGP - Spring Cup
15/05/2023 Ardersier 5-2 Loch Ness Amateurs +35/-35   INV - Premier Div.
15/05/2023 Black Isle United 1-10 Avoch -10/+10   INV - Premier Div.
15/05/2023 Conon Bridge 5-1 Black Rock Rovers +28/-28   INV - Premier Div.
15/05/2023 Inverness Athletic Amateurs 0-2 Maryburgh -9/+9   INV - Premier Div.
15/05/2023 Back 3-0 Point +19/-19   LHA - Lg.
15/05/2023 Carloway 2-3 Westside +1/-1   LHA - Lg.
15/05/2023 Corstorphine Dynamo 2-5 Longniddry Villa -8/+8   LOT - Championship
15/05/2023 Edinburgh Harps 2-2 Edinburgh North +2/-2   LOT - Championship
15/05/2023 East Calder United 1-4 Armadale Athletic -18/+18   LOT - Div. 1
15/05/2023 Meadowbank 2-3 Edinburgh Strollers -19/+19   LOT - Premier Div.
15/05/2023 Harray 2-3 Firth +8/-8   ORK - B Lg.
15/05/2023 Kirkwall Accies 0-0 Streamline -8/+8   ORK - B Lg.
15/05/2023 Kirkwall Wanderers 3-2 Orphir +10/-10   ORK - B Lg.
15/05/2023 Arthurlie Amateurs p 4-4 Glynhill Moorcroft -5/+5 SAF - Centenary Cup
15/05/2023 Baljaffray 4-2 Port Glasgow Amateurs +20/-20 SAF - Centenary Cup
15/05/2023 Ness United 3-1 Lerwick Thistle -3/+3 SHE - Madrid Cup
15/05/2023 Whalsay 3-1 Lerwick Celtic +17/-17 SHE - Madrid Cup
15/05/2023 Alva 2-0 Beechwood Albion -3/+3 STI - Lg. Cup
14/05/2023 The Swifts 1-0 Bridge of Earn +8/-8 KOF - Championship Lg. Cup
14/05/2023 North Isles 5-2 Whalsay Reserves +10/-10   SHE - B Lg.
14/05/2023 Stenhousemuir U21 1-0 Greenock High School FP U21 +4/-4 W21 - Golden Goals Cup
13/05/2023 Kemnay 5-3 Nicolls +10/-10 ABD - Association Trophy
13/05/2023 Aberdeen Lads Club 0-6 Saint Marnans -23/+23   ABD - Div. 1 (East)
13/05/2023 Cammachmore 1-6 Turriff Thistle -26/+26   ABD - Div. 1 (East)
13/05/2023 Glendale 1-2 Westdyke ±0/±0   ABD - Div. 1 (East)
13/05/2023 AC Mill Inn 2-1 Feughside +6/-6   ABD - Div. 1 (North)
13/05/2023 Bridge of Don 0-3 Bervie Caledonian -9/+9   ABD - Div. 1 (North)
13/05/2023 Burghmuir 3-2 Great Western United +12/-12   ABD - Div. 1 (North)
13/05/2023 FC Polska 1-4 Kintore -26/+26   ABD - Div. 1 (North)
13/05/2023 Kaimhill United 2-1 Stoneywood Parkvale Amateurs -5/+5   ABD - Div. 1 (North)
13/05/2023 Ellon Thistle 9-0 Blackburn +5/-5   ABD - Div. 2 (East)
13/05/2023 Ferryhill 0-9 Ellon -29/+29   ABD - Div. 2 (East)
13/05/2023 Postal ALC 2-1 West End United -10/+10   ABD - Div. 2 (North)
13/05/2023 Insch 2-2 Cowie Thistle +5/-5   ABD - Premier Div.
13/05/2023 Tarves 1-0 Saint Laurence +2/-2   ABD - Premier Div.
13/05/2023 Tolbooth 0-5 Echt -24/+24   ABD - Premier Div.
13/05/2023 Woodside 0-1 Kincorth -4/+4   ABD - Premier Div.
13/05/2023 Southend {ARR} 8-1 Brodick +8/-8 ARR - Arran Haulage Cup
13/05/2023 Dean Fenwick Thistle 5-1 Bothan Victoria +5/-5   AYR - Div. 2
13/05/2023 Minishant 3-1 Whitletts Victoria Amateurs +14/-14   AYR - Div. 2
13/05/2023 Dailly 0-3 Cumnock Amateurs -16/+16   AYR - Premier Div.
13/05/2023 Drongan United 0-7 Glenburn Miners Welfare -12/+12   AYR - Premier Div.
13/05/2023 New Farm Loch 0-5 Tarbolton -53/+53   AYR - Premier Div.
13/05/2023 Shortlees 5-0 West Kilbride +4/-4   AYR - Premier Div.
13/05/2023 Duns 2-0 Langlee +10/-10   BOR - A Div.
13/05/2023 Hawick Waverley 4-3 Chirnside United +7/-7   BOR - A Div.
13/05/2023 Eyemouth United 3-0 Saint Boswells +4/-4 BOR - Sanderson Cup
13/05/2023 Biggar United 3-2 Earlston Rhymers -1/+1 BOR - Walls Cup
13/05/2023 Hawick Legion 6-1 Gala Hotspur +4/-4 BOR - Walls Cup
13/05/2023 Milton 2-5 Dunblane Soccer Club -30/+30   CAL - Div. 1
13/05/2023 Rhu 0-3 Westerlands -15/+15   CAL - Div. 1
13/05/2023 Glasgow Harp 2-1 Cambusbarron Rovers -6/+6   CAL - Premier Div.
13/05/2023 Wishaw Wycombe Wanderers 1-1 Dumbarton Academy FP +4/-4   CAL - Premier Div.
13/05/2023 Castlemilk Dynamo 5-4 Oban Saints -7/+7   CEN - Premier Div.
13/05/2023 Dundee Social 6-0 Bank Street Athletic +39/-39   DSM - Div. 1
13/05/2023 Dundee University Medics 6-4 Dolphin +10/-10   DSM - Div. 1
13/05/2023 Powrie 2-1 Craigie +1/-1   DSM - Div. 1
13/05/2023 Tayside Fire Brigade 0-2 The Beat -27/+27   DSM - Div. 1
13/05/2023 Claverhouse 1-4 Cannon Fodder -8/+8   DSM - Div. 2
13/05/2023 Fairmuir Social 2-3 Monifieth Athletic +8/-8   DSM - Div. 2
13/05/2023 Saint Andrews {DSM} 6-3 Sporting Tayside +1/-1   DSM - Div. 2
13/05/2023 Cairdy Thistle 6-0 Dryburgh Athletic +33/-33   DSM - Premier Div.
13/05/2023 Charlie Accies 4-2 Dundee United Sports Club +7/-7   DSM - Premier Div.
13/05/2023 Occidental 3-6 Stobswell -10/+10   DSM - Premier Div.
13/05/2023 Parktool Athletic 2-4 The Maidens +2/-2   DSM - Premier Div.
13/05/2023 Saint Mary's Metropolitan 7-0 Gorgie United +13/-13 EDC - ECFA Knockout Cup
13/05/2023 Kirkliston Community Church 1-2 Ladywell Baptist Church +6/-6   EDC - Lg.
13/05/2023 Niddrie Mission 5-3 Central -6/+6   EDC - Lg.
13/05/2023 Port Seton 1-2 Charlotte Chapel -24/+24   EDC - Lg.
13/05/2023 Bristo Castle 4-3 Barclay Viewforth United +8/-8   EDC - Lg.
13/05/2023 Lomond 3-0 River Nevis +11/-11   GCO - Div. 1
13/05/2023 Dumbarton Amateurs 5-3 Nethercraigs +7/-7 GCO - Jim Harvey (Div. 1) Cup
13/05/2023 Glasgow Island 1-3 Park Sports Project -7/+7   GCO - Premier Div.
13/05/2023 Calderglen 3-4 East Kilbride RR +5/-5   GGP - Div. 1
13/05/2023 Cambria {GGP} 0-1 Eastwood Parkmount -3/+3   GGP - Div. 1
13/05/2023 Langcraigs 1-1 Craigneuk +10/-10   GGP - Div. 2
13/05/2023 Duncanrig 3-1 Vale of Leven Amateurs +12/-12   GGP - Div. 3
13/05/2023 Giffnock Soccer Centre Reds 2-2 Condorrat ±0/±0   GGP - Div. 3
13/05/2023 Kirkfield United 9-0 Rannoch +2/-2   GGP - Div. 3
13/05/2023 Oban Saints {GGP} 1-2 Glasgow Harp {GGP} -7/+7   GGP - Div. 3
13/05/2023 Eaglesham {GGP} 3-0 Kilbarchan Thistle +15/-15   GGP - Spring Cup
13/05/2023 Ardersier 7-1 G16 United ±0/±0   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Auctioneers 0-3 Mallaig +4/-4   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Avoch 7-2 Contin -1/+1   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Barra 2-1 Westside +12/-12   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Black Isle United 3-5 Loch Ness Amateurs +1/-1   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Black Rock Rovers 5-2 Portree -2/+2   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Castletown p 1-1 Lairg Rovers +2/-2   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Conon Bridge 6-0 Slackbuie Rovers ±0/±0   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 East United 0-2 Ness United -12/+12   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Ferrybache 5-4 Sleat & Strath +8/-8   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Firth 1-5 Lerwick Celtic ±0/±0   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Fortrose & Rosemarkie Union 4-1 Hill Rovers +3/-3   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Golspie Stafford 7-3 Invergordon Social Club ±0/±0   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Helmsdale United 1-2 Staxigoe United -12/+12   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 High Ormlie Hotspur 3-1 Thurso Academicals +2/-2   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Inver 3-2 Lochinver +10/-10   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Kirkwall Accies 1-2 Dounby Athletic Club +3/-3   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Kirkwall Hotspurs 1-0 Rendall -9/+9   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Lerwick Thistle 1-6 Lerwick Spurs -15/+15   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Lochbroom 0-5 Wick Groats -11/+11   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Lochs 0-5 Carloway -17/+17   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Ness 1-2 Back -12/+12   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 North West Skye 7-1 Glen Urquhart +1/-1   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Stornoway Athletic 4-0 Benbecula +9/-9   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Stratton Wanderers 1-6 Gellions -30/+30   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Thurso Pentland 2-8 Keiss -29/+29   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Wick Thistle 3-0 Top Joe's -4/+4   HIG - Highland Am. Cup 23
13/05/2023 Internazioswally 4-3 Queen's Park Supporters -5/+5   IFA - Lg.
13/05/2023 KaisAyr 4-1 Real Maroon -1/+1   IFA - Lg.
13/05/2023 Livingston GS 3-3 Fir Park Corner +3/-3   IFA - Lg.
13/05/2023 Fife Thistle 5-2 Kinross Colts +5/-5   KOF - Championship
13/05/2023 Rosebank Athletic 1-1 Glenrothes Amateurs -7/+7   KOF - Championship
13/05/2023 Balgonie Scotia 3-1 Kirkcaldy YMCA +3/-3   KOF - Premier Div.
13/05/2023 Greig Park Rangers 7-1 Kelty +6/-6   KOF - Premier Div.
13/05/2023 Linton Hotspur 3-6 Leith Athletic Amateurs -19/+19   LOT - Div. 1
13/05/2023 Mental Mechanics 13-0 Barca-Milton +6/-6   LOT - Div. 1
13/05/2023 Hunterfield Vale 2-1 Clermiston +14/-14 LOT - Ronnie Travers Cup
13/05/2023 Sandys 4-2 Meadowbank ±0/±0 LOT - Venture Scotland Cup
13/05/2023 North Berwick 2-1 Carrick Athletic +6/-6 LOT - Victory Cup
13/05/2023 Newport Reserves 2-1 Invergowrie Reserves +2/-2   MID - Alliance Lg.
13/05/2023 Kirriemuir Thistle Amateurs 3-0 Invergowrie +4/-4   MID - Premier Div.
13/05/2023 Morgan Academy FP 6-1 Arbroath Harp +12/-12   MID - Premier Div.
13/05/2023 Alyth 2-1 Balmoral United -4/+4 PER - Consolation Cup
13/05/2023 Bridgeton United 2-2 p Auchterarder Primrose -7/+7 PER - Consolation Cup
13/05/2023 Dunoon 4-1 Neilston Amateurs +22/-22 SAF - Jimmy Marshall Cup
13/05/2023 Dennistoun Thistle 3-2 Fullarton Irvine -6/+6 SEC - Atholl Cup - Div. 1
13/05/2023 Glasgow Free Churches 1-0 Croftfoot Parish +5/-5 SEC - Atholl Cup - Div. 1
13/05/2023 Law Community 0-1 King's Church +3/-3 SEC - Fraser Trophy
13/05/2023 Tollcross p 4-4 Cumbernauld Colts Amateurs -10/+10 SEC - Fraser Trophy
13/05/2023 Whitedale Reserves 4-0 Shetland Banks -2/+2   SHE - B Lg.
13/05/2023 Glasgow Wellington 1-0 Gleniffer Thistle -3/+3   SSM - Championship
13/05/2023 Viewfield Rovers 2-0 Plains +17/-17   SSM - Championship
13/05/2023 Gladstone Athletic 4-1 Blantyre Soccer Academy +6/-6   SSM - Div. 1A
13/05/2023 AS Airdrie 0-2 Shawbridge -26/+26   SSM - Premier Div.
13/05/2023 Drumchapel United SM 3-1 East Dunbartonshire +3/-3   SSM - Premier Div.
13/05/2023 Glasgow South 3-1 Moorlands {OLD} +20/-20   SSM - Premier Div.
13/05/2023 Petershill U21 3-1 Rutherglen Glencairn U21 +22/-22 W21 - Archie Sharkey Memorial Lg. Cup
12/05/2023 Aberdeen University Amateurs 3-0 Kemnay Youth +16/-16 ABD - Dickie Trophy
12/05/2023 Annbank United p 3-3 Galston United -6/+6 AYR - Ayrshire Cup
12/05/2023 Milngavie Wanderers 1-3 Saint Joseph's -11/+11   CAL - Premier Div.
12/05/2023 Saint Mungo 0-3 Giffnock North -33/+33   CAL - Premier Div.
12/05/2023 Greenock High School FP 1-4 Steins Thistle -22/+22   CEN - Championship
12/05/2023 Southside United 1-2 Clydeside Athletic +3/-3   GCO - Premier Div.
12/05/2023 Giffnock Soccer Centre 6-0 Newshot +17/-17   GGP - Div. 1
12/05/2023 Carluke Thistle 8-1 Colquhoun United +9/-9   GGP - Spring Cup
12/05/2023 Clachnacuddin U20 3-0 Ness City -2/+2   HIG - Highland Am. Cup 23
12/05/2023 Eriskay 1-3 Iochdar Saints -13/+13   HIG - Highland Am. Cup 23
12/05/2023 Harris 7-1 Stornoway United +14/-14   HIG - Highland Am. Cup 23
12/05/2023 Highland Athletic 3-3 Ness Thistle -5/+5   INV - Div. 1
12/05/2023 Loganlea United 1-0 Edinburgh North +4/-4 LOT - Rex Gallacher Cup
12/05/2023 Barnhill 3-2 Broughty United +11/-11 MID - Bremner Cup
12/05/2023 Kettins 4-1 Wolfhill -2/+2 PER - Marshall Cup
12/05/2023 Huntershill 3-3 Netherton -9/+9   SSM - Championship
12/05/2023 Lanarkshire Thistle 2-3 Westwood -7/+7   SSM - Development Div.
12/05/2023 East Kilbride Colts 7-2 Milngavie Wanderers SM +10/-10   SSM - Div. 1A
12/05/2023 Port Glasgow Celtic p 1-1 Stanley Athletic -1/+1 SSM - Inverclyde & Renfrewshire Cup
12/05/2023 Tannochside United 3-3 Dinamo Paisley -3/+3   SSM - Premier Div.
12/05/2023 Linlithgow Rose Community 1-0 Campsie +11/-11   STI - Cameron Craig Trophy
12/05/2023 Westfield Colts 1-5 Riverside -16/+16 STI - Colley Trophy
12/05/2023 Cowie United 4-2 Plean +17/-17   STI - Premier Div.
12/05/2023 Drumchapel U21 4-5 Saint Mungo U21 -13/+13 W21 - Archie Sharkey Memorial Lg. Cup
12/05/2023 Kyle 0-5 Fort William Reserves -20/+20   WHI - Lg.
11/05/2023 Castlemilk Old Boys Club 3-1 Bannockburn +20/-20 CEN - Bunrigh Lg. Cup
11/05/2023 CK Interiors 4-1 Slackbuie Rovers +2/-2   INV - Div. 2
11/05/2023 Markinch 0-3 Bridge of Earn -26/+26 KOF - Championship Lg. Cup
11/05/2023 The Swifts p 1-1 Benarty Astros -2/+2 KOF - Championship Lg. Cup
11/05/2023 Dounby Athletic Club Reserves 4-0 Kirkwall Accies Reserves -2/+2   ORK - Reserve Lg.
11/05/2023 Kirkwall Hotspurs Reserves 6-4 Kirkwall Thorfinn Reserves -2/+2   ORK - Reserve Lg.
11/05/2023 Kirkwall Rovers Reserves 6-1 East United Reserves +14/-14   ORK - Reserve Lg.
11/05/2023 Rendall Reserves 4-2 Stromness Athletic Reserves +7/-7   ORK - Reserve Lg.
11/05/2023 Ballinluig 0-2 Breadalbane +4/-4 PER - Atholl Cup
11/05/2023 Rattray 0-11 Jeanfield Swifts Amateurs -9/+9   PER - Div. 1
11/05/2023 Kinrossie Caledonian 0-13 Stanley -4/+4   PER - Div. 2
11/05/2023 Saint John's 5-1 Auchterarder Primrose +6/-6   PER - Div. 2
11/05/2023 Plains 4-0 Gleniffer Thistle +8/-8   SSM - Championship
11/05/2023 Lesmahagow SM 1-2 Braehead {GLA} -21/+21   SSM - Div. 1A
11/05/2023 Glasgow University U21 3-0 Hamilton Accies Rocca U21 +15/-15   W21 - Premier Div.
10/05/2023 Feughside 2-0 Bridge of Don +11/-11   ABD - Div. 1 (North)
10/05/2023 Kaimhill United 2-1 Auchnagatt Barons -1/+1   ABD - Div. 1 (North)
10/05/2023 Blackburn 6-1 Ellon +42/-42   ABD - Div. 2 (East)
10/05/2023 Ellon Thistle 8-2 Theologians North East +7/-7   ABD - Div. 2 (East)
10/05/2023 Ferryhill 1-7 Aberdeen University Colts -21/+21   ABD - Div. 2 (East)
10/05/2023 Monymusk 3-4 Glentanar Reflex -16/+16   ABD - Div. 2 (East)
10/05/2023 AC Mill Inn Academy 1-5 Aberdeen University Amateurs -22/+22   ABD - Div. 2 (North)
10/05/2023 West End United 1-2 Newmachar United Amateurs +7/-7   ABD - Div. 2 (North)
10/05/2023 Beacon Rangers 1-5 Tarves -18/+18   ABD - Premier Div.
10/05/2023 Insch 2-3 Tolbooth -17/+17   ABD - Premier Div.
10/05/2023 Crosshill Thistle 0-4 Kilbride Thistle -20/+20   AYR - Div. 2
10/05/2023 Duns 4-2 Chirnside United -3/+3 BOR - Beveridge Cup
10/05/2023 Langlee 3-0 Greenlaw +1/-1 BOR - Beveridge Cup
10/05/2023 Pentland United 5-1 High Ormlie Hotspur +3/-3   CAI - Div. 1
10/05/2023 Wick Thistle 5-0 John o' Groats +14/-14   CAI - Div. 1
10/05/2023 Thurso Swifts 3-1 Keiss +3/-3   CAI - Div. 2
10/05/2023 Cambria 1-6 Giffnock North -24/+24   CAL - Premier Div.
10/05/2023 Cambusbarron Rovers 2-4 Dumbarton Academy FP -3/+3   CAL - Premier Div.
10/05/2023 Glasgow Harp 0-1 Doune Castle -6/+6   CAL - Premier Div.
10/05/2023 Saint Joseph's 1-3 Eaglesham -28/+28   CAL - Premier Div.
10/05/2023 Gartcosh United 1-5 Lesmahagow Amateurs -25/+25   CEN - Premier Div.
10/05/2023 Dundee Social 4-0 Kelso +2/-2   DSM - Div. 1
10/05/2023 Tayside Fire Brigade 3-4 Bank Street Athletic -2/+2   DSM - Div. 1
10/05/2023 Occidental 3-6 Cairdy Thistle -20/+20   DSM - Premier Div.
10/05/2023 Parktool Athletic 0-11 Charlie Accies -7/+7   DSM - Premier Div.
10/05/2023 Gorgie United 0-7 Saint Mary's Metropolitan -22/+22   EDC - Lg.
10/05/2023 DTI 2-3 Nethercraigs -2/+2   GCO - Div. 1
10/05/2023 Calderglen 3-4 Giffnock Soccer Centre ±0/±0   GGP - Div. 1
10/05/2023 Eaglesham {GGP} 0-4 Newshot -14/+14   GGP - Div. 1
10/05/2023 Westerlands {GGP} 1-7 East Kilbride RR -4/+4   GGP - Div. 1
10/05/2023 Glasgow University Amateurs {GGP} 3-3 Houston United +10/-10   GGP - Div. 2
10/05/2023 Kilbarchan Thistle 1-5 Antonine -20/+20   GGP - Div. 3
10/05/2023 Drakies 0-3 Contin -41/+41   INV - Div. 2
10/05/2023 G16 United 2-1 Muir of Ord Rovers -2/+2   INV - Div. 2
10/05/2023 Hill Rovers 2-4 Stratton Wanderers -16/+16   INV - Div. 2
10/05/2023 Point 2-1 Lochs -11/+11 LHA - Eilean an Fraoich Cup
10/05/2023 Longniddry Villa 9-0 Musselburgh Windsor +18/-18   LOT - Championship
10/05/2023 Mental Mechanics 4-0 Leith Athletic Amateurs +30/-30   LOT - Div. 1
10/05/2023 Meadowbank 3-2 Newcraighall Leith Victoria -5/+5   LOT - Premier Div.
10/05/2023 East Calder United 0-4 Armadale Athletic -27/+27 LOT - Victory Cup
10/05/2023 Morgan Academy FP 1-0 Invergowrie -3/+3 MID - Ferrari's Shield
10/05/2023 Newport 0-3 Kirriemuir Thistle Amateurs -5/+5 MID - Ferrari's Shield
10/05/2023 Glynhill Moorcroft 2-3 Neilston Amateurs -13/+13   SAF - Premier Div.
10/05/2023 Parkhall 1-2 Arthurlie Amateurs +2/-2   SAF - Premier Div.
10/05/2023 Cupar Hearts 2-1 Steins Thistle +1/-1 SCO - Scottish Am. Cup 22-23
10/05/2023 King's Church 3-0 Law Community +1/-1   SEC - Premier Div.
10/05/2023 South Glasgow 2-4 Re:Hope -16/+16   SEC - Premier Div.
10/05/2023 Bressay Sharks 3-3 Wastside Rebels -4/+4   SHE - B Lg.
10/05/2023 Lerwick Thistle Reserves 3-7 Delting -8/+8   SHE - B Lg.
10/05/2023 Scalloway Reserves 2-4 Lerwick Spurs Reserves -1/+1   SHE - B Lg.
10/05/2023 East Kilbride Thistle Amateurs 0-9 Westwood -11/+11   SSM - Development Div.
10/05/2023 Rutherglen Glencairn Amateurs 6-3 North Glasgow Victory -4/+4   SSM - Development Div.
10/05/2023 Dinamo Paisley 2-1 Glasgow South -4/+4   SSM - Premier Div.
10/05/2023 Drumchapel United SM 11-0 Moorlands {OLD} +23/-23   SSM - Premier Div.
10/05/2023 East Dunbartonshire 3-2 AS Airdrie -3/+3   SSM - Premier Div.
10/05/2023 Beechwood Albion 4-0 Westfield Colts +10/-10   STI - Cameron Craig Trophy
10/05/2023 Riverside 7-2 Plean +4/-4   STI - Cameron Craig Trophy
10/05/2023 Campsie 1-5 Alva -11/+11   STI - Premier Div.
10/05/2023 Drumchapel U21 2-4 Glasgow University U21 -31/+31   W21 - Premier Div.
10/05/2023 Saint Cadoc's Youth Club U21 3-1 Stamperland U21 -1/+1   W21 - Premier Div.
10/05/2023 Stenhousemuir U21 0-1 Petershill U21 -10/+10   W21 - Premier Div.
10/05/2023 Strathclyde University U21 3-2 Greenock High School FP U21 +17/-17   W21 - Premier Div.
09/05/2023 Glenburn Miners Welfare 0-3 Shortlees -20/+20   AYR - Premier Div.
09/05/2023 Ancrum 3-1 Selkirk Victoria +10/-10 BOR - Forsyth Cup
09/05/2023 Tweeddale Rovers 4-2 Saint Boswells +3/-3 BOR - Forsyth Cup
09/05/2023 Thurso Academicals 2-3 Staxigoe United -3/+3   CAI - Div. 1
09/05/2023 Wick Groats 6-1 Castletown +4/-4   CAI - Div. 1
09/05/2023 Top Joe's 4-2 Thurso Pentland +10/-10   CAI - Div. 2
09/05/2023 Saint Mungo 1-2 Milngavie Wanderers -16/+16   CAL - Premier Div.
09/05/2023 Niddrie Mission 0-2 White Lightning -18/+18   EDC - Lg.
09/05/2023 Port Seton 6-2 Carrubbers ±0/±0   EDC - Lg.
09/05/2023 Cathcart 4-1 Glasgow Ansar +5/-5   GCO - Div. 1
09/05/2023 Glasgow Island 5-0 Rosehill United +7/-7   GCO - Premier Div.
09/05/2023 Kirkfield United 3-0 Giffnock Soccer Centre Reds +7/-7   GGP - Div. 3
09/05/2023 Culloden Blacksmiths 2-1 Highland Athletic -9/+9   INV - Div. 1
09/05/2023 Ferrybache 8-0 Ness City +8/-8   INV - Div. 1
09/05/2023 Ness Thistle 1-3 Gellions -11/+11   INV - Div. 1
09/05/2023 Tomatin 2-3 Highland Hospice ±0/±0   INV - Div. 1
09/05/2023 Tomatin United 2-2 Fortrose & Rosemarkie Union ±0/±0   INV - Div. 1
09/05/2023 Dunfermline City 1-2 Eastvale -13/+13   KOF - Div. 1
09/05/2023 Kettle United 3-3 Hearts of Beath -6/+6   KOF - Div. 1
09/05/2023 Leven United 1-2 Greig Park Rangers -19/+19   KOF - Premier Div.
09/05/2023 Strathmiglo United 2-1 Balgonie Scotia +9/-9   KOF - Premier Div.
09/05/2023 Kirkcaldy YMCA 4-2 Auchtermuchty Bellvue +1/-1   KOF - Premier Lg. Cup
09/05/2023 Newport Reserves 1-3 Broughty United Reserves -4/+4   MID - Alliance Lg.
09/05/2023 Morgan Academy FP Reserves 1-0 Invergowrie Reserves -2/+2 MID - Mel Ross Trophy
09/05/2023 Dounby Athletic Club 2-4 Kirkwall Rovers -11/+11   ORK - A Lg.
09/05/2023 Kirkwall Hotspurs 0-0 East United -2/+2   ORK - A Lg.
09/05/2023 Kirkwall Thorfinn 0-5 Stromness Athletic -43/+43   ORK - A Lg.
09/05/2023 Letham Community 1-6 Kettins -4/+4   PER - Div. 1
09/05/2023 Rattray 1-8 Vale of Earn -6/+6   PER - Div. 1
09/05/2023 Abernethy 1-9 Bridgeton United -1/+1   PER - Div. 2
09/05/2023 Stanley 3-1 Ballinluig ±0/±0   PER - Div. 2
09/05/2023 Vale of Atholl 4-3 Kinrossie Caledonian -5/+5   PER - Div. 2
09/05/2023 Tollcross 7-2 West Glasgow +5/-5   SEC - Premier Div.
09/05/2023 Uddingston 5-4 Shawbridge -3/+3   SSM - Premier Div.
09/05/2023 Shotts Bon Accord U21 4-3 Hamilton Accies Rocca U21 ±0/±0   W21 - Premier Div.
08/05/2023 Dunipace Amateurs 3-8 Castlemilk Dynamo -10/+10 CEN - M & M Trophy
08/05/2023 Kilbarchan Thistle 4-0 Colquhoun United +16/-16   GGP - Spring Cup
08/05/2023 Fir Park Corner 0-3 Internazioswally -30/+30   IFA - Lg.
08/05/2023 Avoch 5-2 Conon Bridge -3/+3   INV - Premier Div.
08/05/2023 Black Rock Rovers 2-8 Inverness Athletic Amateurs -30/+30   INV - Premier Div.
08/05/2023 Loch Ness Amateurs 0-1 Clachnacuddin U20 -21/+21   INV - Premier Div.
08/05/2023 Maryburgh 1-0 Ardersier -9/+9   INV - Premier Div.
08/05/2023 Harris 1-2 Westside +5/-5 LHA - Eilean an Fraoich Cup
08/05/2023 Ness 2-0 Carloway -3/+3 LHA - Eilean an Fraoich Cup
08/05/2023 Tollcross Thistle 2-2 p Edinburgh Star -10/+10 LOT - Centenary Cup
08/05/2023 Firth 3-1 Streamline +1/-1   ORK - B Lg.
08/05/2023 Kirkwall Accies 10-0 Kirkwall Wanderers +3/-3   ORK - B Lg.
08/05/2023 Orphir 1-4 Harray -29/+29   ORK - B Lg.
08/05/2023 Lerwick Spurs 2-6 Lerwick Celtic -32/+32 SHE - Madrid Cup
08/05/2023 Lerwick Thistle 4-2 Scalloway +14/-14 SHE - Madrid Cup
08/05/2023 Whalsay 1-0 Whitedale -5/+5 SHE - Madrid Cup
08/05/2023 Braehead {STI} p 2-2 Riverside +4/-4   STI - Cameron Craig Trophy
08/05/2023 Plean 0-4 Alva ±0/±0   STI - Cameron Craig Trophy
08/05/2023 Rutherglen Glencairn U21 2-0 Saint Mungo U21 -2/+2   W21 - Premier Div.
07/05/2023 Cumnock Amateurs 1-0 Crosshouse Waverley -6/+6 AYR - Donsport Trophy
07/05/2023 West Kilbride 4-1 Minishant +4/-4 AYR - Donsport Trophy
07/05/2023 Leslie Hearts 2-0 Leven +2/-2 KOF - Div. 1 Lg. Cup
07/05/2023 Kincorth 6-1 Beacon Rangers +5/-5 NOR - North Am. Cup 22-23
06/05/2023 Feughside 0-3 Tarves -5/+5 ABD - Bowie Cup
06/05/2023 Fyvie 0-4 Newburgh Thistle -39/+39   ABD - Div. 1 (East)
06/05/2023 Glendale 1-2 Cammachmore -13/+13   ABD - Div. 1 (East)
06/05/2023 Jesus House Aberdeen 2-0 Continental +8/-8   ABD - Div. 1 (East)
06/05/2023 Auchnagatt Barons 4-2 JS XI +11/-11   ABD - Div. 1 (North)
06/05/2023 Bridge of Don 5-2 FC Polska +9/-9   ABD - Div. 1 (North)
06/05/2023 Great Western United 0-3 Bervie Caledonian -21/+21   ABD - Div. 1 (North)
06/05/2023 Kaimhill United 2-0 AC Mill Inn +1/-1   ABD - Div. 1 (North)
06/05/2023 Stonehaven Athletic 1-6 Kintore -56/+56   ABD - Div. 1 (North)
06/05/2023 Aberdeen University Colts 2-6 Glentanar Reflex -34/+34   ABD - Div. 2 (East)
06/05/2023 Bon Accord City 15-2 Blackburn +6/-6   ABD - Div. 2 (East)
06/05/2023 Monymusk 2-1 Ellon -4/+4   ABD - Div. 2 (East)
06/05/2023 Postal ALC 1-2 Newmachar United Amateurs -13/+13   ABD - Div. 2 (North)
06/05/2023 West End United 0-1 Halliburton +7/-7   ABD - Div. 2 (North)
06/05/2023 Echt 1-3 Cove Thistle -24/+24   ABD - Premier Div.
06/05/2023 Insch 1-1 Saint Laurence -2/+2   ABD - Premier Div.
06/05/2023 Tolbooth 2-0 Rattray's XI +8/-8   ABD - Premier Div.
06/05/2023 Woodside 3-1 Banchory ±0/±0   ABD - Premier Div.
06/05/2023 Westdyke 2-1 Kemnay +13/-13 ABD - White Cup
06/05/2023 Annbank United 11-0 Beith Amateurs +6/-6   AYR - Div. 1
06/05/2023 Troon Dundonald 0-1 Kilmarnock Amateurs -11/+11   AYR - Div. 1
06/05/2023 Dailly 0-4 New Farm Loch -19/+19   AYR - Premier Div.
06/05/2023 Drongan United 2-4 Dirrans Athletic ±0/±0   AYR - Premier Div.
06/05/2023 Irvine 2-4 Shortlees -1/+1   AYR - Premier Div.
06/05/2023 Duns 7-0 Tweeddale Rovers +5/-5   BOR - A Div.
06/05/2023 Eyemouth United 4-0 Saint Boswells +5/-5   BOR - C Div.
06/05/2023 Castletown 0-1 Wick Groats +6/-6 CAI - Colin Macleod Cup
06/05/2023 John o' Groats 6-1 Top Joe's +2/-2 CAI - Colin Macleod Cup
06/05/2023 Lybster 0-6 Pentland United -6/+6 CAI - Colin Macleod Cup
06/05/2023 Wick Thistle 5-2 Keiss -2/+2 CAI - Colin Macleod Cup
06/05/2023 Cambria 3-11 Milngavie Wanderers -37/+37   CAL - Premier Div.
06/05/2023 Dalziel High School FP 1-7 Dumbarton Academy FP -25/+25   CAL - Premier Div.
06/05/2023 Doune Castle 2-0 Wishaw Wycombe Wanderers -1/+1   CAL - Premier Div.
06/05/2023 Giffnock North 4-1 Eaglesham +21/-21   CAL - Premier Div.
06/05/2023 Glasgow Harp 1-2 Saint Mungo -13/+13 CAL - William Turner Challenge Cup
06/05/2023 Rothesay Brandane 1-2 Rhu -11/+11 CAL - William Turner Challenge Cup
06/05/2023 Saint Joseph's 4-3 Strathclyde University -7/+7 CAL - William Turner Challenge Cup
06/05/2023 Campsie Minerva 4-3 Castlemilk Old Boys Club +11/-11   CEN - Championship
06/05/2023 Inverclyde 1-5 Steins Thistle -24/+24   CEN - Championship
06/05/2023 Third Lanark 4-2 Chryston +19/-19   CEN - Championship
06/05/2023 Drumchapel 2-3 Lesmahagow Amateurs -7/+7   CEN - Premier Div.
06/05/2023 Saint Patrick's FP 5-0 Castlemilk Dynamo +22/-22   CEN - Premier Div.
06/05/2023 Craigie 4-3 Bank Street Athletic +7/-7   DSM - Div. 1
06/05/2023 East End Thistle 2-3 The Beat -14/+14   DSM - Div. 1
06/05/2023 Kelso 2-5 Dolphin -13/+13   DSM - Div. 1
06/05/2023 Tayside Fire Brigade 2-2 Dundee University Medics -6/+6   DSM - Div. 1
06/05/2023 Cannon Fodder 5-0 Dundee Athletic +1/-1   DSM - Div. 2
06/05/2023 Lochee Harp Amateurs 6-0 Claverhouse +29/-29   DSM - Div. 2
06/05/2023 Polepark 2-2 Monifieth Athletic -3/+3   DSM - Div. 2
06/05/2023 Sporting Tayside 5-0 Strathmartine Athletic +8/-8   DSM - Div. 2
06/05/2023 Stobswell 2-5 Dundee United Sports Club -34/+34   DSM - Premier Div.
06/05/2023 Barclay Viewforth United 3-3 Central -11/+11   EDC - Lg.
06/05/2023 Gorgie United 6-7 Niddrie Mission -10/+10   EDC - Lg.
06/05/2023 Port Seton 6-1 Ladywell Baptist Church +4/-4   EDC - Lg.
06/05/2023 Saint Mary's Metropolitan 7-0 Carrubbers +1/-1   EDC - Lg.
06/05/2023 Bristo Castle 4-7 Charlotte Chapel -37/+37   EDC - Lg.
06/05/2023 White Lightning 2-3 Saint Columba's -15/+15   EDC - Lg.
06/05/2023 Cathcart 2-4 Lomond -18/+18   GCO - Div. 1
06/05/2023 DTI 4-0 Glasgow Ansar +18/-18   GCO - Div. 1
06/05/2023 Dumbarton Amateurs 3-0 Croftpark -3/+3   GCO - Div. 1
06/05/2023 Rhu Colts 1-2 Rosebank United -16/+16   GCO - Div. 1
06/05/2023 River Nevis 1-4 Bishopton -21/+21   GCO - Div. 1
06/05/2023 Tantallon Victoria 0-8 Nethercraigs -39/+39   GCO - Div. 1
06/05/2023 Clydebank SM 2-1 Glasgow Island +7/-7 GCO - Glasgow Colleges FA Cup
06/05/2023 Corinthians 1-2 Park Sports Project -6/+6 GCO - Glasgow Colleges FA Cup
06/05/2023 Clydeside Athletic 4-2 Lokomotiv Glasgow -3/+3   GCO - Premier Div.
06/05/2023 King's Park United 1-4 Weir Recreation -22/+22   GCO - Premier Div.
06/05/2023 Dynamo East Kilbride 4-0 Clydebank Amateurs +3/-3 GGP - Bobby Thomson Challenge Cup
06/05/2023 Kirkfield United 5-3 Houston United +23/-23 GGP - Bobby Thomson Challenge Cup
06/05/2023 East Kilbride RR 5-3 Saint Patrick's FP {GGP} ±0/±0   GGP - Div. 1
06/05/2023 Erskine 1-5 Giffnock Soccer Centre -16/+16   GGP - Div. 1
06/05/2023 Johnstone Burgh Amateurs 5-2 Craigneuk +6/-6   GGP - Div. 2
06/05/2023 Langcraigs 3-1 Strathclyde University {GGP} +11/-11   GGP - Div. 2
06/05/2023 Antonine 11-1 North East Thistle +4/-4   GGP - Div. 3
06/05/2023 Bearsden 0-2 Duncanrig -5/+5   GGP - Div. 3
06/05/2023 Giffnock Soccer Centre Reds 9-0 Rannoch +5/-5   GGP - Div. 3
06/05/2023 Vale of Leven Amateurs 2-1 Oban Saints {GGP} -6/+6   GGP - Div. 3
06/05/2023 Condorrat 4-1 Glasgow Harp {GGP} +3/-3   GGP - Spring Cup
06/05/2023 East Kilbride YM {GGP} 4-1 Eaglesham {GGP} +11/-11   GGP - Spring Cup
06/05/2023 Giffnock Soccer Centre Jordanhill 7-2 Colquhoun United +6/-6   GGP - Spring Cup
06/05/2023 Kilbarchan Thistle 2-3 Carluke Thistle ±0/±0   GGP - Spring Cup
06/05/2023 Glasgow Piraten 2-0 Hibernifan +25/-25   IFA - Lg.
06/05/2023 Stirling Albion Supporters 1-7 Fir Park Corner -10/+10   IFA - Lg.
06/05/2023 Kinross Colts 6-2 Kincardine +26/-26   KOF - Championship
06/05/2023 Markinch 10-0 Glenrothes Amateurs +8/-8   KOF - Championship
06/05/2023 Benarty Astros 4-3 Fife Thistle -3/+3   KOF - Championship Lg. Cup
06/05/2023 Bridge of Earn 3-0 Rosebank Athletic +1/-1   KOF - Div. 1 Lg. Cup
06/05/2023 Saint Andrews 0-3 The Swifts -15/+15   KOF - Div. 1 Lg. Cup
06/05/2023 Balgonie Scotia 2-2 Kirkcaldy YMCA -8/+8   KOF - Premier Lg. Cup
06/05/2023 Leith Athletic Amateurs 1-3 Longniddry Villa -21/+21 LOT - Centenary Cup
06/05/2023 Tollcross Thistle 5-0 Edinburgh North +12/-12 LOT - Challenge Cup
06/05/2023 Dunbar Athletic 2-2 Bo'ness United Community -1/+1   LOT - Championship
06/05/2023 Heriot-Watt University Amateurs 3-4 Mill -15/+15   LOT - Div. 1
06/05/2023 Linton Hotspur 10-1 Barca-Milton +6/-6   LOT - Div. 1
06/05/2023 Edinburgh University 4ths 1-2 Hunterfield Vale +5/-5   LOT - Div. 2
06/05/2023 Polbeth United 3-2 Currie ±0/±0   LOT - Div. 2
06/05/2023 Edinburgh Harps 5-0 Mental Mechanics +20/-20 LOT - Logan Cup
06/05/2023 Meadowbank 2-3 Loganlea United -8/+8 LOT - Logan Cup
06/05/2023 Arbroath Harp Reserves 4-4 Broughty United Reserves +9/-9   MID - Alliance Lg.
06/05/2023 Arbroath High School FP Reserves 2-2 Invergowrie Reserves -2/+2   MID - Alliance Lg.
06/05/2023 Barnhill Reserves 9-1 Kirriemuir Thistle Amateurs Reserves +17/-17   MID - Alliance Lg.
06/05/2023 Kirriemuir Thistle Amateurs 0-1 Broughty United -7/+7   MID - Premier Div.
06/05/2023 Morgan Academy FP 2-1 Barnhill +7/-7   MID - Premier Div.
06/05/2023 Newport 5-2 Brechin City Amateurs +12/-12   MID - Premier Div.
06/05/2023 Wellbank 2-9 Invergowrie -33/+33   MID - Premier Div.
06/05/2023 Golspie Stafford 5-1 Lochinver +5/-5   NWS - Div. 1
06/05/2023 Helmsdale United 3-2 Lochbroom -3/+3   NWS - Div. 1
06/05/2023 Invergordon Social Club 2-1 Inver +6/-6   NWS - Div. 2
06/05/2023 Tain Thistle 5-0 Brora Wanderers +6/-6   NWS - Div. 2
06/05/2023 Breadalbane 4-0 Burrelton Rovers +18/-18 PER - Ashleigh Cup
06/05/2023 Kettins 3-6 Jeanfield Swifts Amateurs -24/+24 PER - Ashleigh Cup
06/05/2023 Letham Community 2-4 Saint John's -12/+12 PER - Consolation Cup
06/05/2023 Kinrossie Caledonian 1-7 Auchterarder Primrose -7/+7   PER - Div. 2
06/05/2023 Wolfhill 1-2 Balmoral United -14/+14   PER - Div. 2
06/05/2023 Arthurlie Amateurs 13-0 Glenvale Carlton +3/-3 SAF - Jimmy Marshall Cup
06/05/2023 Port Glasgow Old Boys Union 1-2 Busby +9/-9 SAF - Jimmy Marshall Cup
06/05/2023 Baljaffray 2-4 Port Glasgow Amateurs -15/+15   SAF - Premier Div.
06/05/2023 Parkhall 6-1 Dunoon +35/-35   SAF - Premier Div.
06/05/2023 Dennistoun Thistle 5-2 Mearns Cart +9/-9   SEC - Atholl Cup - Div. 1
06/05/2023 Cumbernauld Colts Amateurs 5-3 South Glasgow +3/-3 SEC - Atholl Cup - Premier Div.
06/05/2023 West Glasgow 1-3 Tollcross -1/+1 SEC - Atholl Cup - Premier Div.
06/05/2023 Fullarton Irvine 2-2 Houston & Killellan ±0/±0   SEC - Div. 1
06/05/2023 Law Community 2-0 Mount Kirk +7/-7   SEC - Premier Div.
06/05/2023 Re:Hope 2-1 Anniesland -7/+7   SEC - Premier Div.
06/05/2023 United Churches of Ayr 3-5 King's Church -3/+3   SEC - Premier Div.
06/05/2023 Wastside Rebels 0-6 Ness United Reserves -35/+35   SHE - B Lg.
06/05/2023 Whitedale Reserves 2-0 North Isles -2/+2   SHE - B Lg.
06/05/2023 Lerwick Spurs 2-1 Lerwick Celtic +8/-8 SHE - Manson Cup
06/05/2023 Royalle Madrid 1-5 Glasgow Wellington -30/+30   SSM - Championship
06/05/2023 Blackhall 1-5 West Dumbarton -11/+11   SSM - Development Div.
06/05/2023 Dean Park 2-4 Westwood -8/+8   SSM - Development Div.
06/05/2023 East Kilbride Thistle Amateurs 1-4 Southside Athletic -2/+2   SSM - Development Div.
06/05/2023 Motherwell Athletic 2-2 Villa United -9/+9   SSM - Development Div.
06/05/2023 North Glasgow Victory 1-5 Lanarkshire Thistle -12/+12   SSM - Development Div.
06/05/2023 Braehead {GLA} 5-6 Gladstone Athletic -5/+5   SSM - Div. 1A
06/05/2023 Strathaven Dynamo 1-0 Glebe Hibernian +6/-6   SSM - Div. 1A
06/05/2023 Baillieston Thistle 1-0 Stratton Southside -7/+7   SSM - Div. 1B
06/05/2023 Port Glasgow Celtic 2-1 Viewfield Rovers +12/-12 SSM - Inverclyde & Renfrewshire Cup
06/05/2023 Stanley Athletic 2-1 Gleniffer Thistle +8/-8 SSM - Inverclyde & Renfrewshire Cup
06/05/2023 Bengal Lancers 2-3 Drumchapel United SM +4/-4   SSM - Premier Div.
06/05/2023 Kirkintilloch Thistle 3-1 AS Airdrie +6/-6   SSM - Premier Div.
06/05/2023 Moorlands {OLD} 2-1 UB United +2/-2   SSM - Premier Div.
06/05/2023 Shawbridge 1-2 Dinamo Paisley -3/+3   SSM - Premier Div.
06/05/2023 Tannochside United 3-3 East Dunbartonshire +2/-2   SSM - Premier Div.
06/05/2023 Uddingston 1-2 Blackthorn Rovers -13/+13   SSM - Premier Div.
06/05/2023 Westfield Colts 1-4 Campsie -18/+18   STI - Cameron Craig Trophy
06/05/2023 Alva 5-0 Linlithgow Rose Community +2/-2 STI - Colley Trophy
06/05/2023 Plean 2-2 Riverside +10/-10   STI - Premier Div.
06/05/2023 Iochdar Saints 3-0 Barra +25/-25   UBA - Lg.
06/05/2023 Saint Mungo U21 3-1 Greenock High School FP U21 +11/-11 W21 - Archie Sharkey Memorial Lg. Cup
06/05/2023 Wishaw Wycombe Wanderers U21 1-1 p Stenhousemuir U21 -3/+3 W21 - Golden Goals Cup
06/05/2023 East Kilbride Thistle U21 4-1 Strathclyde University U21 +8/-8   W21 - Premier Div.
06/05/2023 Petershill U21 14-1 Stamperland U21 +3/-3   W21 - Premier Div.
06/05/2023 Shotts Bon Accord U21 3-0 Glasgow University U21 +12/-12   W21 - Premier Div.
05/05/2023 Southend {ARR} 3-1 Brodick -5/+5   ARR - Arran Haulage Cup
05/05/2023 Glenburn Miners Welfare 4-3 Whitletts Victoria Amateurs -9/+9 AYR - S. Ayrshire Trophy
05/05/2023 Charlie Accies 3-2 Cairdy Thistle +1/-1 DSM - Premier Lg. Cup
05/05/2023 Ferrybache 7-4 Highland Hospice +25/-25 INV - Div. 1 Cup
05/05/2023 Ness Thistle 2-3 Gellions -4/+4 INV - Div. 1 Cup
05/05/2023 Tomatin 0-4 Culloden Blacksmiths -20/+20 INV - Div. 1 Cup
05/05/2023 Tomatin United 3-1 Ness City +7/-7 INV - Div. 1 Cup
05/05/2023 Lochs 0-6 Back -6/+6   LHA - Lg.
05/05/2023 Stornoway Athletic 1-0 Stornoway United -8/+8   LHA - Lg.
05/05/2023 Westside 3-2 Ness +4/-4   LHA - Lg.
05/05/2023 Vale of Earn 3-1 Bridgeton United -7/+7 PER - West District Cup
05/05/2023 Benbecula 3-3 Eriskay -2/+2   UBA - Lg.
05/05/2023 Southend 6-4 North Uist United +4/-4   UBA - Lg.
05/05/2023 Kyle 1-3 Portree Juniors -4/+4   WHI - Lg.
05/05/2023 Kyleakin 1-1 Portree -10/+10   WHI - Lg.
05/05/2023 North West Skye 1-2 Sleat & Strath +2/-2   WHI - Lg.
04/05/2023 Bannockburn 2-1 Castlemilk Old Boys Club +3/-3 CEN - Cinema Cup
04/05/2023 Castlemilk Dynamo 2-1 Saint Patrick's FP +10/-10 CEN - Cinema Cup
04/05/2023 Rosebank Athletic 0-4 Bridge of Earn -12/+12   KOF - Championship Lg. Cup
04/05/2023 The Swifts 3-3 Saint Andrews -9/+9   KOF - Championship Lg. Cup
04/05/2023 Balgonie Scotia 5-1 Kelty +6/-6   KOF - Premier Lg. Cup
04/05/2023 Greig Park Rangers 1-1 Kirkcaldy YMCA -10/+10   KOF - Premier Lg. Cup
04/05/2023 East United Reserves 3-1 Dounby Athletic Club Reserves +6/-6   ORK - Reserve Lg.
04/05/2023 Kirkwall Accies Reserves 1-6 Kirkwall Hotspurs Reserves +1/-1   ORK - Reserve Lg.
04/05/2023 Kirkwall Thorfinn Reserves 5-2 Stromness Athletic Reserves +23/-23   ORK - Reserve Lg.
04/05/2023 Rendall Reserves 2-2 Kirkwall Rovers Reserves +4/-4   ORK - Reserve Lg.
04/05/2023 Vale of Atholl 0-8 Stanley -7/+7 PER - Atholl Cup
04/05/2023 Wolfhill 3-0 Abernethy -5/+5 PER - Consolation Cup
04/05/2023 Jeanfield Swifts Amateurs 4-0 Burrelton Rovers +10/-10   PER - Div. 1
04/05/2023 East Kilbride Colts 1-3 Glebe Hibernian -19/+19   SSM - Div. 1A
04/05/2023 Lesmahagow SM 3-0 Kirkintilloch Rob Roy Amateurs -3/+3   SSM - Div. 1A
03/05/2023 BSFC 1-2 Aberdeen Lads Club -16/+16   ABD - Div. 1 (East)
03/05/2023 Continental 1-1 Fyvie +9/-9   ABD - Div. 1 (East)
03/05/2023 Jesus House Aberdeen 4-2 Aboyne +13/-13   ABD - Div. 1 (East)
03/05/2023 Newburgh Thistle 1-4 Westdyke -23/+23   ABD - Div. 1 (East)
03/05/2023 AC Mill Inn 12-0 Huntly Amateurs +24/-24   ABD - Div. 1 (North)
03/05/2023 Bridge of Don 1-0 Auchnagatt Barons +5/-5   ABD - Div. 1 (North)
03/05/2023 Burghmuir 3-3 Feughside -1/+1   ABD - Div. 1 (North)
03/05/2023 Great Western United 4-5 Stonehaven Athletic -15/+15   ABD - Div. 1 (North)
03/05/2023 JS XI 4-2 Kaimhill United +17/-17   ABD - Div. 1 (North)
03/05/2023 Stoneywood Parkvale Amateurs 0-0 Bervie Caledonian +8/-8   ABD - Div. 1 (North)
03/05/2023 Aberdeen University Colts 2-6 Bon Accord City -16/+16   ABD - Div. 2 (East)
03/05/2023 Blackburn 3-8 Glentanar Reflex -25/+25   ABD - Div. 2 (East)
03/05/2023 Aberdeen University Amateurs 2-1 Kemnay Youth +1/-1   ABD - Div. 2 (North)
03/05/2023 Banchory 5-4 Echt +10/-10   ABD - Premier Div.
03/05/2023 Cove Thistle 2-3 Kincorth +3/-3   ABD - Premier Div.
03/05/2023 Nicolls 2-1 Beacon Rangers -1/+1   ABD - Premier Div.
03/05/2023 Tolbooth 0-1 Insch -3/+3   ABD - Premier Div.
03/05/2023 Woodside 0-2 Cowie Thistle -18/+18   ABD - Premier Div.
03/05/2023 Dean Fenwick Thistle 1-2 New Cumnock +1/-1   AYR - Div. 2
03/05/2023 Dirrans Athletic 3-3 Stewarton United -3/+3   AYR - Premier Div.
03/05/2023 Greenlaw 2-5 Newtown -31/+31   BOR - A Div.
03/05/2023 Stow 0-5 Langlee -10/+10   BOR - A Div.
03/05/2023 Castletown 3-1 Thurso Swifts -2/+2 CAI - Colin Macleod Cup
03/05/2023 Thurso Pentland 0-15 Wick Thistle -8/+8 CAI - Colin Macleod Cup
03/05/2023 Wick Groats 5-0 Thurso Academicals +3/-3 CAI - Colin Macleod Cup
03/05/2023 Doune Castle 4-0 Milngavie Wanderers +6/-6   CAL - Premier Div.
03/05/2023 Dumbarton Academy FP 6-0 Eaglesham +19/-19   CAL - Premier Div.
03/05/2023 Giffnock North 1-1 Dalziel High School FP -2/+2   CAL - Premier Div.
03/05/2023 Glasgow Harp 0-3 East Kilbride YM -18/+18   CAL - Premier Div.
03/05/2023 Wishaw Wycombe Wanderers 2-2 Saint Mungo +1/-1   CAL - Premier Div.
03/05/2023 Saint Joseph's 6-0 Glasgow University Amateurs +4/-4 CAL - William Turner Challenge Cup
03/05/2023 Lesmahagow Amateurs p 2-2 Steins Thistle -10/+10 CEN - M & M Trophy
03/05/2023 Bank Street Athletic 2-3 Powrie -13/+13   DSM - Div. 1
03/05/2023 Fairmuir Social 1-4 Cannon Fodder -3/+3   DSM - Div. 2
03/05/2023 Monifieth Athletic 8-0 Strathmartine Athletic ±0/±0   DSM - Div. 2
03/05/2023 Dryburgh Athletic 8-2 Parktool Athletic +2/-2   DSM - Premier Div.
03/05/2023 Carrubbers 2-3 Gorgie United +7/-7   EDC - Lg.
03/05/2023 Charlotte Chapel 0-11 Port Seton -10/+10   EDC - Lg.
03/05/2023 DTI 1-0 Croftpark -5/+5   GCO - Div. 1
03/05/2023 Glasgow Ansar 0-1 Greater Glasgow -13/+13   GCO - Div. 1
03/05/2023 Nethercraigs 3-1 Cambuslang Football Academy -2/+2   GCO - Div. 1
03/05/2023 Rhu Colts 1-3 Cathcart -7/+7   GCO - Div. 1
03/05/2023 Rosebank United 1-6 Clydebank SM -2/+2   GCO - Div. 1
03/05/2023 Newlands 5-3 Glasgow Island +10/-10   GCO - Premier Div.
03/05/2023 Southside United 3-2 Glasgow Medics -1/+1   GCO - Premier Div.
03/05/2023 East Kilbride RR 3-0 Giffnock Soccer Centre +7/-7   GGP - Div. 1
03/05/2023 Newshot 7-2 Cambria {GGP} +4/-4   GGP - Div. 1
03/05/2023 Langcraigs 1-3 Houston United +6/-6   GGP - Div. 2
03/05/2023 Kilbarchan Thistle 3-3 Giffnock Soccer Centre Reds -1/+1   GGP - Div. 3
03/05/2023 Colquhoun United 1-3 East Kilbride YM {GGP} -10/+10   GGP - Spring Cup
03/05/2023 Giffnock Soccer Centre Jordanhill 1-2 Carluke Thistle -13/+13   GGP - Spring Cup
03/05/2023 Saint Patrick's FP {GGP} 9-0 Glasgow Harp {GGP} +5/-5   GGP - Spring Cup
03/05/2023 Westerlands {GGP} 3-1 Clydebank Amateurs +9/-9   GGP - Spring Cup
03/05/2023 Auctioneers 0-1 CK Interiors -5/+5   INV - Div. 2
03/05/2023 Contin 1-1 Hill Rovers ±0/±0   INV - Div. 2
03/05/2023 Glen Urquhart 1-1 Muir of Ord Rovers ±0/±0   INV - Div. 2
03/05/2023 Slackbuie Rovers 0-5 Drakies -2/+2   INV - Div. 2
03/05/2023 Stratton Wanderers 0-1 G16 United -20/+20   INV - Div. 2
03/05/2023 Loganlea United 4-0 Corstorphine Dynamo +1/-1   LOT - Championship
03/05/2023 Leith Athletic Amateurs 2-1 Heriot-Watt University Amateurs -1/+1   LOT - Div. 1
03/05/2023 Edinburgh Strollers 2-4 Tollcross Thistle +2/-2   LOT - Premier Div.
03/05/2023 Meadowbank 1-2 Ratho Athletic -16/+16   LOT - Premier Div.
03/05/2023 Brechin City Amateurs 0-5 Kirriemuir Thistle Amateurs -9/+9 MID - Ferrari's Shield
03/05/2023 Invergowrie 3-0 Newport +17/-17 MID - Gray Trophy
03/05/2023 Finavon 1-3 Barnhill -11/+11   MID - Premier Div.
03/05/2023 Baljaffray 0-1 Neilston Amateurs -6/+6   SAF - Premier Div.
03/05/2023 Port Glasgow Old Boys Union 2-8 Kings Park Rangers -6/+6   SAF - Premier Div.
03/05/2023 Mount Kirk 2-3 Anniesland -17/+17   SEC - Premier Div.
03/05/2023 Tollcross 6-1 Craighalbert +2/-2   SEC - Premier Div.
03/05/2023 Shetland Banks 1-2 Ness United Reserves +9/-9   SHE - B Lg.
03/05/2023 Wastside Rebels 1-0 Scalloway Reserves +5/-5   SHE - B Lg.
03/05/2023 Whalsay Reserves 3-0 Lerwick Thistle Reserves +8/-8   SHE - B Lg.
03/05/2023 Westwood 4-2 Southside Athletic +11/-11   SSM - Development Div.
03/05/2023 Beechwood Albion 1-1 Plean -13/+13   STI - Premier Div.
03/05/2023 Braehead {STI} 0-5 Alva -7/+7   STI - Premier Div.
03/05/2023 Campsie 1-0 Linlithgow Rose Community -4/+4   STI - Premier Div.
03/05/2023 Westfield Colts 6-3 Cowie United +1/-1   STI - Premier Div.
03/05/2023 Hamilton Accies Rocca U21 6-3 Glasgow University U21 +17/-17   W21 - Premier Div.
03/05/2023 Saint Cadoc's Youth Club U21 3-3 East Kilbride Thistle U21 +5/-5   W21 - Premier Div.
03/05/2023 Stenhousemuir U21 2-2 Drumchapel U21 -2/+2   W21 - Premier Div.
03/05/2023 Strathclyde University U21 1-5 Wishaw Wycombe Wanderers U21 -10/+10   W21 - Premier Div.
03/05/2023 Fort William Reserves 2-8 Mallaig -3/+3   WHI - Lg.
02/05/2023 Berwick Colts 2-5 Eyemouth United -4/+4   BOR - C Div.
02/05/2023 Gala Fairydean Rovers Amateurs 3-2 Jed Legion +3/-3   BOR - C Div.
02/05/2023 Saint Boswells 6-0 Kelso Thistle +11/-11   BOR - C Div.
02/05/2023 High Ormlie Hotspur 1-3 Lybster -30/+30 CAI - Colin Macleod Cup
02/05/2023 Pentland United 5-1 Staxigoe United +4/-4 CAI - Colin Macleod Cup
02/05/2023 Watten 1-2 Keiss -8/+8 CAI - Colin Macleod Cup
02/05/2023 Saint Columba's 2-0 Central -5/+5   EDC - Lg.
02/05/2023 Saint Mary's Metropolitan 3-2 Niddrie Mission -6/+6   EDC - Lg.
02/05/2023 White Lightning 6-4 Bristo Castle -4/+4   EDC - Lg.
02/05/2023 Park Sports Project 1-0 Pollok United -6/+6   GCO - Premier Div.
02/05/2023 Johnstone Burgh Amateurs 2-0 Calderglen +8/-8 GGP - President's Lg. Cup
02/05/2023 Gellions 1-4 Culloden Blacksmiths -11/+11   INV - Div. 1
02/05/2023 Highland Athletic 6-3 Tomatin United +26/-26   INV - Div. 1
02/05/2023 Highland Hospice 4-1 Fortrose & Rosemarkie Union +4/-4   INV - Div. 1
02/05/2023 Ness City 3-0 Ness Thistle +12/-12   INV - Div. 1
02/05/2023 Tomatin 1-2 Ferrybache -2/+2   INV - Div. 1
02/05/2023 Bridge of Earn 4-1 Saint Andrews +7/-7   KOF - Championship Lg. Cup
02/05/2023 Hearts of Beath 4-1 Leven +29/-29   KOF - Div. 1
02/05/2023 Greig Park Rangers 4-1 Balgonie Scotia +13/-13   KOF - Premier Lg. Cup
02/05/2023 Kirkcaldy YMCA 2-2 Kelty -7/+7   KOF - Premier Lg. Cup
02/05/2023 Kirkwall Hotspurs 4-1 Dounby Athletic Club +3/-3   ORK - A Lg.
02/05/2023 Kirkwall Rovers 3-4 Stromness Athletic -8/+8   ORK - A Lg.
02/05/2023 Rendall 2-5 Kirkwall Thorfinn -4/+4   ORK - A Lg.
02/05/2023 Ballinluig 1-3 Bridgeton United -18/+18   PER - Div. 2
02/05/2023 Kettins 2-5 Breadalbane -38/+38 PER - Perthshire Cup
02/05/2023 Vale of Earn 3-4 Jeanfield Swifts Amateurs -14/+14 PER - Perthshire Cup
02/05/2023 Royalle Madrid 0-6 East Lane -46/+46   SSM - Championship
02/05/2023 Saint Mungo U21 2-0 Petershill U21 +15/-15   W21 - Premier Div.
02/05/2023 Sleat & Strath 5-1 Kyle -2/+2   WHI - Lg.
01/05/2023 Blackburn 0-9 Monymusk -23/+23   ABD - Div. 2 (East)
01/05/2023 Ferryhill 1-4 Theologians North East -13/+13   ABD - Div. 2 (East)
01/05/2023 Glentanar Reflex 6-1 Aberdeen University Colts +37/-37   ABD - Div. 2 (East)
01/05/2023 West End United 0-10 Aberdeen University Amateurs -7/+7   ABD - Div. 2 (North)
01/05/2023 Ardersier 6-0 Black Rock Rovers +38/-38   INV - Premier Div.
01/05/2023 Clachnacuddin U20 0-1 Black Isle United -15/+15   INV - Premier Div.
01/05/2023 Inverness Athletic Amateurs 0-2 Avoch -4/+4   INV - Premier Div.
01/05/2023 Maryburgh 8-0 Loch Ness Amateurs +43/-43   INV - Premier Div.
01/05/2023 Back 5-0 Harris +7/-7 LHA - Jock Stein Cup
01/05/2023 Stornoway Athletic 0-3 Ness -13/+13 LHA - Jock Stein Cup
01/05/2023 Barnhill 3-4 Broughty United -7/+7   MID - Premier Div.
01/05/2023 Firth 7-1 Orphir +3/-3   ORK - B Lg.
01/05/2023 Harray 2-1 Kirkwall Accies +22/-22   ORK - B Lg.
01/05/2023 Streamline 3-1 Kirkwall Wanderers -6/+6   ORK - B Lg.
01/05/2023 Lerwick Celtic 1-1 Lerwick Spurs -4/+4   SHE - Premier Div.
01/05/2023 Whalsay 4-0 Lerwick Thistle +3/-3   SHE - Premier Div.
01/05/2023 Whitedale 3-1 Scalloway +9/-9   SHE - Premier Div.
01/05/2023 Riverside 2-3 Alva +1/-1   STI - Cameron Craig Trophy