SCOTTISH FOOTBALL RESULTS DATABASE
Senior/Junior

INDEX SENIOR/JUNIOR CLUB RANKINGS COMPETITIONS DATABASE  

2023-24 JUL 23AUG 23SEP 23OCT 23NOV 23DEC 23JAN 24FEB 24MAR 24APR 24MAY 24JUN 24
2022-23 JUL 22AUG 22SEP 22OCT 22NOV 22DEC 22JAN 23FEB 23MAR 23APR 23MAY 23JUN 23
2021-22 JUL 21AUG 21SEP 21OCT 21NOV 21DEC 21JAN 22FEB 22MAR 22APR 22MAY 22JUN 22
2020-21 JUL 20AUG 20SEP 20OCT 20NOV 20DEC 20JAN 21FEB 21MAR 21APR 21MAY 21JUN 21
2019-20 JUL 19AUG 19SEP 19OCT 19NOV 19DEC 19JAN 20FEB 20MAR 20APR 20MAY 20JUN 20
2018-19 JUL 18AUG 18SEP 18OCT 18NOV 18DEC 18JAN 19FEB 19MAR 19APR 19MAY 19JUN 19
2017-18 JUL 17AUG 17SEP 17OCT 17NOV 17DEC 17JAN 18FEB 18MAR 18APR 18MAY 18JUN 18
2016-17 JUL 16AUG 16SEP 16OCT 16NOV 16DEC 16JAN 17FEB 17MAR 17APR 17MAY 17JUN 17
2015-16 JUL 15AUG 15SEP 15OCT 15NOV 15DEC 15JAN 16FEB 16MAR 16APR 16MAY 16JUN 16
2014-15 JUL 14AUG 14SEP 14OCT 14NOV 14DEC 14JAN 15FEB 15MAR 15APR 15MAY 15JUN 15
OCTOBER 2016 RESULTS
DATE TEAM 1   SCORE   TEAM 2 PTS   COMPETITION
31/10/2016 Heart of Midlothian U20 2-1 Dundee U20 +5/-5   SPFL Dev. Lg.
31/10/2016 Saint Johnstone U20 2-0 Inverness Caledonian Thistle U20 +3/-3   SPFL Dev. Lg.
31/10/2016 Cowdenbeath U20 2-2 Stirling Albion U20 +8/-8   SPFL Dev. Lg. East
31/10/2016 Albion Rovers U20 0-2 Queen of the South U20 -16/+16   SPFL Dev. Lg. West
31/10/2016 Stranraer U20 1-4 Greenock Morton U20 -11/+11   SPFL Dev. Lg. West
31/10/2016 Deveronvale U20 1-1 Inverurie Loco Works U20 +2/-2   Aberdeenshire Dev. Lg.
30/10/2016 Clyde U20 1-4 Queen's Park U20 -16/+16   SPFL Dev. Lg. West
29/10/2016 Aberdeen 0-1 Celtic -3/+3   Scottish Premier
29/10/2016 Hamilton Academical 0-1 Dundee -11/+11   Scottish Premier
29/10/2016 Inverness Caledonian Thistle 3-3 Heart of Midlothian -2/+2   Scottish Premier
29/10/2016 Motherwell 4-1 Ross County +15/-15   Scottish Premier
29/10/2016 Rangers 3-0 Kilmarnock +8/-8   Scottish Premier
29/10/2016 Saint Johnstone 1-2 Partick Thistle -14/+14   Scottish Premier
29/10/2016 East Stirlingshire 1-2 Annan Athletic -4/+4   Scottish FA Cup
29/10/2016 Formartine United 7-2 Banks o' Dee +18/-18   Scottish FA Cup
29/10/2016 Forres Mechanics 4-0 Cumbernauld Colts +23/-23   Scottish FA Cup
29/10/2016 Gretna 2-6 Buckie Thistle -11/+11   Scottish FA Cup
29/10/2016 Dumbarton 2-2 Dunfermline Athletic ±0/±0   Scottish Champ.
29/10/2016 Dundee United 1-0 Falkirk ±0/±0   Scottish Champ.
29/10/2016 Greenock Morton 2-1 Ayr United ±0/±0   Scottish Champ.
29/10/2016 Hibernian 2-0 Saint Mirren +3/-3   Scottish Champ.
29/10/2016 Raith Rovers 1-0 Queen of the South +2/-2   Scottish Champ.
29/10/2016 Alloa Athletic 0-0 Albion Rovers -6/+6   Scottish Lg. 1
29/10/2016 Brechin City 0-3 Livingston -19/+19   Scottish Lg. 1
29/10/2016 East Fife 0-1 Airdrieonians -11/+11   Scottish Lg. 1
29/10/2016 Peterhead 2-0 Stranraer +11/-11   Scottish Lg. 1
29/10/2016 Queen's Park 0-3 Stenhousemuir -33/+33   Scottish Lg. 1
29/10/2016 Berwick Rangers 1-1 Arbroath -2/+2   Scottish Lg. 2
29/10/2016 Clyde 1-1 Stirling Albion -5/+5   Scottish Lg. 2
29/10/2016 Elgin City 3-1 Cowdenbeath +4/-4   Scottish Lg. 2
29/10/2016 Forfar Athletic 1-1 Edinburgh City -8/+8   Scottish Lg. 2
29/10/2016 Brora Rangers 6-0 Clachnacuddin +7/-7   Highland Lg.
29/10/2016 Cove Rangers 5-0 Rothes ±0/±0   Highland Lg.
29/10/2016 Fort William 2-5 Huntly -16/+16   Highland Lg.
29/10/2016 Fraserburgh 1-3 Keith -26/+26   Highland Lg.
29/10/2016 Inverurie Loco Works 3-0 Strathspey Thistle ±0/±0   Highland Lg.
29/10/2016 Nairn County 2-1 Lossiemouth ±0/±0   Highland Lg.
29/10/2016 Civil Service Strollers 4-2 Dalbeattie Star +17/-17   Lowland Lg.
29/10/2016 East Kilbride 4-2 Vale of Leithen -4/+4   Lowland Lg.
29/10/2016 Selkirk 2-3 Edinburgh University -4/+4   Lowland Lg.
29/10/2016 Spartans 9-1 Hawick Royal Albert +17/-17   Lowland Lg.
29/10/2016 Whitehill Welfare 1-5 BSC Glasgow -34/+34   Lowland Lg.
29/10/2016 Preston Athletic 1-2 Leith Athletic +2/-2 EoS Qualifying Cup
29/10/2016 Broughty Athletic 0-1 Camelon Juniors -12/+12   East Junior Superlg.
29/10/2016 Dundonald Bluebell 1-2 Fauldhouse United -15/+15   East Junior Superlg.
29/10/2016 Hill of Beath Hawthorn 1-1 Carnoustie Panmure -7/+7   East Junior Superlg.
29/10/2016 Musselburgh Athletic 2-2 Jeanfield Swifts -6/+6   East Junior Superlg.
29/10/2016 Newtongrange Star 0-2 Lochee United -15/+15   East Junior Superlg.
29/10/2016 Penicuik Athletic 5-3 Broxburn Athletic +5/-5   East Junior Superlg.
29/10/2016 Coldstream 4-2 Tweedmouth Rangers +1/-1   EoS Lg.
29/10/2016 Eyemouth United 3-2 Peebles Rovers +4/-4   EoS Lg.
29/10/2016 Heriot-Watt University 9-0 Burntisland Shipyard +9/-9   EoS Lg.
29/10/2016 Ormiston 2-4 Lothian Thistle Hutchison Vale +2/-2   EoS Lg.
29/10/2016 Tynecastle 2-2 University of Stirling Reserves -7/+7   EoS Lg.
29/10/2016 Golspie Sutherland 3-1 Inverness Athletic -1/+1   North Caledonian Lg.
29/10/2016 Saint Duthus 1-2 Orkney -7/+7   North Caledonian Lg.
29/10/2016 Banchory Saint Ternan 7-1 Dufftown +30/-30   North Junior Superlg.
29/10/2016 Newburgh Thistle 1-5 Hall Russell United -31/+31   North Junior Superlg.
29/10/2016 Colony Park Juniors 3-1 Inverness City +4/-4   North Junior Superlg.
29/10/2016 Deveronside 2-2 Culter +5/-5   North Junior Superlg.
29/10/2016 Dyce Juniors 3-1 Maud +4/-4   North Junior Superlg.
29/10/2016 Stonehaven 5-0 Buckie Rovers +8/-8   North Junior Superlg.
29/10/2016 Abbey Vale 2-2 Upper Annandale -1/+1   SoS Lg.
29/10/2016 Heston Rovers 5-2 Mid Annandale +16/-16   SoS Lg.
29/10/2016 Lochar Thistle 1-3 Newton Stewart -19/+19   SoS Lg.
29/10/2016 Lochmaben 2-7 Saint Cuthbert Wanderers -12/+12   SoS Lg.
29/10/2016 Nithsdale Wanderers 1-0 Creetown +6/-6   SoS Lg.
29/10/2016 Threave Rovers 3-0 Dumfries YMCA -4/+4   SoS Lg.
29/10/2016 Wigtown & Bladnoch 1-0 Edusport Academy +9/-9   SoS Lg.
29/10/2016 Auchinleck Talbot 2-0 Hurlford United +7/-7   West Junior Superlg. Premier
29/10/2016 Glenafton Athletic 1-1 Cumnock Juniors -4/+4   West Junior Superlg. Premier
29/10/2016 Largs Thistle 1-4 Pollok -10/+10   West Junior Superlg. Premier
29/10/2016 Troon 1-0 Kirkintilloch Rob Roy +4/-4   West Junior Superlg. Premier
29/10/2016 Invergordon 2-0 Thurso +19/-19 Football Times Cup
29/10/2016 Ardrossan Winton Rovers 1-2 Darvel Juniors -16/+16   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Arthurlie 1-3 Kilwinning Rangers -17/+17   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Bonnyrigg Rose Athletic 3-1 Rossvale -3/+3   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Dalry Thistle 0-4 Bo'ness United -3/+3   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Haddington Athletic p 3-3 Shotts Bon Accord -7/+7   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Hermes 6-0 Newmains United +9/-9   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Linlithgow Rose 3-0 Clydebank +13/-13   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Neilston Juniors 2-1 Lanark United -2/+2   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Stoneyburn 1-2 Ashfield -3/+3   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Thorniewood United 3-1 Port Glasgow +5/-5   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Vale of Clyde 0-3 Beith Juniors -3/+3   Scottish Junior Cup
29/10/2016 Armadale Thistle 0-5 Dalkeith Thistle -31/+31   East Junior Premier
29/10/2016 Bathgate Thistle 4-1 Arniston Rangers +21/-21   East Junior Premier
29/10/2016 Downfield 4-2 Saint Andrews United +7/-7   East Junior Premier
29/10/2016 Dundee Violet 6-1 Glenrothes +30/-30   East Junior Premier
29/10/2016 Forfar West End 2-1 Kennoway Star Hearts +2/-2   East Junior Premier
29/10/2016 Tayport 2-2 Sauchie Juniors +4/-4   East Junior Premier
29/10/2016 Tranent Juniors 1-3 Whitburn -16/+16   East Junior Premier
29/10/2016 East End 4-0 Longside +20/-20   North Junior 1st Div. East
29/10/2016 Ellon United 2-0 Buchanhaven Hearts +9/-9   North Junior 1st Div. East
29/10/2016 Fraserburgh United 1-2 Stoneywood Parkvale -15/+15   North Junior 1st Div. East
29/10/2016 Glentanar 0-3 Aberdeen University -14/+14   North Junior 1st Div. East
29/10/2016 Sunnybank 1-0 Lewis United ±0/±0   North Junior 1st Div. East
29/10/2016 Fochabers 0-4 Burghead Thistle -20/+20   North Junior 1st Div. West
29/10/2016 Forres Thistle 4-0 Whitehills +1/-1   North Junior 1st Div. West
29/10/2016 Montrose Roselea 4-0 Newmachar United -1/+1   North Junior 1st Div. West
29/10/2016 Nairn Saint Ninian 4-3 Spey Valley United +6/-6   North Junior 1st Div. West
29/10/2016 New Elgin Juniors 3-3 Islavale +8/-8   North Junior 1st Div. West
29/10/2016 Cumbernauld United 0-3 Irvine Meadow -19/+19   West Junior Superlg. 1st
29/10/2016 Irvine Victoria 1-3 Girvan -15/+15   West Junior Superlg. 1st
29/10/2016 Kilsyth Rangers 2-2 Rutherglen Glencairn -6/+6   West Junior Superlg. 1st
29/10/2016 Maryhill 1-0 Renfrew +6/-6   West Junior Superlg. 1st
29/10/2016 Petershill 4-2 Blantyre Victoria +5/-5   West Junior Superlg. 1st
29/10/2016 Yoker Athletic 3-4 Shettleston Juniors -4/+4   West Junior Superlg. 1st
29/10/2016 Brechin Victoria 1-6 Newburgh Juniors -44/+44   East Junior North Div.
29/10/2016 Coupar Angus 1-3 Dundee North End ±0/±0   East Junior North Div.
29/10/2016 East Craigie 3-1 Blairgowrie +17/-17   East Junior North Div.
29/10/2016 Forfar Albion 0-2 Lochee Harp -2/+2   East Junior North Div.
29/10/2016 Kinnoull 3-3 Luncarty -3/+3   East Junior North Div.
29/10/2016 Kirriemuir Thistle 6-1 Thornton Hibs +26/-26   East Junior North Div.
29/10/2016 Lochore Welfare 0-4 Scone Thistle -23/+23   East Junior North Div.
29/10/2016 Blackburn United 1-0 Dunbar United +1/-1   East Junior South Div.
29/10/2016 Crossgates Primrose 1-2 Easthouses Lily Miners Welfare ±0/±0   East Junior South Div.
29/10/2016 Lochgelly Albert 3-2 Craigroyston -6/+6   East Junior South Div.
29/10/2016 Oakley United 3-2 Livingston United -4/+4   East Junior South Div.
29/10/2016 Pumpherston Juniors 5-2 Edinburgh United +16/-16   East Junior South Div.
29/10/2016 West Calder United 5-2 Kirkcaldy YMCA +9/-9   East Junior South Div.
29/10/2016 Annbank United 4-2 Ardeer Thistle +7/-7   West Junior Ayrshire Div.
29/10/2016 Kello Rovers 2-1 Lugar Boswell Thistle -3/+3   West Junior Ayrshire Div.
29/10/2016 Maybole Juniors 1-0 Craigmark Burntonians -3/+3   West Junior Ayrshire Div.
29/10/2016 Whitletts Victoria 6-0 Saltcoats Victoria +11/-11   West Junior Ayrshire Div.
29/10/2016 Benburb 4-4 Bellshill Athletic -3/+3   West Junior Central 1st Div.
29/10/2016 Forth Wanderers 3-2 Johnstone Burgh +3/-3   West Junior Central 1st Div.
29/10/2016 Greenock Juniors 1-2 Larkhall Thistle -9/+9   West Junior Central 1st Div.
29/10/2016 Saint Roch's 6-2 Lesmahagow +13/-13   West Junior Central 1st Div.
29/10/2016 Wishaw Juniors 1-3 Cambuslang Rangers -21/+21   West Junior Central 1st Div.
29/10/2016 East Kilbride Thistle 2-5 Glasgow Perthshire -28/+28   West Junior Central 2nd Div.
29/10/2016 Gartcairn Juniors 6-1 Carluke Rovers +17/-17   West Junior Central 2nd Div.
29/10/2016 Royal Albert 1-2 Vale of Leven -6/+6   West Junior Central 2nd Div.
28/10/2016 Cumbernauld Colts U20 0-3 Preston Athletic U20 -33/+33   Lowland/East Dev. Lg.
28/10/2016 Edinburgh City U20 1-5 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 -15/+15   Lowland/East Dev. Lg.
28/10/2016 Edinburgh University U20 1-1 Edusport Academy U20 -1/+1   Lowland/East Dev. Lg.
28/10/2016 Heriot-Watt University U20 3-2 BSC Glasgow U20 ±0/±0   Lowland/East Dev. Lg.
28/10/2016 Tynecastle U20 2-1 East Kilbride U20 +7/-7   Lowland/East Dev. Lg.
28/10/2016 University of Stirling U20 6-0 Whitehill Welfare U20 +4/-4   Lowland/East Dev. Lg.
26/10/2016 Dundee 0-2 Partick Thistle -19/+19   Scottish Premier
26/10/2016 Kilmarnock 2-0 Heart of Midlothian +19/-19   Scottish Premier
26/10/2016 Motherwell 0-3 Inverness Caledonian Thistle -24/+24   Scottish Premier
26/10/2016 Rangers 1-1 Saint Johnstone -4/+4   Scottish Premier
26/10/2016 Ross County 0-4 Celtic -13/+13   Scottish Premier
26/10/2016 Aberdeen U20 4-1 Hamilton Academical U20 +15/-15   SPFL Dev. Lg.
26/10/2016 Raith Rovers U20 3-6 Berwick Rangers U20 -33/+33   SPFL Dev. Lg. East
26/10/2016 Airdrieonians U20 1-3 Queen of the South U20 -14/+14   SPFL Dev. Lg. West
26/10/2016 Cove Rangers 2-2 p Formartine United -6/+6 Aberdeenshire Shield
26/10/2016 Deveronvale 0-4 Inverurie Loco Works -17/+17 Aberdeenshire Shield
26/10/2016 Fraserburgh 0-2 Huntly -30/+30 Aberdeenshire Shield
26/10/2016 Turriff United 3-0 Aberdeen University -4/+4 Aberdeenshire Shield
26/10/2016 Edusport Academy 3-0 Abbey Vale -1/+1   SoS Lg.
26/10/2016 Dumfries YMCA 1-5 Lochar Thistle -1/+1   SoS Lg.
26/10/2016 Heston Rovers 2-6 Saint Cuthbert Wanderers -19/+19   SoS Lg.
26/10/2016 East Kilbride U20 3-3 Spartans U20 +1/-1   Lowland/East Dev. Lg.
25/10/2016 Hamilton Academical 1-0 Aberdeen +11/-11   Scottish Premier
25/10/2016 Hibernian U20 1-0 Dundee United U20 +1/-1   SPFL Dev. Lg.
25/10/2016 Inverness Caledonian Thistle U20 3-1 Kilmarnock U20 +16/-16   SPFL Dev. Lg.
25/10/2016 Motherwell U20 1-1 Ross County U20 -5/+5   SPFL Dev. Lg.
25/10/2016 Rangers U20 1-2 Saint Johnstone U20 -9/+9   SPFL Dev. Lg.
25/10/2016 Forfar Athletic U20 0-2 Alloa Athletic U20 -26/+26   SPFL Dev. Lg. East
24/10/2016 Cowdenbeath U20 2-1 Livingston U20 +9/-9   SPFL Dev. Lg. East
24/10/2016 Ayr United U20 2-2 Queen's Park U20 -9/+9   SPFL Dev. Lg. West
24/10/2016 Greenock Morton U20 5-2 Albion Rovers U20 +6/-6   SPFL Dev. Lg. West
24/10/2016 Clachnacuddin U20 3-1 Nairn County U20 +2/-2   North of Scotland Dev. Lg.
23/10/2016 Saint Johnstone 2-1 Dundee -1/+1   Scottish Premier
23/10/2016 Celtic 1-0 Rangers ±0/±0 Scottish Lg. Cup
23/10/2016 Heart of Midlothian U20 10-0 Annan Athletic U20 +5/-5   Scottish Youth Cup
23/10/2016 Clyde U20 3-3 Stranraer U20 +2/-2   SPFL Dev. Lg. West
23/10/2016 Lothian Thistle Hutchison Vale 3-1 Tynecastle +4/-4 Alex Jack Cup
22/10/2016 Inverness Caledonian Thistle 1-1 Kilmarnock -7/+7   Scottish Premier
22/10/2016 Partick Thistle 1-1 Ross County -3/+3   Scottish Premier
22/10/2016 Annan Athletic 0-0 East Stirlingshire -8/+8   Scottish FA Cup
22/10/2016 Arbroath 3-1 University of Stirling -1/+1   Scottish FA Cup
22/10/2016 Banks o' Dee 2-2 Formartine United ±0/±0   Scottish FA Cup
22/10/2016 Berwick Rangers 2-3 Hawick Royal Albert -22/+22   Scottish FA Cup
22/10/2016 Bonnyrigg Rose Athletic 2-1 Cove Rangers +1/-1   Scottish FA Cup
22/10/2016 BSC Glasgow 0-1 Beith Juniors +6/-6   Scottish FA Cup
22/10/2016 Brora Rangers 0-2 Clyde -19/+19   Scottish FA Cup
22/10/2016 Buckie Thistle 1-1 Gretna -12/+12   Scottish FA Cup
22/10/2016 Cowdenbeath 0-1 East Kilbride -8/+8   Scottish FA Cup
22/10/2016 Cumbernauld Colts 2-2 Forres Mechanics -4/+4   Scottish FA Cup
22/10/2016 Edinburgh City 0-0 Forfar Athletic +3/-3   Scottish FA Cup
22/10/2016 Gala Fairydean Rovers 0-4 Elgin City -7/+7   Scottish FA Cup
22/10/2016 Huntly 0-2 Spartans -4/+4   Scottish FA Cup
22/10/2016 Linlithgow Rose 0-3 Stirling Albion -25/+25   Scottish FA Cup
22/10/2016 Preston Athletic 0-3 Montrose -4/+4   Scottish FA Cup
22/10/2016 Wick Academy 4-1 Whitehill Welfare +7/-7   Scottish FA Cup
22/10/2016 Aberdeen 2-0 Greenock Morton +5/-5 Scottish Lg. Cup
22/10/2016 Ayr United 1-0 Queen of the South +5/-5   Scottish Champ.
22/10/2016 Dundee United 2-1 Dumbarton -6/+6   Scottish Champ.
22/10/2016 Dunfermline Athletic 1-3 Hibernian -13/+13   Scottish Champ.
22/10/2016 Falkirk 2-4 Raith Rovers -21/+21   Scottish Champ.
22/10/2016 Airdrieonians 4-1 Queen's Park +14/-14   Scottish Lg. 1
22/10/2016 Albion Rovers 0-1 Peterhead -12/+12   Scottish Lg. 1
22/10/2016 Livingston 3-1 Alloa Athletic +9/-9   Scottish Lg. 1
22/10/2016 Stenhousemuir 1-3 Brechin City -9/+9   Scottish Lg. 1
22/10/2016 Stranraer 1-1 East Fife -4/+4   Scottish Lg. 1
22/10/2016 Fort William 1-2 Deveronvale -5/+5   Highland Lg.
22/10/2016 Keith 1-6 Inverurie Loco Works -31/+31   Highland Lg.
22/10/2016 Turriff United 1-0 Fraserburgh +3/-3   Highland Lg.
22/10/2016 Civil Service Strollers 0-3 Edinburgh University -18/+18 EoS Qualifying Cup
22/10/2016 Broxburn Athletic 1-1 Newtongrange Star -5/+5   East Junior Superlg.
22/10/2016 Camelon Juniors 3-3 Dundonald Bluebell -2/+2   East Junior Superlg.
22/10/2016 Burntisland Shipyard 1-5 Tweedmouth Rangers -33/+33   EoS Lg.
22/10/2016 Coldstream 2-2 University of Stirling Reserves ±0/±0   EoS Lg.
22/10/2016 Ormiston 0-3 Eyemouth United -29/+29   EoS Lg.
22/10/2016 Peebles Rovers 0-0 Heriot-Watt University +1/-1   EoS Lg.
22/10/2016 Alness United 3-2 Saint Duthus +12/-12   North Caledonian Lg.
22/10/2016 Golspie Sutherland 3-2 Halkirk United -1/+1   North Caledonian Lg.
22/10/2016 Invergordon 1-0 Orkney +5/-5   North Caledonian Lg.
22/10/2016 Banchory Saint Ternan 1-3 Newburgh Thistle -14/+14   North Junior Superlg.
22/10/2016 Newton Stewart 4-1 Lochmaben +10/-10   SoS Lg.
22/10/2016 Cumnock Juniors 2-0 Troon +10/-10   West Junior Superlg. Premier
22/10/2016 Kilbirnie Ladeside 5-0 Largs Thistle +12/-12   West Junior Superlg. Premier
22/10/2016 Thurso 2-1 Lewis & Harris +9/-9 Football Times Cup
22/10/2016 Abbey Vale 1-3 Wigtown & Bladnoch -3/+3 Haig Gordon Trophy
22/10/2016 Edusport Academy 2-1 Threave Rovers ±0/±0 Haig Gordon Trophy
22/10/2016 Creetown 0-3 Upper Annandale -26/+26 Haig Gordon Trophy
22/10/2016 Dumfries YMCA 1-6 Saint Cuthbert Wanderers ±0/±0 Haig Gordon Trophy
22/10/2016 Mid Annandale 0-1 Lochar Thistle -12/+12 Haig Gordon Trophy
22/10/2016 Nithsdale Wanderers 1-6 Heston Rovers -21/+21 Haig Gordon Trophy
22/10/2016 Annbank United 1-2 Auchinleck Talbot +7/-7   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Arbroath Victoria 3-4 Whitburn +6/-6   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Ashfield 1-1 Stoneyburn -8/+8   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Benburb 5-3 Dyce Juniors +6/-6   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Blantyre Victoria 2-0 Tayport +8/-8   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Brechin Victoria 1-4 Sauchie Juniors +1/-1   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Burghead Thistle 0-3 Stonehaven ±0/±0   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Cambuslang Rangers 1-2 Lochgelly Albert -13/+13   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Carluke Rovers 1-0 Deveronside -4/+4   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Colony Park Juniors 0-4 Kirkintilloch Rob Roy -6/+6   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Coupar Angus 3-5 Forth Wanderers -5/+5   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Craigmark Burntonians 0-4 Penicuik Athletic -3/+3   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Cumbernauld United 2-1 Rutherglen Glencairn +5/-5   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Darvel Juniors 1-1 Ardrossan Winton Rovers +2/-2   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Downfield 1-0 Nairn Saint Ninian -10/+10   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Dufftown 3-2 Pumpherston Juniors +13/-13   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Dunbar United 5-0 Kennoway Star Hearts +32/-32   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Dundee North End 5-0 Wishaw Juniors +41/-41   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Dundee Violet 4-1 Blairgowrie +22/-22   Scottish Junior Cup
22/10/2016 East End 0-6 Lochee United -6/+6   Scottish Junior Cup
22/10/2016 East Kilbride Thistle 3-1 Forres Thistle +1/-1   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Edinburgh United 3-1 Dunipace Juniors +4/-4   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Fauldhouse United 5-0 Saint Anthony's +10/-10   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Forfar Albion 0-11 Blackburn United -6/+6   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Forfar West End 0-2 Culter -27/+27   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Gartcairn Juniors 5-0 Newmachar United ±0/±0   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Girvan 5-2 Muirkirk Juniors -2/+2   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Shettleston Juniors 2-0 Montrose Roselea -2/+2   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Glenafton Athletic 8-1 Livingston United +2/-2   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Glenrothes 1-6 Hill of Beath Hawthorn -23/+23   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Greenock Juniors 2-1 Vale of Leven -6/+6   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Hall Russell United 0-2 Maybole Juniors -16/+16   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Inverness City 2-5 Scone Thistle -27/+27   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Irvine Meadow 4-0 Oakley United +5/-5   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Islavale 9-0 Fochabers +5/-5   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Jeanfield Swifts 1-0 Saint Andrews United -3/+3   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Johnstone Burgh 1-2 Broughty Athletic +4/-4   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Kello Rovers 1-2 Carnoustie Panmure -1/+1   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Kelty Hearts 6-1 Aberdeen University -1/+1   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Kilwinning Rangers 0-0 Arthurlie -4/+4   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Kinnoull 1-2 Glasgow Perthshire -13/+13   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Kirriemuir Thistle 3-1 Whitletts Victoria +10/-10   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Lanark United 0-0 Neilston Juniors +2/-2   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Larkhall Thistle 3-1 Royal Albert -4/+4   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Lewis United 1-3 Rosyth -3/+3   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Lochee Harp 3-5 Maryhill -6/+6   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Lochore Welfare 0-4 Kilsyth Rangers -3/+3   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Luncarty 4-1 Fraserburgh United +9/-9   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Maud 5-1 Spey Valley United +16/-16   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Musselburgh Athletic 8-4 Craigroyston ±0/±0   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Newmains United 1-1 Hermes +8/-8   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Petershill 2-1 Dalkeith Thistle -3/+3   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Pollok 4-0 Glentanar -3/+3   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Port Glasgow 1-1 Thorniewood United ±0/±0   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Renfrew 6-4 Bathgate Thistle +9/-9   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Shotts Bon Accord 3-3 Haddington Athletic +2/-2   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Tranent Juniors 4-3 Longside -9/+9   Scottish Junior Cup
22/10/2016 West Calder United 0-2 Arniston Rangers -2/+2   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Yoker Athletic 2-3 Irvine Victoria -16/+16   Scottish Junior Cup
22/10/2016 Buchanhaven Hearts 2-0 Cruden Bay -3/+3   North Junior 1st Div. East
22/10/2016 Sunnybank 2-2 Stoneywood Parkvale -4/+4   North Junior 1st Div. East
22/10/2016 Whitehills 1-1 New Elgin Juniors +4/-4   North Junior 1st Div. West
22/10/2016 Thornton Hibs 2-0 East Craigie +2/-2   East Junior North Div.
22/10/2016 Crossgates Primrose 2-2 Kirkcaldy YMCA +1/-1   East Junior South Div.
22/10/2016 Ardeer Thistle 5-1 Lugar Boswell Thistle +14/-14   West Junior Ayrshire Div.
22/10/2016 Bellshill Athletic 1-1 Vale of Clyde -4/+4   West Junior Central 1st Div.
22/10/2016 Lesmahagow 0-2 Rossvale -15/+15   West Junior Central 1st Div.
21/10/2016 BSC Glasgow U20 1-2 Tynecastle U20 -7/+7   Lowland/East Dev. Lg.
21/10/2016 Edusport Academy U20 3-5 Edinburgh City U20 -32/+32   Lowland/East Dev. Lg.
21/10/2016 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 2-6 University of Stirling U20 -19/+19   Lowland/East Dev. Lg.
21/10/2016 Preston Athletic U20 1-3 Heriot-Watt University U20 -23/+23   Lowland/East Dev. Lg.
21/10/2016 Whitehill Welfare U20 0-4 Cumbernauld Colts U20 -11/+11   Lowland/East Dev. Lg.
19/10/2016 Celtic 0-2 Borussia Mönchengladbach {GER} -7/+7   UEFA Champions Lg.
19/10/2016 Heston Rovers 5-1 Nithsdale Wanderers +9/-9   SoS Lg.
19/10/2016 Newton Stewart 4-1 Creetown +9/-9   SoS Lg.
19/10/2016 Saint Cuthbert Wanderers 3-1 Edusport Academy +14/-14   SoS Lg.
19/10/2016 Threave Rovers 2-0 Abbey Vale -2/+2   SoS Lg.
18/10/2016 Dundee United U20 3-2 Aberdeen U20 +7/-7   SPFL Dev. Lg.
18/10/2016 Dunfermline Athletic U20 5-1 Saint Mirren U20 +25/-25   SPFL Dev. Lg.
18/10/2016 Hamilton Academical U20 5-0 Inverness Caledonian Thistle U20 +12/-12   SPFL Dev. Lg.
18/10/2016 Kilmarnock U20 4-2 Rangers U20 +11/-11   SPFL Dev. Lg.
18/10/2016 Motherwell U20 0-3 Hibernian U20 -31/+31   SPFL Dev. Lg.
18/10/2016 Partick Thistle U20 3-1 Heart of Midlothian U20 +4/-4   SPFL Dev. Lg.
18/10/2016 Ross County U20 4-1 Dundee U20 +15/-15   SPFL Dev. Lg.
18/10/2016 Raith Rovers U20 7-0 Cowdenbeath U20 +13/-13   SPFL Dev. Lg. East
18/10/2016 Queen of the South U20 2-3 Greenock Morton U20 -4/+4   SPFL Dev. Lg. West
18/10/2016 Edusport Academy U20 2-2 Tynecastle U20 -6/+6   Lowland/East Dev. Lg.
17/10/2016 Saint Johnstone U20 0-1 Falkirk U20 -11/+11   SPFL Dev. Lg.
17/10/2016 Alloa Athletic U20 2-1 Berwick Rangers U20 +4/-4   SPFL Dev. Lg. East
17/10/2016 Livingston U20 2-6 Stirling Albion U20 -23/+23   SPFL Dev. Lg. East
17/10/2016 Albion Rovers U20 6-2 Clyde U20 +10/-10   SPFL Dev. Lg. West
17/10/2016 Queen's Park U20 1-2 Airdrieonians U20 -12/+12   SPFL Dev. Lg. West
17/10/2016 Stranraer U20 1-3 Ayr United U20 -9/+9   SPFL Dev. Lg. West
17/10/2016 Forres Mechanics U20 1-3 Clachnacuddin U20 +3/-3   North of Scotland Dev. Lg.
17/10/2016 Nairn County U20 4-0 Lossiemouth U20 +17/-17   North of Scotland Dev. Lg.
17/10/2016 Banks o' Dee U20 6-1 Deveronvale U20 +16/-16   Aberdeenshire Dev. Lg.
17/10/2016 Buckie Thistle U20 1-5 Inverurie Loco Works U20 -43/+43   Aberdeenshire Dev. Lg.
17/10/2016 Formartine United U20 5-2 Turriff United U20 ±0/±0   Aberdeenshire Dev. Lg.
17/10/2016 Fraserburgh U20 1-1 Keith U20 -3/+3   Aberdeenshire Dev. Lg.
17/10/2016 Huntly U20 3-0 Cove Rangers U20 +17/-17   Aberdeenshire Dev. Lg.
16/10/2016 Banks o' Dee 2-0 Maud -2/+2 North Junior Lg. Cup
15/10/2016 Aberdeen 4-0 Ross County +13/-13   Scottish Premier
15/10/2016 Celtic 2-0 Motherwell -1/+1   Scottish Premier
15/10/2016 Heart of Midlothian 2-0 Dundee +3/-3   Scottish Premier
15/10/2016 Partick Thistle 2-2 Hamilton Academical -4/+4   Scottish Premier
15/10/2016 Saint Johnstone 0-1 Kilmarnock -18/+18   Scottish Premier
15/10/2016 Dumbarton 0-3 Ayr United -23/+23   Scottish Champ.
15/10/2016 Falkirk 2-1 Dunfermline Athletic -1/+1   Scottish Champ.
15/10/2016 Queen of the South 0-5 Greenock Morton -43/+43   Scottish Champ.
15/10/2016 Raith Rovers 0-0 Hibernian ±0/±0   Scottish Champ.
15/10/2016 Saint Mirren 0-2 Dundee United -12/+12   Scottish Champ.
15/10/2016 Airdrieonians 1-3 Peterhead -21/+21   Scottish Lg. 1
15/10/2016 Brechin City 0-1 Alloa Athletic -6/+6   Scottish Lg. 1
15/10/2016 Livingston 1-2 Albion Rovers -16/+16   Scottish Lg. 1
15/10/2016 Queen's Park 1-0 East Fife +6/-6   Scottish Lg. 1
15/10/2016 Stenhousemuir 0-5 Stranraer -26/+26   Scottish Lg. 1
15/10/2016 Arbroath 2-0 Forfar Athletic +15/-15   Scottish Lg. 2
15/10/2016 Cowdenbeath 2-2 Annan Athletic -1/+1   Scottish Lg. 2
15/10/2016 Edinburgh City 0-1 Clyde -5/+5   Scottish Lg. 2
15/10/2016 Montrose 0-5 Elgin City -33/+33   Scottish Lg. 2
15/10/2016 Stirling Albion 0-0 Berwick Rangers -2/+2   Scottish Lg. 2
15/10/2016 Buckie Thistle 1-1 Fraserburgh -9/+9   Highland Lg.
15/10/2016 Clachnacuddin 2-0 Inverurie Loco Works +15/-15   Highland Lg.
15/10/2016 Cove Rangers 6-0 Wick Academy +20/-20   Highland Lg.
15/10/2016 Formartine United 1-4 Brora Rangers -21/+21   Highland Lg.
15/10/2016 Huntly 2-2 Strathspey Thistle -7/+7   Highland Lg.
15/10/2016 Keith 4-0 Deveronvale +17/-17   Highland Lg.
15/10/2016 Lossiemouth 5-0 Fort William +14/-14   Highland Lg.
15/10/2016 Rothes 0-5 Forres Mechanics -12/+12   Highland Lg.
15/10/2016 Turriff United 2-0 Nairn County +4/-4   Highland Lg.
15/10/2016 Abbey Vale 1-0 BSC Glasgow +22/-22   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Coldstream 0-3 Leith Athletic -6/+6   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Dalbeattie Star 2-3 Wigtown & Bladnoch -20/+20   South Ch'lge Cup
15/10/2016 East Kilbride 1-0 Gala Fairydean Rovers -9/+9   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Eyemouth United 1-6 Tynecastle -20/+20   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Gretna 1-2 Vale of Leithen -11/+11   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Hawick Royal Albert 1-3 Cumbernauld Colts -11/+11   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Mid Annandale 0-3 East Stirlingshire -1/+1   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Nithsdale Wanderers 1-4 Threave Rovers -8/+8   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Preston Athletic 1-2 Lothian Thistle Hutchison Vale +3/-3   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Spartans 6-0 Lochar Thistle +3/-3   South Ch'lge Cup
15/10/2016 University of Stirling 1-2 Edinburgh University -12/+12   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Upper Annandale 1-5 Whitehill Welfare -4/+4   South Ch'lge Cup
15/10/2016 Carnoustie Panmure 2-1 Bonnyrigg Rose Athletic +18/-18   East Junior Superlg.
15/10/2016 Dundonald Bluebell 5-6 Broxburn Athletic -12/+12   East Junior Superlg.
15/10/2016 Fauldhouse United 1-4 Musselburgh Athletic -18/+18   East Junior Superlg.
15/10/2016 Jeanfield Swifts 3-1 Hill of Beath Hawthorn +12/-12   East Junior Superlg.
15/10/2016 Kelty Hearts 1-1 Camelon Juniors -10/+10   East Junior Superlg.
15/10/2016 Newtongrange Star 2-4 Penicuik Athletic -13/+13   East Junior Superlg.
15/10/2016 Burntisland Shipyard 0-6 Ormiston -32/+32   EoS Lg.
15/10/2016 Peebles Rovers 0-1 University of Stirling Reserves -7/+7   EoS Lg.
15/10/2016 Tweedmouth Rangers 0-2 Heriot-Watt University -2/+2   EoS Lg.
15/10/2016 Inverness Athletic 10-0 Alness United +41/-41   North Caledonian Lg.
15/10/2016 Culter 8-2 Buckie Rovers +15/-15   North Junior Superlg.
15/10/2016 Dufftown 1-5 Dyce Juniors -18/+18   North Junior Superlg.
15/10/2016 Hall Russell United 1-0 Inverness City -1/+1   North Junior Superlg.
15/10/2016 Hermes 4-2 Colony Park Juniors +5/-5   North Junior Superlg.
15/10/2016 Creetown 3-4 Saint Cuthbert Wanderers +4/-4   SoS Lg.
15/10/2016 Newton Stewart 3-1 Heston Rovers +12/-12   SoS Lg.
15/10/2016 Linlithgow Rose 2-1 Thornton Hibs -6/+6   East Junior Cup
15/10/2016 Invergordon 2-1 Shetland +12/-12 Football Times Cup
15/10/2016 Broughty Athletic 5-2 Blairgowrie +5/-5   Inter-Regional Cup
15/10/2016 Ashfield 1-2 Larkhall Thistle +3/-3   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Beith Juniors 4-1 Ardeer Thistle -3/+3   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Bellshill Athletic 1-2 Petershill -2/+2   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Benburb p 0-0 Glasgow Perthshire -9/+9   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Cambuslang Rangers 0-3 Auchinleck Talbot -7/+7   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Cumnock Juniors 4-0 Clydebank +19/-19   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Dalry Thistle 0-3 Pollok ±0/±0   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Gartcairn Juniors 2-0 Cumbernauld United +12/-12   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Shettleston Juniors 3-2 Hurlford United +8/-8   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Glenafton Athletic 3-2 Carluke Rovers -9/+9   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Greenock Juniors 0-2 Troon -6/+6   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Irvine Victoria 0-3 Rossvale -25/+25   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Johnstone Burgh 1-2 Royal Albert -19/+19   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Kello Rovers 1-1 p Blantyre Victoria +5/-5   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Kilbirnie Ladeside 4-1 Forth Wanderers -1/+1   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Kilsyth Rangers p 0-0 Renfrew -6/+6   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Kilwinning Rangers 3-0 Arthurlie +16/-16   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Kirkintilloch Rob Roy 7-2 East Kilbride Thistle +4/-4   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Largs Thistle 1-0 Wishaw Juniors +5/-5   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Lesmahagow 1-2 Craigmark Burntonians -20/+20   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Lugar Boswell Thistle 2-3 Maryhill +1/-1   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Maybole Juniors 2-0 Girvan +22/-22   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Newmains United 0-4 Ardrossan Winton Rovers -5/+5   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Port Glasgow 1-1 p Neilston Juniors -2/+2   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Rutherglen Glencairn 1-1 p Irvine Meadow -1/+1   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Saint Roch's 2-0 Muirkirk Juniors -6/+6   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Saltcoats Victoria 2-1 Shotts Bon Accord +14/-14   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Thorniewood United 4-2 Yoker Athletic +14/-14   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Vale of Clyde 2-3 Darvel Juniors -11/+11   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Vale of Leven 0-3 Annbank United -21/+21   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Whitletts Victoria 3-1 Saint Anthony's +3/-3   WoS Lg. Cup
15/10/2016 Arniston Rangers 1-0 Armadale Thistle -4/+4   East Junior Premier
15/10/2016 Bathgate Thistle 1-2 Tranent Juniors -12/+12   East Junior Premier
15/10/2016 Glenrothes 2-0 Tayport +15/-15   East Junior Premier
15/10/2016 Haddington Athletic 7-0 Dundee Violet +20/-20   East Junior Premier
15/10/2016 Whitburn 2-2 Saint Andrews United -5/+5   East Junior Premier
15/10/2016 Aberdeen University 1-2 Fraserburgh United ±0/±0   North Junior 1st Div. East
15/10/2016 Cruden Bay 1-2 East End +5/-5   North Junior 1st Div. East
15/10/2016 Glentanar 1-5 Sunnybank -11/+11   North Junior 1st Div. East
15/10/2016 Lewis United 1-1 Buchanhaven Hearts ±0/±0   North Junior 1st Div. East
15/10/2016 Stoneywood Parkvale 2-4 Ellon United -19/+19   North Junior 1st Div. East
15/10/2016 Burghead Thistle 1-3 Islavale -2/+2   North Junior 1st Div. West
15/10/2016 Fochabers 4-3 Whitehills +3/-3   North Junior 1st Div. West
15/10/2016 Nairn Saint Ninian 4-2 Forres Thistle +16/-16   North Junior 1st Div. West
15/10/2016 New Elgin Juniors 1-5 Montrose Roselea -3/+3   North Junior 1st Div. West
15/10/2016 Spey Valley United 4-3 Newmachar United -8/+8   North Junior 1st Div. West
15/10/2016 Arbroath Victoria 4-5 Kirriemuir Thistle +4/-4   East Junior North Div.
15/10/2016 Newburgh Juniors 5-0 Lochore Welfare +36/-36   East Junior North Div.
15/10/2016 Scone Thistle 2-3 Kinnoull -3/+3   East Junior North Div.
15/10/2016 Easthouses Lily Miners Welfare 1-2 Blackburn United +2/-2   East Junior South Div.
15/10/2016 Craigroyston 4-4 Kirkcaldy YMCA -6/+6   East Junior South Div.
15/10/2016 Edinburgh United 1-4 Dunbar United -25/+25   East Junior South Div.
15/10/2016 Livingston United 4-5 Crossgates Primrose -15/+15   East Junior South Div.
15/10/2016 Lochgelly Albert 4-2 Pumpherston Juniors +6/-6   East Junior South Div.
15/10/2016 Oakley United 2-1 West Calder United +1/-1   East Junior South Div.
14/10/2016 Inverness Caledonian Thistle 0-1 Rangers -9/+9   Scottish Premier
14/10/2016 Glasgow University 9-0 Dumfries YMCA +1/-1   South Ch'lge Cup
14/10/2016 Lochmaben 1-7 Edusport Academy -14/+14   South Ch'lge Cup
14/10/2016 Cumbernauld Colts U20 8-4 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 +16/-16   Lowland/East Dev. Lg.
14/10/2016 Edinburgh City U20 2-5 Edinburgh University U20 -13/+13   Lowland/East Dev. Lg.
14/10/2016 Heriot-Watt University U20 3-0 Whitehill Welfare U20 +8/-8   Lowland/East Dev. Lg.
14/10/2016 Spartans U20 8-2 BSC Glasgow U20 +12/-12   Lowland/East Dev. Lg.
14/10/2016 Tynecastle U20 2-1 Preston Athletic U20 +7/-7   Lowland/East Dev. Lg.
14/10/2016 University of Stirling U20 2-0 Edusport Academy U20 +2/-2   Lowland/East Dev. Lg.
13/10/2016 Aberdeen U20 2-1 Hibernian U20 +1/-1   SPFL Dev. Lg.
12/10/2016 Berwick Rangers U20 2-1 Forfar Athletic U20 +10/-10   SPFL Dev. Lg. East
12/10/2016 Airdrieonians U20 0-4 Stranraer U20 -37/+37   SPFL Dev. Lg. West
12/10/2016 Clachnacuddin 0-0 Turriff United +3/-3   Highland Lg.
12/10/2016 Lossiemouth 1-3 Formartine United -2/+2   Highland Lg.
12/10/2016 Nairn County 4-4 Forres Mechanics -1/+1   Highland Lg.
12/10/2016 Banks o' Dee 4-2 Buckie Thistle +22/-22 Aberdeenshire Shield
12/10/2016 Keith 0-1 Fraserburgh -3/+3 Aberdeenshire Shield
11/10/2016 Falkirk U20 4-1 Kilmarnock U20 +15/-15   SPFL Dev. Lg.
11/10/2016 Stirling Albion U20 2-2 Raith Rovers U20 -4/+4   SPFL Dev. Lg. East
10/10/2016 Dundee U20 0-1 Celtic U20 -2/+2   SPFL Dev. Lg.
10/10/2016 Heart of Midlothian U20 0-2 Ross County U20 -16/+16   SPFL Dev. Lg.
10/10/2016 Inverness Caledonian Thistle U20 1-1 Dundee United U20 +3/-3   SPFL Dev. Lg.
10/10/2016 Motherwell U20 4-0 Dunfermline Athletic U20 +10/-10   SPFL Dev. Lg.
10/10/2016 Rangers U20 2-2 Hamilton Academical U20 ±0/±0   SPFL Dev. Lg.
10/10/2016 Saint Mirren U20 1-1 Saint Johnstone U20 -2/+2   SPFL Dev. Lg.
10/10/2016 Cowdenbeath U20 0-3 Alloa Athletic U20 -22/+22   SPFL Dev. Lg. East
10/10/2016 Ayr United U20 5-4 Albion Rovers U20 -3/+3   SPFL Dev. Lg. West
10/10/2016 Greenock Morton U20 3-0 Clyde U20 ±0/±0   SPFL Dev. Lg. West
09/10/2016 Queen of the South 2-0 Linfield {NIR} +3/-3 Scottish Ch'lge Cup
09/10/2016 Tynecastle U20 2-4 Hibernian U20 +4/-4   Scottish Youth Cup
09/10/2016 Kilbirnie Ladeside 1-0 Auchinleck Talbot +11/-11 Ayrshire Sectional Lg. Cup
08/10/2016 Bala Town {WAL} 2-4 Alloa Athletic +3/-3 Scottish Ch'lge Cup
08/10/2016 Dunfermline Athletic 2-1 Queen's Park -4/+4 Scottish Ch'lge Cup
08/10/2016 Forfar Athletic 1-3 The New Saints {WAL} -9/+9 Scottish Ch'lge Cup
08/10/2016 Hibernian 1-2 Saint Mirren -16/+16 Scottish Ch'lge Cup
08/10/2016 Stranraer 0-1 Dundee United -1/+1 Scottish Ch'lge Cup
08/10/2016 Edinburgh City 1-2 Elgin City -6/+6   Scottish Lg. 2
08/10/2016 Brora Rangers 6-0 Keith +6/-6   Highland Lg.
08/10/2016 Deveronvale 2-9 Buckie Thistle -12/+12   Highland Lg.
08/10/2016 Forres Mechanics 0-3 Cove Rangers -12/+12   Highland Lg.
08/10/2016 Fort William 3-2 Turriff United +19/-19   Highland Lg.
08/10/2016 Huntly 0-2 Clachnacuddin -15/+15   Highland Lg.
08/10/2016 Inverurie Loco Works 1-2 Formartine United -3/+3   Highland Lg.
08/10/2016 Nairn County 3-0 Rothes +2/-2   Highland Lg.
08/10/2016 Strathspey Thistle 1-2 Lossiemouth -2/+2   Highland Lg.
08/10/2016 Wick Academy 0-1 Fraserburgh -15/+15   Highland Lg.
08/10/2016 Civil Service Strollers 3-1 Preston Athletic +6/-6   Lowland Lg.
08/10/2016 Cumbernauld Colts 0-2 East Kilbride -7/+7   Lowland Lg.
08/10/2016 Dalbeattie Star 1-3 Gretna -25/+25   Lowland Lg.
08/10/2016 East Stirlingshire 3-0 BSC Glasgow +8/-8   Lowland Lg.
08/10/2016 Hawick Royal Albert 4-1 Gala Fairydean Rovers +18/-18   Lowland Lg.
08/10/2016 University of Stirling 3-1 Edinburgh University +9/-9   Lowland Lg.
08/10/2016 Vale of Leithen 2-1 Selkirk +1/-1   Lowland Lg.
08/10/2016 Whitehill Welfare 1-0 Spartans +10/-10   Lowland Lg.
08/10/2016 Bo'ness United 0-0 Camelon Juniors -10/+10   East Junior Superlg.
08/10/2016 Broughty Athletic 3-4 Carnoustie Panmure -17/+17   East Junior Superlg.
08/10/2016 Musselburgh Athletic 1-2 Dundonald Bluebell -12/+12   East Junior Superlg.
08/10/2016 Burntisland Shipyard 0-6 Leith Athletic -6/+6   EoS Lg.
08/10/2016 Lothian Thistle Hutchison Vale 3-0 Tynecastle +5/-5   EoS Lg.
08/10/2016 Peebles Rovers 0-1 Coldstream -11/+11   EoS Lg.
08/10/2016 Tweedmouth Rangers 0-1 Eyemouth United -3/+3   EoS Lg.
08/10/2016 University of Stirling Reserves 1-3 Heriot-Watt University -19/+19   EoS Lg.
08/10/2016 Invergordon 5-4 Golspie Sutherland +10/-10   North Caledonian Lg.
08/10/2016 Inverness Athletic 1-4 Halkirk United -15/+15   North Caledonian Lg.
08/10/2016 Orkney 5-2 Alness United +4/-4   North Caledonian Lg.
08/10/2016 Thurso 2-0 Saint Duthus +4/-4   North Caledonian Lg.
08/10/2016 Banks o' Dee 5-1 Buckie Rovers +1/-1   North Junior Superlg.
08/10/2016 Culter 1-3 Colony Park Juniors -22/+22   North Junior Superlg.
08/10/2016 Deveronside 4-2 Dufftown +11/-11   North Junior Superlg.
08/10/2016 Dyce Juniors 2-0 Hall Russell United +7/-7   North Junior Superlg.
08/10/2016 Inverness City 3-1 Banchory Saint Ternan +8/-8   North Junior Superlg.
08/10/2016 Maud 1-1 Stonehaven +3/-3   North Junior Superlg.
08/10/2016 Lochar Thistle 0-2 Wigtown & Bladnoch -14/+14   SoS Lg.
08/10/2016 Nithsdale Wanderers 4-5 Lochmaben -6/+6   SoS Lg.
08/10/2016 Upper Annandale 2-6 Edusport Academy -8/+8   SoS Lg.
08/10/2016 Cumnock Juniors 4-1 Kilwinning Rangers +15/-15   West Junior Superlg. Premier
08/10/2016 Glenafton Athletic 1-3 Beith Juniors -14/+14   West Junior Superlg. Premier
08/10/2016 Kirkintilloch Rob Roy 4-2 Hurlford United +14/-14   West Junior Superlg. Premier
08/10/2016 Pollok 2-0 Arthurlie +3/-3   West Junior Superlg. Premier
08/10/2016 Troon 3-1 Largs Thistle +2/-2   West Junior Superlg. Premier
08/10/2016 Arniston Rangers 2-1 Crossgates Primrose -11/+11   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Blackburn United 3-0 Rosyth +7/-7   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Broxburn Athletic 1-0 Bathgate Thistle -2/+2   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Dunbar United 2-5 Dalkeith Thistle -24/+24   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Easthouses Lily Miners Welfare 2-4 Thornton Hibs -8/+8   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Fauldhouse United 5-0 West Calder United +8/-8   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Haddington Athletic 1-2 Bonnyrigg Rose Athletic +5/-5   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Hill of Beath Hawthorn 2-0 Oakley United -4/+4   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Kennoway Star Hearts 1-1 p Glenrothes -6/+6   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Linlithgow Rose 4-1 Pumpherston Juniors ±0/±0   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Livingston United 1-5 Armadale Thistle -16/+16   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Lochore Welfare 0-6 Newtongrange Star -8/+8   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Newburgh Juniors 3-4 Tranent Juniors +8/-8   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Penicuik Athletic 7-3 Saint Andrews United +7/-7   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Sauchie Juniors 4-1 Craigroyston -2/+2   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Stoneyburn 0-8 Kelty Hearts -2/+2   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Whitburn 0-1 Lochgelly Albert -16/+16   Fife & Lothians Cup
08/10/2016 Downfield 3-0 Dundee North End +7/-7   Inter-Regional Cup
08/10/2016 Dundee Violet 2-1 Kinnoull +3/-3   Inter-Regional Cup
08/10/2016 Lochee Harp 8-2 Arbroath Victoria +27/-27   Inter-Regional Cup
08/10/2016 Lochee United 1-1 p East Craigie -13/+13   Inter-Regional Cup
08/10/2016 Luncarty 1-3 Kirriemuir Thistle -13/+13   Inter-Regional Cup
08/10/2016 Scone Thistle 0-2 Jeanfield Swifts +1/-1   Inter-Regional Cup
08/10/2016 Fochabers 0-14 Hermes -5/+5   North Junior Regional Cup
08/10/2016 Stoneywood Parkvale 16-1 Cruden Bay +18/-18   North Junior Regional Cup
08/10/2016 Abbey Vale 0-5 Heston Rovers -27/+27 SoS Lg. Cup
08/10/2016 Creetown 1-2 Newton Stewart -6/+6 SoS Lg. Cup
08/10/2016 Mid Annandale 5-0 Dumfries YMCA ±0/±0 SoS Lg. Cup
08/10/2016 Saint Cuthbert Wanderers 2-4 Threave Rovers -26/+26 SoS Lg. Cup
08/10/2016 Tayport 1-0 Forfar West End +3/-3   East Junior Premier
08/10/2016 Aberdeen University 2-0 Lewis United +16/-16   North Junior 1st Div. East
08/10/2016 Fraserburgh United 2-1 East End +1/-1   North Junior 1st Div. East
08/10/2016 Longside 4-5 Ellon United -11/+11   North Junior 1st Div. East
08/10/2016 Sunnybank 3-2 Buchanhaven Hearts +4/-4   North Junior 1st Div. East
08/10/2016 Forres Thistle 5-0 New Elgin Juniors +8/-8   North Junior 1st Div. West
08/10/2016 Islavale 2-4 Spey Valley United -22/+22   North Junior 1st Div. West
08/10/2016 Montrose Roselea 1-3 Nairn Saint Ninian -33/+33   North Junior 1st Div. West
08/10/2016 Whitehills 1-0 Newmachar United +11/-11   North Junior 1st Div. West
08/10/2016 Blantyre Victoria 0-1 Irvine Meadow -10/+10   West Junior Superlg. 1st
08/10/2016 Girvan 3-4 Clydebank -5/+5   West Junior Superlg. 1st
08/10/2016 Irvine Victoria 0-1 Kilsyth Rangers -4/+4   West Junior Superlg. 1st
08/10/2016 Petershill 1-2 Cumbernauld United -18/+18   West Junior Superlg. 1st
08/10/2016 Renfrew 0-1 Shettleston Juniors -3/+3   West Junior Superlg. 1st
08/10/2016 Shotts Bon Accord 3-2 Rutherglen Glencairn +9/-9   West Junior Superlg. 1st
08/10/2016 Yoker Athletic 1-2 Maryhill -17/+17   West Junior Superlg. 1st
08/10/2016 Blairgowrie 4-0 Brechin Victoria +4/-4   East Junior North Div.
08/10/2016 Coupar Angus 1-1 Forfar Albion -10/+10   East Junior North Div.
08/10/2016 Kirkcaldy YMCA 1-7 Edinburgh United -25/+25   East Junior South Div.
08/10/2016 Craigmark Burntonians 1-2 Kello Rovers -5/+5   West Junior Ayrshire Div.
08/10/2016 Dalry Thistle 2-1 Ardeer Thistle +5/-5   West Junior Ayrshire Div.
08/10/2016 Darvel Juniors 1-0 Annbank United ±0/±0   West Junior Ayrshire Div.
08/10/2016 Lugar Boswell Thistle 0-6 Ardrossan Winton Rovers -15/+15   West Junior Ayrshire Div.
08/10/2016 Saltcoats Victoria 2-1 Muirkirk Juniors -2/+2   West Junior Ayrshire Div.
08/10/2016 Whitletts Victoria 2-0 Maybole Juniors +4/-4   West Junior Ayrshire Div.
08/10/2016 Bellshill Athletic 2-4 Forth Wanderers -28/+28   West Junior Central 1st Div.
08/10/2016 Benburb 5-2 Greenock Juniors +20/-20   West Junior Central 1st Div.
08/10/2016 Cambuslang Rangers 8-0 Johnstone Burgh +24/-24   West Junior Central 1st Div.
08/10/2016 Larkhall Thistle 3-4 Lesmahagow -14/+14   West Junior Central 1st Div.
08/10/2016 Neilston Juniors 3-4 Saint Roch's -7/+7   West Junior Central 1st Div.
08/10/2016 Thorniewood United 3-2 Wishaw Juniors +8/-8   West Junior Central 1st Div.
08/10/2016 Vale of Clyde 1-1 Rossvale -1/+1   West Junior Central 1st Div.
08/10/2016 Ashfield 0-4 Gartcairn Juniors -18/+18   West Junior Central 2nd Div.
08/10/2016 Carluke Rovers 2-2 Lanark United -3/+3   West Junior Central 2nd Div.
08/10/2016 Dunipace Juniors 4-1 Royal Albert +10/-10   West Junior Central 2nd Div.
08/10/2016 Glasgow Perthshire 3-1 Saint Anthony's +13/-13   West Junior Central 2nd Div.
08/10/2016 Newmains United 2-5 East Kilbride Thistle -13/+13   West Junior Central 2nd Div.
08/10/2016 Port Glasgow 2-0 Vale of Leven +2/-2   West Junior Central 2nd Div.
07/10/2016 Ayr United 1-0 Falkirk +9/-9 Scottish Ch'lge Cup
07/10/2016 Crusaders {NIR} 1-2 Livingston -8/+8 Scottish Ch'lge Cup
07/10/2016 Partick Thistle U20 1-0 Celtic U20 +11/-11   SPFL Dev. Lg.
07/10/2016 BSC Glasgow U20 1-2 East Kilbride U20 -4/+4   Lowland/East Dev. Lg.
07/10/2016 Edusport Academy U20 2-4 Cumbernauld Colts U20 -18/+18   Lowland/East Dev. Lg.
07/10/2016 Edinburgh University U20 2-2 University of Stirling U20 +7/-7   Lowland/East Dev. Lg.
07/10/2016 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 1-4 Heriot-Watt University U20 -35/+35   Lowland/East Dev. Lg.
07/10/2016 Preston Athletic U20 2-6 Spartans U20 -31/+31   Lowland/East Dev. Lg.
05/10/2016 Cumbernauld Colts 1-0 Leith Athletic +3/-3   Scottish FA Cup
05/10/2016 Buckie Thistle 5-0 Brora Rangers +30/-30   Highland Lg.
05/10/2016 Cove Rangers 2-1 Nairn County -7/+7   Highland Lg.
05/10/2016 Formartine United 8-0 Huntly +10/-10   Highland Lg.
05/10/2016 Forres Mechanics 3-5 Wick Academy -12/+12   Highland Lg.
05/10/2016 Fraserburgh 3-0 Deveronvale +6/-6   Highland Lg.
05/10/2016 Lossiemouth 2-3 Clachnacuddin -10/+10   Highland Lg.
05/10/2016 Rothes 2-1 Fort William +6/-6   Highland Lg.
05/10/2016 Turriff United 2-0 Strathspey Thistle -5/+5   Highland Lg.
05/10/2016 BSC Glasgow 2-0 Vale of Leithen +7/-7   Lowland Lg.
05/10/2016 Edusport Academy 5-3 Mid Annandale ±0/±0   SoS Lg.
05/10/2016 Dumfries YMCA 0-5 Heston Rovers -4/+4   SoS Lg.
05/10/2016 Saint Cuthbert Wanderers 3-1 Threave Rovers +3/-3   SoS Lg.
04/10/2016 Dundee United U20 4-0 Rangers U20 +22/-22   SPFL Dev. Lg.
04/10/2016 Hamilton Academical U20 2-2 Falkirk U20 -6/+6   SPFL Dev. Lg.
04/10/2016 Hibernian U20 1-0 Inverness Caledonian Thistle U20 -4/+4   SPFL Dev. Lg.
04/10/2016 Kilmarnock U20 1-1 Saint Mirren U20 -3/+3   SPFL Dev. Lg.
04/10/2016 Ross County U20 4-2 Partick Thistle U20 +13/-13   SPFL Dev. Lg.
04/10/2016 Forfar Athletic U20 6-0 Cowdenbeath U20 +12/-12   SPFL Dev. Lg. East
04/10/2016 Raith Rovers U20 2-2 Livingston U20 -7/+7   SPFL Dev. Lg. East
04/10/2016 Edinburgh University 0-4 East Kilbride -14/+14   Lowland Lg.
04/10/2016 Gretna 1-1 Gala Fairydean Rovers -2/+2   Lowland Lg.
04/10/2016 Hawick Royal Albert 4-3 Selkirk +3/-3   Lowland Lg.
04/10/2016 Preston Athletic 1-4 Dalbeattie Star -12/+12   Lowland Lg.
04/10/2016 University of Stirling 2-1 Civil Service Strollers -3/+3   Lowland Lg.
03/10/2016 Celtic U20 3-1 Heart of Midlothian U20 -1/+1   SPFL Dev. Lg.
03/10/2016 Dunfermline Athletic U20 1-0 Dundee U20 +8/-8   SPFL Dev. Lg.
03/10/2016 Saint Johnstone U20 1-1 Motherwell U20 +1/-1   SPFL Dev. Lg.
03/10/2016 Alloa Athletic U20 3-2 Stirling Albion U20 +13/-13   SPFL Dev. Lg. East
03/10/2016 Albion Rovers U20 4-0 Airdrieonians U20 +24/-24   SPFL Dev. Lg. West
03/10/2016 Ayr United U20 0-3 Greenock Morton U20 -27/+27   SPFL Dev. Lg. West
03/10/2016 Queen's Park U20 2-1 Stranraer U20 +1/-1   SPFL Dev. Lg. West
03/10/2016 Banks o' Dee U20 2-1 Buckie Thistle U20 +8/-8   Aberdeenshire Dev. Lg.
03/10/2016 Cove Rangers U20 3-1 Fraserburgh U20 +8/-8   Aberdeenshire Dev. Lg.
03/10/2016 Deveronvale U20 2-5 Keith U20 -19/+19   Aberdeenshire Dev. Lg.
03/10/2016 Formartine United U20 1-1 Inverurie Loco Works U20 -11/+11   Aberdeenshire Dev. Lg.
03/10/2016 Turriff United U20 5-4 Huntly U20 +14/-14   Aberdeenshire Dev. Lg.
02/10/2016 Hibernian 1-1 Dundee United -4/+4   Scottish Champ.
02/10/2016 Clyde U20 3-5 Queen of the South U20 -8/+8   SPFL Dev. Lg. West
02/10/2016 Kirkintilloch Rob Roy p 0-0 Shettleston Juniors -1/+1 Central Sectional Lg. Cup
01/10/2016 Dundee 0-1 Celtic +2/-2   Scottish Premier
01/10/2016 Hamilton Academical 1-1 Inverness Caledonian Thistle +1/-1   Scottish Premier
01/10/2016 Kilmarnock 0-4 Aberdeen -23/+23   Scottish Premier
01/10/2016 Rangers 2-0 Partick Thistle +5/-5   Scottish Premier
01/10/2016 Ross County 0-2 Saint Johnstone -14/+14   Scottish Premier
01/10/2016 Bonnyrigg Rose Athletic 4-1 Turriff United +4/-4   Scottish FA Cup
01/10/2016 Hawick Royal Albert 6-2 Civil Service Strollers +22/-22   Scottish FA Cup
01/10/2016 Lossiemouth 0-4 Forres Mechanics -26/+26   Scottish FA Cup
01/10/2016 Ayr United 0-0 Dunfermline Athletic -2/+2   Scottish Champ.
01/10/2016 Dumbarton 0-0 Queen of the South +3/-3   Scottish Champ.
01/10/2016 Greenock Morton 1-0 Raith Rovers +4/-4   Scottish Champ.
01/10/2016 Saint Mirren 1-1 Falkirk +1/-1   Scottish Champ.
01/10/2016 Albion Rovers 2-0 Queen's Park +8/-8   Scottish Lg. 1
01/10/2016 Alloa Athletic 1-2 Airdrieonians -16/+16   Scottish Lg. 1
01/10/2016 East Fife 0-1 Stenhousemuir -18/+18   Scottish Lg. 1
01/10/2016 Peterhead 1-2 Livingston -3/+3   Scottish Lg. 1
01/10/2016 Stranraer 0-1 Brechin City -12/+12   Scottish Lg. 1
01/10/2016 Berwick Rangers 1-1 Clyde -2/+2   Scottish Lg. 2
01/10/2016 Cowdenbeath 0-2 Stirling Albion -22/+22   Scottish Lg. 2
01/10/2016 Edinburgh City 3-3 Arbroath -1/+1   Scottish Lg. 2
01/10/2016 Elgin City 0-2 Annan Athletic -20/+20   Scottish Lg. 2
01/10/2016 Forfar Athletic 1-3 Montrose -28/+28   Scottish Lg. 2
01/10/2016 Brora Rangers 2-0 Fraserburgh -1/+1   Highland Lg.
01/10/2016 Fort William 2-6 Cove Rangers -2/+2   Highland Lg.
01/10/2016 Huntly 2-1 Keith +6/-6   Highland Lg.
01/10/2016 Inverurie Loco Works 1-1 Buckie Thistle +5/-5   Highland Lg.
01/10/2016 Strathspey Thistle 0-1 Rothes -14/+14   Highland Lg.
01/10/2016 Wick Academy 2-2 Deveronvale -11/+11   Highland Lg.
01/10/2016 Dalbeattie Star 4-3 Spartans +9/-9   Lowland Lg.
01/10/2016 East Stirlingshire 5-0 Gretna +12/-12   Lowland Lg.
01/10/2016 Edinburgh University 2-0 Whitehill Welfare +9/-9   Lowland Lg.
01/10/2016 Gala Fairydean Rovers 2-2 Cumbernauld Colts +2/-2   Lowland Lg.
01/10/2016 Preston Athletic 4-3 University of Stirling +14/-14   Lowland Lg.
01/10/2016 Selkirk 4-0 BSC Glasgow +33/-33   Lowland Lg.
01/10/2016 Vale of Leithen 1-2 East Kilbride +4/-4   Lowland Lg.
01/10/2016 Broughty Athletic 1-0 Penicuik Athletic +6/-6   East Junior Superlg.
01/10/2016 Camelon Juniors 2-1 Lochee United +8/-8   East Junior Superlg.
01/10/2016 Dundonald Bluebell 4-2 Jeanfield Swifts +8/-8   East Junior Superlg.
01/10/2016 Fauldhouse United 2-2 Carnoustie Panmure -5/+5   East Junior Superlg.
01/10/2016 Kelty Hearts 5-3 Newtongrange Star ±0/±0   East Junior Superlg.
01/10/2016 Linlithgow Rose 0-0 Hill of Beath Hawthorn -6/+6   East Junior Superlg.
01/10/2016 Eyemouth United 10-0 Burntisland Shipyard +36/-36   EoS Lg.
01/10/2016 Heriot-Watt University 6-1 Ormiston +17/-17   EoS Lg.
01/10/2016 Leith Athletic 8-2 Coldstream +7/-7   EoS Lg.
01/10/2016 University of Stirling Reserves 8-0 Tweedmouth Rangers +11/-11   EoS Lg.
01/10/2016 Saint Duthus 3-0 Halkirk United +20/-20   North Caledonian Lg.
01/10/2016 Buckie Rovers 3-1 Newburgh Thistle +17/-17   North Junior Superlg.
01/10/2016 Colony Park Juniors 2-1 Dufftown -2/+2   North Junior Superlg.
01/10/2016 Hermes 3-0 Deveronside +3/-3   North Junior Superlg.
01/10/2016 Stonehaven 2-0 Hall Russell United +6/-6   North Junior Superlg.
01/10/2016 Arthurlie 4-2 Largs Thistle +5/-5   West Junior Superlg. Premier
01/10/2016 Auchinleck Talbot 3-0 Cumnock Juniors +8/-8   West Junior Superlg. Premier
01/10/2016 Beith Juniors 2-2 Pollok -5/+5   West Junior Superlg. Premier
01/10/2016 Hurlford United 4-4 Troon -6/+6   West Junior Superlg. Premier
01/10/2016 Kilbirnie Ladeside 1-2 Kilwinning Rangers -15/+15   West Junior Superlg. Premier
01/10/2016 Lothian Thistle Hutchison Vale 2-0 Peebles Rovers -4/+4 Alex Jack Cup
01/10/2016 Heston Rovers 4-2 Abbey Vale +4/-4 Cree Lodge Cup
01/10/2016 Lochar Thistle 4-0 Creetown +13/-13 Cree Lodge Cup
01/10/2016 Mid Annandale 10-0 Dumfries YMCA +3/-3 Cree Lodge Cup
01/10/2016 Newton Stewart 2-1 Threave Rovers +10/-10 Cree Lodge Cup
01/10/2016 Nithsdale Wanderers 3-4 Upper Annandale -9/+9 Cree Lodge Cup
01/10/2016 Wigtown & Bladnoch 1-4 Saint Cuthbert Wanderers -20/+20 Cree Lodge Cup
01/10/2016 Alness United 2-2 p Shetland +10/-10 Football Times Cup
01/10/2016 Lewis & Harris 6-0 Lossiemouth U20 +2/-2 Football Times Cup
01/10/2016 Ellon United 1-4 Dyce Juniors -11/+11   Inter-Regional Cup
01/10/2016 Maud 3-0 Culter +28/-28 North Junior Lg. Cup
01/10/2016 Montrose Roselea 1-3 Banks o' Dee -12/+12 North Junior Lg. Cup
01/10/2016 Banchory Saint Ternan 2-2 p Inverness City -2/+2   North Junior Regional Cup
01/10/2016 Bellshill Athletic 1-6 Bo'ness United -15/+15   Scottish Junior Cup
01/10/2016 Crossgates Primrose 1-3 Arbroath Victoria -11/+11   Scottish Junior Cup
01/10/2016 Dunbar United p 3-3 Thornton Hibs -3/+3   Scottish Junior Cup
01/10/2016 Glenafton Athletic 3-1 Broxburn Athletic +4/-4   Scottish Junior Cup
01/10/2016 Saltcoats Victoria 0-2 Renfrew -1/+1   Scottish Junior Cup
01/10/2016 Armadale Thistle 1-1 Forfar West End +3/-3   East Junior Premier
01/10/2016 Dalkeith Thistle 1-0 Downfield +8/-8   East Junior Premier
01/10/2016 Dundee Violet 1-3 Bathgate Thistle -12/+12   East Junior Premier
01/10/2016 Kennoway Star Hearts 2-1 Whitburn +5/-5   East Junior Premier
01/10/2016 Saint Andrews United 0-4 Arniston Rangers -30/+30   East Junior Premier
01/10/2016 Sauchie Juniors 4-2 Haddington Athletic +1/-1   East Junior Premier
01/10/2016 Tranent Juniors 4-1 Glenrothes +14/-14   East Junior Premier
01/10/2016 Buchanhaven Hearts 2-1 Glentanar -8/+8   North Junior 1st Div. East
01/10/2016 Cruden Bay 0-8 Stoneywood Parkvale -29/+29   North Junior 1st Div. East
01/10/2016 East End 5-4 Aberdeen University -5/+5   North Junior 1st Div. East
01/10/2016 Fraserburgh United 0-1 Sunnybank -16/+16   North Junior 1st Div. East
01/10/2016 Lewis United 3-3 Longside -1/+1   North Junior 1st Div. East
01/10/2016 Forres Thistle 9-0 Fochabers +6/-6   North Junior 1st Div. West
01/10/2016 Nairn Saint Ninian 4-1 Burghead Thistle +8/-8   North Junior 1st Div. West
01/10/2016 Newmachar United 0-7 Islavale -18/+18   North Junior 1st Div. West
01/10/2016 Spey Valley United 4-0 New Elgin Juniors +7/-7   North Junior 1st Div. West
01/10/2016 Clydebank 0-0 Blantyre Victoria -7/+7   West Junior Superlg. 1st
01/10/2016 Cumbernauld United 2-2 Girvan ±0/±0   West Junior Superlg. 1st
01/10/2016 Irvine Meadow 3-1 Irvine Victoria +5/-5   West Junior Superlg. 1st
01/10/2016 Kilsyth Rangers 1-1 Yoker Athletic -4/+4   West Junior Superlg. 1st
01/10/2016 Maryhill 1-2 Shotts Bon Accord -13/+13   West Junior Superlg. 1st
01/10/2016 Rutherglen Glencairn 2-2 Petershill +2/-2   West Junior Superlg. 1st
01/10/2016 Brechin Victoria 0-6 Luncarty -30/+30   East Junior North Div.
01/10/2016 Dundee North End 5-3 Newburgh Juniors -5/+5   East Junior North Div.
01/10/2016 East Craigie 3-1 Lochore Welfare +3/-3   East Junior North Div.
01/10/2016 Kinnoull 8-0 Forfar Albion +5/-5   East Junior North Div.
01/10/2016 Kirriemuir Thistle 5-3 Scone Thistle -1/+1   East Junior North Div.
01/10/2016 Lochee Harp 4-4 Blairgowrie +7/-7   East Junior North Div.
01/10/2016 Blackburn United 4-2 Livingston United -4/+4   East Junior South Div.
01/10/2016 Edinburgh United 1-0 Craigroyston -3/+3   East Junior South Div.
01/10/2016 Kirkcaldy YMCA 1-1 Rosyth +5/-5   East Junior South Div.
01/10/2016 Pumpherston Juniors 3-2 Oakley United -1/+1   East Junior South Div.
01/10/2016 Stoneyburn 0-1 Lochgelly Albert +5/-5   East Junior South Div.
01/10/2016 West Calder United 3-3 Easthouses Lily Miners Welfare -3/+3   East Junior South Div.
01/10/2016 Annbank United 2-3 Dalry Thistle -15/+15   West Junior Ayrshire Div.
01/10/2016 Ardeer Thistle 2-2 Craigmark Burntonians -7/+7   West Junior Ayrshire Div.
01/10/2016 Ardrossan Winton Rovers 5-0 Kello Rovers +11/-11   West Junior Ayrshire Div.
01/10/2016 Lugar Boswell Thistle 2-4 Darvel Juniors -9/+9   West Junior Ayrshire Div.
01/10/2016 Muirkirk Juniors 1-3 Whitletts Victoria ±0/±0   West Junior Ayrshire Div.
01/10/2016 Rossvale 1-0 Thorniewood United +3/-3   West Junior Central 1st Div.
01/10/2016 Forth Wanderers 2-8 Cambuslang Rangers -32/+32   West Junior Central 1st Div.
01/10/2016 Greenock Juniors 0-4 Saint Roch's -36/+36   West Junior Central 1st Div.
01/10/2016 Johnstone Burgh 2-4 Larkhall Thistle -11/+11   West Junior Central 1st Div.
01/10/2016 Vale of Clyde 0-0 Wishaw Juniors +3/-3   West Junior Central 1st Div.
01/10/2016 Gartcairn Juniors 2-4 Glasgow Perthshire -29/+29   West Junior Central 2nd Div.
01/10/2016 Lanark United 3-1 Ashfield +5/-5   West Junior Central 2nd Div.
01/10/2016 Saint Anthony's 2-1 Port Glasgow +9/-9   West Junior Central 2nd Div.
01/10/2016 Vale of Leven 5-2 Newmains United +9/-9   West Junior Central 2nd Div.