SCOTTISH FOOTBALL RESULTS DATABASE
Saturday Amateur

INDEX SATURDAY AMATEUR CLUB RANKINGS RESULTS BY ASSOCIATION  

2024-25 JUL 24AUG 24SEP 24OCT 24NOV 24DEC 24JAN 25FEB 25MAR 25APR 25MAY 25JUN 25
2023-24 JUL 23AUG 23SEP 23OCT 23NOV 23DEC 23JAN 24FEB 24MAR 24APR 24MAY 24JUN 24
2022-23 JUL 22AUG 22SEP 22OCT 22NOV 22DEC 22JAN 23FEB 23MAR 23APR 23MAY 23JUN 23
2021-22 JUL 21AUG 21SEP 21OCT 21NOV 21DEC 21JAN 22FEB 22MAR 22APR 22MAY 22JUN 22
JUNE 2023 RESULTS
DATE TEAM 1   SCORE   TEAM 2 PTS   COMPETITION
30/06/2023 Lamlash 1-8 Southend {ARR} -14/+14   ARR - Lg.
30/06/2023 Rendall 1-5 Kirkwall Hotspurs -12/+12 ORK - Heddle Cup
30/06/2023 Stromness Athletic 2-4 Kirkwall Rovers -27/+27 ORK - Heddle Cup
30/06/2023 North West Skye 4-1 Portree ±0/±0   WHI - Lg.
30/06/2023 Sleat & Strath 3-2 Portree Juniors -10/+10   WHI - Lg.
29/06/2023 Avoch 3-2 Inverness Athletic Amateurs -6/+6   INV - Premier Div.
29/06/2023 East United Reserves 1-5 Kirkwall Rovers Reserves -17/+17   ORK - Reserve Lg.
29/06/2023 Kirkwall Accies Reserves 2-4 Dounby Athletic Club Reserves +6/-6   ORK - Reserve Lg.
29/06/2023 Kirkwall Thorfinn Reserves 2-2 Kirkwall Hotspurs Reserves +3/-3   ORK - Reserve Lg.
29/06/2023 Stromness Athletic Reserves 2-3 Rendall Reserves -3/+3   ORK - Reserve Lg.
28/06/2023 Wick Thistle 0-5 Wick Groats -15/+15   CAI - Div. 1
28/06/2023 Keiss 2-1 Lybster +13/-13   CAI - Div. 2
28/06/2023 Watten 5-4 Thurso Pentland -5/+5   CAI - Div. 2
28/06/2023 Auctioneers 0-7 Drakies -9/+9   INV - Div. 2
28/06/2023 Contin 4-5 G16 United -16/+16   INV - Div. 2
28/06/2023 Glen Urquhart 1-7 CK FC -23/+23   INV - Div. 2
28/06/2023 Slackbuie Rovers 2-3 Hill Rovers +5/-5   INV - Div. 2
28/06/2023 Stratton Wanderers 1-2 Muir of Ord Rovers -19/+19   INV - Div. 2
28/06/2023 Carloway 2-0 Harris +2/-2 LHA - Moldova Lewis Cup
28/06/2023 Lochbroom p 4-4 Lochinver -6/+6 NWS - Mackay Cup
28/06/2023 Melvich 3-4 Brora Wanderers +3/-3 NWS - Mackay Cup
28/06/2023 Helmsdale United 2-3 Lairg Rovers -12/+12 NWS - Stafford Cup
28/06/2023 Inver 3-2 Golspie Stafford +21/-21 NWS - Stafford Cup
28/06/2023 Lerwick Celtic Reserves 4-2 Lerwick Thistle Reserves -1/+1   SHE - B Lg.
28/06/2023 Ness United Reserves 1-2 Scalloway Reserves -9/+9   SHE - B Lg.
28/06/2023 Whitedale Reserves 2-1 Delting -4/+4   SHE - B Lg.
28/06/2023 North Isles 4-0 Wastside Rebels +8/-8 SHE - Fraser Cup
27/06/2023 Brodick 0-4 Southend {ARR} -3/+3   ARR - Lg.
27/06/2023 Pentland United 5-1 John o' Groats ±0/±0   CAI - Div. 1
27/06/2023 Staxigoe United 3-1 Castletown +2/-2   CAI - Div. 1
27/06/2023 Thurso Academicals 0-3 High Ormlie Hotspur -11/+11   CAI - Div. 1
27/06/2023 Gellions 8-0 Tomatin United +34/-34   INV - Div. 1
27/06/2023 Highland Athletic 3-5 Fortrose & Rosemarkie Union -8/+8   INV - Div. 1
27/06/2023 Highland Hospice 3-3 Ferrybache -5/+5   INV - Div. 1
27/06/2023 Ness City 2-4 Culloden Blacksmiths -1/+1   INV - Div. 1
27/06/2023 Tomatin 3-1 Ness Thistle ±0/±0   INV - Div. 1
27/06/2023 East United 4-3 Kirkwall Hotspurs +2/-2   ORK - A Lg.
27/06/2023 Kirkwall Rovers 2-1 Dounby Athletic Club -2/+2   ORK - A Lg.
27/06/2023 Stromness Athletic 5-1 Kirkwall Thorfinn +17/-17   ORK - A Lg.
27/06/2023 Iochdar Saints 4-1 Southend ±0/±0   UBA - Lg.
26/06/2023 Thurso Swifts 5-0 Top Joe's +11/-11   CAI - Div. 2
26/06/2023 Loch Ness Amateurs 0-6 Maryburgh -35/+35   INV - Premier Div.
26/06/2023 Black Isle United 4-1 Clachnacuddin U20 +23/-23   INV - Premier Div.
26/06/2023 Black Rock Rovers 0-5 Ardersier -26/+26   INV - Premier Div.
26/06/2023 Back 5-1 Carloway +7/-7   LHA - Lg.
26/06/2023 Ness 4-2 Lochs -6/+6   LHA - Lg.
26/06/2023 Stornoway United 0-3 Harris -15/+15   LHA - Lg.
26/06/2023 Harray 0-2 Kirkwall Wanderers -27/+27   ORK - B Lg.
26/06/2023 Kirkwall Accies 2-2 Firth ±0/±0   ORK - B Lg.
26/06/2023 Lerwick Celtic 2-2 Scalloway -10/+10   SHE - Premier Div.
26/06/2023 Ness United 2-1 Lerwick Thistle -8/+8   SHE - Premier Div.
26/06/2023 Whalsay 0-6 Lerwick Spurs -47/+47   SHE - Premier Div.
26/06/2023 Bressay Sharks 9-1 Shetland Banks +8/-8   SHE - B Lg.
24/06/2023 Back 0-2 Avoch -10/+10 HIG - Highland Am. Cup 23
24/06/2023 Carloway 2-4 Golspie Stafford -5/+5 HIG - Highland Am. Cup 23
24/06/2023 Clachnacuddin U20 3-2 Inver -8/+8 HIG - Highland Am. Cup 23
24/06/2023 Harris 1-3 Lerwick Celtic +2/-2 HIG - Highland Am. Cup 23
24/06/2023 Lerwick Spurs 2-1 High Ormlie Hotspur +6/-6 HIG - Highland Am. Cup 23
24/06/2023 Mallaig 2-4 Loch Ness Amateurs -3/+3 HIG - Highland Am. Cup 23
24/06/2023 Stromness Athletic p 2-2 Staxigoe United +1/-1 HIG - Highland Am. Cup 23
24/06/2023 Wick Groats 3-2 Fortrose & Rosemarkie Union -11/+11 HIG - Highland Am. Cup 23
24/06/2023 Livingston GS 2-1 Preston Supporters +21/-21 IFA - IFA Challenge Cup
24/06/2023 Lochbroom 2-2 Helmsdale United +1/-1   NWS - Div. 1
24/06/2023 Brora Wanderers 1-2 Tain Thistle +6/-6   NWS - Div. 2
24/06/2023 Barra 7-1 Benbecula +9/-9   UBA - Lg.
24/06/2023 Fort William Reserves 0-5 North West Skye -8/+8   WHI - Lg.
24/06/2023 Portree Juniors 3-0 Kyleakin +30/-30   WHI - Lg.
24/06/2023 Southend 0-7 Ness -8/+8 WIS - Co-op Cup
23/06/2023 Brodick 0-3 Lamlash -19/+19   ARR - Lg.
23/06/2023 Highland Hospice 5-1 Culloden Blacksmiths +21/-21   INV - Div. 1
23/06/2023 Point 2-1 Stornoway Athletic -5/+5   LHA - Lg.
23/06/2023 Kyle 3-9 Sleat & Strath -1/+1   WHI - Lg.
22/06/2023 Kirkwall Hotspurs Reserves 4-0 Kirkwall Accies Reserves -3/+3   ORK - Reserve Lg.
22/06/2023 Kirkwall Rovers Reserves 4-0 Rendall Reserves +14/-14   ORK - Reserve Lg.
22/06/2023 Stromness Athletic Reserves 0-6 Kirkwall Thorfinn Reserves -47/+47   ORK - Reserve Lg.
21/06/2023 Thurso Academicals 2-1 Keiss -6/+6 CAI - Eain Mackintosh Cup
21/06/2023 Wick Thistle 0-1 Pentland United +4/-4 CAI - Eain Mackintosh Cup
21/06/2023 CK FC 0-7 Drakies -24/+24   INV - Div. 2
21/06/2023 G16 United 5-1 Slackbuie Rovers +5/-5   INV - Div. 2
21/06/2023 Hill Rovers 4-2 Auctioneers -1/+1   INV - Div. 2
21/06/2023 Muir of Ord Rovers 2-4 Contin -6/+6   INV - Div. 2
21/06/2023 Stratton Wanderers 7-2 Glen Urquhart +6/-6   INV - Div. 2
21/06/2023 North Isles 1-2 Delting -6/+6   SHE - B Lg.
21/06/2023 Scalloway Reserves 6-3 Whalsay Reserves +11/-11   SHE - B Lg.
21/06/2023 Shetland Banks 1-5 Lerwick Celtic Reserves ±0/±0   SHE - B Lg.
20/06/2023 Castletown 0-2 High Ormlie Hotspur -11/+11 CAI - Eain Mackintosh Cup
20/06/2023 Wick Groats p 4-4 Staxigoe United -10/+10 CAI - Eain Mackintosh Cup
20/06/2023 Culloden Blacksmiths 4-0 Tomatin +9/-9   INV - Div. 1
20/06/2023 Ferrybache 4-3 Ness Thistle -9/+9   INV - Div. 1
20/06/2023 Fortrose & Rosemarkie Union 1-4 Gellions -30/+30   INV - Div. 1
20/06/2023 Highland Athletic 0-2 Highland Hospice +1/-1   INV - Div. 1
20/06/2023 Tomatin United 4-1 Ness City +8/-8   INV - Div. 1
20/06/2023 Dounby Athletic Club 2-3 Kirkwall Hotspurs ±0/±0   ORK - A Lg.
20/06/2023 Kirkwall Thorfinn 2-1 Rendall -7/+7   ORK - A Lg.
20/06/2023 Stromness Athletic 2-0 Kirkwall Rovers +2/-2   ORK - A Lg.
19/06/2023 Keiss 3-1 Top Joe's +3/-3   CAI - Div. 2
19/06/2023 Thurso Pentland 0-9 Lybster -7/+7   CAI - Div. 2
19/06/2023 Watten 0-2 Thurso Swifts -8/+8   CAI - Div. 2
19/06/2023 Ardersier 1-2 Avoch +4/-4   INV - Premier Div.
19/06/2023 Black Rock Rovers 1-4 Loch Ness Amateurs -5/+5   INV - Premier Div.
19/06/2023 Clachnacuddin U20 1-3 Maryburgh ±0/±0   INV - Premier Div.
19/06/2023 Conon Bridge 0-1 Black Isle United -12/+12   INV - Premier Div.
19/06/2023 Lerwick Spurs 3-2 Lerwick Celtic +1/-1   SHE - Premier Div.
19/06/2023 Lerwick Thistle 2-4 Whalsay +1/-1   SHE - Premier Div.
17/06/2023 Internazioswally p 2-2 Livingston GS -8/+8 IFA - Scottish Cup
17/06/2023 Culloden Blacksmiths 1-0 Tomatin United -3/+3 INV - Div. 1 Cup
17/06/2023 Helmsdale United 0-3 Lochinver -40/+40   NWS - Div. 1
17/06/2023 Lairg Rovers 5-2 Lochbroom +12/-12   NWS - Div. 1
17/06/2023 Melvich 0-6 Brora Wanderers -22/+22   NWS - Div. 2
17/06/2023 Tain Thistle 5-3 Inver +1/-1   NWS - Div. 2
17/06/2023 Delting 5-3 Ness United Reserves ±0/±0   SHE - B Lg.
17/06/2023 Lerwick Thistle Reserves 3-3 Shetland Banks -13/+13   SHE - B Lg.
17/06/2023 Whalsay Reserves 0-4 Whitedale Reserves -6/+6   SHE - B Lg.
17/06/2023 Eriskay 0-2 Barra -8/+8   UBA - Lg.
17/06/2023 North West Skye 5-0 Mallaig +45/-45 WHI - GF MacRae Cup
17/06/2023 Portree Juniors 2-1 Fort William Reserves +2/-2   WHI - Lg.
16/06/2023 Auctioneers 2-5 Glen Urquhart -33/+33   INV - Div. 2
16/06/2023 G16 United 2-0 Stratton Wanderers +18/-18 INV - Div. 2 Cup
16/06/2023 Muir of Ord Rovers 0-2 CK FC -13/+13 INV - Div. 2 Cup
16/06/2023 Harris 2-4 Back +2/-2   LHA - Lg.
16/06/2023 Ness 3-0 Stornoway Athletic +10/-10   LHA - Lg.
16/06/2023 Point 0-2 Westside -20/+20   LHA - Lg.
16/06/2023 Stornoway United 1-1 Lochs -3/+3   LHA - Lg.
16/06/2023 Lerwick Celtic 0-8 Whalsay -56/+56   SHE - Premier Div.
16/06/2023 Ness United 3-2 Whitedale -5/+5   SHE - Premier Div.
16/06/2023 Scalloway 1-1 Lerwick Thistle -5/+5   SHE - Premier Div.
16/06/2023 Benbecula 5-2 Southend +8/-8   UBA - Lg.
15/06/2023 Loch Ness Amateurs 3-2 Avoch +9/-9   INV - Premier Div.
15/06/2023 Black Isle United 0-2 Inverness Athletic Amateurs -4/+4   INV - Premier Div.
15/06/2023 Conon Bridge 2-3 Clachnacuddin U20 -6/+6   INV - Premier Div.
15/06/2023 Maryburgh 8-0 Black Rock Rovers +5/-5   INV - Premier Div.
15/06/2023 Kirkwall Hotspurs Reserves 0-3 Rendall Reserves -34/+34   ORK - Reserve Lg.
15/06/2023 Kirkwall Thorfinn Reserves 8-2 Kirkwall Accies Reserves ±0/±0   ORK - Reserve Lg.
15/06/2023 Stromness Athletic Reserves 5-2 East United Reserves +20/-20   ORK - Reserve Lg.
15/06/2023 Iochdar Saints 2-1 North Uist United -9/+9   UBA - Lg.
14/06/2023 Keiss 1-1 Watten -8/+8   CAI - Div. 2
14/06/2023 Lybster 2-1 Top Joe's -9/+9   CAI - Div. 2
14/06/2023 Thurso Swifts 8-0 Thurso Pentland +7/-7   CAI - Div. 2
14/06/2023 Auctioneers 0-3 G16 United -21/+21   INV - Div. 2
14/06/2023 Contin 2-2 Stratton Wanderers -3/+3   INV - Div. 2
14/06/2023 Glen Urquhart 0-8 Drakies -9/+9   INV - Div. 2
14/06/2023 Hill Rovers 2-0 CK FC +8/-8   INV - Div. 2
14/06/2023 Slackbuie Rovers 2-2 Muir of Ord Rovers +5/-5   INV - Div. 2
14/06/2023 Lerwick Spurs Reserves 8-2 Lerwick Celtic Reserves +17/-17   SHE - B Lg.
14/06/2023 North Isles 3-0 Wastside Rebels +5/-5   SHE - B Lg.
14/06/2023 Scalloway Reserves 5-1 Bressay Sharks +14/-14   SHE - B Lg.
13/06/2023 Kincorth 2-1 Woodside -1/+1 ABD - Aberdeen FC Trophy
13/06/2023 John o' Groats 1-4 High Ormlie Hotspur -10/+10   CAI - Div. 1
13/06/2023 Pentland United 4-2 Castletown -4/+4   CAI - Div. 1
13/06/2023 Wick Groats 1-2 Staxigoe United -20/+20   CAI - Div. 1
13/06/2023 Culloden Blacksmiths 5-3 Ferrybache +9/-9   INV - Div. 1
13/06/2023 Gellions 7-1 Highland Athletic +18/-18   INV - Div. 1
13/06/2023 Highland Hospice 2-2 Ness Thistle -13/+13   INV - Div. 1
13/06/2023 Ness City 2-4 Fortrose & Rosemarkie Union -9/+9   INV - Div. 1
13/06/2023 Tomatin 2-1 Tomatin United +2/-2   INV - Div. 1
13/06/2023 East United 0-0 Dounby Athletic Club -11/+11   ORK - A Lg.
13/06/2023 Kirkwall Thorfinn 2-0 Kirkwall Rovers +5/-5   ORK - A Lg.
13/06/2023 Rendall 3-3 Kirkwall Hotspurs +8/-8   ORK - A Lg.
12/06/2023 Tolbooth 0-4 Cowie Thistle -9/+9   ABD - Premier Div.
12/06/2023 Antonine 1-1 p Langcraigs -11/+11   GGP - Div. 2 PO
12/06/2023 Avoch 1-2 Maryburgh -13/+13   INV - Premier Div.
12/06/2023 Black Isle United 1-7 Ardersier -34/+34   INV - Premier Div.
12/06/2023 Clachnacuddin U20 1-2 Black Rock Rovers -16/+16   INV - Premier Div.
12/06/2023 Conon Bridge 4-4 Inverness Athletic Amateurs +6/-6   INV - Premier Div.
12/06/2023 Ness 0-3 Back -19/+19   LHA - Lg.
12/06/2023 Point 1-0 Carloway -5/+5   LHA - Lg.
12/06/2023 Stornoway Athletic 3-1 Lochs -4/+4   LHA - Lg.
12/06/2023 Westside 8-0 Harris +9/-9   LHA - Lg.
12/06/2023 Lerwick Celtic 3-4 Whitedale -20/+20   SHE - Premier Div.
12/06/2023 Lerwick Spurs 3-1 Lerwick Thistle -4/+4   SHE - Premier Div.
12/06/2023 Scalloway 1-5 Ness United -14/+14   SHE - Premier Div.
11/06/2023 Kemnay 5-1 Woodside +42/-42 ABD - Association Trophy
10/06/2023 Wick Groats 1-0 Wick Thistle -7/+7 CAI - Colin MacLeod Cup
10/06/2023 Golspie Stafford 3-1 Helmsdale United +6/-6   NWS - Div. 1
10/06/2023 Lochinver 4-1 Lairg Rovers +33/-33   NWS - Div. 1
10/06/2023 Inver 11-0 Melvich +7/-7   NWS - Div. 2
10/06/2023 Invergordon Social Club 1-2 Tain Thistle -3/+3   NWS - Div. 2
10/06/2023 North Isles 3-1 Lerwick Thistle Reserves +1/-1   SHE - B Lg.
10/06/2023 Scalloway Reserves 6-1 Lerwick Celtic Reserves +48/-48   SHE - B Lg.
10/06/2023 Ness United 3-2 Whalsay +8/-8 SHE - Madrid Cup
10/06/2023 Viewfield Rovers 5-0 Glasgow South +34/-34   SSM - Championship Promotion PO
10/06/2023 Back 5-1 Benbecula ±0/±0 WIS - Co-op Cup
10/06/2023 Barra 5-1 Stornoway United +3/-3 WIS - Co-op Cup
10/06/2023 Carloway 5-4 Iochdar Saints +1/-1 WIS - Co-op Cup
10/06/2023 Eriskay p 1-1 Point +10/-10 WIS - Co-op Cup
10/06/2023 Harris 0-4 North Uist United -51/+51 WIS - Co-op Cup
09/06/2023 Brodick 2-6 Southend {ARR} -3/+3   ARR - Lg.
09/06/2023 Saint Mungo 3-1 Saint Joseph's +9/-9   CAL - William Turner Challenge Cup
09/06/2023 East Kilbride RR 4-1 Dynamo East Kilbride +5/-5 GGP - Bobby Thomson Challenge Cup
09/06/2023 Dounby Athletic Club 1-2 Stromness Athletic +3/-3   ORK - A Lg.
09/06/2023 Kirkwall Thorfinn 2-1 Kirkwall Hotspurs +4/-4   ORK - A Lg.
09/06/2023 Kyle 1-7 North West Skye -2/+2   WHI - Lg.
09/06/2023 Portree 1-4 Portree Juniors -32/+32   WHI - Lg.
09/06/2023 Stornoway Athletic 2-2 p Westside +4/-4 WIS - Co-op Cup
08/06/2023 Castletown 3-0 Lybster +11/-11 CAI - Eain Mackintosh Cup
08/06/2023 Staxigoe United 7-0 Top Joe's +2/-2 CAI - Eain Mackintosh Cup
08/06/2023 Dounby Athletic Club Reserves 0-4 Kirkwall Hotspurs Reserves -16/+16   ORK - Reserve Lg.
08/06/2023 Kirkwall Accies Reserves 0-5 East United Reserves ±0/±0   ORK - Reserve Lg.
08/06/2023 Kirkwall Rovers Reserves 4-3 Stromness Athletic Reserves -6/+6   ORK - Reserve Lg.
08/06/2023 Rendall Reserves 2-0 Kirkwall Thorfinn Reserves +3/-3   ORK - Reserve Lg.
08/06/2023 Stanley 5-1 FC Romania +8/-8 PER - Consolation Cup
07/06/2023 Bervie Caledonian 2-4 Kaimhill United -27/+27   ABD - Div. 1 (North)
07/06/2023 Eaglesham 2-0 Dunblane Soccer Club +14/-14   CAL - Promotion PO
07/06/2023 Kilbarchan Thistle 2-0 Carluke Thistle +24/-24 GGP - Spring Cup
07/06/2023 CK FC 1-3 G16 United -25/+25   INV - Div. 2
07/06/2023 Contin 1-0 Glen Urquhart -9/+9   INV - Div. 2
07/06/2023 Drakies 4-1 Hill Rovers +5/-5   INV - Div. 2
07/06/2023 Muir of Ord Rovers 4-1 Auctioneers +15/-15   INV - Div. 2
07/06/2023 Stratton Wanderers 5-0 Slackbuie Rovers +3/-3   INV - Div. 2
07/06/2023 King's Church 5-2 South Glasgow ±0/±0   SEC - Div. 1
07/06/2023 Lerwick Spurs Reserves 7-0 Whalsay Reserves +8/-8   SHE - B Lg.
07/06/2023 Ness United Reserves 0-2 Whitedale Reserves ±0/±0   SHE - B Lg.
07/06/2023 Wastside Rebels 1-5 Delting -13/+13   SHE - B Lg.
07/06/2023 Alva 3-2 Riverside -5/+5 STI - Cameron Craig Trophy
06/06/2023 Tarves 2-1 Great Western United -1/+1 ABD - Bowie Cup
06/06/2023 High Ormlie Hotspur 5-0 John o' Groats +10/-10 CAI - Eain Mackintosh Cup
06/06/2023 Pentland United 3-0 Thurso Swifts -4/+4 CAI - Eain Mackintosh Cup
06/06/2023 Thurso Pentland 0-5 Thurso Academicals -3/+3 CAI - Eain Mackintosh Cup
06/06/2023 Watten 0-8 Wick Groats -1/+1 CAI - Eain Mackintosh Cup
06/06/2023 Ferrybache 4-3 Tomatin United -5/+5   INV - Div. 1
06/06/2023 Fortrose & Rosemarkie Union 1-2 Tomatin -12/+12   INV - Div. 1
06/06/2023 Gellions 0-1 Highland Hospice +2/-2   INV - Div. 1
06/06/2023 Ness Thistle 2-10 Culloden Blacksmiths -14/+14   INV - Div. 1
06/06/2023 Highland Athletic 2-1 Ness City +5/-5   INV - Div. 1
06/06/2023 Kirkwall Hotspurs 1-0 Stromness Athletic +5/-5   ORK - A Lg.
06/06/2023 Kirkwall Rovers 1-3 East United -13/+13   ORK - A Lg.
06/06/2023 Rendall 1-1 Dounby Athletic Club ±0/±0   ORK - A Lg.
06/06/2023 FC Romania 4-3 Saint John's +16/-16 PER - Consolation Cup
06/06/2023 Stanley 3-2 Breadalbane +19/-19 PER - North Perthshire Cup
06/06/2023 North West Skye 2-0 Kyleakin +4/-4   WHI - Lg.
05/06/2023 East Kilbride RR 4-2 Johnstone Burgh Amateurs +3/-3 GGP - Bobby Thomson Challenge Cup
05/06/2023 Loch Ness Amateurs 9-2 Black Isle United +9/-9   INV - Premier Div.
05/06/2023 Black Rock Rovers 0-6 Avoch -7/+7   INV - Premier Div.
05/06/2023 Conon Bridge 0-0 Ardersier +1/-1   INV - Premier Div.
05/06/2023 Inverness Athletic Amateurs 3-1 Clachnacuddin U20 +3/-3   INV - Premier Div.
05/06/2023 Back 3-1 Stornoway Athletic -1/+1   LHA - Lg.
05/06/2023 Carloway 9-2 Lochs +8/-8   LHA - Lg.
05/06/2023 Ness 0-2 Point -15/+15   LHA - Lg.
05/06/2023 Stornoway United 0-6 Westside -7/+7   LHA - Lg.
05/06/2023 Lerwick Thistle 0-8 Lerwick Celtic -15/+15   SHE - Premier Div.
05/06/2023 Ness United 1-3 Lerwick Spurs -19/+19   SHE - Premier Div.
05/06/2023 Whitedale 1-2 Whalsay -1/+1   SHE - Premier Div.
04/06/2023 Port Glasgow Amateurs 3-1 Lochgilphead Red Star +18/-18 SAF - Jimmy Marshall Cup
03/06/2023 Monymusk 1-6 Ellon Thistle -25/+25   ABD - Div. 2 (East)
03/06/2023 Kincorth 4-0 Bervie Caledonian +7/-7 ABD - Aberdeen FC Trophy
03/06/2023 Dalziel High School FP 3-4 Saint Mungo -2/+2   CAL - Premier Div.
03/06/2023 East Kilbride YM 5-3 Saint Joseph's ±0/±0   CAL - Premier Div.
03/06/2023 Saint Mary's Metropolitan 4-2 Niddrie Mission ±0/±0 EDC - Andrew Coventry Memorial Cup
03/06/2023 Loch Ness Amateurs 4-0 Iochdar Saints +4/-4   HIG - Highland Am. Cup 23
03/06/2023 Barra 2-3 Stromness Athletic -4/+4   HIG - Highland Am. Cup 23
03/06/2023 Black Rock Rovers 0-2 Back -3/+3   HIG - Highland Am. Cup 23
03/06/2023 Castletown 1-3 Lerwick Celtic -8/+8   HIG - Highland Am. Cup 23
03/06/2023 Clachnacuddin U20 4-2 Stornoway Athletic +7/-7   HIG - Highland Am. Cup 23
03/06/2023 Dounby Athletic Club 1-3 Harris -10/+10   HIG - Highland Am. Cup 23
03/06/2023 Ferrybache 1-2 Inver -19/+19   HIG - Highland Am. Cup 23
03/06/2023 Fortrose & Rosemarkie Union 2-1 Conon Bridge +13/-13   HIG - Highland Am. Cup 23
03/06/2023 Golspie Stafford 4-0 Ness United +34/-34   HIG - Highland Am. Cup 23
03/06/2023 Keiss 1-5 Carloway -9/+9   HIG - Highland Am. Cup 23
03/06/2023 Kirkwall Hotspurs 1-3 High Ormlie Hotspur -14/+14   HIG - Highland Am. Cup 23
03/06/2023 Mallaig 2-1 North West Skye -4/+4   HIG - Highland Am. Cup 23
03/06/2023 Wick Groats 3-1 Wick Thistle -4/+4   HIG - Highland Am. Cup 23
03/06/2023 Hibernifan 2-2 p Livingston GS +11/-11 IFA - Scottish Cup
03/06/2023 Lairg Rovers 3-1 Lochinver -2/+2   NWS - Div. 1
03/06/2023 Breadalbane 6-0 Ballinluig +2/-2 PER - Birks Cup
03/06/2023 Craighalbert 3-5 Tollcross +2/-2   SEC - Premier Div.
03/06/2023 King's Church 2-2 Cumbernauld Colts Amateurs -7/+7   SEC - Premier Div.
03/06/2023 United Churches of Ayr 4-1 Avendale +14/-14   SEC - Premier Div.
03/06/2023 Croftfoot Parish 5-2 Glasgow Free Churches +14/-14   SEC - Div. 1
03/06/2023 Dennistoun Thistle 7-2 Houston & Killellan +13/-13   SEC - Div. 1
03/06/2023 Wastside Rebels 5-1 Shetland Banks +2/-2   SHE - B Lg.
03/06/2023 Shotts Bon Accord U21 1-0 Rutherglen Glencairn U21 +20/-20 W21 - West of Scotland U21 Cup
02/06/2023 Rhu 3-2 Dunblane Soccer Club +13/-13   CAL - Div. 1
02/06/2023 East Kilbride RR 2-0 Johnstone Burgh Amateurs +3/-3 GGP - President's Lg. Cup
02/06/2023 Ardersier 0-2 Avoch +3/-3   HIG - Highland Am. Cup 23
02/06/2023 Stornoway United 4-3 Ness +22/-22   LHA - Lg.
02/06/2023 Edinburgh Strollers 2-2 p Sandys +12/-12 LOT - Venture Scotland Cup
02/06/2023 Whalsay Reserves 1-1 Bressay Sharks -6/+6   SHE - B Lg.
02/06/2023 Viewfield Rovers 3-1 Knightswood +7/-7   SSM - Championship Promotion PO
02/06/2023 Alva 3-1 Riverside ±0/±0 STI - Mathieson Ch'lge Trophy
02/06/2023 Kyle 1-4 Portree -4/+4   WHI - Lg.
02/06/2023 Sleat & Strath 4-3 Fort William Reserves -11/+11   WHI - Lg.
01/06/2023 Watten 1-9 Lybster -19/+19   CAI - Div. 2
01/06/2023 Bannockburn 4-2 Castlemilk Dynamo +15/-15 CEN - Cinema Cup
01/06/2023 Carluke Thistle 3-3 Westerlands {GGP} -8/+8 GGP - Spring Cup
01/06/2023 Dounby Athletic Club Reserves 2-2 Stromness Athletic Reserves -3/+3   ORK - Reserve Lg.
01/06/2023 East United Reserves 4-2 Kirkwall Hotspurs Reserves +21/-21   ORK - Reserve Lg.
01/06/2023 Kirkwall Thorfinn Reserves 1-1 Kirkwall Rovers Reserves +7/-7   ORK - Reserve Lg.
01/06/2023 Rendall Reserves 10-1 Kirkwall Accies Reserves +1/-1   ORK - Reserve Lg.
01/06/2023 Breadalbane 3-2 Jeanfield Swifts Amateurs +11/-11   PER - Div. 1
01/06/2023 Stanley 3-2 Alyth +4/-4 PER - Consolation Cup
01/06/2023 Glasgow Wellington 3-5 Southpark -29/+29   SSM - Championship