SCOTTISH FOOTBALL RESULTS DATABASE
Senior/Junior

INDEX SENIOR/JUNIOR CLUB RANKINGS COMPETITIONS DATABASE  

2024-25 JUL 24AUG 24SEP 24OCT 24NOV 24DEC 24JAN 25FEB 25MAR 25APR 25MAY 25JUN 25
2023-24 JUL 23AUG 23SEP 23OCT 23NOV 23DEC 23JAN 24FEB 24MAR 24APR 24MAY 24JUN 24
2022-23 JUL 22AUG 22SEP 22OCT 22NOV 22DEC 22JAN 23FEB 23MAR 23APR 23MAY 23JUN 23
2021-22 JUL 21AUG 21SEP 21OCT 21NOV 21DEC 21JAN 22FEB 22MAR 22APR 22MAY 22JUN 22
2020-21 JUL 20AUG 20SEP 20OCT 20NOV 20DEC 20JAN 21FEB 21MAR 21APR 21MAY 21JUN 21
2019-20 JUL 19AUG 19SEP 19OCT 19NOV 19DEC 19JAN 20FEB 20MAR 20APR 20MAY 20JUN 20
2018-19 JUL 18AUG 18SEP 18OCT 18NOV 18DEC 18JAN 19FEB 19MAR 19APR 19MAY 19JUN 19
2017-18 JUL 17AUG 17SEP 17OCT 17NOV 17DEC 17JAN 18FEB 18MAR 18APR 18MAY 18JUN 18
2016-17 JUL 16AUG 16SEP 16OCT 16NOV 16DEC 16JAN 17FEB 17MAR 17APR 17MAY 17JUN 17
2015-16 JUL 15AUG 15SEP 15OCT 15NOV 15DEC 15JAN 16FEB 16MAR 16APR 16MAY 16JUN 16
2014-15 JUL 14AUG 14SEP 14OCT 14NOV 14DEC 14JAN 15FEB 15MAR 15APR 15MAY 15JUN 15
OCTOBER 2020 RESULTS
DATE TEAM 1   SCORE   TEAM 2 PTS   COMPETITION
31/10/2020 Dundee United 2-1 Ross County +2/-2   Scottish Premier
31/10/2020 Livingston 0-2 Motherwell -18/+18   Scottish Premier
31/10/2020 Heart of Midlothian 2-1 Hibernian +10/-10 Scottish FA Cup
31/10/2020 Dundee 1-1 Raith Rovers -4/+4   Scottish Champ.
31/10/2020 Dunfermline Athletic 3-2 Queen of the South -5/+5   Scottish Champ.
31/10/2020 Greenock Morton 3-2 Ayr United +3/-3   Scottish Champ.
31/10/2020 Inverness Caledonian Thistle 3-1 Arbroath +7/-7   Scottish Champ.
31/10/2020 Airdrieonians 0-2 Dumbarton -22/+22   Scottish Lg. 1
31/10/2020 Clyde 0-2 Peterhead -22/+22   Scottish Lg. 1
31/10/2020 Cove Rangers 1-0 Partick Thistle +2/-2   Scottish Lg. 1
31/10/2020 Falkirk 2-0 East Fife +3/-3   Scottish Lg. 1
31/10/2020 Forfar Athletic 2-3 Montrose -7/+7   Scottish Lg. 1
31/10/2020 Albion Rovers 0-2 Brechin City -21/+21   Scottish Lg. 2
31/10/2020 Cowdenbeath 1-1 Stenhousemuir -4/+4   Scottish Lg. 2
31/10/2020 Edinburgh City 1-0 Elgin City +6/-6   Scottish Lg. 2
31/10/2020 Stirling Albion 1-0 Annan Athletic +3/-3   Scottish Lg. 2
31/10/2020 Stranraer 0-1 Queen's Park -8/+8   Scottish Lg. 2
31/10/2020 Bonnyrigg Rose Athletic 1-1 Cumbernauld Colts -11/+11   Lowland Lg.
31/10/2020 BSC Glasgow 0-0 Berwick Rangers -11/+11   Lowland Lg.
31/10/2020 Caledonian Braves 0-1 Kelty Hearts +2/-2   Lowland Lg.
31/10/2020 Civil Service Strollers 1-0 University of Stirling +3/-3   Lowland Lg.
31/10/2020 East Kilbride 2-0 Spartans +4/-4   Lowland Lg.
31/10/2020 Edinburgh University 1-0 Gretna +5/-5   Lowland Lg.
31/10/2020 Vale of Leithen 0-7 East Stirlingshire -11/+11   Lowland Lg.
31/10/2020 Rothes 2-1 Buckie Thistle +8/-8 Highland Lg. Cup
31/10/2020 Broxburn Athletic 3-1 Whitehill Welfare ±0/±0   EoS Lg. Premier
31/10/2020 Camelon Juniors 1-0 Penicuik Athletic +6/-6   EoS Lg. Premier
31/10/2020 Crossgates Primrose 0-3 Lothian Thistle Hutchison Vale -21/+21   EoS Lg. Premier
31/10/2020 Hill of Beath Hawthorn 4-2 Tynecastle +3/-3   EoS Lg. Premier
31/10/2020 Inverkeithing Hillfield Swifts 1-5 Tranent Juniors -8/+8   EoS Lg. Premier
31/10/2020 Jeanfield Swifts 3-0 Dunbar United +7/-7   EoS Lg. Premier
31/10/2020 Musselburgh Athletic 3-3 Linlithgow Rose -1/+1   EoS Lg. Premier
31/10/2020 Newtongrange Star 1-5 Dundonald Bluebell -22/+22   EoS Lg. Premier
31/10/2020 Sauchie Juniors 1-2 Blackburn United -16/+16   EoS Lg. Premier
31/10/2020 Invergordon 3-2 Halkirk United -8/+8   North Caledonian Lg. Div. 1
31/10/2020 Saint Duthus 1-2 Golspie Sutherland -8/+8   North Caledonian Lg. Div. 1
31/10/2020 Lochar Thistle 2-3 Creetown -15/+15   SoS Lg.
31/10/2020 Lochmaben 1-1 Saint Cuthbert Wanderers +4/-4   SoS Lg.
31/10/2020 Newton Stewart 1-6 Stranraer Reserves -14/+14   SoS Lg.
31/10/2020 Threave Rovers 5-3 Heston Rovers -4/+4   SoS Lg.
31/10/2020 Upper Annandale 2-1 Caledonian Braves Reserves +5/-5   SoS Lg.
31/10/2020 Coldstream 3-1 Craigroyston +1/-1   EoS Lg. Div. 1A
31/10/2020 Dunipace 6-0 Saint Andrews United +22/-22   EoS Lg. Div. 1A
31/10/2020 Edinburgh South 1-0 Dalkeith Thistle +3/-3   EoS Lg. Div. 1A
31/10/2020 Edinburgh United 4-1 Thornton Hibs +29/-29   EoS Lg. Div. 1A
31/10/2020 Kirkcaldy & Dysart 0-6 Haddington Athletic -15/+15   EoS Lg. Div. 1A
31/10/2020 Ormiston 0-3 Kennoway Star Hearts -13/+13   EoS Lg. Div. 1A
31/10/2020 Tweedmouth Rangers 2-3 Rosyth +3/-3   EoS Lg. Div. 1A
31/10/2020 Burntisland Shipyard 2-1 Peebles Rovers -6/+6   EoS Lg. Div. 1B
31/10/2020 Eyemouth United 1-5 Oakley United -4/+4   EoS Lg. Div. 1B
31/10/2020 Glenrothes 4-2 Easthouses Lily Miners Welfare +2/-2   EoS Lg. Div. 1B
31/10/2020 Kinnoull 2-4 Heriot-Watt University -24/+24   EoS Lg. Div. 1B
31/10/2020 Lochgelly Albert 1-2 Newburgh Juniors -4/+4   EoS Lg. Div. 1B
31/10/2020 University of Stirling Reserves 5-3 Hawick Royal Albert United +4/-4   EoS Lg. Div. 1B
31/10/2020 Inverness Athletic 1-1 Loch Ness +5/-5   North Caledonian Lg. Div. 2
31/10/2020 Nairn County Reserves 7-3 Bonar Bridge ±0/±0   North Caledonian Lg. Div. 2
31/10/2020 Annbank United 2-2 Bellshill Athletic +5/-5   WoS Lg. Div. 1A
31/10/2020 Ardeer Thistle 1-5 Muirkirk Juniors -5/+5   WoS Lg. Div. 1A
31/10/2020 Glasgow University 1-1 Craigmark Burntonians ±0/±0   WoS Lg. Div. 1A
31/10/2020 Maybole Juniors 0-2 Saint Roch's -9/+9   WoS Lg. Div. 1A
31/10/2020 Renfrew 3-0 Maryhill +1/-1   WoS Lg. Div. 1A
31/10/2020 Johnstone Burgh 6-1 Carluke Rovers +18/-18   WoS Lg. Div. 1B
31/10/2020 Lugar Boswell Thistle 1-2 Gartcairn Juniors +7/-7   WoS Lg. Div. 1B
31/10/2020 Port Glasgow 5-1 Irvine Victoria +9/-9   WoS Lg. Div. 1B
31/10/2020 Saint Cadoc's Youth Club 0-2 Neilston -22/+22   WoS Lg. Div. 1B
31/10/2020 Vale of Clyde 2-3 Forth Wanderers -13/+13   WoS Lg. Div. 1B
31/10/2020 Vale of Leven 1-5 Greenock Juniors -24/+24   WoS Lg. Div. 1B
31/10/2020 Newmains United 2-4 Yoker Athletic -2/+2   WoS Lg. Div. 1C
31/10/2020 Saint Anthony's 0-4 Drumchapel United -7/+7   WoS Lg. Div. 1C
31/10/2020 Beith Juniors 2-1 Kirkintilloch Rob Roy -5/+5   WoS Lg. Premier
31/10/2020 Rossvale 1-2 Irvine Meadow -10/+10   WoS Lg. Premier
31/10/2020 Clydebank 4-0 Hurlford United +26/-26   WoS Lg. Premier
31/10/2020 Darvel Juniors 2-0 Benburb +3/-3   WoS Lg. Premier
31/10/2020 Kilwinning Rangers 1-2 Blantyre Victoria -13/+13   WoS Lg. Premier
29/10/2020 Lille Olympique {FRA} 2-2 Celtic +3/-3   UEFA Europa Lg.
29/10/2020 Rangers 1-0 Lech Poznań {POL} -6/+6   UEFA Europa Lg.
28/10/2020 Bo'ness United 1-1 Civil Service Strollers -8/+8   Lowland Lg.
28/10/2020 BSC Glasgow 4-0 Cumbernauld Colts +7/-7   Lowland Lg.
28/10/2020 East Stirlingshire 0-0 East Kilbride -2/+2   Lowland Lg.
28/10/2020 University of Stirling 1-1 Bonnyrigg Rose Athletic +7/-7   Lowland Lg.
28/10/2020 Hill of Beath Hawthorn 2-1 Sauchie Juniors -5/+5   EoS Lg. Premier
28/10/2020 Tranent Juniors 6-1 Whitehill Welfare +11/-11   EoS Lg. Premier
28/10/2020 Coldstream 1-2 Arniston Rangers -16/+16   EoS Lg. Div. 1A
28/10/2020 Edinburgh South 5-1 Kirkcaldy & Dysart +9/-9   EoS Lg. Div. 1A
28/10/2020 Haddington Athletic 2-2 Edinburgh United -6/+6   EoS Lg. Div. 1A
28/10/2020 Rosyth 5-2 Saint Andrews United +23/-23   EoS Lg. Div. 1A
28/10/2020 Easthouses Lily Miners Welfare 1-3 Oakley United -7/+7   EoS Lg. Div. 1B
28/10/2020 University of Stirling Reserves 2-2 Lochore Welfare -4/+4   EoS Lg. Div. 1B
27/10/2020 Berwick Rangers 3-1 Edinburgh University +2/-2   Lowland Lg.
27/10/2020 Caledonian Braves 3-1 Dalbeattie Star +2/-2   Lowland Lg.
27/10/2020 Gala Fairydean Rovers 3-1 Spartans +17/-17   Lowland Lg.
27/10/2020 Kelty Hearts 4-0 Vale of Leithen -1/+1   Lowland Lg.
27/10/2020 Musselburgh Athletic 2-5 Newtongrange Star -38/+38   EoS Lg. Premier
27/10/2020 Tynecastle 5-1 Blackburn United +11/-11   EoS Lg. Premier
27/10/2020 Dalkeith Thistle 3-0 Ormiston +6/-6   EoS Lg. Div. 1A
27/10/2020 Dunipace 1-1 Thornton Hibs +1/-1   EoS Lg. Div. 1A
27/10/2020 Heriot-Watt University 2-0 Glenrothes +7/-7   EoS Lg. Div. 1B
25/10/2020 Aberdeen 3-3 Celtic +4/-4   Scottish Premier
25/10/2020 Rangers 2-0 Livingston -2/+2   Scottish Premier
24/10/2020 Kilmarnock 0-1 Hibernian -8/+8   Scottish Premier
24/10/2020 Motherwell 4-0 Ross County +16/-16   Scottish Premier
24/10/2020 Saint Johnstone 0-0 Dundee United -5/+5   Scottish Premier
24/10/2020 Alloa Athletic 1-4 Dunfermline Athletic -21/+21   Scottish Champ.
24/10/2020 Dundee 1-0 Greenock Morton +3/-3   Scottish Champ.
24/10/2020 Inverness Caledonian Thistle 1-1 Ayr United -4/+4   Scottish Champ.
24/10/2020 Queen of the South 2-5 Raith Rovers -24/+24   Scottish Champ.
24/10/2020 East Fife 2-2 Montrose -3/+3   Scottish Lg. 1
24/10/2020 Falkirk 1-1 Forfar Athletic -9/+9   Scottish Lg. 1
24/10/2020 Partick Thistle 2-1 Airdrieonians +1/-1   Scottish Lg. 1
24/10/2020 Peterhead 0-2 Cove Rangers -12/+12   Scottish Lg. 1
24/10/2020 Annan Athletic 1-1 Stranraer -3/+3   Scottish Lg. 2
24/10/2020 Edinburgh City 0-1 Cowdenbeath -16/+16   Scottish Lg. 2
24/10/2020 Elgin City 3-0 Brechin City +2/-2   Scottish Lg. 2
24/10/2020 Queen's Park 2-0 Albion Rovers +3/-3   Scottish Lg. 2
24/10/2020 Stenhousemuir 2-2 Stirling Albion -2/+2   Scottish Lg. 2
24/10/2020 Berwick Rangers 0-1 East Kilbride ±0/±0   Lowland Lg.
24/10/2020 Bo'ness United 2-0 Caledonian Braves +3/-3   Lowland Lg.
24/10/2020 Cumbernauld Colts 3-0 Edinburgh University +6/-6   Lowland Lg.
24/10/2020 Gala Fairydean Rovers 3-1 Civil Service Strollers +13/-13   Lowland Lg.
24/10/2020 Gretna 0-3 BSC Glasgow -5/+5   Lowland Lg.
24/10/2020 Kelty Hearts 2-0 Dalbeattie Star -5/+5   Lowland Lg.
24/10/2020 University of Stirling 4-1 Vale of Leithen +2/-2   Lowland Lg.
24/10/2020 Bonnyrigg Rose Athletic 2-0 Newtongrange Star -5/+5   South Ch'lge Cup
24/10/2020 Broxburn Athletic 6-0 Creetown ±0/±0   South Ch'lge Cup
24/10/2020 Easthouses Lily Miners Welfare 5-3 Larkhall Thistle +20/-20   South Ch'lge Cup
24/10/2020 Irvine Victoria 3-3 p Saint Anthony's -7/+7   South Ch'lge Cup
24/10/2020 Jeanfield Swifts 5-0 Lochgelly Albert +1/-1   South Ch'lge Cup
24/10/2020 Maybole Juniors 2-3 Vale of Leven -13/+13   South Ch'lge Cup
24/10/2020 Threave Rovers 7-2 Ormiston +9/-9   South Ch'lge Cup
24/10/2020 Vale of Clyde 4-1 East Kilbride Thistle +16/-16   South Ch'lge Cup
24/10/2020 Blackburn United 2-4 Musselburgh Athletic -7/+7   EoS Lg. Premier
24/10/2020 Lothian Thistle Hutchison Vale 2-0 Hill of Beath Hawthorn +20/-20   EoS Lg. Premier
24/10/2020 Linlithgow Rose 3-0 Inverkeithing Hillfield Swifts +1/-1   EoS Lg. Premier
24/10/2020 Penicuik Athletic 4-0 Crossgates Primrose +9/-9   EoS Lg. Premier
24/10/2020 Tranent Juniors 4-0 Dunbar United +12/-12   EoS Lg. Premier
24/10/2020 Tynecastle 2-0 Dundonald Bluebell +13/-13   EoS Lg. Premier
24/10/2020 Whitehill Welfare 1-2 Camelon Juniors -2/+2   EoS Lg. Premier
24/10/2020 Golspie Sutherland 0-4 Invergordon -35/+35   North Caledonian Lg. Div. 1
24/10/2020 Halkirk United 4-0 Thurso +32/-32   North Caledonian Lg. Div. 1
24/10/2020 Saint Duthus 5-5 Orkney ±0/±0   North Caledonian Lg. Div. 1
24/10/2020 Abbey Vale 2-0 Upper Annandale -2/+2   SoS Lg.
24/10/2020 Lochar Thistle 3-3 Newton Stewart ±0/±0   SoS Lg.
24/10/2020 Mid Annandale 2-2 Lochmaben -10/+10   SoS Lg.
24/10/2020 Nithsdale Wanderers 6-3 Heston Rovers +8/-8   SoS Lg.
24/10/2020 Stranraer Reserves 2-4 Saint Cuthbert Wanderers -31/+31   SoS Lg.
24/10/2020 Dalkeith Thistle 5-1 Tweedmouth Rangers +5/-5   EoS Lg. Div. 1A
24/10/2020 Craigroyston 1-1 Arniston Rangers -1/+1   EoS Lg. Div. 1A
24/10/2020 Haddington Athletic 2-1 Edinburgh South -3/+3   EoS Lg. Div. 1A
24/10/2020 Leith Athletic 6-1 Kirkcaldy & Dysart +5/-5   EoS Lg. Div. 1A
24/10/2020 Rosyth 6-1 Coldstream +26/-26   EoS Lg. Div. 1A
24/10/2020 Saint Andrews United 2-1 Edinburgh United +1/-1   EoS Lg. Div. 1A
24/10/2020 Hawick Royal Albert United 1-1 Lochore Welfare ±0/±0   EoS Lg. Div. 1B
24/10/2020 Heriot-Watt University 0-1 Luncarty -8/+8   EoS Lg. Div. 1B
24/10/2020 Newburgh Juniors 11-0 Eyemouth United +12/-12   EoS Lg. Div. 1B
24/10/2020 Oakley United 3-2 Burntisland Shipyard -1/+1   EoS Lg. Div. 1B
24/10/2020 Peebles Rovers 0-2 University of Stirling Reserves -12/+12   EoS Lg. Div. 1B
24/10/2020 Bonar Bridge 0-9 Alness United -5/+5   North Caledonian Lg. Div. 2
24/10/2020 Nairn County Reserves 2-3 Loch Ness -4/+4   North Caledonian Lg. Div. 2
24/10/2020 Scourie 0-4 Inverness Athletic ±0/±0   North Caledonian Lg. Div. 2
24/10/2020 Bellshill Athletic 3-3 Renfrew +5/-5   WoS Lg. Div. 1A
24/10/2020 Craigmark Burntonians 7-2 Ardeer Thistle +1/-1   WoS Lg. Div. 1A
24/10/2020 Carluke Rovers 1-2 Wishaw Juniors -13/+13   WoS Lg. Div. 1B
24/10/2020 Gartcairn Juniors 3-4 Port Glasgow -12/+12   WoS Lg. Div. 1B
24/10/2020 Greenock Juniors 0-0 Johnstone Burgh -3/+3   WoS Lg. Div. 1B
24/10/2020 Neilston 6-0 Lugar Boswell Thistle +2/-2   WoS Lg. Div. 1B
24/10/2020 Saint Cadoc's Youth Club 3-2 Forth Wanderers -9/+9   WoS Lg. Div. 1B
24/10/2020 Kilsyth Rangers 4-0 Drumchapel United +21/-21   WoS Lg. Div. 1C
24/10/2020 Lanark United 0-3 Thorniewood United -32/+32   WoS Lg. Div. 1C
24/10/2020 Beith Juniors 1-1 Rossvale -7/+7   WoS Lg. Premier
24/10/2020 Benburb 1-3 Cumbernauld United -16/+16   WoS Lg. Premier
24/10/2020 Bonnyton Thistle 0-3 Troon -7/+7   WoS Lg. Premier
24/10/2020 Darvel Juniors 3-0 Kirkintilloch Rob Roy +8/-8   WoS Lg. Premier
24/10/2020 Hurlford United 2-2 Blantyre Victoria -5/+5   WoS Lg. Premier
24/10/2020 Largs Thistle 0-1 Clydebank -10/+10   WoS Lg. Premier
23/10/2020 Arbroath 0-1 Heart of Midlothian -2/+2   Scottish Champ.
23/10/2020 Spartans 4-0 Kinnoull +12/-12   South Ch'lge Cup
22/10/2020 Celtic 1-3 Milan {ITA} -6/+6   UEFA Europa Lg.
22/10/2020 Standard Liège {BEL} 0-2 Rangers -5/+5   UEFA Europa Lg.
21/10/2020 Whitehill Welfare 1-3 Musselburgh Athletic -10/+10   EoS Lg. Premier
20/10/2020 Aberdeen 4-2 Hamilton Academical +2/-2   Scottish Premier
18/10/2020 Brora Rangers 2-2 p Buckie Thistle -10/+10 Highland Lg. Cup
17/10/2020 Celtic 0-2 Rangers -20/+20   Scottish Premier
17/10/2020 Dundee United 0-0 Aberdeen +2/-2   Scottish Premier
17/10/2020 Hamilton Academical 3-5 Saint Johnstone -16/+16   Scottish Premier
17/10/2020 Livingston 1-3 Kilmarnock -21/+21   Scottish Premier
17/10/2020 Ross County 0-0 Hibernian +2/-2   Scottish Premier
17/10/2020 Ayr United 2-1 Queen of the South ±0/±0   Scottish Champ.
17/10/2020 Dunfermline Athletic 3-1 Inverness Caledonian Thistle +8/-8   Scottish Champ.
17/10/2020 Greenock Morton 1-0 Alloa Athletic +3/-3   Scottish Champ.
17/10/2020 Raith Rovers 3-0 Arbroath +19/-19   Scottish Champ.
17/10/2020 Airdrieonians 2-0 Peterhead +6/-6   Scottish Lg. 1
17/10/2020 Clyde 1-0 Partick Thistle +6/-6   Scottish Lg. 1
17/10/2020 Cove Rangers 3-1 East Fife +6/-6   Scottish Lg. 1
17/10/2020 Forfar Athletic 0-0 Dumbarton -2/+2   Scottish Lg. 1
17/10/2020 Montrose 1-3 Falkirk -12/+12   Scottish Lg. 1
17/10/2020 Albion Rovers 1-3 Stenhousemuir -17/+17   Scottish Lg. 2
17/10/2020 Brechin City 1-5 Edinburgh City -19/+19   Scottish Lg. 2
17/10/2020 Cowdenbeath 0-3 Annan Athletic -28/+28   Scottish Lg. 2
17/10/2020 Stirling Albion 0-0 Queen's Park -1/+1   Scottish Lg. 2
17/10/2020 Stranraer 1-4 Elgin City -19/+19   Scottish Lg. 2
17/10/2020 Formartine United 1-2 Rothes -14/+14 Highland Lg. Cup
17/10/2020 Bonnyrigg Rose Athletic 3-0 Gretna -2/+2   Lowland Lg.
17/10/2020 Caledonian Braves 0-1 Berwick Rangers -13/+13   Lowland Lg.
17/10/2020 Civil Service Strollers 2-3 Kelty Hearts +1/-1   Lowland Lg.
17/10/2020 Dalbeattie Star 0-4 East Stirlingshire -11/+11   Lowland Lg.
17/10/2020 East Kilbride 3-0 Gala Fairydean Rovers +4/-4   Lowland Lg.
17/10/2020 Edinburgh University 0-4 Bo'ness United -11/+11   Lowland Lg.
17/10/2020 Spartans 1-3 University of Stirling -26/+26   Lowland Lg.
17/10/2020 Vale of Leithen 4-6 BSC Glasgow +3/-3   Lowland Lg.
17/10/2020 Broxburn Athletic 3-0 Newtongrange Star +3/-3   EoS Lg. Premier
17/10/2020 Camelon Juniors 6-0 Dunbar United +22/-22   EoS Lg. Premier
17/10/2020 Crossgates Primrose 2-3 Tranent Juniors -4/+4   EoS Lg. Premier
17/10/2020 Dundonald Bluebell 0-2 Lothian Thistle Hutchison Vale -24/+24   EoS Lg. Premier
17/10/2020 Hill of Beath Hawthorn 2-1 Blackburn United -8/+8   EoS Lg. Premier
17/10/2020 Inverkeithing Hillfield Swifts 0-3 Penicuik Athletic -4/+4   EoS Lg. Premier
17/10/2020 Jeanfield Swifts 6-3 Whitehill Welfare +6/-6   EoS Lg. Premier
17/10/2020 Musselburgh Athletic 5-3 Tynecastle +7/-7   EoS Lg. Premier
17/10/2020 Sauchie Juniors 1-1 Linlithgow Rose +2/-2   EoS Lg. Premier
17/10/2020 Bonar Bridge 1-2 Halkirk United +8/-8   North Caledonian Cup
17/10/2020 Invergordon 3-2 Saint Duthus ±0/±0   North Caledonian Lg. Div. 1
17/10/2020 Thurso 0-3 Golspie Sutherland -14/+14   North Caledonian Lg. Div. 1
17/10/2020 Heston Rovers 0-2 Upper Annandale -20/+20   SoS Lg.
17/10/2020 Mid Annandale 2-3 Saint Cuthbert Wanderers -15/+15   SoS Lg.
17/10/2020 Newton Stewart 3-2 Creetown -5/+5   SoS Lg.
17/10/2020 Nithsdale Wanderers 2-4 Stranraer Reserves -3/+3   SoS Lg.
17/10/2020 Threave Rovers 3-1 Lochar Thistle -4/+4   SoS Lg.
17/10/2020 Wigtown & Bladnoch 3-1 Abbey Vale +29/-29   SoS Lg.
17/10/2020 Arniston Rangers 1-5 Haddington Athletic -11/+11   EoS Lg. Div. 1A
17/10/2020 Coldstream 2-1 Dalkeith Thistle +3/-3   EoS Lg. Div. 1A
17/10/2020 Dunipace 1-2 Leith Athletic -10/+10   EoS Lg. Div. 1A
17/10/2020 Edinburgh South 2-0 Saint Andrews United +18/-18   EoS Lg. Div. 1A
17/10/2020 Edinburgh United 1-0 Kennoway Star Hearts +1/-1   EoS Lg. Div. 1A
17/10/2020 Kirkcaldy & Dysart 0-2 Craigroyston -24/+24   EoS Lg. Div. 1A
17/10/2020 Ormiston 2-1 Rosyth +11/-11   EoS Lg. Div. 1A
17/10/2020 Tweedmouth Rangers 0-5 Thornton Hibs -4/+4   EoS Lg. Div. 1A
17/10/2020 Burntisland Shipyard 2-4 Newburgh Juniors -23/+23   EoS Lg. Div. 1B
17/10/2020 Eyemouth United 2-11 Heriot-Watt University -11/+11   EoS Lg. Div. 1B
17/10/2020 Kinnoull 3-0 Easthouses Lily Miners Welfare ±0/±0   EoS Lg. Div. 1B
17/10/2020 Lochgelly Albert 3-2 Hawick Royal Albert United +1/-1   EoS Lg. Div. 1B
17/10/2020 Lochore Welfare 2-5 Peebles Rovers -36/+36   EoS Lg. Div. 1B
17/10/2020 Luncarty 1-0 Preston Athletic -1/+1   EoS Lg. Div. 1B
17/10/2020 University of Stirling Reserves 0-3 Oakley United -15/+15   EoS Lg. Div. 1B
17/10/2020 Inverness Athletic 1-3 Nairn County Reserves -17/+17   North Caledonian Lg. Div. 2
17/10/2020 Loch Ness 11-1 Scourie +1/-1   North Caledonian Lg. Div. 2
16/10/2020 Heart of Midlothian 6-2 Dundee +14/-14   Scottish Champ.
14/10/2020 Bo'ness United 4-0 Vale of Leithen +2/-2   Lowland Lg.
14/10/2020 University of Stirling Reserves 5-3 Newburgh Juniors +13/-13   EoS Lg. Div. 1B
13/10/2020 Alloa Athletic 2-1 Edinburgh City -4/+4   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Ayr United 1-0 Annan Athletic -7/+7   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Brora Rangers 2-2 p Cove Rangers +1/-1   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Dundee United 1-0 Kelty Hearts -6/+6   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Falkirk 2-1 Clyde -2/+2   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Forfar Athletic 0-1 Hibernian +6/-6   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Greenock Morton 1-0 Queen's Park -5/+5   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Heart of Midlothian 3-1 Raith Rovers +1/-1   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Inverness Caledonian Thistle p 0-0 Cowdenbeath -11/+11   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Kilmarnock 0-3 Dunfermline Athletic -34/+34   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Montrose 0-2 Elgin City -22/+22   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Peterhead 3-1 Brechin City ±0/±0   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Queen of the South 0-0 p Partick Thistle -2/+2   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Ross County 2-1 Arbroath ±0/±0   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Stenhousemuir 0-2 Airdrieonians -9/+9   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Stranraer 2-2 p Albion Rovers -6/+6   Scottish Lg. Cup
13/10/2020 Bonnyrigg Rose Athletic 2-0 Caledonian Braves -3/+3   Lowland Lg.
13/10/2020 Civil Service Strollers 0-0 BSC Glasgow +5/-5   Lowland Lg.
13/10/2020 Cumbernauld Colts 1-2 University of Stirling -11/+11   Lowland Lg.
13/10/2020 Dalbeattie Star 2-3 Gala Fairydean Rovers -5/+5   Lowland Lg.
13/10/2020 East Kilbride 6-1 Gretna +6/-6   Lowland Lg.
13/10/2020 Edinburgh University 0-2 East Stirlingshire -1/+1   Lowland Lg.
13/10/2020 Spartans 1-0 Berwick Rangers -4/+4   Lowland Lg.
13/10/2020 Blackburn United 1-4 Lothian Thistle Hutchison Vale -22/+22   EoS Lg. Premier
13/10/2020 Broxburn Athletic 2-0 Camelon Juniors +9/-9   EoS Lg. Premier
13/10/2020 Hill of Beath Hawthorn 3-0 Dunbar United +5/-5   EoS Lg. Premier
13/10/2020 Jeanfield Swifts 1-1 Crossgates Primrose -8/+8   EoS Lg. Premier
13/10/2020 Linlithgow Rose 2-0 Tynecastle +6/-6   EoS Lg. Premier
13/10/2020 Newtongrange Star 2-3 Tranent Juniors +1/-1   EoS Lg. Premier
13/10/2020 Sauchie Juniors 1-2 Dundonald Bluebell -5/+5   EoS Lg. Premier
13/10/2020 Coldstream 1-2 Edinburgh United -8/+8   EoS Lg. Div. 1A
13/10/2020 Dalkeith Thistle 0-2 Thornton Hibs -5/+5   EoS Lg. Div. 1A
13/10/2020 Dunipace 4-1 Kirkcaldy & Dysart +1/-1   EoS Lg. Div. 1A
13/10/2020 Haddington Athletic 1-1 Craigroyston -13/+13   EoS Lg. Div. 1A
13/10/2020 Rosyth 3-7 Kennoway Star Hearts -37/+37   EoS Lg. Div. 1A
13/10/2020 Heriot-Watt University 3-1 Lochgelly Albert -2/+2   EoS Lg. Div. 1B
13/10/2020 Preston Athletic 0-0 Peebles Rovers -12/+12   EoS Lg. Div. 1B
10/10/2020 Annan Athletic 1-1 p Stranraer -1/+1   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Arbroath 3-1 Montrose +7/-7   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Brora Rangers 0-2 Dundee -11/+11   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Clyde 3-2 Dumbarton +1/-1   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Cove Rangers 1-2 Hibernian +1/-1   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Cowdenbeath 0-1 Heart of Midlothian +6/-6   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Dundee United 0-1 Peterhead -20/+20   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Edinburgh City 2-2 p Stenhousemuir -7/+7   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Elgin City 2-0 Stirling Albion +5/-5   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Hamilton Academical 2-1 Ayr United +2/-2   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Livingston 2-1 Alloa Athletic -3/+3   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Partick Thistle 2-0 Queen's Park +2/-2   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Queen of the South 2-2 p Saint Mirren +2/-2   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Raith Rovers 2-1 East Fife ±0/±0   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Saint Johnstone 7-0 Brechin City +5/-5   Scottish Lg. Cup
10/10/2020 Berwick Rangers 1-0 Vale of Leithen -6/+6   Lowland Lg.
10/10/2020 Bo'ness United 2-1 Cumbernauld Colts -3/+3   Lowland Lg.
10/10/2020 BSC Glasgow 2-1 Dalbeattie Star -9/+9   Lowland Lg.
10/10/2020 East Stirlingshire 1-0 Civil Service Strollers -3/+3   Lowland Lg.
10/10/2020 Gala Fairydean Rovers 0-4 Bonnyrigg Rose Athletic -10/+10   Lowland Lg.
10/10/2020 Gretna 1-2 Spartans +2/-2   Lowland Lg.
10/10/2020 Kelty Hearts 4-0 Edinburgh University +1/-1   Lowland Lg.
10/10/2020 University of Stirling 1-2 East Kilbride ±0/±0   Lowland Lg.
10/10/2020 Blackburn United 0-6 Jeanfield Swifts -28/+28   EoS Lg. Premier
10/10/2020 Dunbar United 2-0 Sauchie Juniors +9/-9   EoS Lg. Premier
10/10/2020 Linlithgow Rose 1-1 Crossgates Primrose -8/+8   EoS Lg. Premier
10/10/2020 Newtongrange Star 1-1 Camelon Juniors +6/-6   EoS Lg. Premier
10/10/2020 Penicuik Athletic 4-1 Broxburn Athletic +14/-14   EoS Lg. Premier
10/10/2020 Tranent Juniors 2-1 Hill of Beath Hawthorn +8/-8   EoS Lg. Premier
10/10/2020 Tynecastle 6-0 Inverkeithing Hillfield Swifts +12/-12   EoS Lg. Premier
10/10/2020 Whitehill Welfare 0-1 Dundonald Bluebell -3/+3   EoS Lg. Premier
10/10/2020 Abbey Vale 6-2 Lochmaben +2/-2   SoS Lg.
10/10/2020 Creetown 1-8 Threave Rovers -11/+11   SoS Lg.
10/10/2020 Lochar Thistle 2-3 Nithsdale Wanderers -4/+4   SoS Lg.
10/10/2020 Saint Cuthbert Wanderers 1-2 Newton Stewart -12/+12   SoS Lg.
10/10/2020 Stranraer Reserves 5-2 Upper Annandale -1/+1   SoS Lg.
10/10/2020 Wigtown & Bladnoch 3-1 Heston Rovers +17/-17   SoS Lg.
10/10/2020 Dalkeith Thistle 1-2 Edinburgh United -9/+9   EoS Lg. Div. 1A
10/10/2020 Craigroyston 6-0 Tweedmouth Rangers +36/-36   EoS Lg. Div. 1A
10/10/2020 Haddington Athletic 2-0 Dunipace +12/-12   EoS Lg. Div. 1A
10/10/2020 Kennoway Star Hearts 3-0 Arniston Rangers +9/-9   EoS Lg. Div. 1A
10/10/2020 Leith Athletic 6-2 Coldstream +11/-11   EoS Lg. Div. 1A
10/10/2020 Rosyth 4-2 Kirkcaldy & Dysart +1/-1   EoS Lg. Div. 1A
10/10/2020 Saint Andrews United 2-0 Ormiston -3/+3   EoS Lg. Div. 1A
10/10/2020 Thornton Hibs 3-0 Edinburgh South +2/-2   EoS Lg. Div. 1A
10/10/2020 Easthouses Lily Miners Welfare 8-0 Eyemouth United +17/-17   EoS Lg. Div. 1B
10/10/2020 Hawick Royal Albert United 2-1 Glenrothes +17/-17   EoS Lg. Div. 1B
10/10/2020 Heriot-Watt University 2-0 Burntisland Shipyard +6/-6   EoS Lg. Div. 1B
10/10/2020 Newburgh Juniors 3-0 Lochore Welfare +16/-16   EoS Lg. Div. 1B
10/10/2020 Oakley United 3-0 Lochgelly Albert +4/-4   EoS Lg. Div. 1B
10/10/2020 Peebles Rovers 2-9 Luncarty -11/+11   EoS Lg. Div. 1B
10/10/2020 Preston Athletic 0-5 Kinnoull -31/+31   EoS Lg. Div. 1B
09/10/2020 Dunfermline Athletic 2-0 Falkirk +10/-10   Scottish Lg. Cup
09/10/2020 Musselburgh Athletic 2-3 Lothian Thistle Hutchison Vale -16/+16   EoS Lg. Premier
07/10/2020 Airdrieonians 0-2 Alloa Athletic -15/+15   Scottish Lg. Cup
07/10/2020 Brechin City 2-6 Dundee United -6/+6   Scottish Lg. Cup
07/10/2020 Hibernian 3-1 Brora Rangers -4/+4   Scottish Lg. Cup
07/10/2020 Kelty Hearts 1-2 Saint Johnstone +1/-1   Scottish Lg. Cup
07/10/2020 Montrose 3-3 p Ross County +2/-2   Scottish Lg. Cup
07/10/2020 Saint Mirren 4-1 Partick Thistle +10/-10   Scottish Lg. Cup
06/10/2020 Albion Rovers 2-5 Ayr United -6/+6   Scottish Lg. Cup
06/10/2020 Annan Athletic 3-1 Hamilton Academical +29/-29   Scottish Lg. Cup
06/10/2020 Dumbarton 0-1 Dunfermline Athletic -3/+3   Scottish Lg. Cup
06/10/2020 East Fife 2-0 Cowdenbeath +3/-3   Scottish Lg. Cup
06/10/2020 Edinburgh City 1-5 Livingston -11/+11   Scottish Lg. Cup
06/10/2020 Greenock Morton 2-2 Queen of the South -6/+6   Scottish Lg. Cup
06/10/2020 Heart of Midlothian 1-0 Inverness Caledonian Thistle -1/+1   Scottish Lg. Cup
06/10/2020 Stirling Albion 1-2 Arbroath ±0/±0   Scottish Lg. Cup
04/10/2020 Rangers 2-0 Ross County -3/+3   Scottish Premier
04/10/2020 Saint Johnstone 0-2 Celtic -2/+2   Scottish Premier
02/10/2020 Aberdeen 2-1 Saint Mirren -3/+3   Scottish Premier
02/10/2020 Dundee United 1-2 Livingston -8/+8   Scottish Premier
02/10/2020 Hibernian 3-2 Hamilton Academical -3/+3   Scottish Premier
01/10/2020 Rangers 2-1 Galatasaray {TUR} ±0/±0   UEFA Europa Lg.
01/10/2020 Sarajevo {BIH} 0-1 Celtic +2/-2   UEFA Europa Lg.