SCOTTISH FOOTBALL RESULTS DATABASE
Senior/Junior

INDEX SENIOR/JUNIOR CLUB RANKINGS COMPETITIONS DATABASE  

2023-24 JUL 23AUG 23SEP 23OCT 23NOV 23DEC 23JAN 24FEB 24MAR 24APR 24MAY 24JUN 24
2022-23 JUL 22AUG 22SEP 22OCT 22NOV 22DEC 22JAN 23FEB 23MAR 23APR 23MAY 23JUN 23
2021-22 JUL 21AUG 21SEP 21OCT 21NOV 21DEC 21JAN 22FEB 22MAR 22APR 22MAY 22JUN 22
2020-21 JUL 20AUG 20SEP 20OCT 20NOV 20DEC 20JAN 21FEB 21MAR 21APR 21MAY 21JUN 21
2019-20 JUL 19AUG 19SEP 19OCT 19NOV 19DEC 19JAN 20FEB 20MAR 20APR 20MAY 20JUN 20
2018-19 JUL 18AUG 18SEP 18OCT 18NOV 18DEC 18JAN 19FEB 19MAR 19APR 19MAY 19JUN 19
2017-18 JUL 17AUG 17SEP 17OCT 17NOV 17DEC 17JAN 18FEB 18MAR 18APR 18MAY 18JUN 18
2016-17 JUL 16AUG 16SEP 16OCT 16NOV 16DEC 16JAN 17FEB 17MAR 17APR 17MAY 17JUN 17
2015-16 JUL 15AUG 15SEP 15OCT 15NOV 15DEC 15JAN 16FEB 16MAR 16APR 16MAY 16JUN 16
2014-15 JUL 14AUG 14SEP 14OCT 14NOV 14DEC 14JAN 15FEB 15MAR 15APR 15MAY 15JUN 15
SEPTEMBER 2018 RESULTS
DATE TEAM 1   SCORE   TEAM 2 PTS   COMPETITION
30/09/2018 Livingston 1-0 Rangers +12/-12   Scottish Premier
30/09/2018 Tweedmouth Rangers 0-5 Newtongrange Star ±0/±0   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
29/09/2018 Celtic 1-0 Aberdeen -1/+1   Scottish Premier
29/09/2018 Hamilton Academical 0-2 Dundee -22/+22   Scottish Premier
29/09/2018 Heart of Midlothian 2-1 Saint Johnstone -2/+2   Scottish Premier
29/09/2018 Kilmarnock 3-1 Motherwell +6/-6   Scottish Premier
29/09/2018 Saint Mirren 0-1 Hibernian -1/+1   Scottish Premier
29/09/2018 Civil Service Strollers 2-1 Forres Mechanics +8/-8   Scottish FA Cup
29/09/2018 Kelty Hearts 3-1 Dalbeattie Star -5/+5   Scottish FA Cup
29/09/2018 Alloa Athletic 0-2 Falkirk -18/+18   Scottish Champ.
29/09/2018 Dundee United 1-5 Ross County -30/+30   Scottish Champ.
29/09/2018 Greenock Morton 1-5 Ayr United -28/+28   Scottish Champ.
29/09/2018 Inverness Caledonian Thistle 0-0 Queen of the South -4/+4   Scottish Champ.
29/09/2018 Arbroath 3-1 Airdrieonians +4/-4   Scottish Lg. 1
29/09/2018 Brechin City 1-1 Stranraer -3/+3   Scottish Lg. 1
29/09/2018 Dumbarton 1-5 Raith Rovers -28/+28   Scottish Lg. 1
29/09/2018 East Fife 2-0 Stenhousemuir +6/-6   Scottish Lg. 1
29/09/2018 Montrose 2-2 Forfar Athletic -4/+4   Scottish Lg. 1
29/09/2018 Albion Rovers 3-0 Stirling Albion +21/-21   Scottish Lg. 2
29/09/2018 Annan Athletic 1-3 Peterhead -18/+18   Scottish Lg. 2
29/09/2018 Berwick Rangers 2-3 Clyde -1/+1   Scottish Lg. 2
29/09/2018 Edinburgh City 1-0 Cowdenbeath -3/+3   Scottish Lg. 2
29/09/2018 Elgin City 2-1 Queen's Park +6/-6   Scottish Lg. 2
29/09/2018 Clachnacuddin 1-4 Rothes -16/+16   Highland Lg.
29/09/2018 Cove Rangers 2-0 Keith -6/+6   Highland Lg.
29/09/2018 Deveronvale 3-2 Turriff United +2/-2   Highland Lg.
29/09/2018 Formartine United 2-0 Fraserburgh +6/-6   Highland Lg.
29/09/2018 Fort William 3-4 Lossiemouth -4/+4   Highland Lg.
29/09/2018 Inverurie Loco Works 2-2 Nairn County -8/+8   Highland Lg.
29/09/2018 Strathspey Thistle 0-4 Brora Rangers -3/+3   Highland Lg.
29/09/2018 Wick Academy 2-2 Huntly -6/+6   Highland Lg.
29/09/2018 Cumbernauld Colts 2-0 Whitehill Welfare +1/-1   Lowland Lg.
29/09/2018 East Stirlingshire 0-3 Gala Fairydean Rovers -39/+39   Lowland Lg.
29/09/2018 Gretna 2-1 Edusport Academy +6/-6   Lowland Lg.
29/09/2018 University of Stirling 2-2 Vale of Leithen -7/+7   Lowland Lg.
29/09/2018 Peebles Rovers 5-1 Inverkeithing Hillfield Swifts +15/-15   EoS Qualifying Cup
29/09/2018 Dunbar United 0-1 Hill of Beath Hawthorn -6/+6   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
29/09/2018 Easthouses Lily Miners Welfare 4-4 Coldstream -4/+4   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
29/09/2018 Oakley United 1-2 Musselburgh Athletic +3/-3   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
29/09/2018 Burntisland Shipyard 0-3 Bo'ness United -2/+2   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
29/09/2018 Dalkeith Thistle 2-1 Crossgates Primrose -2/+2   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
29/09/2018 Dunipace 1-4 Tranent Juniors -6/+6   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
29/09/2018 Eyemouth United 0-4 Bonnyrigg Rose Athletic +2/-2   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
29/09/2018 Lothian Thistle Hutchison Vale 0-1 Haddington Athletic -14/+14   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
29/09/2018 Tynecastle 1-2 Sauchie Juniors -1/+1   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
29/09/2018 Blackburn United 0-3 University of Stirling Reserves -37/+37   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
29/09/2018 Hawick Royal Albert 1-0 Arniston Rangers +12/-12   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
29/09/2018 Heriot-Watt University 3-0 Edinburgh United +21/-21   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
29/09/2018 Jeanfield Swifts 9-0 Craigroyston +5/-5   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
29/09/2018 Ormiston 1-11 Linlithgow Rose -5/+5   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
29/09/2018 Penicuik Athletic 8-0 Leith Athletic +10/-10   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
29/09/2018 Preston Athletic 1-4 Broxburn Athletic -7/+7   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
29/09/2018 Saint Andrews United 0-3 Camelon Juniors -9/+9   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
29/09/2018 Alness United 3-1 Thurso +17/-17   North Caledonian Lg.
29/09/2018 Bunillidh Thistle 0-3 Inverness Athletic -7/+7   North Caledonian Lg.
29/09/2018 Halkirk United 0-6 Golspie Sutherland -22/+22   North Caledonian Lg.
29/09/2018 Saint Duthus 2-3 Orkney +1/-1   North Caledonian Lg.
29/09/2018 Bonnyton Thistle 3-0 Threave Rovers +23/-23 Cree Lodge Cup
29/09/2018 Creetown 0-2 Newton Stewart -19/+19 Cree Lodge Cup
29/09/2018 Lochar Thistle 2-0 Nithsdale Wanderers +2/-2 Cree Lodge Cup
29/09/2018 Lochmaben 0-4 Stranraer Reserves -16/+16 Cree Lodge Cup
29/09/2018 Saint Cuthbert Wanderers 0-2 Abbey Vale -18/+18 Cree Lodge Cup
29/09/2018 Upper Annandale 3-2 Dumfries YMCA -9/+9 Cree Lodge Cup
29/09/2018 Wigtown & Bladnoch 2-3 Annan Athletic U20 -22/+22 Cree Lodge Cup
29/09/2018 Annbank United 5-0 Ardeer Thistle +19/-19   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Arbroath Victoria 0-9 Largs Thistle -3/+3   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Arthurlie 3-0 Forres Thistle ±0/±0   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Ashfield 1-0 Banchory Saint Ternan -4/+4   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Auchinleck Talbot 4-2 Forfar West End -4/+4   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Banks o' Dee 6-0 Dyce Juniors +4/-4   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Bathgate Thistle 1-2 Craigmark Burntonians -10/+10   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Bellshill Athletic 4-0 Burghead Thistle +2/-2   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Benburb 0-4 Broughty Athletic -30/+30   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Blantyre Victoria 2-2 Vale of Clyde -10/+10   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Bridge of Don Thistle 2-1 Ardrossan Winton Rovers +12/-12   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Cambuslang Rangers 5-0 Fraserburgh United +2/-2   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Carnoustie Panmure 3-0 Longside -3/+3   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Clydebank 4-0 Armadale Thistle +1/-1   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Colony Park Juniors 4-1 Stonehaven +14/-14   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Cumbernauld United 1-2 Glenafton Athletic -5/+5   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Downfield 7-1 Larkhall Thistle +16/-16   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Dundee Violet 4-2 Maryhill +11/-11   Scottish Junior Cup
29/09/2018 East End 2-1 Lochgelly Albert -2/+2   Scottish Junior Cup
29/09/2018 East Kilbride Thistle 1-0 Montrose Roselea +4/-4   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Ellon United 3-2 Forth Wanderers +4/-4   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Girvan 2-0 Culter +10/-10   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Glasgow Perthshire 1-6 Saint Roch's -27/+27   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Shettleston Juniors 0-1 Dundee North End -5/+5   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Glenrothes 3-0 Brechin Victoria -2/+2   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Glentanar 1-3 Carluke Rovers -4/+4   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Greenock Juniors 2-5 Rossvale -13/+13   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Hall Russell United 4-3 Kennoway Star Hearts +12/-12   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Hermes 4-3 Newburgh Juniors -9/+9   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Hurlford United 10-0 Dufftown +3/-3   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Irvine Victoria 1-9 Kirkintilloch Rob Roy -29/+29   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Islavale 3-0 Vale of Leven +33/-33   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Kello Rovers 2-1 Blairgowrie ±0/±0   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Kilbirnie Ladeside 2-3 Gartcairn Juniors -13/+13   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Kilwinning Rangers 3-1 Beith Juniors +15/-15   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Kinnoull 2-0 Saltcoats Victoria -3/+3   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Kirkcaldy YMCA 0-3 Renfrew +2/-2   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Livingston United 0-2 Kilsyth Rangers ±0/±0   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Lochee United 6-2 Dalry Thistle +9/-9   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Lochore Welfare 2-4 Fauldhouse United +1/-1   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Maybole Juniors 2-2 Aberdeen University -10/+10   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Muirkirk Juniors 2-2 Yoker Athletic +4/-4   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Nairn Saint Ninian 3-0 Buckie Rovers +6/-6   Scottish Junior Cup
29/09/2018 New Elgin Juniors 1-1 Whitehills -6/+6   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Newmachar United 1-3 Whitburn +5/-5   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Newmains United 0-1 Rosyth -3/+3   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Petershill 1-2 Darvel Juniors -15/+15   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Pollok 9-0 Buchanhaven Hearts +1/-1   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Pumpherston Juniors 3-1 Forfar Albion -7/+7   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Royal Albert 5-3 Lugar Boswell Thistle -2/+2   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Rutherglen Glencairn 8-0 Deveronside +4/-4   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Saint Anthony's 0-3 Irvine Meadow -8/+8   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Scone Thistle 0-1 Neilston Juniors -4/+4   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Shotts Bon Accord 3-2 Maud -7/+7   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Spey Valley United 2-7 Harthill Royal -5/+5   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Stoneyburn 2-4 Luncarty +2/-2   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Sunnybank 0-3 Lesmahagow -15/+15   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Tayport 3-1 Port Glasgow +4/-4   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Thorniewood United 0-3 East Craigie -18/+18   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Thornton Hibs 7-1 Stoneywood Parkvale +8/-8   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Troon 5-1 Lochee Harp +2/-2   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Whitletts Victoria 2-2 Lanark United -7/+7   Scottish Junior Cup
29/09/2018 Wishaw Juniors 2-0 West Calder United +7/-7   Scottish Junior Cup
28/09/2018 Dunfermline Athletic 1-0 Partick Thistle +2/-2   Scottish Champ.
28/09/2018 Mid Annandale 4-3 Heston Rovers -1/+1 Cree Lodge Cup
28/09/2018 Edusport Academy U20 2-2 Spartans U20 +6/-6   Lowland/East Dev. Lg.
28/09/2018 Camelon Juniors U20 3-5 Whitehill Welfare U20 -1/+1   Lowland/East Dev. Lg.
28/09/2018 Cumbernauld Colts U20 1-2 Bonnyton Thistle U20 -14/+14   Lowland/East Dev. Lg.
28/09/2018 Edinburgh City U20 0-4 Musselburgh Athletic U20 -35/+35   Lowland/East Dev. Lg.
28/09/2018 Edinburgh United U20 2-4 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 -11/+11   Lowland/East Dev. Lg.
28/09/2018 Edinburgh University U20 0-4 Hill of Beath Hawthorn U20 -14/+14   Lowland/East Dev. Lg.
28/09/2018 Haddington Athletic U20 3-3 University of Stirling U20 +7/-7   Lowland/East Dev. Lg.
28/09/2018 Inverkeithing Hillfield Swifts U20 3-1 Mid Annandale U20 +14/-14   Lowland/East Dev. Lg.
28/09/2018 Kelty Hearts U20 3-0 Heriot-Watt University U20 +11/-11   Lowland/East Dev. Lg.
26/09/2018 Heart of Midlothian 4-2 Motherwell +4/-4 Scottish Lg. Cup
26/09/2018 Rangers 4-0 Ayr United +8/-8 Scottish Lg. Cup
26/09/2018 Saint Johnstone 0-1 Celtic -1/+1 Scottish Lg. Cup
26/09/2018 Queen's Park Reserves 5-1 Berwick Rangers Reserves +5/-5   SPFL Reserve Lg. Div. 2
26/09/2018 Hill of Beath Hawthorn 2-3 Haddington Athletic -17/+17 Alex Jack Cup
26/09/2018 Alness United U20 2-3 Brora Rangers U20 -2/+2   North of Scotland Dev. Lg.
25/09/2018 Hibernian 0-0 p Aberdeen -4/+4 Scottish Lg. Cup
25/09/2018 Greenock Morton Reserves 3-1 Celtic Reserves +23/-23   SPFL Reserve Lg.
25/09/2018 East Kilbride Reserves 5-2 Ayr United Reserves +27/-27   SPFL Reserve Lg. Div. 2
25/09/2018 Livingston Reserves 3-2 Albion Rovers Reserves -7/+7   SPFL Reserve Lg. Div. 2
24/09/2018 Aberdeen Reserves 0-5 Kilmarnock Reserves -36/+36   SPFL Reserve Lg.
24/09/2018 Dundee United Reserves 5-1 Falkirk Reserves +16/-16   SPFL Reserve Lg.
24/09/2018 Hamilton Academical Reserves 3-1 Queen of the South Reserves -3/+3   SPFL Reserve Lg.
24/09/2018 Partick Thistle Reserves 1-0 Saint Mirren Reserves +11/-11   SPFL Reserve Lg.
24/09/2018 Rangers Reserves 6-2 Motherwell Reserves +19/-19   SPFL Reserve Lg.
24/09/2018 Saint Johnstone Reserves 1-2 Ross County Reserves -4/+4   SPFL Reserve Lg.
24/09/2018 Airdrieonians Reserves 4-1 Stirling Albion Reserves +5/-5   SPFL Reserve Lg. Div. 2
24/09/2018 Lossiemouth U20 3-2 Forres Mechanics U20 -7/+7   North of Scotland Dev. Lg.
24/09/2018 Nairn County U20 5-4 Clachnacuddin U20 +1/-1   North of Scotland Dev. Lg.
23/09/2018 Kilmarnock 2-1 Celtic +10/-10   Scottish Premier
23/09/2018 Rangers 5-1 Saint Johnstone +11/-11   Scottish Premier
23/09/2018 University of Stirling 2-1 Keith -5/+5   Scottish FA Cup
22/09/2018 Aberdeen 1-0 Motherwell -1/+1   Scottish Premier
22/09/2018 Dundee 0-3 Hibernian -12/+12   Scottish Premier
22/09/2018 Hamilton Academical 3-0 Saint Mirren +18/-18   Scottish Premier
22/09/2018 Heart of Midlothian 0-0 Livingston -7/+7   Scottish Premier
22/09/2018 Brora Rangers 4-3 Turriff United -6/+6   Scottish FA Cup
22/09/2018 Burntisland Shipyard 1-4 Cumbernauld Colts -7/+7   Scottish FA Cup
22/09/2018 Edusport Academy 3-1 Buckie Thistle +14/-14   Scottish FA Cup
22/09/2018 Dalbeattie Star 0-0 Kelty Hearts +10/-10   Scottish FA Cup
22/09/2018 Deveronvale 2-1 Bonnyrigg Rose Athletic +21/-21   Scottish FA Cup
22/09/2018 Forres Mechanics 2-2 Civil Service Strollers -7/+7   Scottish FA Cup
22/09/2018 Gala Fairydean Rovers 6-0 Lossiemouth +14/-14   Scottish FA Cup
22/09/2018 Gretna 3-2 Vale of Leithen +3/-3   Scottish FA Cup
22/09/2018 Huntly 1-4 East Stirlingshire -16/+16   Scottish FA Cup
22/09/2018 Linlithgow Rose 3-0 Fort William -4/+4   Scottish FA Cup
22/09/2018 Nairn County 1-3 Beith Juniors -2/+2   Scottish FA Cup
22/09/2018 Rothes 4-0 Clachnacuddin +13/-13   Scottish FA Cup
22/09/2018 Strathspey Thistle 0-2 Coldstream -20/+20   Scottish FA Cup
22/09/2018 Whitehill Welfare 1-0 Edinburgh University +6/-6   Scottish FA Cup
22/09/2018 Wick Academy 1-2 Auchinleck Talbot +5/-5   Scottish FA Cup
22/09/2018 Alloa Athletic 0-2 Ayr United -13/+13   Scottish Champ.
22/09/2018 Falkirk 0-2 Dundee United -15/+15   Scottish Champ.
22/09/2018 Greenock Morton 1-1 Dunfermline Athletic -2/+2   Scottish Champ.
22/09/2018 Partick Thistle 3-2 Queen of the South +6/-6   Scottish Champ.
22/09/2018 Ross County 0-0 Inverness Caledonian Thistle -3/+3   Scottish Champ.
22/09/2018 Airdrieonians 1-1 Dumbarton -5/+5   Scottish Lg. 1
22/09/2018 Forfar Athletic 1-1 Brechin City -4/+4   Scottish Lg. 1
22/09/2018 Raith Rovers 1-1 Montrose -6/+6   Scottish Lg. 1
22/09/2018 Stenhousemuir 1-2 Arbroath ±0/±0   Scottish Lg. 1
22/09/2018 Stranraer 0-2 East Fife -17/+17   Scottish Lg. 1
22/09/2018 Clyde 4-1 Elgin City +12/-12   Scottish Lg. 2
22/09/2018 Cowdenbeath 1-1 Albion Rovers -5/+5   Scottish Lg. 2
22/09/2018 Peterhead 1-0 Berwick Rangers -6/+6   Scottish Lg. 2
22/09/2018 Queen's Park 0-2 Edinburgh City -19/+19   Scottish Lg. 2
22/09/2018 Stirling Albion 1-2 Annan Athletic -6/+6   Scottish Lg. 2
22/09/2018 Spartans 0-0 East Kilbride -3/+3   Lowland Lg.
22/09/2018 Penicuik Athletic 4-0 Musselburgh Athletic +18/-18   EoS Qualifying Cup
22/09/2018 Saint Andrews United 5-4 Sauchie Juniors +11/-11   EoS Qualifying Cup
22/09/2018 Carnoustie Panmure 2-0 Glenrothes +4/-4   East Junior Superlg.
22/09/2018 Kennoway Star Hearts 2-0 Downfield +7/-7   East Junior Superlg.
22/09/2018 Kirriemuir Thistle 3-4 Whitburn -8/+8   East Junior Superlg.
22/09/2018 Lochee United 5-0 Fauldhouse United +9/-9   East Junior Superlg.
22/09/2018 Tayport 2-1 Forfar West End -1/+1   East Junior Superlg.
22/09/2018 Thornton Hibs 0-4 Broughty Athletic -28/+28   East Junior Superlg.
22/09/2018 Oakley United 1-4 Newtongrange Star -6/+6   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
22/09/2018 Peebles Rovers 3-0 Arniston Rangers +21/-21   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
22/09/2018 Dundonald Bluebell 1-2 Lothian Thistle Hutchison Vale -14/+14   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
22/09/2018 Eyemouth United 3-5 Tynecastle -1/+1   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
22/09/2018 Craigroyston 0-3 Blackburn United -11/+11   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
22/09/2018 Hawick Royal Albert 1-6 Leith Athletic -15/+15   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
22/09/2018 Inverkeithing Hillfield Swifts 3-5 Preston Athletic -7/+7   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
22/09/2018 Jeanfield Swifts 3-3 University of Stirling Reserves -13/+13   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
22/09/2018 Saint Duthus 0-3 Inverness Athletic -32/+32   North Caledonian Lg.
22/09/2018 Colony Park Juniors 3-2 Bridge of Don Thistle +4/-4   North Junior Superlg.
22/09/2018 Dufftown 4-1 Stonehaven +19/-19   North Junior Superlg.
22/09/2018 Hermes 1-6 Banks o' Dee -15/+15   North Junior Superlg.
22/09/2018 Montrose Roselea 0-0 East End -8/+8   North Junior Superlg.
22/09/2018 Nairn Saint Ninian 2-2 Culter +1/-1   North Junior Superlg.
22/09/2018 Creetown 0-4 Abbey Vale -13/+13   SoS Lg.
22/09/2018 Dumfries YMCA 1-4 Threave Rovers +3/-3   SoS Lg.
22/09/2018 Nithsdale Wanderers 4-2 Newton Stewart +3/-3   SoS Lg.
22/09/2018 Saint Cuthbert Wanderers 0-4 Lochar Thistle -32/+32   SoS Lg.
22/09/2018 Cumnock Juniors 3-2 Clydebank +6/-6   West Junior Premier
22/09/2018 Hurlford United 1-0 Kirkintilloch Rob Roy -5/+5   West Junior Premier
22/09/2018 Kilbirnie Ladeside 0-3 Glenafton Athletic -23/+23   West Junior Premier
22/09/2018 Kilwinning Rangers 0-2 Pollok -18/+18   West Junior Premier
22/09/2018 Largs Thistle 7-0 Irvine Meadow +15/-15   West Junior Premier
22/09/2018 Petershill 2-1 Cambuslang Rangers +5/-5   West Junior Premier
22/09/2018 Renfrew 0-3 Troon -19/+19   West Junior Premier
22/09/2018 Lochmaben 0-2 Mid Annandale -4/+4 Alba Cup
22/09/2018 Upper Annandale 2-4 Bonnyton Thistle -11/+11 Alba Cup
22/09/2018 Camelon Juniors 4-1 Dalkeith Thistle +6/-6 Alex Jack Cup
22/09/2018 Dunipace 1-4 Broxburn Athletic -3/+3 Alex Jack Cup
22/09/2018 Haddington Athletic 4-3 Edinburgh United -1/+1 Alex Jack Cup
22/09/2018 Tranent Juniors 2-3 Bo'ness United -10/+10 Alex Jack Cup
22/09/2018 Easthouses Lily Miners Welfare 5-6 Dunbar United +5/-5   EoS Lg. Cup
22/09/2018 Golspie Sutherland 2-1 Nairn County U20 -9/+9 Football Times Cup
22/09/2018 Invergordon 1-2 Alness United -19/+19 Football Times Cup
22/09/2018 Thurso 5-2 Orkney +28/-28 Football Times Cup
22/09/2018 Glentanar 0-3 Deveronside -15/+15   Inter-Regional Cup
22/09/2018 Buchanhaven Hearts p 2-2 Cruden Bay -12/+12   North Junior Regional Cup
22/09/2018 Ellon United 3-2 Maud +3/-3   North Junior Regional Cup
22/09/2018 Forres Thistle 4-1 Dyce Juniors +30/-30   North Junior Regional Cup
22/09/2018 Hall Russell United 2-0 Fraserburgh United +4/-4   North Junior Regional Cup
22/09/2018 Arbroath Victoria 3-6 Blairgowrie -11/+11   East Junior Premier North
22/09/2018 Brechin Victoria 1-2 Dundee North End +8/-8   East Junior Premier North
22/09/2018 Dundee Violet 1-3 Kinnoull -19/+19   East Junior Premier North
22/09/2018 Forfar Albion 3-0 Coupar Angus +24/-24   East Junior Premier North
22/09/2018 Lochee Harp 2-2 East Craigie +2/-2   East Junior Premier North
22/09/2018 Luncarty 2-1 Scone Thistle -2/+2   East Junior Premier North
22/09/2018 Armadale Thistle 5-1 Newburgh Juniors +5/-5   East Junior Premier South
22/09/2018 Bathgate Thistle 4-1 Kirkcaldy YMCA -2/+2   East Junior Premier South
22/09/2018 Harthill Royal 1-2 Stoneyburn -19/+19   East Junior Premier South
22/09/2018 Livingston United 2-2 Lochgelly Albert -2/+2   East Junior Premier South
22/09/2018 Lochore Welfare 0-6 West Calder United -24/+24   East Junior Premier South
22/09/2018 Pumpherston Juniors 4-1 Rosyth ±0/±0   East Junior Premier South
22/09/2018 Banchory Saint Ternan 1-3 Stoneywood Parkvale -20/+20   North Junior 1st Div.
22/09/2018 Buckie Rovers 3-3 Longside -3/+3   North Junior 1st Div.
22/09/2018 Burghead Thistle 3-6 Sunnybank -17/+17   North Junior 1st Div.
22/09/2018 Arthurlie 7-1 Larkhall Thistle +12/-12   West Junior Champ.
22/09/2018 Benburb 2-0 Rossvale +10/-10   West Junior Champ.
22/09/2018 Cumbernauld United 3-2 Dalry Thistle ±0/±0   West Junior Champ.
22/09/2018 Darvel Juniors 3-1 Kilsyth Rangers +12/-12   West Junior Champ.
22/09/2018 Girvan 2-3 Irvine Victoria -9/+9   West Junior Champ.
22/09/2018 Neilston Juniors 0-3 Saint Roch's -28/+28   West Junior Champ.
22/09/2018 Rutherglen Glencairn 3-1 Kello Rovers -4/+4   West Junior Champ.
22/09/2018 Whitletts Victoria 3-3 Craigmark Burntonians -9/+9   West Junior Champ.
22/09/2018 Islavale 4-1 Spey Valley United +2/-2   North Junior 2nd Div.
22/09/2018 Newmachar United 0-2 Aberdeen University -9/+9   North Junior 2nd Div.
22/09/2018 Whitehills 2-1 New Elgin Juniors +7/-7   North Junior 2nd Div.
22/09/2018 Bellshill Athletic 2-2 Yoker Athletic -4/+4   West Junior Lg. 1
22/09/2018 Blantyre Victoria 1-4 Shotts Bon Accord -27/+27   West Junior Lg. 1
22/09/2018 Gartcairn Juniors 8-1 Lugar Boswell Thistle +6/-6   West Junior Lg. 1
22/09/2018 Glasgow Perthshire 0-2 Port Glasgow -19/+19   West Junior Lg. 1
22/09/2018 Shettleston Juniors 1-0 Greenock Juniors +3/-3   West Junior Lg. 1
22/09/2018 Maryhill 5-1 East Kilbride Thistle +34/-34   West Junior Lg. 1
22/09/2018 Royal Albert 1-3 Ardrossan Winton Rovers -20/+20   West Junior Lg. 1
22/09/2018 Annbank United 3-2 Johnstone Burgh +10/-10   West Junior Lg. 2
22/09/2018 Ashfield 1-1 Vale of Leven -5/+5   West Junior Lg. 2
22/09/2018 Carluke Rovers 2-1 Forth Wanderers +6/-6   West Junior Lg. 2
22/09/2018 Lanark United 3-2 Ardeer Thistle -8/+8   West Junior Lg. 2
22/09/2018 Muirkirk Juniors 0-1 Thorniewood United -9/+9   West Junior Lg. 2
22/09/2018 Saint Anthony's 1-2 Vale of Clyde -10/+10   West Junior Lg. 2
22/09/2018 Saltcoats Victoria 1-2 Newmains United -15/+15   West Junior Lg. 2
21/09/2018 Inverurie Loco Works 3-4 Fraserburgh -9/+9   Scottish FA Cup
21/09/2018 Bonnyton Thistle U20 7-2 Camelon Juniors U20 +5/-5   Lowland/East Dev. Lg.
21/09/2018 Edinburgh University U20 0-5 Heriot-Watt University U20 -13/+13   Lowland/East Dev. Lg.
21/09/2018 Hill of Beath Hawthorn U20 5-0 Dunipace U20 +18/-18   Lowland/East Dev. Lg.
21/09/2018 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 5-3 Edinburgh City U20 +15/-15   Lowland/East Dev. Lg.
21/09/2018 Mid Annandale U20 5-3 Haddington Athletic U20 +22/-22   Lowland/East Dev. Lg.
21/09/2018 Musselburgh Athletic U20 2-3 Dalkeith Thistle U20 -18/+18   Lowland/East Dev. Lg.
21/09/2018 Spartans U20 4-1 Edinburgh United U20 +2/-2   Lowland/East Dev. Lg.
21/09/2018 Tynecastle U20 4-2 Cumbernauld Colts U20 +18/-18   Lowland/East Dev. Lg.
21/09/2018 University of Stirling U20 3-0 Edusport Academy U20 +3/-3   Lowland/East Dev. Lg.
21/09/2018 Whitehill Welfare U20 3-0 Newtongrange Star U20 -2/+2   Lowland/East Dev. Lg.
20/09/2018 Celtic 1-0 Rosenborg {NOR} -2/+2   UEFA Europa Lg.
20/09/2018 Villarreal {ESP} 2-2 Rangers -4/+4   UEFA Europa Lg.
18/09/2018 Rangers Reserves 2-1 Dundee United Reserves -4/+4   SPFL Reserve Lg.
18/09/2018 Albion Rovers Reserves 3-2 Raith Rovers Reserves -3/+3   SPFL Reserve Lg. Div. 2
18/09/2018 Berwick Rangers Reserves 0-9 Livingston Reserves -14/+14   SPFL Reserve Lg. Div. 2
17/09/2018 Celtic Reserves 2-0 Aberdeen Reserves +8/-8   SPFL Reserve Lg.
17/09/2018 Dunfermline Athletic Reserves 2-1 Queen of the South Reserves -6/+6   SPFL Reserve Cup
17/09/2018 Ayr United Reserves 3-2 Airdrieonians Reserves -2/+2   SPFL Reserve Lg. Div. 2
17/09/2018 Stirling Albion Reserves 0-1 Queen's Park Reserves -2/+2   SPFL Reserve Lg. Div. 2
17/09/2018 Buckie Thistle U20 2-1 Keith U20 +10/-10   Aberdeenshire Dev. Lg.
17/09/2018 Cove Rangers U20 7-1 Deveronvale U20 +16/-16   Aberdeenshire Dev. Lg.
17/09/2018 Fraserburgh U20 7-1 Turriff United U20 +19/-19   Aberdeenshire Dev. Lg.
17/09/2018 Huntly U20 1-9 Formartine United U20 -41/+41   Aberdeenshire Dev. Lg.
17/09/2018 Inverurie Loco Works U20 2-1 Banks o' Dee U20 +9/-9   Aberdeenshire Dev. Lg.
16/09/2018 Tweedmouth Rangers 0-2 Leith Athletic +5/-5   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Hibernian 3-2 Kilmarnock +1/-1   Scottish Premier
15/09/2018 Livingston 1-0 Hamilton Academical -1/+1   Scottish Premier
15/09/2018 Motherwell 0-1 Heart of Midlothian -6/+6   Scottish Premier
15/09/2018 Rangers 4-0 Dundee +6/-6   Scottish Premier
15/09/2018 Saint Johnstone 1-1 Aberdeen ±0/±0   Scottish Premier
15/09/2018 Ayr United 3-2 Falkirk -1/+1   Scottish Champ.
15/09/2018 Dundee United 1-1 Greenock Morton -4/+4   Scottish Champ.
15/09/2018 Dunfermline Athletic 0-0 Alloa Athletic -6/+6   Scottish Champ.
15/09/2018 Inverness Caledonian Thistle 3-2 Partick Thistle -1/+1   Scottish Champ.
15/09/2018 Queen of the South 0-0 Ross County -3/+3   Scottish Champ.
15/09/2018 Arbroath 3-1 Forfar Athletic +2/-2   Scottish Lg. 1
15/09/2018 Brechin City 1-1 Raith Rovers +2/-2   Scottish Lg. 1
15/09/2018 Dumbarton 2-1 Montrose +3/-3   Scottish Lg. 1
15/09/2018 East Fife 2-1 Airdrieonians +6/-6   Scottish Lg. 1
15/09/2018 Stranraer 2-0 Stenhousemuir +9/-9   Scottish Lg. 1
15/09/2018 Berwick Rangers 0-3 Elgin City -22/+22   Scottish Lg. 2
15/09/2018 Clyde 1-0 Albion Rovers -4/+4   Scottish Lg. 2
15/09/2018 Cowdenbeath 2-4 Peterhead -11/+11   Scottish Lg. 2
15/09/2018 Edinburgh City 2-1 Annan Athletic +4/-4   Scottish Lg. 2
15/09/2018 Stirling Albion 1-0 Queen's Park +8/-8   Scottish Lg. 2
15/09/2018 Brora Rangers 9-0 Fort William +2/-2   Highland Lg.
15/09/2018 Buckie Thistle 5-2 Wick Academy +14/-14   Highland Lg.
15/09/2018 Cove Rangers 2-0 Formartine United +8/-8   Highland Lg.
15/09/2018 Fraserburgh 3-0 Clachnacuddin +1/-1   Highland Lg.
15/09/2018 Huntly 2-0 Deveronvale +11/-11   Highland Lg.
15/09/2018 Keith 0-2 Strathspey Thistle -28/+28   Highland Lg.
15/09/2018 Lossiemouth 2-5 Inverurie Loco Works -1/+1   Highland Lg.
15/09/2018 Nairn County 5-2 Turriff United +14/-14   Highland Lg.
15/09/2018 Rothes 3-1 Forres Mechanics +23/-23   Highland Lg.
15/09/2018 Abbey Vale 0-5 Broxburn Athletic -4/+4   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Blackburn United 1-5 Bonnyrigg Rose Athletic -3/+3   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Bonnyton Thistle 2-3 Preston Athletic -2/+2   South Ch'lge Cup
15/09/2018 BSC Glasgow 5-2 Edusport Academy +10/-10   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Camelon Juniors 4-0 Heston Rovers ±0/±0   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Civil Service Strollers 5-0 Upper Annandale +2/-2   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Coldstream 5-0 Newton Stewart +9/-9   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Crossgates Primrose 0-2 Hill of Beath Hawthorn -2/+2   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Dalbeattie Star 1-2 Sauchie Juniors -3/+3   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Dalkeith Thistle 1-2 University of Stirling -9/+9   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Dumfries YMCA 0-10 Tynecastle -4/+4   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Dunbar United 0-1 Newtongrange Star -5/+5   South Ch'lge Cup
15/09/2018 East Kilbride 2-0 Bo'ness United +8/-8   South Ch'lge Cup
15/09/2018 East Stirlingshire 1-0 Glasgow University -7/+7   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Edinburgh United 5-1 Mid Annandale +14/-14   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Edinburgh University 2-0 Oakley United +7/-7   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Eyemouth United 0-5 Dundonald Bluebell -2/+2   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Gala Fairydean Rovers 0-1 Musselburgh Athletic +4/-4   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Hawick Royal Albert 0-3 Burntisland Shipyard -21/+21   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Lothian Thistle Hutchison Vale 3-2 Spartans +11/-11   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Inverkeithing Hillfield Swifts 4-1 Craigroyston +18/-18   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Linlithgow Rose 5-1 Heriot-Watt University +3/-3   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Lochmaben 0-5 Kelty Hearts ±0/±0   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Nithsdale Wanderers 2-11 Penicuik Athletic -4/+4   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Ormiston 3-2 Easthouses Lily Miners Welfare +13/-13   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Peebles Rovers 2-1 Dunipace +7/-7   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Threave Rovers 7-1 Creetown +4/-4   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Tranent Juniors 4-2 Haddington Athletic +2/-2   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Vale of Leithen 2-4 Jeanfield Swifts -6/+6   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Whitehill Welfare 0-1 Gretna -9/+9   South Ch'lge Cup
15/09/2018 Broughty Athletic 0-2 Lochee United -13/+13   East Junior Superlg.
15/09/2018 Downfield 1-6 Thornton Hibs -32/+32   East Junior Superlg.
15/09/2018 Fauldhouse United 3-0 Carnoustie Panmure +26/-26   East Junior Superlg.
15/09/2018 Glenrothes 2-0 Tayport +17/-17   East Junior Superlg.
15/09/2018 Whitburn 5-0 Forfar West End +34/-34   East Junior Superlg.
15/09/2018 Alness United 2-0 Saint Duthus +16/-16   North Caledonian Lg.
15/09/2018 Invergordon 5-0 Bunillidh Thistle +1/-1   North Caledonian Lg.
15/09/2018 Inverness Athletic 2-1 Halkirk United +2/-2   North Caledonian Lg.
15/09/2018 Thurso 0-2 Golspie Sutherland -16/+16   North Caledonian Lg.
15/09/2018 Culter 1-0 Stonehaven -2/+2   North Junior Superlg.
15/09/2018 Dufftown 4-1 Bridge of Don Thistle +25/-25   North Junior Superlg.
15/09/2018 East End 1-1 Nairn Saint Ninian -5/+5   North Junior Superlg.
15/09/2018 Ellon United 2-1 Dyce Juniors +6/-6   North Junior Superlg.
15/09/2018 Auchinleck Talbot 3-1 Kilwinning Rangers +5/-5   West Junior Premier
15/09/2018 Beith Juniors 3-2 Kilbirnie Ladeside -4/+4   West Junior Premier
15/09/2018 Cambuslang Rangers 1-0 Cumnock Juniors +4/-4   West Junior Premier
15/09/2018 Clydebank 0-1 Hurlford United -6/+6   West Junior Premier
15/09/2018 Irvine Meadow 1-3 Pollok -7/+7   West Junior Premier
15/09/2018 Kirkintilloch Rob Roy 1-1 Glenafton Athletic ±0/±0   West Junior Premier
15/09/2018 Largs Thistle 5-0 Renfrew +10/-10   West Junior Premier
15/09/2018 Troon 1-2 Petershill -12/+12   West Junior Premier
15/09/2018 Hall Russell United 2-0 Banchory Saint Ternan +7/-7   Inter-Regional Cup
15/09/2018 Banks o' Dee p 1-1 Montrose Roselea -11/+11 North Junior Lg. Cup
15/09/2018 Maud 1-3 Hermes -11/+11 North Junior Lg. Cup
15/09/2018 Colony Park Juniors 4-2 Kirriemuir Thistle +18/-18   Scottish Junior Cup
15/09/2018 Arbroath Victoria 3-1 Forfar Albion +1/-1   East Junior Premier North
15/09/2018 Blairgowrie 0-4 East Craigie -27/+27   East Junior Premier North
15/09/2018 Brechin Victoria 2-3 Dundee Violet +3/-3   East Junior Premier North
15/09/2018 Dundee North End 3-1 Lochee Harp -1/+1   East Junior Premier North
15/09/2018 Kinnoull 1-2 Scone Thistle -10/+10   East Junior Premier North
15/09/2018 Luncarty 6-1 Coupar Angus +2/-2   East Junior Premier North
15/09/2018 Bathgate Thistle 1-0 Lochore Welfare -6/+6   East Junior Premier South
15/09/2018 Kirkcaldy YMCA 0-2 Rosyth -5/+5   East Junior Premier South
15/09/2018 Lochgelly Albert 2-4 Pumpherston Juniors -3/+3   East Junior Premier South
15/09/2018 Newburgh Juniors 3-1 Livingston United +21/-21   East Junior Premier South
15/09/2018 Stoneyburn 1-4 Armadale Thistle -10/+10   East Junior Premier South
15/09/2018 West Calder United 1-1 Harthill Royal -7/+7   East Junior Premier South
15/09/2018 Deveronside 1-2 Buckie Rovers -15/+15   North Junior 1st Div.
15/09/2018 Fraserburgh United 1-2 Burghead Thistle -17/+17   North Junior 1st Div.
15/09/2018 Stoneywood Parkvale 7-0 Longside +29/-29   North Junior 1st Div.
15/09/2018 Sunnybank 1-2 Forres Thistle -16/+16   North Junior 1st Div.
15/09/2018 Rossvale 3-1 Saint Roch's +6/-6   West Junior Champ.
15/09/2018 Craigmark Burntonians 1-4 Benburb -12/+12   West Junior Champ.
15/09/2018 Dalry Thistle 5-0 Girvan +14/-14   West Junior Champ.
15/09/2018 Darvel Juniors 1-0 Neilston Juniors +6/-6   West Junior Champ.
15/09/2018 Irvine Victoria 2-3 Whitletts Victoria -5/+5   West Junior Champ.
15/09/2018 Kello Rovers 0-3 Cumbernauld United -8/+8   West Junior Champ.
15/09/2018 Kilsyth Rangers 3-2 Arthurlie +1/-1   West Junior Champ.
15/09/2018 Larkhall Thistle 1-6 Rutherglen Glencairn -8/+8   West Junior Champ.
15/09/2018 Aberdeen University 5-0 Spey Valley United +7/-7   North Junior 2nd Div.
15/09/2018 Cruden Bay 2-4 Glentanar -4/+4   North Junior 2nd Div.
15/09/2018 Islavale 2-1 Newmachar United -4/+4   North Junior 2nd Div.
15/09/2018 New Elgin Juniors 0-6 Buchanhaven Hearts -35/+35   North Junior 2nd Div.
15/09/2018 Ardrossan Winton Rovers 1-0 Yoker Athletic -1/+1   West Junior Lg. 1
15/09/2018 East Kilbride Thistle 1-3 Gartcairn Juniors -14/+14   West Junior Lg. 1
15/09/2018 Glasgow Perthshire 2-3 Bellshill Athletic -14/+14   West Junior Lg. 1
15/09/2018 Greenock Juniors 0-1 Maryhill -16/+16   West Junior Lg. 1
15/09/2018 Lugar Boswell Thistle 0-6 Royal Albert -20/+20   West Junior Lg. 1
15/09/2018 Maybole Juniors 2-5 Blantyre Victoria -10/+10   West Junior Lg. 1
15/09/2018 Port Glasgow 1-0 Wishaw Juniors +2/-2   West Junior Lg. 1
15/09/2018 Shotts Bon Accord 3-1 Shettleston Juniors +3/-3   West Junior Lg. 1
15/09/2018 Annbank United 2-3 Forth Wanderers -5/+5   West Junior Lg. 2
15/09/2018 Ardeer Thistle 3-3 Saint Anthony's +3/-3   West Junior Lg. 2
15/09/2018 Johnstone Burgh 2-0 Muirkirk Juniors +4/-4   West Junior Lg. 2
15/09/2018 Newmains United 2-1 Ashfield +20/-20   West Junior Lg. 2
15/09/2018 Thorniewood United 2-1 Saltcoats Victoria -4/+4   West Junior Lg. 2
15/09/2018 Vale of Clyde 2-2 Carluke Rovers -4/+4   West Junior Lg. 2
15/09/2018 Vale of Leven 0-4 Lesmahagow -32/+32   West Junior Lg. 2
14/09/2018 Saint Mirren 0-0 Celtic +8/-8   Scottish Premier
14/09/2018 Cumbernauld Colts 4-0 Arniston Rangers +8/-8   South Ch'lge Cup
14/09/2018 Bonnyton Thistle U20 5-1 Cumbernauld Colts U20 +34/-34   Lowland/East Dev. Lg. Cup
14/09/2018 BSC Glasgow U20 3-3 Musselburgh Athletic U20 -1/+1   Lowland/East Dev. Lg. Cup
14/09/2018 Camelon Juniors U20 0-5 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 -12/+12   Lowland/East Dev. Lg. Cup
14/09/2018 Dalkeith Thistle U20 10-3 Preston Athletic U20 +34/-34   Lowland/East Dev. Lg. Cup
14/09/2018 Edinburgh City U20 9-1 Inverkeithing Hillfield Swifts U20 +6/-6   Lowland/East Dev. Lg. Cup
14/09/2018 Haddington Athletic U20 2-1 Dunipace U20 +4/-4   Lowland/East Dev. Lg. Cup
14/09/2018 Hill of Beath Hawthorn U20 9-0 Newtongrange Star U20 +4/-4   Lowland/East Dev. Lg. Cup
14/09/2018 Mid Annandale U20 3-4 Whitehill Welfare U20 +2/-2   Lowland/East Dev. Lg. Cup
12/09/2018 Deveronvale 1-3 Cove Rangers -1/+1 Aberdeenshire Cup
12/09/2018 Turriff United 0-7 Banks o' Dee -27/+27 Aberdeenshire Cup
12/09/2018 Ross County Reserves 2-1 Brora Rangers ±0/±0 North of Scotland Cup
12/09/2018 Queen's Park Reserves 3-2 Ayr United Reserves +11/-11   SPFL Reserve Lg. Div. 2
11/09/2018 Dundee United Reserves 2-1 Saint Johnstone Reserves +1/-1   SPFL Reserve Cup
11/09/2018 Motherwell Reserves 3-1 Dundee Reserves +3/-3   SPFL Reserve Cup
11/09/2018 Edinburgh City 7-0 Lothian Thistle Hutchison Vale +17/-17 EoS Cup
11/09/2018 Inverness Caledonian Thistle Reserves 4-0 Forres Mechanics +19/-19 North of Scotland Cup
11/09/2018 Livingston Reserves 7-1 Stirling Albion Reserves +7/-7   SPFL Reserve Lg. Div. 2
11/09/2018 Raith Rovers Reserves 0-4 Berwick Rangers Reserves -39/+39   SPFL Reserve Lg. Div. 2
10/09/2018 Falkirk Reserves 1-1 Ross County Reserves +3/-3   SPFL Reserve Cup
10/09/2018 Hibernian Reserves 1-2 Heart of Midlothian Reserves -11/+11   SPFL Reserve Cup
10/09/2018 Kilmarnock Reserves 3-1 Partick Thistle Reserves -4/+4   SPFL Reserve Cup
10/09/2018 Saint Mirren Reserves 0-2 Hamilton Academical Reserves -16/+16   SPFL Reserve Cup
10/09/2018 Airdrieonians Reserves 4-0 East Kilbride Reserves +21/-21   SPFL Reserve Lg. Div. 2
08/09/2018 Airdrieonians 0-1 Sutton United {ENG} -2/+2   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 Arbroath 3-0 Annan Athletic +8/-8   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 Boreham Wood {ENG} 0-0 p Dunfermline Athletic +1/-1   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 Coleraine {NIR} p 1-1 Formartine United -3/+3   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 Dumbarton 0-1 Montrose -12/+12   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 Dundee United 1-1 p Alloa Athletic -6/+6   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 East Fife 2-1 Partick Thistle +14/-14   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 East Kilbride 2-3 Edinburgh City -9/+9   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 Falkirk 0-1 Connah's Quay Nomads {WAL} -11/+11   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 Peterhead 0-1 Bohemians {IRL} -4/+4   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 Queen of the South 4-3 Crusaders {NIR} -2/+2   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 Ross County 5-0 Raith Rovers +14/-14   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 Saint Mirren U20 3-2 Hamilton Academical U20 +10/-10   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 Sligo Rovers {IRL} 4-1 Livingston U20 -4/+4   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 The New Saints {WAL} 2-2 p Queen's Park -10/+10   Scottish Ch'lge Cup
08/09/2018 Deveronvale 0-3 Buckie Thistle -24/+24   Highland Lg.
08/09/2018 Forres Mechanics 1-2 Fraserburgh -13/+13   Highland Lg.
08/09/2018 Fort William 1-4 Keith -6/+6   Highland Lg.
08/09/2018 Inverurie Loco Works 2-0 Brora Rangers +13/-13   Highland Lg.
08/09/2018 Nairn County 5-1 Huntly +20/-20   Highland Lg.
08/09/2018 Strathspey Thistle 2-3 Cove Rangers +10/-10   Highland Lg.
08/09/2018 Turriff United 4-0 Lossiemouth +4/-4   Highland Lg.
08/09/2018 Wick Academy 1-3 Rothes -25/+25   Highland Lg.
08/09/2018 Edusport Academy 2-0 Vale of Leithen +7/-7   Lowland Lg.
08/09/2018 Civil Service Strollers 1-2 BSC Glasgow -9/+9   Lowland Lg.
08/09/2018 Dalbeattie Star 2-1 Gretna +4/-4   Lowland Lg.
08/09/2018 Edinburgh University 1-5 University of Stirling -31/+31   Lowland Lg.
08/09/2018 Kelty Hearts 2-0 East Stirlingshire ±0/±0   Lowland Lg.
08/09/2018 Spartans 1-0 Whitehill Welfare -9/+9   Lowland Lg.
08/09/2018 Carnoustie Panmure 1-2 Broughty Athletic -11/+11   East Junior Superlg.
08/09/2018 Forfar West End 6-0 Glenrothes +30/-30   East Junior Superlg.
08/09/2018 Kennoway Star Hearts 2-3 Whitburn -14/+14   East Junior Superlg.
08/09/2018 Lochee United 5-1 Downfield +6/-6   East Junior Superlg.
08/09/2018 Tayport 4-1 Fauldhouse United +10/-10   East Junior Superlg.
08/09/2018 Thornton Hibs 3-2 Kirriemuir Thistle -2/+2   East Junior Superlg.
08/09/2018 Arniston Rangers 0-7 Penicuik Athletic -15/+15   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
08/09/2018 Coldstream 4-1 Tweedmouth Rangers +2/-2   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
08/09/2018 Musselburgh Athletic 3-1 Dunbar United +4/-4   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
08/09/2018 Newtongrange Star 7-1 Easthouses Lily Miners Welfare +3/-3   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
08/09/2018 Oakley United 3-4 Hill of Beath Hawthorn +3/-3   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
08/09/2018 Peebles Rovers 3-1 Hawick Royal Albert +6/-6   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
08/09/2018 Bo'ness United 1-0 Dunipace -9/+9   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
08/09/2018 Bonnyrigg Rose Athletic 6-0 Dalkeith Thistle +5/-5   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
08/09/2018 Crossgates Primrose 3-2 Sauchie Juniors +14/-14   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
08/09/2018 Dundonald Bluebell 3-2 Burntisland Shipyard -10/+10   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
08/09/2018 Lothian Thistle Hutchison Vale 2-2 Tynecastle -11/+11   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
08/09/2018 Tranent Juniors 7-2 Haddington Athletic +17/-17   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
08/09/2018 Broxburn Athletic 5-2 Blackburn United +2/-2   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
08/09/2018 Camelon Juniors 2-0 Linlithgow Rose +13/-13   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
08/09/2018 Craigroyston 0-3 Edinburgh United -16/+16   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
08/09/2018 Inverkeithing Hillfield Swifts 0-2 Saint Andrews United -8/+8   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
08/09/2018 Ormiston 2-4 Preston Athletic +1/-1   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
08/09/2018 University of Stirling Reserves 0-1 Heriot-Watt University -5/+5   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
08/09/2018 Invergordon 5-2 Saint Duthus +8/-8   North Caledonian Lg.
08/09/2018 Culter 4-2 Maud +5/-5   North Junior Superlg.
08/09/2018 Dyce Juniors 0-1 East End -12/+12   North Junior Superlg.
08/09/2018 Hall Russell United 1-0 Ellon United +3/-3   North Junior Superlg.
08/09/2018 Nairn Saint Ninian 0-4 Montrose Roselea -23/+23   North Junior Superlg.
08/09/2018 Abbey Vale 4-4 Saint Cuthbert Wanderers -2/+2   SoS Lg.
08/09/2018 Bonnyton Thistle 7-1 Lochmaben +14/-14   SoS Lg.
08/09/2018 Lochar Thistle 2-1 Wigtown & Bladnoch -2/+2   SoS Lg.
08/09/2018 Mid Annandale 4-1 Nithsdale Wanderers +3/-3   SoS Lg.
08/09/2018 Newton Stewart 0-7 Heston Rovers -26/+26   SoS Lg.
08/09/2018 Stranraer Reserves 3-0 Creetown +1/-1   SoS Lg.
08/09/2018 Threave Rovers 5-1 Annan Athletic U20 -1/+1   SoS Lg.
08/09/2018 Upper Annandale 3-2 Dumfries YMCA -10/+10   SoS Lg.
08/09/2018 Cumnock Juniors 1-0 Troon +1/-1   West Junior Premier
08/09/2018 Glenafton Athletic 0-2 Clydebank -19/+19   West Junior Premier
08/09/2018 Hurlford United 4-0 Cambuslang Rangers +10/-10   West Junior Premier
08/09/2018 Kilbirnie Ladeside 1-0 Kirkintilloch Rob Roy +2/-2   West Junior Premier
08/09/2018 Kilwinning Rangers 2-2 Beith Juniors ±0/±0   West Junior Premier
08/09/2018 Petershill 1-4 Largs Thistle -20/+20   West Junior Premier
08/09/2018 Pollok 1-2 Auchinleck Talbot -6/+6   West Junior Premier
08/09/2018 Renfrew 5-1 Irvine Meadow +28/-28   West Junior Premier
08/09/2018 Bunillidh Thistle 0-5 Thurso -8/+8 Football Times Cup
08/09/2018 Golspie Sutherland 3-1 Inverness Athletic ±0/±0 Football Times Cup
08/09/2018 Orkney 3-1 Halkirk United -4/+4 Football Times Cup
08/09/2018 Banchory Saint Ternan p 1-1 Colony Park Juniors -2/+2   North Junior Regional Cup
08/09/2018 Bridge of Don Thistle 1-1 p Deveronside -9/+9   North Junior Regional Cup
08/09/2018 Burghead Thistle 0-3 Sunnybank -17/+17   North Junior Regional Cup
08/09/2018 Longside 0-2 Dufftown -17/+17   North Junior Regional Cup
08/09/2018 Newmachar United 1-15 Banks o' Dee -2/+2   North Junior Regional Cup
08/09/2018 Stonehaven 2-1 Aberdeen University -6/+6   North Junior Regional Cup
08/09/2018 Whitehills 0-9 Hermes -5/+5   North Junior Regional Cup
08/09/2018 Brechin Victoria 7-4 Coupar Angus +14/-14   East Junior Premier North
08/09/2018 Dundee Violet 2-2 Arbroath Victoria -12/+12   East Junior Premier North
08/09/2018 East Craigie 1-2 Dundee North End -3/+3   East Junior Premier North
08/09/2018 Forfar Albion 1-2 Kinnoull +9/-9   East Junior Premier North
08/09/2018 Lochee Harp 3-1 Scone Thistle +18/-18   East Junior Premier North
08/09/2018 Luncarty 3-0 Blairgowrie +6/-6   East Junior Premier North
08/09/2018 Armadale Thistle 1-5 West Calder United -33/+33   East Junior Premier South
08/09/2018 Harthill Royal 0-0 Bathgate Thistle +2/-2   East Junior Premier South
08/09/2018 Livingston United 6-2 Stoneyburn +12/-12   East Junior Premier South
08/09/2018 Lochore Welfare 3-3 Kirkcaldy YMCA -11/+11   East Junior Premier South
08/09/2018 Pumpherston Juniors 3-1 Newburgh Juniors -6/+6   East Junior Premier South
08/09/2018 Rosyth 2-2 Lochgelly Albert -1/+1   East Junior Premier South
08/09/2018 Forres Thistle 1-1 Buckie Rovers -3/+3   North Junior 1st Div.
08/09/2018 Fraserburgh United 2-4 Stoneywood Parkvale -23/+23   North Junior 1st Div.
08/09/2018 Arthurlie 4-2 Darvel Juniors +11/-11   West Junior Champ.
08/09/2018 Benburb 7-2 Irvine Victoria +15/-15   West Junior Champ.
08/09/2018 Cumbernauld United 7-1 Larkhall Thistle +7/-7   West Junior Champ.
08/09/2018 Girvan 2-0 Kello Rovers +7/-7   West Junior Champ.
08/09/2018 Neilston Juniors 0-0 Rossvale -2/+2   West Junior Champ.
08/09/2018 Rutherglen Glencairn 8-1 Kilsyth Rangers +22/-22   West Junior Champ.
08/09/2018 Saint Roch's 0-2 Craigmark Burntonians -29/+29   West Junior Champ.
08/09/2018 Whitletts Victoria 2-0 Dalry Thistle +11/-11   West Junior Champ.
08/09/2018 Glentanar 2-2 Buchanhaven Hearts -3/+3   North Junior 2nd Div.
08/09/2018 New Elgin Juniors 1-2 Islavale -5/+5   North Junior 2nd Div.
08/09/2018 Spey Valley United 1-0 Cruden Bay +2/-2   North Junior 2nd Div.
08/09/2018 Bellshill Athletic 1-2 Ardrossan Winton Rovers -7/+7   West Junior Lg. 1
08/09/2018 Blantyre Victoria 5-2 Port Glasgow +12/-12   West Junior Lg. 1
08/09/2018 Gartcairn Juniors 2-2 Greenock Juniors -9/+9   West Junior Lg. 1
08/09/2018 Shettleston Juniors 1-1 Maybole Juniors -7/+7   West Junior Lg. 1
08/09/2018 Maryhill 1-7 Shotts Bon Accord -27/+27   West Junior Lg. 1
08/09/2018 Royal Albert 0-1 East Kilbride Thistle -11/+11   West Junior Lg. 1
08/09/2018 Yoker Athletic 4-1 Lugar Boswell Thistle +7/-7   West Junior Lg. 1
08/09/2018 Annbank United 1-1 Vale of Clyde +1/-1   West Junior Lg. 2
08/09/2018 Ashfield 2-1 Thorniewood United -3/+3   West Junior Lg. 2
08/09/2018 Carluke Rovers 5-0 Ardeer Thistle +17/-17   West Junior Lg. 2
08/09/2018 Lesmahagow 9-0 Newmains United +8/-8   West Junior Lg. 2
08/09/2018 Muirkirk Juniors 2-3 Forth Wanderers -7/+7   West Junior Lg. 2
08/09/2018 Saint Anthony's 0-3 Lanark United -18/+18   West Junior Lg. 2
08/09/2018 Saltcoats Victoria 2-0 Johnstone Burgh +25/-25   West Junior Lg. 2
07/09/2018 Cumbernauld Colts U20 1-3 Edinburgh City U20 -23/+23   Lowland/East Dev. Lg. Cup
07/09/2018 Dunipace U20 3-1 Bonnyton Thistle U20 +12/-12   Lowland/East Dev. Lg. Cup
07/09/2018 Hill of Beath Hawthorn U20 1-3 BSC Glasgow U20 -22/+22   Lowland/East Dev. Lg. Cup
07/09/2018 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 3-1 Dalkeith Thistle U20 +2/-2   Lowland/East Dev. Lg. Cup
07/09/2018 Inverkeithing Hillfield Swifts U20 1-5 Haddington Athletic U20 -16/+16   Lowland/East Dev. Lg. Cup
07/09/2018 Newtongrange Star U20 5-4 Mid Annandale U20 +14/-14   Lowland/East Dev. Lg. Cup
07/09/2018 Spartans U20 10-0 Preston Athletic U20 +13/-13   Lowland/East Dev. Lg. Cup
07/09/2018 Tynecastle U20 0-5 Kelty Hearts U20 -18/+18   Lowland/East Dev. Lg. Cup
07/09/2018 Whitehill Welfare U20 2-4 Musselburgh Athletic U20 -15/+15   Lowland/East Dev. Lg. Cup
06/09/2018 Dundee U20 1-2 Motherwell U20 -9/+9   Scottish Ch'lge Cup
05/09/2018 Keith 0-3 Forres Mechanics -4/+4   Highland Lg.
05/09/2018 Blackburn United 1-3 University of Stirling -17/+17   EoS Qualifying Cup
05/09/2018 Forres Mechanics U20 3-4 Alness United U20 +1/-1   North of Scotland Dev. Lg.
04/09/2018 Kelty Hearts 8-0 Edinburgh United +6/-6   EoS Qualifying Cup
03/09/2018 Dundee Reserves 4-0 Rangers Reserves +39/-39   SPFL Reserve Lg.
03/09/2018 Falkirk Reserves 3-0 Partick Thistle Reserves +9/-9   SPFL Reserve Lg.
03/09/2018 Heart of Midlothian Reserves 5-1 Dundee United Reserves +13/-13   SPFL Reserve Lg.
03/09/2018 Kilmarnock Reserves 5-1 Dunfermline Athletic Reserves +11/-11   SPFL Reserve Lg.
03/09/2018 Motherwell Reserves 3-1 Hibernian Reserves +12/-12   SPFL Reserve Lg.
03/09/2018 Queen of the South Reserves 0-0 Greenock Morton Reserves +5/-5   SPFL Reserve Lg.
03/09/2018 Ross County Reserves 3-1 Hamilton Academical Reserves +7/-7   SPFL Reserve Lg.
03/09/2018 Saint Mirren Reserves 3-2 Saint Johnstone Reserves +1/-1   SPFL Reserve Lg.
03/09/2018 Banks o' Dee U20 8-0 Turriff United U20 +24/-24   Aberdeenshire Dev. Lg.
03/09/2018 Deveronvale U20 2-1 Huntly U20 +13/-13   Aberdeenshire Dev. Lg.
03/09/2018 Formartine United U20 3-0 Buckie Thistle U20 ±0/±0   Aberdeenshire Dev. Lg.
03/09/2018 Fraserburgh U20 1-2 Inverurie Loco Works U20 -15/+15   Aberdeenshire Dev. Lg.
03/09/2018 Keith U20 4-3 Cove Rangers U20 +8/-8   Aberdeenshire Dev. Lg.
03/09/2018 Brora Rangers U20 0-1 Elgin City U20 -8/+8   North of Scotland Dev. Lg.
03/09/2018 Clachnacuddin U20 2-3 Lossiemouth U20 -14/+14   North of Scotland Dev. Lg.
02/09/2018 Celtic 1-0 Rangers ±0/±0   Scottish Premier
01/09/2018 Aberdeen 0-2 Kilmarnock -23/+23   Scottish Premier
01/09/2018 Dundee 1-3 Motherwell -13/+13   Scottish Premier
01/09/2018 Hamilton Academical 1-2 Saint Johnstone -6/+6   Scottish Premier
01/09/2018 Heart of Midlothian 4-1 Saint Mirren +6/-6   Scottish Premier
01/09/2018 Livingston 2-1 Hibernian +9/-9   Scottish Premier
01/09/2018 Auchinleck Talbot 10-0 Wigtown & Bladnoch +1/-1   Scottish FA Cup
01/09/2018 Beith Juniors 3-2 Lothian Thistle Hutchison Vale -6/+6   Scottish FA Cup
01/09/2018 Bonnyrigg Rose Athletic 3-0 Shortlees +2/-2   Scottish FA Cup
01/09/2018 Girvan 0-1 Burntisland Shipyard -18/+18   Scottish FA Cup
01/09/2018 Newton Stewart 0-3 Coldstream -14/+14   Scottish FA Cup
01/09/2018 Preston Athletic 0-2 Linlithgow Rose -4/+4   Scottish FA Cup
01/09/2018 Alloa Athletic 1-1 Dundee United +1/-1   Scottish Champ.
01/09/2018 Dunfermline Athletic 0-3 Inverness Caledonian Thistle -27/+27   Scottish Champ.
01/09/2018 Partick Thistle 1-0 Greenock Morton +2/-2   Scottish Champ.
01/09/2018 Queen of the South 5-0 Ayr United +30/-30   Scottish Champ.
01/09/2018 Ross County 2-0 Falkirk +6/-6   Scottish Champ.
01/09/2018 Airdrieonians 2-0 Stranraer +5/-5   Scottish Lg. 1
01/09/2018 Arbroath 2-2 Brechin City -10/+10   Scottish Lg. 1
01/09/2018 Montrose 0-2 East Fife -22/+22   Scottish Lg. 1
01/09/2018 Raith Rovers 4-0 Forfar Athletic +15/-15   Scottish Lg. 1
01/09/2018 Stenhousemuir 2-1 Dumbarton +7/-7   Scottish Lg. 1
01/09/2018 Albion Rovers 3-5 Berwick Rangers -21/+21   Scottish Lg. 2
01/09/2018 Annan Athletic 1-2 Clyde -14/+14   Scottish Lg. 2
01/09/2018 Elgin City 0-3 Stirling Albion -29/+29   Scottish Lg. 2
01/09/2018 Peterhead 0-1 Edinburgh City -15/+15   Scottish Lg. 2
01/09/2018 Queen's Park 0-0 Cowdenbeath -7/+7   Scottish Lg. 2
01/09/2018 Brora Rangers 5-0 Turriff United +11/-11   Highland Lg.
01/09/2018 Buckie Thistle 2-1 Nairn County ±0/±0   Highland Lg.
01/09/2018 Clachnacuddin 0-4 Forres Mechanics -9/+9   Highland Lg.
01/09/2018 Cove Rangers 11-0 Fort William +1/-1   Highland Lg.
01/09/2018 Fraserburgh 2-3 Wick Academy -17/+17   Highland Lg.
01/09/2018 Keith 1-4 Inverurie Loco Works -9/+9   Highland Lg.
01/09/2018 Lossiemouth 0-4 Huntly -14/+14   Highland Lg.
01/09/2018 Rothes 0-2 Deveronvale -17/+17   Highland Lg.
01/09/2018 Strathspey Thistle 1-1 Formartine United +14/-14   Highland Lg.
01/09/2018 East Stirlingshire 1-2 Edusport Academy -17/+17   Lowland Lg.
01/09/2018 Edinburgh University 1-1 East Kilbride +7/-7   Lowland Lg.
01/09/2018 Gala Fairydean Rovers 0-2 Civil Service Strollers -8/+8   Lowland Lg.
01/09/2018 Gretna 0-4 Spartans -12/+12   Lowland Lg.
01/09/2018 University of Stirling 2-3 BSC Glasgow -5/+5   Lowland Lg.
01/09/2018 Vale of Leithen 0-4 Kelty Hearts -9/+9   Lowland Lg.
01/09/2018 Whitehill Welfare 3-0 Dalbeattie Star +20/-20   Lowland Lg.
01/09/2018 Tynecastle 0-4 Newtongrange Star -10/+10   EoS Qualifying Cup
01/09/2018 Arniston Rangers 0-2 Oakley United -20/+20   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
01/09/2018 Dunbar United 6-0 Hawick Royal Albert +5/-5   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
01/09/2018 Leith Athletic 2-0 Tweedmouth Rangers -7/+7   EoS Lg. (Tier 1 Conf. A)
01/09/2018 Dundonald Bluebell 6-0 Eyemouth United +1/-1   EoS Lg. (Tier 1 Conf. B)
01/09/2018 Heriot-Watt University 6-1 Ormiston +6/-6   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
01/09/2018 Saint Andrews United 3-0 Craigroyston +8/-8   EoS Lg. (Tier 1 Conf. C)
01/09/2018 Golspie Sutherland 3-0 Bunillidh Thistle -2/+2   North Caledonian Lg.
01/09/2018 Halkirk United 0-2 Alness United -19/+19   North Caledonian Lg.
01/09/2018 Invergordon 3-0 Inverness Athletic +3/-3   North Caledonian Lg.
01/09/2018 Orkney 2-2 Thurso -9/+9   North Caledonian Lg.
01/09/2018 Dufftown 2-5 Montrose Roselea -11/+11   North Junior Superlg.
01/09/2018 Dyce Juniors 0-2 Nairn Saint Ninian -24/+24   North Junior Superlg.
01/09/2018 Ellon United 2-8 Banks o' Dee -11/+11   North Junior Superlg.
01/09/2018 Hall Russell United 0-1 Culter -5/+5   North Junior Superlg.
01/09/2018 Hermes 2-0 Colony Park Juniors +2/-2   North Junior Superlg.
01/09/2018 Stonehaven 3-1 Maud +12/-12   North Junior Superlg.
01/09/2018 Saint Cuthbert Wanderers 3-4 Stranraer Reserves -11/+11   SoS Lg.
01/09/2018 Cambuslang Rangers 3-2 Glenafton Athletic +7/-7   West Junior Premier
01/09/2018 Clydebank 2-0 Kilbirnie Ladeside +7/-7   West Junior Premier
01/09/2018 Kirkintilloch Rob Roy 3-2 Kilwinning Rangers +10/-10   West Junior Premier
01/09/2018 Largs Thistle 3-3 Cumnock Juniors -4/+4   West Junior Premier
01/09/2018 Pollok 2-0 Irvine Meadow +1/-1   West Junior Premier
01/09/2018 Renfrew 3-4 Petershill -4/+4   West Junior Premier
01/09/2018 Troon 1-2 Hurlford United -2/+2   West Junior Premier
01/09/2018 Bonnyton Thistle 3-2 Heston Rovers ±0/±0 Alba Cup
01/09/2018 Lochmaben 2-0 Creetown +4/-4 Alba Cup
01/09/2018 Upper Annandale 2-0 Nithsdale Wanderers +7/-7 Alba Cup
01/09/2018 Camelon Juniors 3-2 Sauchie Juniors ±0/±0 Alex Jack Cup
01/09/2018 Crossgates Primrose 1-2 Bo'ness United +5/-5 Alex Jack Cup
01/09/2018 Dalkeith Thistle 5-1 Musselburgh Athletic +41/-41 Alex Jack Cup
01/09/2018 Edinburgh United 6-1 Inverkeithing Hillfield Swifts +13/-13   Alex Jack Cup
01/09/2018 Jeanfield Swifts 0-2 Broxburn Athletic -18/+18 Alex Jack Cup
01/09/2018 Peebles Rovers 2-3 Dunipace -7/+7 Alex Jack Cup
01/09/2018 Penicuik Athletic 1-3 Hill of Beath Hawthorn -23/+23 Alex Jack Cup
01/09/2018 Tranent Juniors 4-1 Easthouses Lily Miners Welfare -1/+1 Alex Jack Cup
01/09/2018 Arbroath Victoria 2-4 Downfield +3/-3   East Junior Cup
01/09/2018 Broughty Athletic 2-1 Glenrothes -3/+3   East Junior Cup
01/09/2018 Carnoustie Panmure 3-2 Tayport +1/-1   East Junior Cup
01/09/2018 Dundee North End 2-0 Blairgowrie ±0/±0   East Junior Cup
01/09/2018 Dundee Violet 1-3 Forfar West End -13/+13   East Junior Cup
01/09/2018 East Craigie 1-4 Luncarty -22/+22   East Junior Cup
01/09/2018 Fauldhouse United 0-4 Lochee United -18/+18   East Junior Cup
01/09/2018 Harthill Royal 2-1 Newburgh Juniors -7/+7   East Junior Cup
01/09/2018 Kinnoull 3-0 Armadale Thistle +15/-15   East Junior Cup
01/09/2018 Kirkcaldy YMCA p 1-1 Bathgate Thistle +12/-12   East Junior Cup
01/09/2018 Livingston United 3-1 Thornton Hibs +30/-30   East Junior Cup
01/09/2018 Lochee Harp 4-5 West Calder United -8/+8   East Junior Cup
01/09/2018 Lochore Welfare 2-3 Kirriemuir Thistle +2/-2   East Junior Cup
01/09/2018 Rosyth 12-1 Coupar Angus +34/-34   East Junior Cup
01/09/2018 Stoneyburn 1-6 Scone Thistle -14/+14   East Junior Cup
01/09/2018 Whitburn 0-1 Pumpherston Juniors -6/+6   East Junior Cup
01/09/2018 Blackburn United 0-2 Haddington Athletic -16/+16   EoS Lg. Cup
01/09/2018 Nairn County U20 p 3-3 Saint Duthus +8/-8 Football Times Cup
01/09/2018 Glentanar 0-2 East End -2/+2   North Junior Regional Cup
01/09/2018 Brechin Victoria 5-2 Forfar Albion +7/-7   East Junior Premier North
01/09/2018 Banchory Saint Ternan 3-1 Sunnybank +9/-9   North Junior 1st Div.
01/09/2018 Buckie Rovers 1-1 Fraserburgh United +2/-2   North Junior 1st Div.
01/09/2018 Burghead Thistle 2-4 Stoneywood Parkvale -16/+16   North Junior 1st Div.
01/09/2018 Longside 2-2 Forres Thistle -6/+6   North Junior 1st Div.
01/09/2018 Arthurlie 1-1 Neilston Juniors ±0/±0   West Junior Champ.
01/09/2018 Craigmark Burntonians 1-2 Rossvale +2/-2   West Junior Champ.
01/09/2018 Dalry Thistle 1-1 Benburb -3/+3   West Junior Champ.
01/09/2018 Darvel Juniors 1-1 Rutherglen Glencairn +4/-4   West Junior Champ.
01/09/2018 Irvine Victoria 2-5 Saint Roch's -21/+21   West Junior Champ.
01/09/2018 Kello Rovers 1-3 Whitletts Victoria -9/+9   West Junior Champ.
01/09/2018 Kilsyth Rangers 2-1 Cumbernauld United +7/-7   West Junior Champ.
01/09/2018 Aberdeen University 4-2 Islavale +12/-12   North Junior 2nd Div.
01/09/2018 Buchanhaven Hearts 3-3 Whitehills -10/+10   North Junior 2nd Div.
01/09/2018 Cruden Bay 0-3 New Elgin Juniors -15/+15   North Junior 2nd Div.
01/09/2018 Spey Valley United 1-2 Newmachar United -5/+5   North Junior 2nd Div.
01/09/2018 East Kilbride Thistle 2-1 Yoker Athletic -2/+2   West Junior Lg. 1
01/09/2018 Glasgow Perthshire 3-3 Blantyre Victoria -1/+1   West Junior Lg. 1
01/09/2018 Greenock Juniors 1-4 Royal Albert -25/+25   West Junior Lg. 1
01/09/2018 Lugar Boswell Thistle 2-6 Ardrossan Winton Rovers -17/+17   West Junior Lg. 1
01/09/2018 Maybole Juniors 1-2 Maryhill -10/+10   West Junior Lg. 1
01/09/2018 Port Glasgow 2-0 Shettleston Juniors +8/-8   West Junior Lg. 1
01/09/2018 Shotts Bon Accord 0-3 Gartcairn Juniors -24/+24   West Junior Lg. 1
01/09/2018 Wishaw Juniors 1-2 Bellshill Athletic -13/+13   West Junior Lg. 1
01/09/2018 Ardeer Thistle 0-2 Annbank United -18/+18   West Junior Lg. 2
01/09/2018 Johnstone Burgh 2-2 Ashfield -2/+2   West Junior Lg. 2
01/09/2018 Lanark United 3-0 Carluke Rovers +7/-7   West Junior Lg. 2
01/09/2018 Newmains United 2-7 Vale of Leven -12/+12   West Junior Lg. 2
01/09/2018 Saltcoats Victoria 0-2 Forth Wanderers -6/+6   West Junior Lg. 2
01/09/2018 Thorniewood United 2-3 Lesmahagow -7/+7   West Junior Lg. 2
01/09/2018 Vale of Clyde 0-2 Muirkirk Juniors -25/+25   West Junior Lg. 2