SCOTTISH FOOTBALL RESULTS DATABASE
Senior/Junior

INDEX SENIOR/JUNIOR CLUB RANKINGS COMPETITIONS DATABASE  

2023-24 JUL 23AUG 23SEP 23OCT 23NOV 23DEC 23JAN 24FEB 24MAR 24APR 24MAY 24JUN 24
2022-23 JUL 22AUG 22SEP 22OCT 22NOV 22DEC 22JAN 23FEB 23MAR 23APR 23MAY 23JUN 23
2021-22 JUL 21AUG 21SEP 21OCT 21NOV 21DEC 21JAN 22FEB 22MAR 22APR 22MAY 22JUN 22
2020-21 JUL 20AUG 20SEP 20OCT 20NOV 20DEC 20JAN 21FEB 21MAR 21APR 21MAY 21JUN 21
2019-20 JUL 19AUG 19SEP 19OCT 19NOV 19DEC 19JAN 20FEB 20MAR 20APR 20MAY 20JUN 20
2018-19 JUL 18AUG 18SEP 18OCT 18NOV 18DEC 18JAN 19FEB 19MAR 19APR 19MAY 19JUN 19
2017-18 JUL 17AUG 17SEP 17OCT 17NOV 17DEC 17JAN 18FEB 18MAR 18APR 18MAY 18JUN 18
2016-17 JUL 16AUG 16SEP 16OCT 16NOV 16DEC 16JAN 17FEB 17MAR 17APR 17MAY 17JUN 17
2015-16 JUL 15AUG 15SEP 15OCT 15NOV 15DEC 15JAN 16FEB 16MAR 16APR 16MAY 16JUN 16
2014-15 JUL 14AUG 14SEP 14OCT 14NOV 14DEC 14JAN 15FEB 15MAR 15APR 15MAY 15JUN 15
MARCH 2020 RESULTS
DATE TEAM 1   SCORE   TEAM 2 PTS   COMPETITION
12/03/2020 Rangers 1-3 Bayer Leverkusen {GER} -1/+1 UEFA Europa Lg.
11/03/2020 Saint Mirren 1-0 Heart of Midlothian +6/-6   Scottish Premier
11/03/2020 Fort William 1-2 Forres Mechanics +6/-6   Highland Lg.
11/03/2020 Fraserburgh 7-0 Huntly +8/-8   Highland Lg.
11/03/2020 East Kilbride 1-4 Spartans -34/+34   Lowland Lg.
11/03/2020 Mid Annandale 1-3 Abbey Vale -14/+14   SoS Lg.
11/03/2020 Clydebank 0-2 Auchinleck Talbot -4/+4   West Junior Premier
11/03/2020 Dunipace 2-1 Kinnoull +4/-4   EoS Lg. Cup
10/03/2020 Dundee 2-0 Ayr United +11/-11   Scottish Champ.
10/03/2020 Inverness Caledonian Thistle 3-1 Queen of the South +4/-4   Scottish Champ.
10/03/2020 Partick Thistle 1-1 Dunfermline Athletic -1/+1   Scottish Champ.
10/03/2020 Stranraer 0-1 Montrose -4/+4   Scottish Lg. 1
10/03/2020 Ross County Reserves 5-0 Hamilton Academical Reserves +24/-24   SPFL Reserve Lg.
10/03/2020 Elgin City 3-2 Cowdenbeath -1/+1   Scottish Lg. 2
10/03/2020 Stirling Albion 1-7 Cove Rangers -32/+32   Scottish Lg. 2
10/03/2020 Kelty Hearts 2-2 BSC Glasgow -4/+4   Lowland Lg.
10/03/2020 Livingston Reserves 2-0 Queen's Park Reserves +6/-6   SPFL Reserve Lg. Div. 2
10/03/2020 Heriot-Watt University 1-3 Linlithgow Rose -3/+3   EoS Lg. Cup
10/03/2020 Preston Athletic 1-2 Leith Athletic -9/+9   EoS Lg. Cup
09/03/2020 Dunfermline Athletic Reserves 0-2 Heart of Midlothian Reserves -7/+7   SPFL Reserve Lg.
09/03/2020 Greenock Morton Reserves 3-5 Motherwell Reserves -15/+15   SPFL Reserve Lg.
09/03/2020 Kilmarnock Reserves 1-1 Dundee United Reserves -4/+4   SPFL Reserve Lg.
09/03/2020 Queen of the South Reserves 0-1 Saint Mirren Reserves +2/-2   SPFL Reserve Lg.
09/03/2020 BSC Glasgow Reserves 0-9 Alloa Athletic Reserves -65/+65   SPFL Reserve Lg. Div. 2
09/03/2020 East Kilbride Reserves 1-1 Ayr United Reserves +5/-5   SPFL Reserve Lg. Div. 2
09/03/2020 Buckie Thistle U20 1-1 Banks o' Dee U20 +5/-5   Aberdeenshire Dev. Lg.
08/03/2020 Ross County 0-1 Rangers +1/-1   Scottish Premier
07/03/2020 Aberdeen 3-1 Hibernian +10/-10   Scottish Premier
07/03/2020 Celtic 5-0 Saint Mirren +6/-6   Scottish Premier
07/03/2020 Hamilton Academical 1-0 Kilmarnock +6/-6   Scottish Premier
07/03/2020 Heart of Midlothian 1-1 Motherwell -2/+2   Scottish Premier
07/03/2020 Saint Johnstone 1-0 Livingston +6/-6   Scottish Premier
07/03/2020 Alloa Athletic 2-0 Inverness Caledonian Thistle +14/-14   Scottish Champ.
07/03/2020 Ayr United 0-0 Dundee -4/+4   Scottish Champ.
07/03/2020 Dundee United 1-1 Partick Thistle -8/+8   Scottish Champ.
07/03/2020 Dunfermline Athletic 1-1 Queen of the South -6/+6   Scottish Champ.
07/03/2020 Greenock Morton 1-1 Arbroath -4/+4   Scottish Champ.
07/03/2020 Airdrieonians 1-0 East Fife +1/-1   Scottish Lg. 1
07/03/2020 Clyde 2-0 Dumbarton +9/-9   Scottish Lg. 1
07/03/2020 Falkirk 3-0 Peterhead +6/-6   Scottish Lg. 1
07/03/2020 Montrose 4-1 Stranraer +9/-9   Scottish Lg. 1
07/03/2020 Raith Rovers 2-1 Forfar Athletic -3/+3   Scottish Lg. 1
07/03/2020 Annan Athletic 0-0 Cowdenbeath -1/+1   Scottish Lg. 2
07/03/2020 Cove Rangers 3-2 Brechin City -7/+7   Scottish Lg. 2
07/03/2020 Edinburgh City 3-0 Albion Rovers +7/-7   Scottish Lg. 2
07/03/2020 Elgin City 3-1 Stirling Albion +8/-8   Scottish Lg. 2
07/03/2020 Stenhousemuir 0-0 Queen's Park ±0/±0   Scottish Lg. 2
07/03/2020 Brora Rangers 4-1 Wick Academy -1/+1   Highland Lg.
07/03/2020 Buckie Thistle 4-2 Huntly +1/-1   Highland Lg.
07/03/2020 Deveronvale 1-3 Forres Mechanics -14/+14   Highland Lg.
07/03/2020 Rothes 2-0 Formartine United +16/-16   Highland Lg.
07/03/2020 Strathspey Thistle 1-3 Keith -12/+12   Highland Lg.
07/03/2020 Turriff United 2-0 Lossiemouth +6/-6   Highland Lg.
07/03/2020 Bonnyrigg Rose Athletic 1-1 Civil Service Strollers -11/+11   Lowland Lg.
07/03/2020 Caledonian Braves 0-1 Dunipace -17/+17 South Ch'lge Cup
07/03/2020 East Kilbride 5-0 Camelon Juniors +20/-20 South Ch'lge Cup
07/03/2020 Hill of Beath Hawthorn 5-1 Tranent Juniors +15/-15 South Ch'lge Cup
07/03/2020 Downfield 1-0 Luncarty +1/-1   East Junior Superlg. North
07/03/2020 Kirriemuir Thistle 4-4 Forfar West End -1/+1   East Junior Superlg. North
07/03/2020 Tayport 5-2 Dundee North End +16/-16   East Junior Superlg. North
07/03/2020 Kennoway Star Hearts 0-3 Pumpherston Juniors -14/+14   East Junior Superlg. South
07/03/2020 Thornton Hibs 4-0 Lochore Welfare +4/-4   East Junior Superlg. South
07/03/2020 Whitburn 3-1 Livingston United +9/-9   East Junior Superlg. South
07/03/2020 Dundonald Bluebell 0-2 Dunbar United -26/+26   EoS Lg. Premier
07/03/2020 Golspie Sutherland 3-2 Invergordon +3/-3   North Caledonian Lg.
07/03/2020 Saint Duthus 0-2 Orkney -17/+17   North Caledonian Lg.
07/03/2020 Colony Park Juniors 0-1 Bridge of Don Thistle -1/+1   North Junior Superlg.
07/03/2020 East End 2-2 Hall Russell United -5/+5   North Junior Superlg.
07/03/2020 Maud 1-3 Ellon United -13/+13   North Junior Superlg.
07/03/2020 Montrose Roselea 5-0 Deveronside +19/-19   North Junior Superlg.
07/03/2020 Heston Rovers 0-2 Lochar Thistle -24/+24   SoS Lg.
07/03/2020 Newton Stewart 5-2 Wigtown & Bladnoch +8/-8   SoS Lg.
07/03/2020 Stranraer Reserves 7-0 Mid Annandale +19/-19   SoS Lg.
07/03/2020 Beith Juniors 4-2 Rossvale +4/-4   West Junior Premier
07/03/2020 Benburb 1-3 Irvine Meadow -16/+16   West Junior Premier
07/03/2020 Glenafton Athletic 5-1 Largs Thistle +18/-18   West Junior Premier
07/03/2020 Kilwinning Rangers 2-2 Rutherglen Glencairn -8/+8   West Junior Premier
07/03/2020 Harthill Royal 2-4 Newburgh Juniors -20/+20 East Junior Lg. Cup
07/03/2020 New Elgin Juniors 1-0 Spey Valley United -1/+1   Elginshire Cup
07/03/2020 Arniston Rangers 1-2 Lothian Thistle Hutchison Vale +6/-6   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Burntisland Shipyard 3-1 Dalkeith Thistle +11/-11   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Coldstream 1-6 Broxburn Athletic -11/+11   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Easthouses Lily Miners Welfare 1-3 Ormiston -23/+23   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Glenrothes 0-2 Saint Andrews United -17/+17   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Haddington Athletic 0-1 Craigroyston -24/+24   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Jeanfield Swifts 4-2 Crossgates Primrose +3/-3   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Oakley United 4-1 Inverkeithing Hillfield Swifts +19/-19   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Peebles Rovers 0-3 Linlithgow Rose +3/-3   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Penicuik Athletic 3-1 Bo'ness United +10/-10   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Sauchie Juniors 2-1 Blackburn United ±0/±0   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Tweedmouth Rangers 0-3 Leith Athletic -4/+4   EoS Lg. Cup
07/03/2020 Thurso 4-0 Bunillidh Thistle +2/-2 North Caledonian Cup
07/03/2020 Culter 4-2 Banchory Saint Ternan +1/-1 North Junior Regional Cup
07/03/2020 Dyce Juniors 4-1 Stoneywood Parkvale +11/-11 North Junior Regional Cup
07/03/2020 Fraserburgh United 0-5 Banks o' Dee -5/+5 North Junior Regional Cup
07/03/2020 Nairn Saint Ninian 1-1 p Hermes +3/-3 North Junior Regional Cup
07/03/2020 Darvel Juniors 2-2 Broughty Athletic -4/+4 Scottish Junior Cup
07/03/2020 Abbey Vale 4-3 Saint Cuthbert Wanderers -5/+5 Sthrn. Counties Ch'lge Cup
07/03/2020 Nithsdale Wanderers 2-1 Queen of the South Reserves +15/-15 Sthrn. Counties Ch'lge Cup
07/03/2020 Ardrossan Winton Rovers 1-2 Troon -3/+3   WoS Lg. Cup
07/03/2020 Kilsyth Rangers 0-1 Neilston Juniors -12/+12   WoS Lg. Cup
07/03/2020 Lanark United 4-0 Saint Roch's +28/-28   WoS Lg. Cup
07/03/2020 Pollok 2-1 Dalry Thistle -8/+8   WoS Lg. Cup
07/03/2020 Coupar Angus 4-4 Brechin Victoria +5/-5   East Junior Premier North
07/03/2020 Dundee Violet 3-1 Forfar Albion +1/-1   East Junior Premier North
07/03/2020 East Craigie 3-0 Blairgowrie +6/-6   East Junior Premier North
07/03/2020 Lochgelly Albert 2-2 Sauchie Juniors Community ±0/±0   East Junior Premier South
07/03/2020 Edinburgh United 1-2 Heriot-Watt University -9/+9   EoS Lg. (Tier 2 Conf. B)
07/03/2020 Preston Athletic 0-0 Kinnoull ±0/±0   EoS Lg. (Tier 2 Conf. B)
07/03/2020 Aberdeen University 6-1 Buckie Rovers +11/-11   North Junior 1st Div.
07/03/2020 Dufftown 1-0 Stonehaven +7/-7   North Junior 1st Div.
07/03/2020 Arthurlie 2-3 Whitletts Victoria -13/+13   West Junior Champ.
07/03/2020 Blantyre Victoria 4-1 Renfrew +9/-9   West Junior Champ.
07/03/2020 Cambuslang Rangers 2-2 Craigmark Burntonians -4/+4   West Junior Champ.
07/03/2020 Shotts Bon Accord 5-0 Irvine Victoria +6/-6   West Junior Champ.
07/03/2020 Buchanhaven Hearts 1-2 Longside +1/-1   Morrison Cup
07/03/2020 Glentanar 1-1 Newmachar United +4/-4   Morrison Cup
07/03/2020 Sunnybank 5-2 Cruden Bay ±0/±0   Morrison Cup
07/03/2020 Burghead Thistle 1-0 Forres Thistle +7/-7   North Junior 2nd Div.
07/03/2020 Whitehills 0-3 Islavale -3/+3   North Junior 2nd Div.
07/03/2020 Bellshill Athletic 0-1 Lesmahagow -8/+8   West Junior Lg. 1
07/03/2020 Girvan 2-1 Port Glasgow +8/-8   West Junior Lg. 1
07/03/2020 Shettleston Juniors 4-0 Larkhall Thistle +13/-13   West Junior Lg. 1
07/03/2020 Kello Rovers 0-0 Carluke Rovers -6/+6   West Junior Lg. 1
07/03/2020 Royal Albert 2-6 Glasgow Perthshire -16/+16   West Junior Lg. 1
07/03/2020 Wishaw Juniors 0-4 East Kilbride Thistle -33/+33   West Junior Lg. 1
07/03/2020 Johnstone Burgh 5-0 Annbank United +9/-9   West Junior Lg. 2
07/03/2020 Lugar Boswell Thistle 0-3 Saltcoats Victoria -29/+29   West Junior Lg. 2
07/03/2020 Maybole Juniors 1-0 Vale of Clyde +2/-2   West Junior Lg. 2
07/03/2020 Newmains United 0-3 Vale of Leven -7/+7   West Junior Lg. 2
07/03/2020 Thorniewood United 2-0 Muirkirk Juniors +6/-6   West Junior Lg. 2
06/03/2020 Inverurie Loco Works 1-4 Fraserburgh -22/+22   Highland Lg.
06/03/2020 BSC Glasgow p 1-1 Kelty Hearts -2/+2 South Ch'lge Cup
06/03/2020 Whitehill Welfare 4-1 Hawick Royal Albert United -1/+1   EoS Lg. Cup
06/03/2020 Bo'ness United Juniors 2-0 Linlithgow Rose Community +4/-4   East Junior Premier South
06/03/2020 Caledonian Braves U20 2-1 Bonnyrigg Rose Athletic U20 +6/-6   Lowland Dev. Lg. A
06/03/2020 Cumbernauld Colts U20 0-6 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 -16/+16   Lowland Dev. Lg. A
06/03/2020 Edinburgh United U20 1-2 Dalkeith Thistle U20 -20/+20   Lowland Dev. Lg. A
06/03/2020 Edinburgh University U20 0-11 Edinburgh City U20 -14/+14   Lowland Dev. Lg. A
06/03/2020 Spartans U20 5-1 Blackburn United U20 +9/-9   Lowland Dev. Lg. A
06/03/2020 Upper Annandale U20 1-3 East Fife U20 -8/+8   Lowland Dev. Lg. A
06/03/2020 Camelon Juniors U20 4-2 Bonnyton Thistle U20 +23/-23   Lowland Dev. Lg. B
06/03/2020 Inverkeithing Hillfield Swifts U20 2-3 Heriot-Watt University U20 -1/+1   Lowland Dev. Lg. B
06/03/2020 Musselburgh Athletic U20 4-0 Kelty Hearts U20 +26/-26   Lowland Dev. Lg. B
06/03/2020 Newtongrange Star U20 0-1 BSC Glasgow U20 +10/-10   Lowland Dev. Lg. B
06/03/2020 Penicuik Athletic U20 1-0 Civil Service Strollers U20 +1/-1   Lowland Dev. Lg. B
06/03/2020 University of Stirling U20 14-0 Mid Annandale U20 +5/-5   Lowland Dev. Lg. B
05/03/2020 Keith U20 2-3 Fraserburgh U20 +4/-4   Aberdeenshire Dev. Lg.
04/03/2020 Kilmarnock 2-2 Aberdeen -1/+1   Scottish Premier
04/03/2020 Livingston 2-2 Celtic +6/-6   Scottish Premier
04/03/2020 Motherwell 4-1 Ross County +12/-12   Scottish Premier
04/03/2020 Rangers 0-1 Hamilton Academical -21/+21   Scottish Premier
04/03/2020 Saint Mirren 0-0 Saint Johnstone -2/+2   Scottish Premier
04/03/2020 Arbroath 0-0 Dunfermline Athletic -2/+2   Scottish Champ.
04/03/2020 Clachnacuddin 0-3 Formartine United -5/+5   Highland Lg.
04/03/2020 Fort William 0-1 Strathspey Thistle -4/+4   Highland Lg.
04/03/2020 Bonnyrigg Rose Athletic 4-2 Dundonald Bluebell +1/-1 EoS Qualifying Cup
04/03/2020 Abbey Vale 3-0 Lochmaben ±0/±0   SoS Lg.
04/03/2020 Clydebank 1-4 Pollok -18/+18   West Junior Premier
04/03/2020 Tynecastle 2-2 p Musselburgh Athletic ±0/±0   EoS Lg. Cup
04/03/2020 Rutherglen Glencairn 0-1 Auchinleck Talbot +5/-5 Evening Times Cup
03/03/2020 Hibernian 1-3 Heart of Midlothian -24/+24   Scottish Premier
03/03/2020 Ayr United 0-0 Dundee United ±0/±0   Scottish Champ.
03/03/2020 Dundee 0-0 Alloa Athletic -4/+4   Scottish Champ.
03/03/2020 Inverness Caledonian Thistle 3-2 Greenock Morton +2/-2   Scottish Champ.
03/03/2020 Partick Thistle 0-0 Queen of the South -4/+4   Scottish Champ.
03/03/2020 Celtic U20 1-0 Queen's Park Reserves -6/+6   Glasgow Cup
03/03/2020 Clyde 2-1 Montrose +5/-5   Scottish Lg. 1
03/03/2020 Dumbarton 2-0 Forfar Athletic +7/-7   Scottish Lg. 1
03/03/2020 Raith Rovers 1-1 Falkirk -1/+1   Scottish Lg. 1
03/03/2020 Cowdenbeath 2-1 Albion Rovers +1/-1   Scottish Lg. 2
03/03/2020 Stirling Albion 0-0 Stenhousemuir -7/+7   Scottish Lg. 2
03/03/2020 Lothian Thistle Hutchison Vale 6-0 Arniston Rangers +6/-6   EoS Lg. (Tier 2 Conf. A)
02/03/2020 Airdrieonians Reserves 0-0 Livingston Reserves -1/+1   SPFL Reserve Lg. Div. 2
01/03/2020 Saint Johnstone 0-1 Celtic +3/-3 Scottish FA Cup