SCOTTISH FOOTBALL RESULTS DATABASE
Senior/Junior

INDEX SENIOR/JUNIOR CLUB RANKINGS COMPETITIONS DATABASE  

2023-24 JUL 23AUG 23SEP 23OCT 23NOV 23DEC 23JAN 24FEB 24MAR 24APR 24MAY 24JUN 24
2022-23 JUL 22AUG 22SEP 22OCT 22NOV 22DEC 22JAN 23FEB 23MAR 23APR 23MAY 23JUN 23
2021-22 JUL 21AUG 21SEP 21OCT 21NOV 21DEC 21JAN 22FEB 22MAR 22APR 22MAY 22JUN 22
2020-21 JUL 20AUG 20SEP 20OCT 20NOV 20DEC 20JAN 21FEB 21MAR 21APR 21MAY 21JUN 21
2019-20 JUL 19AUG 19SEP 19OCT 19NOV 19DEC 19JAN 20FEB 20MAR 20APR 20MAY 20JUN 20
2018-19 JUL 18AUG 18SEP 18OCT 18NOV 18DEC 18JAN 19FEB 19MAR 19APR 19MAY 19JUN 19
2017-18 JUL 17AUG 17SEP 17OCT 17NOV 17DEC 17JAN 18FEB 18MAR 18APR 18MAY 18JUN 18
2016-17 JUL 16AUG 16SEP 16OCT 16NOV 16DEC 16JAN 17FEB 17MAR 17APR 17MAY 17JUN 17
2015-16 JUL 15AUG 15SEP 15OCT 15NOV 15DEC 15JAN 16FEB 16MAR 16APR 16MAY 16JUN 16
2014-15 JUL 14AUG 14SEP 14OCT 14NOV 14DEC 14JAN 15FEB 15MAR 15APR 15MAY 15JUN 15
MAY 2022 RESULTS
DATE TEAM 1   SCORE   TEAM 2 PTS   COMPETITION
31/05/2022 Tweedmouth Rangers 5-3 Thornton Hibs +23/-23   EoS Lg. Cup
31/05/2022 Whitehill Welfare 0-2 Tranent Juniors ±0/±0 EoS Lg. Cup
31/05/2022 Saint Cuthbert Wanderers 2-1 Threave Rovers +7/-7 Potts Cup
31/05/2022 Livingston United p 3-3 Dunipace +6/-6 King Cup
31/05/2022 University of Stirling U20 3-0 East Kilbride U20 +16/-16 Lowland Dev. Lg. Cup (East)
31/05/2022 Kirkintilloch Rob Roy U20 3-1 Benburb U20 +16/-16 Lowland Dev. Lg. Cup (West)
30/05/2022 Kinnoull 7-0 Edinburgh South +14/-14   EoS Lg. Div. 1B
30/05/2022 Alloa Athletic U20 4-0 Civil Service Strollers U20 +10/-10   Lowland Dev. Lg. A
29/05/2022 Linlithgow Rose 3-1 Gala Fairydean Rovers +4/-4 EoS Qualifying Cup
28/05/2022 Darvel 0-2 Tranent Juniors -22/+22   Lowland Lg. PO
28/05/2022 Lochee United 3-0 Kirriemuir Thistle +3/-3 Midlands Lg. Cup
28/05/2022 Dunipace 6-2 Tweedmouth Rangers ±0/±0   EoS Lg. Div. 1A
28/05/2022 Craigroyston 0-4 Coldstream -10/+10   EoS Lg. Div. 1A
28/05/2022 Edinburgh United 2-1 Thornton Hibs +4/-4   EoS Lg. Div. 1A
28/05/2022 Kennoway Star Hearts 1-0 Ormiston -7/+7   EoS Lg. Div. 1A
28/05/2022 Kirkcaldy & Dysart 2-0 Arniston Rangers -2/+2   EoS Lg. Div. 1A
28/05/2022 Leith Athletic 0-3 Haddington Athletic -20/+20   EoS Lg. Div. 1A
28/05/2022 Saint Andrews United 2-1 Dalkeith Thistle +2/-2   EoS Lg. Div. 1A
28/05/2022 Burntisland Shipyard 1-0 Kinnoull +11/-11   EoS Lg. Div. 1B
28/05/2022 Edinburgh South 0-1 Oakley United -2/+2   EoS Lg. Div. 1B
28/05/2022 Heriot-Watt University 5-0 Luncarty +27/-27   EoS Lg. Div. 1B
28/05/2022 Lochore Welfare 3-0 Peebles Rovers +2/-2   EoS Lg. Div. 1B
28/05/2022 Newburgh Juniors 0-3 Glenrothes -3/+3   EoS Lg. Div. 1B
28/05/2022 Preston Athletic 3-1 Lochgelly Albert -4/+4   EoS Lg. Div. 1B
28/05/2022 Bo'ness Athletic 6-1 Bathgate Thistle +3/-3   EoS Lg. Div. 2X
28/05/2022 Fauldhouse United 0-12 Whitburn -26/+26   EoS Lg. Div. 2X
28/05/2022 Livingston United 2-1 West Calder United +2/-2   EoS Lg. Div. 2X
28/05/2022 Stoneyburn 2-1 Armadale Thistle +15/-15   EoS Lg. Div. 2X
28/05/2022 Syngenta 7-0 Pumpherston +4/-4   EoS Lg. Div. 2X
27/05/2022 Threave Rovers 4-1 Saint Cuthbert Wanderers +25/-25 SoS Lg. Cup
27/05/2022 East Kilbride U20 1-3 Spartans U20 -25/+25   Lowland Dev. Lg. A
27/05/2022 Edinburgh City U20 0-2 University of Stirling U20 -6/+6   Lowland Dev. Lg. A
27/05/2022 Edinburgh College U20 3-1 Heriot-Watt University U20 +26/-26   Lowland Dev. Lg. B
27/05/2022 Inverkeithing Hillfield Swifts U20 4-2 Hill of Beath Hawthorn U20 +7/-7   Lowland Dev. Lg. C
27/05/2022 Leith Athletic U20 3-6 Dunipace U20 -16/+16   Lowland Dev. Lg. C
27/05/2022 Saint Cadoc's Youth Club U20 1-2 Vale of Leven U20 -16/+16   Lowland Dev. Lg. E
27/05/2022 Irvine Meadow U20 2-2 Auchinleck Talbot U20 -3/+3   Lowland Dev. Lg. F
25/05/2022 Saint Cuthbert Wanderers 1-3 Darvel +3/-3   Lowland Lg. PO
25/05/2022 Ormiston 1-5 Kirkcaldy & Dysart -7/+7   EoS Lg. Div. 1A
25/05/2022 Kinnoull 7-1 Peebles Rovers +4/-4   EoS Lg. Div. 1B
25/05/2022 Forth Wanderers 3-5 Saint Peter's U20 -19/+19   Lowland Dev. Lg. D
25/05/2022 Dunipace U20 3-2 Civil Service Strollers U20 -2/+2 Lowland Dev. KO Cup (East)
24/05/2022 Linlithgow Rose 1-0 Crossgates Primrose -1/+1 EoS Lg. Cup
24/05/2022 Kirriemuir Thistle 3-2 Downfield -1/+1 Midlands Lg. Cup
24/05/2022 Cumbernauld Colts U20 5-1 Caledonian Braves U20 +5/-5   Lowland Dev. Lg. A
23/05/2022 Saint Johnstone 4-0 Inverness Caledonian Thistle +21/-21   Scottish Prem/Champ PO
23/05/2022 Edinburgh City U20 0-1 East Kilbride U20 -2/+2   Lowland Dev. Lg. A
23/05/2022 University of Stirling U20 4-0 Broomhill U20 +2/-2   Lowland Dev. Lg. A
23/05/2022 Arthurlie U20 5-3 Auchinleck Talbot U20 +3/-3   Lowland Dev. Lg. F
23/05/2022 Cumbernauld United 0-0 Glenafton Athletic +1/-1   WoS Dev. Lg. Conf. D
22/05/2022 Tranent Juniors 7-0 Saint Cuthbert Wanderers +7/-7   Lowland Lg. PO
22/05/2022 Auchinleck Talbot 3-1 Bonnyrigg Rose Athletic +14/-14 South Ch'lge Cup
21/05/2022 Rangers 2-0 Heart of Midlothian +4/-4 Scottish FA Cup
21/05/2022 Lochee United 6-0 Arbroath Victoria +8/-8 Midlands Lg. Cup
21/05/2022 Hurlford United 3-1 Arthurlie +10/-10 WoS Lg. Cup
21/05/2022 Thorniewood United 0-0 p Kilwinning Rangers +4/-4 WoS Lg. Cup
21/05/2022 Coldstream 3-2 Dunipace +15/-15   EoS Lg. Div. 1A
21/05/2022 Kennoway Star Hearts 1-0 Leith Athletic +11/-11   EoS Lg. Div. 1A
21/05/2022 Glenrothes 10-0 Easthouses Lily Miners Welfare +12/-12   EoS Lg. Div. 1B
21/05/2022 Hawick Royal Albert United 1-1 Lochore Welfare +9/-9   EoS Lg. Div. 1B
21/05/2022 Lochgelly Albert 2-1 University of Stirling Reserves +15/-15   EoS Lg. Div. 1B
21/05/2022 Oakley United 0-1 Heriot-Watt University -12/+12   EoS Lg. Div. 1B
21/05/2022 Bathgate Thistle 0-1 Syngenta +6/-6   EoS Lg. Div. 2X
21/05/2022 Edinburgh College 4-3 Fauldhouse United +3/-3   EoS Lg. Div. 2X
21/05/2022 Whitburn 4-1 Stoneyburn +2/-2   EoS Lg. Div. 2X
21/05/2022 Kirkintilloch Rob Roy 1-2 Largs Thistle -9/+9   WoS Dev. Lg. Conf. D
20/05/2022 Inverness Caledonian Thistle 2-2 Saint Johnstone -3/+3   Scottish Prem/Champ PO
20/05/2022 Threave Rovers 5-0 Caledonian Braves Reserves +14/-14 Cree Lodge Cup
20/05/2022 Crossgates Primrose 4-3 Penicuik Athletic +6/-6 EoS Lg. Cup
20/05/2022 Linlithgow Rose 4-0 Kirkcaldy & Dysart +7/-7 EoS Lg. Cup
20/05/2022 Whitehill Welfare 2-1 Broxburn Athletic +11/-11 EoS Lg. Cup
20/05/2022 Luncarty 3-0 Burntisland Shipyard +8/-8   EoS Lg. Div. 1B
20/05/2022 Peebles Rovers 3-3 Newburgh Juniors -2/+2   EoS Lg. Div. 1B
20/05/2022 Bonnyton Thistle U20 6-6 Civil Service Strollers U20 +3/-3   Lowland Dev. Lg. A
20/05/2022 Cumbernauld Colts U20 3-2 Edinburgh City U20 +5/-5   Lowland Dev. Lg. A
20/05/2022 East Fife U20 1-2 Broomhill U20 -16/+16   Lowland Dev. Lg. A
20/05/2022 East Kilbride U20 1-2 Alloa Athletic U20 -18/+18   Lowland Dev. Lg. A
20/05/2022 Heriot-Watt University U20 1-2 Sauchie Juniors U20 -9/+9   Lowland Dev. Lg. B
20/05/2022 Hill of Beath Hawthorn U20 8-2 Tynecastle U20 +11/-11   Lowland Dev. Lg. C
20/05/2022 Leith Athletic U20 2-4 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 -15/+15   Lowland Dev. Lg. C
20/05/2022 Kirkintilloch Rob Roy U20 13-0 Mid Annandale U20 +2/-2   Lowland Dev. Lg. D
20/05/2022 Shotts Bon Accord U20 2-3 Forth Wanderers U20 -8/+8   Lowland Dev. Lg. D
20/05/2022 Gartcairn U20 3-7 Benburb U20 -18/+18   Lowland Dev. Lg. E
20/05/2022 Vale of Leven U20 1-0 Clydebank U20 +17/-17   Lowland Dev. Lg. E
20/05/2022 Beith Juniors U20 2-4 Auchinleck Talbot U20 -28/+28   Lowland Dev. Lg. F
20/05/2022 Bonnyrigg Rose Athletic U20 6-4 Arthurlie U20 +17/-17 Lowland Dev. Ch'lge Cup
20/05/2022 Spartans U20 0-3 Dunipace U20 -31/+31 Lowland Dev. Ch'lge Cup
20/05/2022 Armadale Thistle 1-1 Bo'ness Athletic -3/+3   EoS Lg. Div. 2X
20/05/2022 Pumpherston 2-1 Livingston United +13/-13   EoS Lg. Div. 2X
18/05/2022 Eintracht Frankfurt {GER} p 1-1 Rangers +8/-8 UEFA Europa Lg.
18/05/2022 Nithsdale Wanderers 3-4 Caledonian Braves Reserves -13/+13 Cree Lodge Cup
17/05/2022 Brechin Victoria 1-3 Dundee North End -4/+4   Midlands Lg.
17/05/2022 Dundee Saint James 0-7 Lochee United -7/+7   Midlands Lg.
17/05/2022 Sauchie Juniors 0-1 Tranent Juniors -4/+4 EoS Lg. Cup
17/05/2022 Dalkeith Thistle 5-1 Craigroyston +8/-8   EoS Lg. Div. 1A
17/05/2022 Easthouses Lily Miners Welfare 3-3 University of Stirling Reserves +4/-4   EoS Lg. Div. 1B
17/05/2022 Armadale Thistle 4-4 p Dunipace -4/+4 King Cup
16/05/2022 Nithsdale Wanderers 3-5 Lochmaben -30/+30   SoS Lg.
16/05/2022 Saint Cuthbert Wanderers 3-0 Creetown +1/-1 Potts Cup
16/05/2022 Pollok 1-0 Clydebank +2/-2 WoS Lg. Cup
16/05/2022 Bonnyrigg Rose Athletic U20 6-1 Caledonian Braves U20 +9/-9   Lowland Dev. Lg. A
16/05/2022 Civil Service Strollers U20 6-3 East Fife U20 +26/-26   Lowland Dev. Lg. A
16/05/2022 Stirling Albion U20 1-2 Edinburgh City U20 -10/+10   Lowland Dev. Lg. A
16/05/2022 Edinburgh University U20 2-1 Heriot-Watt University U20 +7/-7   Lowland Dev. Lg. B
16/05/2022 Johnstone Burgh U20 3-4 Benburb U20 -10/+10 Lowland Dev. Lg. Cup (West)
16/05/2022 Cumbernauld United 3-2 Blantyre Victoria +1/-1   WoS Dev. Lg. Conf. D
16/05/2022 Glenafton Athletic 2-1 Irvine Meadow +2/-2   WoS Dev. Lg. Conf. D
15/05/2022 Aberdeen 0-0 Saint Mirren -4/+4   Scottish Premier
15/05/2022 Hibernian 4-0 Saint Johnstone +18/-18   Scottish Premier
15/05/2022 Livingston 2-1 Dundee -1/+1   Scottish Premier
15/05/2022 Airdrieonians 1-2 Queen's Park -15/+15   Scottish Champ/Lg 1 PO
15/05/2022 East Kilbride 4-2 Bo'ness United +2/-2 Lowland Lg. Cup
14/05/2022 Celtic 6-0 Motherwell +9/-9   Scottish Premier
14/05/2022 Heart of Midlothian 1-3 Rangers -9/+9   Scottish Premier
14/05/2022 Ross County 1-2 Dundee United -10/+10   Scottish Premier
14/05/2022 Cowdenbeath 0-1 Bonnyrigg Rose Athletic -3/+3   Scottish Lg. 2/Tier 5 PO
14/05/2022 Broxburn Athletic 3-0 Sauchie Juniors +22/-22   EoS Lg. Premier
14/05/2022 Crossgates Primrose 1-0 Blackburn United +1/-1   EoS Lg. Premier
14/05/2022 Dundonald Bluebell 1-4 Hill of Beath Hawthorn -26/+26   EoS Lg. Premier
14/05/2022 Lothian Thistle Hutchison Vale 3-1 Newtongrange Star +6/-6   EoS Lg. Premier
14/05/2022 Inverkeithing Hillfield Swifts 4-2 Whitehill Welfare +4/-4   EoS Lg. Premier
14/05/2022 Musselburgh Athletic 6-1 Camelon Juniors +16/-16   EoS Lg. Premier
14/05/2022 Penicuik Athletic 2-1 Linlithgow Rose +5/-5   EoS Lg. Premier
14/05/2022 Tranent Juniors 2-0 Jeanfield Swifts +4/-4   EoS Lg. Premier
14/05/2022 Tynecastle 7-0 Dunbar United +32/-32   EoS Lg. Premier
14/05/2022 Coupar Angus 1-3 Tayport +5/-5   Midlands Lg.
14/05/2022 Forfar United 0-4 Broughty Athletic -3/+3   Midlands Lg.
14/05/2022 Mid Annandale 1-10 Newton Stewart -27/+27   SoS Lg.
14/05/2022 Forres Thistle 2-2 p Dufftown ±0/±0 Elginshire Cup
14/05/2022 Downfield p 1-1 Letham -6/+6 Midlands Lg. Cup
14/05/2022 Dundee North End 0-6 Lochee United -34/+34 Midlands Lg. Cup
14/05/2022 East Craigie 3-5 Arbroath Victoria -31/+31 Midlands Lg. Cup
14/05/2022 Lochee Harp 0-3 Kirriemuir Thistle -9/+9 Midlands Lg. Cup
14/05/2022 Dalbeattie Star 3-2 Caledonian Braves +16/-16 Sthrn. Counties Ch'lge Cup
14/05/2022 Arniston Rangers 1-3 Saint Andrews United -20/+20   EoS Lg. Div. 1A
14/05/2022 Dalkeith Thistle 0-3 Kirkcaldy & Dysart -10/+10   EoS Lg. Div. 1A
14/05/2022 Haddington Athletic 3-1 Edinburgh United -2/+2   EoS Lg. Div. 1A
14/05/2022 Ormiston 4-3 Tweedmouth Rangers +4/-4   EoS Lg. Div. 1A
14/05/2022 Thornton Hibs 3-3 Rosyth -4/+4   EoS Lg. Div. 1A
14/05/2022 Easthouses Lily Miners Welfare 0-3 Preston Athletic -8/+8   EoS Lg. Div. 1B
14/05/2022 Lochore Welfare 1-3 Burntisland Shipyard -24/+24   EoS Lg. Div. 1B
14/05/2022 Luncarty 2-0 Hawick Royal Albert United -5/+5   EoS Lg. Div. 1B
14/05/2022 Muirkirk Juniors 2-4 Shotts Bon Accord -5/+5   WoS Lg. Div. 1A
14/05/2022 Bo'ness Athletic 0-0 p Heriot-Watt University -8/+8 King Cup
14/05/2022 Armadale Thistle 2-2 Whitburn -3/+3   EoS Lg. Div. 2X
14/05/2022 Fauldhouse United 3-4 West Calder United -12/+12   EoS Lg. Div. 2X
14/05/2022 Syngenta 1-0 Stoneyburn -6/+6   EoS Lg. Div. 2X
14/05/2022 Glentanar 0-0 Whitehills -11/+11   North Junior 2nd Div.
14/05/2022 Cumbernauld United 0-5 Auchinleck Talbot -17/+17   WoS Dev. Lg. Conf. D
14/05/2022 Glenafton Athletic 3-2 Beith Juniors +3/-3   WoS Dev. Lg. Conf. D
14/05/2022 Irvine Meadow 1-3 Darvel -8/+8   WoS Dev. Lg. Conf. D
14/05/2022 Kirkintilloch Rob Roy 0-0 Hurlford United -5/+5   WoS Dev. Lg. Conf. D
14/05/2022 Largs Thistle 3-0 Clydebank +18/-18   WoS Dev. Lg. Conf. D
14/05/2022 Pollok 1-1 Rutherglen Glencairn -9/+9   WoS Dev. Lg. Conf. D
13/05/2022 Arbroath 0-0 p Inverness Caledonian Thistle -3/+3   Scottish Prem/Champ PO
13/05/2022 Annan Athletic 2-1 Edinburgh City +2/-2   Scottish Lg 1/Lg 2 PO
13/05/2022 Saint Cuthbert Wanderers 4-2 Nithsdale Wanderers +3/-3 Haig Gordon Trophy
13/05/2022 Broomhill U20 1-1 Gala Fairydean Rovers U20 -7/+7   Lowland Dev. Lg. A
13/05/2022 Kelty Hearts U20 3-1 Bonnyton Thistle U20 +3/-3   Lowland Dev. Lg. A
13/05/2022 Stirling Albion U20 3-0 Edinburgh City U20 +19/-19   Lowland Dev. Lg. A
13/05/2022 Edinburgh South U20 6-1 Camelon Juniors U20 +30/-30   Lowland Dev. Lg. B
13/05/2022 Heriot-Watt University U20 3-2 Kennoway Star Hearts U20 -3/+3   Lowland Dev. Lg. B
13/05/2022 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 6-5 Hill of Beath Hawthorn U20 -7/+7   Lowland Dev. Lg. C
13/05/2022 Jeanfield Swifts U20 3-3 Fauldhouse United U20 -9/+9   Lowland Dev. Lg. C
13/05/2022 Cambuslang Rangers U20 2-0 Forth Wanderers U20 -1/+1   Lowland Dev. Lg. D
13/05/2022 Shotts Bon Accord U20 2-2 Kirkintilloch Rob Roy U20 +13/-13   Lowland Dev. Lg. D
13/05/2022 Gartcairn U20 4-4 Vale of Leven U20 -5/+5   Lowland Dev. Lg. E
13/05/2022 Auchinleck Talbot U20 1-3 Neilston U20 -18/+18   Lowland Dev. Lg. F
13/05/2022 Civil Service Strollers U20 2-0 Newtongrange Star U20 +6/-6 Lowland Dev. KO Cup (East)
13/05/2022 Dunipace U20 4-3 Cumbernauld Colts U20 ±0/±0 Lowland Dev. KO Cup (East)
13/05/2022 Arthurlie U20 4-2 Ardeer Thistle U20 +2/-2 Lowland Dev. KO Cup (West)
13/05/2022 Benburb U20 0-1 Beith Juniors U20 -12/+12 Lowland Dev. KO Cup (West)
13/05/2022 Leith Athletic U20 0-3 East Kilbride U20 -10/+10 Lowland Dev. Lg. Cup (East)
13/05/2022 University of Stirling U20 6-0 Bonnyrigg Rose Athletic U20 +10/-10 Lowland Dev. Lg. Cup (East)
13/05/2022 Stonehaven 2-1 Rothie Rovers +6/-6 Morrison Cup
12/05/2022 Queen's Park 1-1 Airdrieonians +1/-1   Scottish Champ/Lg 1 PO
11/05/2022 Dundee United 1-1 Celtic +7/-7   Scottish Premier
11/05/2022 Motherwell 2-1 Heart of Midlothian +9/-9   Scottish Premier
11/05/2022 Rangers 4-1 Ross County +3/-3   Scottish Premier
11/05/2022 Saint Johnstone 1-0 Aberdeen +4/-4   Scottish Premier
11/05/2022 Saint Mirren 0-0 Livingston -1/+1   Scottish Premier
11/05/2022 Sauchie Juniors 5-4 Jeanfield Swifts +2/-2   EoS Lg. Premier
11/05/2022 Dundee North End 2-2 Forfar United -14/+14   Midlands Lg.
11/05/2022 Kirriemuir Thistle 1-2 Downfield -15/+15   Midlands Lg.
11/05/2022 Glenrothes 2-3 Crossgates Primrose -4/+4 EoS Lg. Cup
11/05/2022 Nithsdale Wanderers 2-3 Saint Cuthbert Wanderers -1/+1 SoS Lg. Cup
11/05/2022 Threave Rovers 2-1 Upper Annandale -6/+6 SoS Lg. Cup
11/05/2022 Luncarty 2-1 Preston Athletic +3/-3   EoS Lg. Div. 1B
11/05/2022 University of Stirling Reserves 2-2 Heriot-Watt University -1/+1   EoS Lg. Div. 1B
11/05/2022 Kinnoull 0-2 Armadale Thistle -14/+14 King Cup
11/05/2022 Syngenta 2-2 Bo'ness Athletic -3/+3   EoS Lg. Div. 2X
11/05/2022 West Calder United 2-5 Stoneyburn -26/+26   EoS Lg. Div. 2X
11/05/2022 Cumbernauld United 1-3 Beith Juniors -16/+16   WoS Dev. Lg. Conf. D
11/05/2022 Largs Thistle 2-0 Glenafton Athletic +7/-7   WoS Dev. Lg. Conf. D
10/05/2022 Inverness Caledonian Thistle 0-0 Arbroath -3/+3   Scottish Prem/Champ PO
10/05/2022 Dundee 3-1 Hibernian +16/-16   Scottish Premier
10/05/2022 Edinburgh City 2-0 Annan Athletic +12/-12   Scottish Lg 1/Lg 2 PO
10/05/2022 Gala Fairydean Rovers 1-2 University of Stirling -3/+3   Lowland Lg.
10/05/2022 Dyce Juniors 0-4 Banks o' Dee -11/+11   North Junior Superlg.
10/05/2022 Dufftown 6-1 Burghead Thistle +10/-10   Elginshire Cup
09/05/2022 Rangers U20 3-1 Queen's Park Reserves +5/-5 Glasgow Cup
09/05/2022 Creetown 1-3 Nithsdale Wanderers -15/+15 Cree Lodge Cup
09/05/2022 Alloa Athletic U20 2-1 East Fife U20 +2/-2   Lowland Dev. Lg. A
09/05/2022 Caledonian Braves U20 1-5 Edinburgh City U20 -11/+11   Lowland Dev. Lg. A
09/05/2022 Edinburgh University U20 7-1 Edinburgh College U20 +12/-12   Lowland Dev. Lg. B
09/05/2022 Heriot-Watt University U20 2-0 Armadale Thistle U20 -6/+6   Lowland Dev. Lg. B
09/05/2022 Forth Wanderers U20 5-3 Shotts Bon Accord U20 +7/-7   Lowland Dev. Lg. D
09/05/2022 Kirkintilloch Rob Roy U20 4-3 Glasgow United U20 -11/+11   Lowland Dev. Lg. D
09/05/2022 BSC Glasgow U20 2-5 Benburb U20 -3/+3   Lowland Dev. Lg. E
09/05/2022 Hill of Beath Hawthorn U20 4-5 Dunipace U20 +4/-4 Lowland Dev. KO Cup (East)
08/05/2022 Rangers 2-0 Dundee United -1/+1   Scottish Premier
08/05/2022 Banks o' Dee 2-0 Bridge of Don Thistle +5/-5 McLeman Cup
07/05/2022 Celtic 4-1 Heart of Midlothian +6/-6   Scottish Premier
07/05/2022 Hibernian 1-1 Aberdeen -4/+4   Scottish Premier
07/05/2022 Livingston 1-1 Saint Johnstone -6/+6   Scottish Premier
07/05/2022 Ross County 0-1 Motherwell -13/+13   Scottish Premier
07/05/2022 Saint Mirren 2-0 Dundee +8/-8   Scottish Premier
07/05/2022 Airdrieonians 6-4 Montrose +5/-5   Scottish Champ/Lg 1 PO
07/05/2022 Dunfermline Athletic 0-1 Queen's Park -13/+13   Scottish Champ/Lg 1 PO
07/05/2022 Dumbarton 1-1 Edinburgh City -3/+3   Scottish Lg 1/Lg 2 PO
07/05/2022 Forfar Athletic 1-1 Annan Athletic -4/+4   Scottish Lg 1/Lg 2 PO
07/05/2022 Bonnyrigg Rose Athletic 3-0 Cowdenbeath +8/-8   Scottish Lg. 2/Tier 5 PO
07/05/2022 East Kilbride 2-1 Broomhill -7/+7 Lowland Lg. Cup
07/05/2022 East Stirlingshire 1-2 Bo'ness United -14/+14 Lowland Lg. Cup
07/05/2022 Blackburn United 4-0 Inverkeithing Hillfield Swifts +25/-25   EoS Lg. Premier
07/05/2022 Camelon Juniors 1-6 Penicuik Athletic -19/+19   EoS Lg. Premier
07/05/2022 Dunbar United 2-2 Crossgates Primrose +1/-1   EoS Lg. Premier
07/05/2022 Hill of Beath Hawthorn 0-3 Lothian Thistle Hutchison Vale -33/+33   EoS Lg. Premier
07/05/2022 Jeanfield Swifts 3-0 Musselburgh Athletic +8/-8   EoS Lg. Premier
07/05/2022 Linlithgow Rose 3-3 Tranent Juniors ±0/±0   EoS Lg. Premier
07/05/2022 Newtongrange Star 2-3 Broxburn Athletic -6/+6   EoS Lg. Premier
07/05/2022 Sauchie Juniors 0-2 Dundonald Bluebell -26/+26   EoS Lg. Premier
07/05/2022 Whitehill Welfare 2-3 Tynecastle -10/+10   EoS Lg. Premier
07/05/2022 Broughty Athletic 6-5 Letham -8/+8   Midlands Lg.
07/05/2022 Dundee Saint James 0-0 Dundee Violet -1/+1   Midlands Lg.
07/05/2022 East Craigie 0-1 Dundee North End -16/+16   Midlands Lg.
07/05/2022 Forfar United 1-4 Blairgowrie -12/+12   Midlands Lg.
07/05/2022 Forfar West End 0-5 Carnoustie Panmure -9/+9   Midlands Lg.
07/05/2022 Lochee Harp 2-1 Coupar Angus -2/+2   Midlands Lg.
07/05/2022 Lochee United 5-1 Kirriemuir Thistle +6/-6   Midlands Lg.
07/05/2022 Tayport 6-1 Brechin Victoria +7/-7   Midlands Lg.
07/05/2022 Dyce Juniors 1-1 Hall Russell United -12/+12   North Junior Superlg.
07/05/2022 Threave Rovers 0-0 Creetown -10/+10   SoS Lg.
07/05/2022 Upper Annandale 6-4 Stranraer Reserves +22/-22   SoS Lg.
07/05/2022 Nithsdale Wanderers 1-13 Drumchapel United -15/+15   Cup Winners Shield
07/05/2022 Newton Stewart 1-0 Saint Cuthbert Wanderers +13/-13 Tweedie Cup
07/05/2022 Benburb 2-2 Thorniewood United -8/+8 WoS Lg. Cup
07/05/2022 Kello Rovers 0-3 Clydebank -3/+3 WoS Lg. Cup
07/05/2022 Saint Roch's 1-2 Hurlford United -3/+3 WoS Lg. Cup
07/05/2022 Craigroyston 2-1 Arniston Rangers +15/-15   EoS Lg. Div. 1A
07/05/2022 Kennoway Star Hearts 1-2 Haddington Athletic +1/-1   EoS Lg. Div. 1A
07/05/2022 Leith Athletic 1-2 Thornton Hibs -19/+19   EoS Lg. Div. 1A
07/05/2022 Ormiston 1-4 Edinburgh United -13/+13   EoS Lg. Div. 1A
07/05/2022 Saint Andrews United 1-1 Coldstream ±0/±0   EoS Lg. Div. 1A
07/05/2022 Tweedmouth Rangers 0-2 Dalkeith Thistle -12/+12   EoS Lg. Div. 1A
07/05/2022 Easthouses Lily Miners Welfare 4-1 Lochgelly Albert +11/-11   EoS Lg. Div. 1B
07/05/2022 Glenrothes 5-0 Peebles Rovers +3/-3   EoS Lg. Div. 1B
07/05/2022 Hawick Royal Albert United 1-4 Burntisland Shipyard -9/+9   EoS Lg. Div. 1B
07/05/2022 Heriot-Watt University 1-0 Preston Athletic +6/-6   EoS Lg. Div. 1B
07/05/2022 Luncarty 0-3 Kinnoull -27/+27   EoS Lg. Div. 1B
07/05/2022 Oakley United 2-1 Lochore Welfare ±0/±0   EoS Lg. Div. 1B
07/05/2022 University of Stirling Reserves 1-2 Newburgh Juniors -21/+21   EoS Lg. Div. 1B
07/05/2022 Dufftown 4-3 Aberdeen University -6/+6   North Junior 1st Div.
07/05/2022 Muirkirk Juniors 2-3 Arthurlie +5/-5   WoS Lg. Div. 1A
07/05/2022 Shotts Bon Accord 4-0 Lugar Boswell Thistle -1/+1   WoS Lg. Div. 1A
07/05/2022 East Kilbride Thistle 2-3 Vale of Clyde -9/+9   WoS Lg. Div. 1C
07/05/2022 Glentanar 1-2 Rothie Rovers +5/-5 Morrison Cup
07/05/2022 Stoneywood Parkvale 0-2 Stonehaven -18/+18 Morrison Cup
07/05/2022 Bo'ness Athletic 1-2 Whitburn -12/+12   EoS Lg. Div. 2X
07/05/2022 Livingston United 0-3 Bathgate Thistle -38/+38   EoS Lg. Div. 2X
07/05/2022 Stoneyburn 0-5 Edinburgh College -46/+46   EoS Lg. Div. 2X
07/05/2022 Syngenta 3-2 Armadale Thistle +4/-4   EoS Lg. Div. 2X
07/05/2022 West Calder United 9-5 Pumpherston +10/-10   EoS Lg. Div. 2X
07/05/2022 Islavale 1-0 Cruden Bay ±0/±0   North Junior 2nd Div.
07/05/2022 Cumbernauld United 1-2 Pollok -2/+2   WoS Dev. Lg. Conf. D
07/05/2022 Darvel 3-2 Kilwinning Rangers -2/+2   WoS Dev. Lg. Conf. D
07/05/2022 Glenafton Athletic 0-1 Auchinleck Talbot -3/+3   WoS Dev. Lg. Conf. D
07/05/2022 Rutherglen Glencairn 1-2 Kirkintilloch Rob Roy -4/+4   WoS Dev. Lg. Conf. D
07/05/2022 Troon 1-2 Irvine Meadow -10/+10   WoS Dev. Lg. Conf. D
06/05/2022 Inverness Caledonian Thistle 1-0 Partick Thistle -2/+2   Scottish Prem/Champ PO
06/05/2022 Bonnyton Thistle U20 2-6 Cumbernauld Colts U20 -18/+18   Lowland Dev. Lg. A
06/05/2022 Gala Fairydean Rovers U20 2-3 Alloa Athletic U20 +3/-3   Lowland Dev. Lg. A
06/05/2022 Stirling Albion U20 2-1 Civil Service Strollers U20 -3/+3   Lowland Dev. Lg. A
06/05/2022 University of Stirling U20 2-0 East Kilbride U20 +9/-9   Lowland Dev. Lg. A
06/05/2022 Armadale Thistle U20 1-2 Camelon Juniors U20 -2/+2   Lowland Dev. Lg. B
06/05/2022 Edinburgh United U20 1-5 Edinburgh University U20 -21/+21   Lowland Dev. Lg. B
06/05/2022 Glenrothes U20 1-1 Edinburgh College U20 -8/+8   Lowland Dev. Lg. B
06/05/2022 Kennoway Star Hearts U20 0-4 Heriot-Watt University U20 -25/+25   Lowland Dev. Lg. B
06/05/2022 Jeanfield Swifts U20 4-1 Tynecastle U20 +5/-5   Lowland Dev. Lg. C
06/05/2022 Leith Athletic U20 2-1 Inverkeithing Hillfield Swifts U20 -3/+3   Lowland Dev. Lg. C
06/05/2022 Cambuslang Rangers U20 7-1 Carluke Rovers U20 +9/-9   Lowland Dev. Lg. D
06/05/2022 Port Glasgow U20 4-2 Whitletts Victoria U20 +27/-27   Lowland Dev. Lg. F
06/05/2022 Arthurlie U20 6-3 Broomhill U20 +4/-4 Lowland Dev. Ch'lge Cup
06/05/2022 Bonnyrigg Rose Athletic U20 2-0 Auchinleck Talbot U20 +9/-9 Lowland Dev. Ch'lge Cup
06/05/2022 Dunipace U20 3-1 Kirkintilloch Rob Roy U20 +17/-17 Lowland Dev. Ch'lge Cup
06/05/2022 Edinburgh City U20 1-7 Spartans U20 -43/+43 Lowland Dev. Ch'lge Cup
06/05/2022 Forth Wanderers U20 1-4 Beith Juniors U20 -2/+2 Lowland Dev. KO Cup (West)
06/05/2022 Vale of Leven U20 1-1 p Benburb U20 +7/-7 Lowland Dev. KO Cup (West)
05/05/2022 Rangers 3-1 RB Leipzig {GER} +16/-16 UEFA Europa Lg.
04/05/2022 Queen's Park 0-0 Dunfermline Athletic -1/+1   Scottish Champ/Lg 1 PO
04/05/2022 Gala Fairydean Rovers 1-3 Bo'ness United -15/+15   Lowland Lg.
04/05/2022 Linlithgow Rose 2-4 Blackburn United -29/+29   EoS Lg. Premier
04/05/2022 Downfield 4-0 Lochee Harp +12/-12   Midlands Lg.
04/05/2022 Dundee North End 1-2 Lochee United -7/+7   Midlands Lg.
04/05/2022 East Craigie 1-1 Tayport -8/+8   Midlands Lg.
04/05/2022 Stranraer Reserves 3-1 Lochar Thistle -1/+1   SoS Lg.
04/05/2022 Threave Rovers 5-1 Abbey Vale +13/-13 Cree Lodge Cup
04/05/2022 Whitehills 1-8 Dufftown -7/+7   Elginshire Cup
04/05/2022 Syngenta 1-4 Sauchie Juniors -17/+17 EoS Lg. Cup
04/05/2022 Saint Cuthbert Wanderers 4-2 Caledonian Braves Reserves -3/+3 Haig Gordon Trophy
04/05/2022 Kirriemuir Thistle 2-1 Carnoustie Panmure +17/-17 Midlands Lg. Cup
04/05/2022 Nithsdale Wanderers 2-3 Dalbeattie Star +3/-3 Sthrn. Counties Ch'lge Cup
04/05/2022 Upper Annandale 0-3 Caledonian Braves +2/-2 Sthrn. Counties Ch'lge Cup
04/05/2022 Kinnoull 3-2 Heriot-Watt University ±0/±0   EoS Lg. Div. 1B
04/05/2022 Whitletts Victoria U20 1-3 Auchinleck Talbot U20 -19/+19   Lowland Dev. Lg. F
04/05/2022 West Calder United 1-3 Livingston United -16/+16   EoS Lg. Div. 2X
04/05/2022 Auchinleck Talbot 0-1 Kirkintilloch Rob Roy -17/+17   WoS Dev. Lg. Conf. D
04/05/2022 Blantyre Victoria 1-6 Darvel -14/+14   WoS Dev. Lg. Conf. D
04/05/2022 Cumbernauld United 3-3 Cumnock Juniors +2/-2   WoS Dev. Lg. Conf. D
03/05/2022 Partick Thistle 1-2 Inverness Caledonian Thistle -5/+5   Scottish Prem/Champ PO
03/05/2022 Montrose 1-0 Airdrieonians +8/-8   Scottish Champ/Lg 1 PO
03/05/2022 Annan Athletic 1-0 Forfar Athletic +5/-5   Scottish Lg 1/Lg 2 PO
03/05/2022 Edinburgh City 4-1 Dumbarton +18/-18   Scottish Lg 1/Lg 2 PO
03/05/2022 Camelon Juniors 2-3 Crossgates Primrose -2/+2   EoS Lg. Premier
03/05/2022 Culter 1-2 Banks o' Dee ±0/±0   North Junior Superlg.
03/05/2022 Dyce Juniors 4-0 Banchory Saint Ternan +11/-11   North Junior Superlg.
03/05/2022 Ormiston 0-0 Dunbar United +11/-11   EoS Lg. Cup
03/05/2022 Stonehaven 1-1 Glentanar -12/+12   Morrison Cup
03/05/2022 Whitburn 2-1 Bo'ness Athletic +5/-5   EoS Lg. Div. 2X
02/05/2022 Nithsdale Wanderers 7-2 Upper Annandale +18/-18   SoS Lg.
02/05/2022 Lochar Thistle 1-3 Saint Cuthbert Wanderers +1/-1 Potts Cup
02/05/2022 Lochmaben 2-1 Caledonian Braves Reserves +11/-11   SoS Lg. Cup
02/05/2022 East Kilbride U20 7-1 Civil Service Strollers U20 +6/-6   Lowland Dev. Lg. A
01/05/2022 Celtic 1-1 Rangers -5/+5   Scottish Premier
01/05/2022 East End 3-1 Dufftown +7/-7 North Junior Regional Cup