SCOTTISH FOOTBALL RESULTS DATABASE
Senior/Junior

INDEX SENIOR/JUNIOR CLUB RANKINGS COMPETITIONS DATABASE  

2023-24 JUL 23AUG 23SEP 23OCT 23NOV 23DEC 23JAN 24FEB 24MAR 24APR 24MAY 24JUN 24
2022-23 JUL 22AUG 22SEP 22OCT 22NOV 22DEC 22JAN 23FEB 23MAR 23APR 23MAY 23JUN 23
2021-22 JUL 21AUG 21SEP 21OCT 21NOV 21DEC 21JAN 22FEB 22MAR 22APR 22MAY 22JUN 22
2020-21 JUL 20AUG 20SEP 20OCT 20NOV 20DEC 20JAN 21FEB 21MAR 21APR 21MAY 21JUN 21
2019-20 JUL 19AUG 19SEP 19OCT 19NOV 19DEC 19JAN 20FEB 20MAR 20APR 20MAY 20JUN 20
2018-19 JUL 18AUG 18SEP 18OCT 18NOV 18DEC 18JAN 19FEB 19MAR 19APR 19MAY 19JUN 19
2017-18 JUL 17AUG 17SEP 17OCT 17NOV 17DEC 17JAN 18FEB 18MAR 18APR 18MAY 18JUN 18
2016-17 JUL 16AUG 16SEP 16OCT 16NOV 16DEC 16JAN 17FEB 17MAR 17APR 17MAY 17JUN 17
2015-16 JUL 15AUG 15SEP 15OCT 15NOV 15DEC 15JAN 16FEB 16MAR 16APR 16MAY 16JUN 16
2014-15 JUL 14AUG 14SEP 14OCT 14NOV 14DEC 14JAN 15FEB 15MAR 15APR 15MAY 15JUN 15
OCTOBER 2017 RESULTS
DATE TEAM 1   SCORE   TEAM 2 PTS   COMPETITION
31/10/2017 Kilmarnock 0-3 Hibernian -18/+18   Scottish Premier
31/10/2017 Celtic 1-2 Bayern München {GER} ±0/±0   UEFA Champions Lg.
31/10/2017 Dundee United U20 3-0 Falkirk U20 +21/-21   SPFL Dev. Lg.
31/10/2017 Partick Thistle U20 3-1 Dundee U20 +6/-6   SPFL Dev. Lg.
31/10/2017 Livingston U20 3-0 Cowdenbeath U20 +4/-4   SPFL Dev. Lg. East
31/10/2017 Queen of the South U20 1-3 East Kilbride U20 -19/+19   SPFL Dev. Lg. West
31/10/2017 Edinburgh University 1-2 Selkirk -8/+8   Lowland Lg.
31/10/2017 Lochmaben 3-4 Heston Rovers -7/+7 Tweedie Cup
30/10/2017 Alloa Athletic U20 3-2 Stirling Albion U20 +10/-10   SPFL Dev. Lg. East
30/10/2017 Banks o' Dee U20 5-1 Cove Rangers U20 +25/-25   Aberdeenshire Dev. Lg.
30/10/2017 Deveronvale U20 0-6 Formartine United U20 -20/+20   Aberdeenshire Dev. Lg.
30/10/2017 Fraserburgh U20 2-1 Huntly U20 +3/-3   Aberdeenshire Dev. Lg.
30/10/2017 Turriff United U20 6-0 Buckie Thistle U20 +21/-21   Aberdeenshire Dev. Lg.
30/10/2017 Brora Rangers U20 5-2 Clachnacuddin U20 +13/-13   North of Scotland Dev. Lg.
30/10/2017 Elgin City U20 4-3 Nairn County U20 -2/+2   North of Scotland Dev. Lg.
29/10/2017 Edusport Academy U20 0-6 Aberdeen U20 -4/+4   Scottish Youth Cup
29/10/2017 Hamilton Academical U20 4-2 Falkirk U20 +6/-6   Scottish Youth Cup
29/10/2017 Heart of Midlothian U20 5-1 Ayr United U20 +4/-4   Scottish Youth Cup
29/10/2017 Inverness Caledonian Thistle U20 2-0 University of Stirling U20 +2/-2   Scottish Youth Cup
29/10/2017 Inverurie Loco Works U20 1-3 Raith Rovers U20 +6/-6   Scottish Youth Cup
29/10/2017 Motherwell U20 9-0 Burntisland Shipyard U20 +1/-1   Scottish Youth Cup
29/10/2017 Ross County U20 2-0 Fraserburgh U20 -8/+8   Scottish Youth Cup
29/10/2017 Saint Johnstone U20 2-1 Dundee United U20 +4/-4   Scottish Youth Cup
29/10/2017 Spartans U20 0-3 Kilmarnock U20 -20/+20   Scottish Youth Cup
29/10/2017 Clyde U20 2-0 Queen's Park U20 +19/-19   SPFL Dev. Lg. West
28/10/2017 Aberdeen 2-1 Ross County -3/+3   Scottish Premier
28/10/2017 Celtic 1-1 Kilmarnock -12/+12   Scottish Premier
28/10/2017 Dundee 1-3 Hamilton Academical -19/+19   Scottish Premier
28/10/2017 Heart of Midlothian 1-3 Rangers -12/+12   Scottish Premier
28/10/2017 Motherwell 0-1 Hibernian -10/+10   Scottish Premier
28/10/2017 Partick Thistle 1-0 Saint Johnstone +4/-4   Scottish Premier
28/10/2017 Dumbarton 0-2 Dundee United -12/+12   Scottish Champ.
28/10/2017 Inverness Caledonian Thistle 1-0 Dunfermline Athletic +7/-7   Scottish Champ.
28/10/2017 Livingston 3-2 Brechin City -7/+7   Scottish Champ.
28/10/2017 Queen of the South 4-2 Falkirk +10/-10   Scottish Champ.
28/10/2017 Saint Mirren 2-2 Greenock Morton -6/+6   Scottish Champ.
28/10/2017 Airdrieonians 2-2 Albion Rovers -2/+2   Scottish Lg. 1
28/10/2017 Ayr United 2-0 Stranraer +3/-3   Scottish Lg. 1
28/10/2017 East Fife 3-1 Arbroath +18/-18   Scottish Lg. 1
28/10/2017 Forfar Athletic 1-1 Raith Rovers +8/-8   Scottish Lg. 1
28/10/2017 Queen's Park 0-4 Alloa Athletic -27/+27   Scottish Lg. 1
28/10/2017 Berwick Rangers 1-0 Cowdenbeath +2/-2   Scottish Lg. 2
28/10/2017 Clyde 2-4 Elgin City -14/+14   Scottish Lg. 2
28/10/2017 Montrose 1-0 Edinburgh City -2/+2   Scottish Lg. 2
28/10/2017 Peterhead 1-0 Annan Athletic -1/+1   Scottish Lg. 2
28/10/2017 Stirling Albion 1-2 Stenhousemuir -11/+11   Scottish Lg. 2
28/10/2017 Brora Rangers 2-0 Rothes -3/+3   Highland Lg.
28/10/2017 Buckie Thistle 2-3 Deveronvale -20/+20   Highland Lg.
28/10/2017 Clachnacuddin 0-2 Forres Mechanics -9/+9   Highland Lg.
28/10/2017 Cove Rangers 2-0 Lossiemouth -7/+7   Highland Lg.
28/10/2017 Huntly 5-1 Keith +15/-15   Highland Lg.
28/10/2017 Nairn County 2-3 Inverurie Loco Works -4/+4   Highland Lg.
28/10/2017 Strathspey Thistle 0-8 Formartine United -6/+6   Highland Lg.
28/10/2017 Turriff United 0-1 Fraserburgh -4/+4   Highland Lg.
28/10/2017 BSC Glasgow 2-0 University of Stirling +6/-6   Lowland Lg.
28/10/2017 Edusport Academy 1-2 Spartans +4/-4   Lowland Lg.
28/10/2017 East Stirlingshire 0-1 Gretna -17/+17   Lowland Lg.
28/10/2017 Edinburgh University 2-0 Hawick Royal Albert -1/+1   Lowland Lg.
28/10/2017 Gala Fairydean Rovers 4-3 Cumbernauld Colts +12/-12   Lowland Lg.
28/10/2017 Selkirk 1-4 East Kilbride -17/+17   Lowland Lg.
28/10/2017 Vale of Leithen 2-0 Civil Service Strollers +17/-17   Lowland Lg.
28/10/2017 Whitehill Welfare 3-0 Dalbeattie Star +22/-22   Lowland Lg.
28/10/2017 Burntisland Shipyard 2-3 Coldstream -1/+1   EoS Lg.
28/10/2017 Eyemouth United 2-4 Heriot-Watt University -4/+4   EoS Lg.
28/10/2017 Leith Athletic 9-0 Tweedmouth Rangers +3/-3   EoS Lg.
28/10/2017 Ormiston 0-3 Lothian Thistle Hutchison Vale +3/-3   EoS Lg.
28/10/2017 Peebles Rovers 0-7 Kelty Hearts -4/+4   EoS Lg.
28/10/2017 Tynecastle 1-2 University of Stirling Reserves -19/+19   EoS Lg.
28/10/2017 Invergordon 3-0 Halkirk United +8/-8   North Caledonian Lg.
28/10/2017 Inverness Athletic 1-4 Golspie Sutherland -13/+13   North Caledonian Lg.
28/10/2017 Saint Duthus 1-3 Thurso -13/+13   North Caledonian Lg.
28/10/2017 Banchory Saint Ternan 2-2 Ellon United +1/-1   North Junior Superlg.
28/10/2017 Colony Park Juniors 1-3 Banks o' Dee +1/-1   North Junior Superlg.
28/10/2017 Culter 1-0 Newburgh Thistle -6/+6   North Junior Superlg.
28/10/2017 Orkney 2-0 Lewis & Harris +12/-12 Football Times Cup
28/10/2017 Aberdeen University 1-2 Johnstone Burgh +4/-4   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Ardrossan Winton Rovers 2-4 Dunbar United -14/+14   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Auchinleck Talbot 8-0 Forres Thistle +1/-1   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Beith Juniors 12-0 Inverness City +3/-3   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Benburb 3-2 Craigroyston -7/+7   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Blantyre Victoria 3-0 Lochgelly Albert +14/-14   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Brechin Victoria 0-4 Bo'ness United +1/-1   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Broughty Athletic 1-3 Bathgate Thistle -25/+25   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Buchanhaven Hearts 2-2 Whitburn +11/-11   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Rossvale 3-1 Edinburgh United +3/-3   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Cambuslang Rangers 1-3 Stonehaven -29/+29   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Camelon Juniors 4-1 Hall Russell United +2/-2   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Craigmark Burntonians 0-5 Cumnock Juniors -16/+16   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Crossgates Primrose 1-0 Newburgh Juniors -5/+5   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Dufftown 1-1 Oakley United -5/+5   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Dundee Violet 2-2 Forfar West End +6/-6   Scottish Junior Cup
28/10/2017 East Craigie 1-2 Newtongrange Star ±0/±0   Scottish Junior Cup
28/10/2017 East End 0-6 Blackburn United -18/+18   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Fauldhouse United 2-3 Bonnyrigg Rose Athletic +3/-3   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Forfar Albion 0-6 Haddington Athletic -1/+1   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Gartcairn Juniors 9-0 Whitehills +2/-2   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Girvan 2-3 East Kilbride Thistle -18/+18   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Glasgow Perthshire 4-0 Kinnoull +11/-11   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Hermes 3-1 Blairgowrie +4/-4   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Hill of Beath Hawthorn 4-0 Buckie Rovers ±0/±0   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Hurlford United 2-0 Nairn Saint Ninian -6/+6   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Irvine Meadow 5-2 Broxburn Athletic +27/-27   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Kennoway Star Hearts 3-2 Clydebank +6/-6   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Kilsyth Rangers 3-1 Stoneywood Parkvale -5/+5   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Kilwinning Rangers 2-1 Larkhall Thistle -6/+6   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Kirkintilloch Rob Roy 6-0 Carluke Rovers +4/-4   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Lanark United 2-1 Dalkeith Thistle +10/-10   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Lesmahagow 3-3 Arthurlie +4/-4   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Lochee United 1-0 Armadale Thistle -10/+10   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Lochore Welfare 3-1 Spey Valley United -3/+3   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Longside 1-4 Carnoustie Panmure -10/+10   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Lugar Boswell Thistle 1-3 Linlithgow Rose +6/-6   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Maud 5-3 Harthill Royal +5/-5   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Montrose Roselea 1-3 Coupar Angus -28/+28   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Musselburgh Athletic 3-2 Darvel Juniors -4/+4   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Neilston Juniors 2-3 Downfield -13/+13   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Newmachar United 2-7 Dyce Juniors -2/+2   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Port Glasgow 0-0 Petershill +9/-9   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Royal Albert 1-4 Pollok -1/+1   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Rutherglen Glencairn 11-0 Glentanar +2/-2   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Saint Anthony's 1-3 Yoker Athletic -10/+10   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Saint Roch's 0-1 Bellshill Athletic -19/+19   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Sauchie Juniors 3-1 Largs Thistle +9/-9   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Shotts Bon Accord 13-0 Muirkirk Juniors +14/-14   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Sunnybank 1-6 Ashfield -33/+33   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Thorniewood United 1-0 Dundonald Bluebell +16/-16   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Thornton Hibs 0-2 Cumbernauld United -20/+20   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Tranent Juniors 5-1 Easthouses Lily Miners Welfare +5/-5   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Troon 3-1 Stoneyburn -7/+7   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Vale of Clyde 4-1 Arbroath Victoria +3/-3   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Vale of Leven 3-2 Luncarty +8/-8   Scottish Junior Cup
28/10/2017 West Calder United 3-6 Scone Thistle -24/+24   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Whitletts Victoria 1-2 Jeanfield Swifts -3/+3   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Wishaw Juniors 1-1 Arniston Rangers -7/+7   Scottish Junior Cup
28/10/2017 Lochar Thistle 8-0 Dumfries YMCA +2/-2 Tweedie Cup
28/10/2017 Threave Rovers 4-1 Saint Cuthbert Wanderers +13/-13 Tweedie Cup
28/10/2017 Upper Annandale 3-1 Newton Stewart +15/-15 Tweedie Cup
28/10/2017 Glenrothes 2-2 Tayport -1/+1   East Junior Premier
28/10/2017 Kirriemuir Thistle 0-1 Saint Andrews United -9/+9   East Junior Premier
28/10/2017 Lewis United 0-7 Fraserburgh United -26/+26   North Junior 1st Div. East
28/10/2017 Islavale 0-1 Burghead Thistle -18/+18   North Junior 1st Div. West
28/10/2017 New Elgin Juniors 0-5 Deveronside -21/+21   North Junior 1st Div. West
28/10/2017 Maryhill 1-1 Kello Rovers ±0/±0   West Junior Superlg. 1st
28/10/2017 Renfrew 1-0 Shettleston Juniors -5/+5   West Junior Superlg. 1st
28/10/2017 Dundee North End 5-1 Lochee Harp +8/-8   East Junior North Div.
28/10/2017 Kirkcaldy YMCA 1-6 Livingston United -21/+21   East Junior South Div.
28/10/2017 Rosyth 1-6 Pumpherston Juniors -24/+24   East Junior South Div.
28/10/2017 Saltcoats Victoria 1-4 Maybole Juniors -5/+5   West Junior Ayrshire Div.
28/10/2017 Dunipace Juniors 3-1 Newmains United -1/+1   West Junior Central 2nd Div.
27/10/2017 Mid Annandale 4-1 Bonnyton Thistle +27/-27 Alba Cup
27/10/2017 BSC Glasgow U20 1-1 Edinburgh University U20 ±0/±0   Lowland/East Dev. Lg.
27/10/2017 Heriot-Watt University U20 9-1 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 +19/-19   Lowland/East Dev. Lg.
27/10/2017 Tynecastle U20 7-0 Mid Annandale U20 +13/-13   Lowland/East Dev. Lg.
27/10/2017 Edinburgh City U20 1-0 Bonnyton Thistle U20 -2/+2 Lowland/East Dev. Lg. Cup
26/10/2017 Hibernian U20 2-1 East Kilbride U20 -8/+8   Scottish Youth Cup
25/10/2017 Aberdeen 0-3 Celtic -14/+14   Scottish Premier
25/10/2017 Dundee 0-1 Motherwell -4/+4   Scottish Premier
25/10/2017 Rangers 1-1 Kilmarnock -9/+9   Scottish Premier
25/10/2017 Cowdenbeath U20 1-8 Raith Rovers U20 -13/+13   SPFL Dev. Lg. East
25/10/2017 Livingston U20 4-4 Stirling Albion U20 -1/+1   SPFL Dev. Lg. East
25/10/2017 Formartine United 1-2 Huntly -21/+21   Highland Lg.
25/10/2017 Fraserburgh 4-0 Clachnacuddin +7/-7   Highland Lg.
25/10/2017 Inverurie Loco Works 0-0 Turriff United -7/+7   Highland Lg.
25/10/2017 Keith 0-1 Brora Rangers +6/-6   Highland Lg.
25/10/2017 Lossiemouth 1-3 Deveronvale -12/+12   Highland Lg.
25/10/2017 Rothes 1-1 Cove Rangers +12/-12   Highland Lg.
25/10/2017 Heston Rovers 9-2 Upper Annandale +27/-27   SoS Lg.
25/10/2017 Saint Cuthbert Wanderers 3-2 Creetown -7/+7   SoS Lg.
25/10/2017 Threave Rovers 4-0 Nithsdale Wanderers +6/-6   SoS Lg.
25/10/2017 Lothian Thistle Hutchison Vale 2-0 Peebles Rovers -6/+6 EoS Lg. Cup
25/10/2017 Banks o' Dee p 3-3 Fraserburgh United -13/+13   North Junior Regional Cup
24/10/2017 Hamilton Academical 0-0 Partick Thistle -1/+1   Scottish Premier
24/10/2017 Hibernian 1-0 Heart of Midlothian +1/-1   Scottish Premier
24/10/2017 Saint Johnstone 0-0 Ross County -4/+4   Scottish Premier
24/10/2017 Forfar Athletic U20 4-2 Berwick Rangers U20 +7/-7   SPFL Dev. Lg. East
24/10/2017 Kelty Hearts 7-1 Heriot-Watt University +3/-3   EoS Lg.
23/10/2017 Stirling Albion U20 4-2 Cumbernauld Colts U20 +11/-11   Scottish Youth Cup
23/10/2017 Albion Rovers U20 1-2 Queen of the South U20 +2/-2   SPFL Dev. Lg. West
22/10/2017 Motherwell 2-0 Rangers +21/-21 Scottish Lg. Cup
22/10/2017 Stranraer U20 3-0 Airdrieonians U20 +18/-18   SPFL Dev. Lg. West
22/10/2017 Dyce Juniors p 1-1 Maud -8/+8 North Junior Lg. Cup
21/10/2017 Heart of Midlothian 1-0 Saint Johnstone +2/-2   Scottish Premier
21/10/2017 Partick Thistle 2-1 Dundee +2/-2   Scottish Premier
21/10/2017 Ross County 2-1 Hamilton Academical ±0/±0   Scottish Premier
21/10/2017 Celtic 4-2 Hibernian +2/-2 Scottish Lg. Cup
21/10/2017 Brechin City 0-1 Queen of the South ±0/±0   Scottish Champ.
21/10/2017 Dundee United 0-2 Inverness Caledonian Thistle -22/+22   Scottish Champ.
21/10/2017 Dunfermline Athletic 3-1 Livingston +11/-11   Scottish Champ.
21/10/2017 Falkirk 0-0 Saint Mirren -2/+2   Scottish Champ.
21/10/2017 Greenock Morton 1-1 Dumbarton -6/+6   Scottish Champ.
21/10/2017 Albion Rovers 0-1 Queen's Park -16/+16   Scottish Lg. 1
21/10/2017 Alloa Athletic 4-1 East Fife +13/-13   Scottish Lg. 1
21/10/2017 Arbroath 7-1 Airdrieonians +24/-24   Scottish Lg. 1
21/10/2017 Forfar Athletic 0-5 Ayr United -20/+20   Scottish Lg. 1
21/10/2017 Berwick Rangers 0-1 Montrose -9/+9   Scottish Lg. 2
21/10/2017 Clyde 1-4 Peterhead -17/+17   Scottish Lg. 2
21/10/2017 Cowdenbeath 0-3 Stirling Albion -20/+20   Scottish Lg. 2
21/10/2017 Edinburgh City 0-1 Annan Athletic -5/+5   Scottish Lg. 2
21/10/2017 Elgin City 2-0 Stenhousemuir +12/-12   Scottish Lg. 2
21/10/2017 Brora Rangers 0-5 Formartine United -47/+47   Highland Lg.
21/10/2017 Buckie Thistle 4-1 Fraserburgh +16/-16   Highland Lg.
21/10/2017 Clachnacuddin 0-4 Inverurie Loco Works -20/+20   Highland Lg.
21/10/2017 Cove Rangers 6-2 Keith -1/+1   Highland Lg.
21/10/2017 Deveronvale 0-3 Forres Mechanics -18/+18   Highland Lg.
21/10/2017 Huntly 3-2 Wick Academy +8/-8   Highland Lg.
21/10/2017 Rothes 6-0 Lossiemouth +22/-22   Highland Lg.
21/10/2017 Strathspey Thistle 0-2 Nairn County -1/+1   Highland Lg.
21/10/2017 Turriff United 6-2 Fort William +2/-2   Highland Lg.
21/10/2017 Edusport Academy 3-0 Saint Cuthbert Wanderers +7/-7   South Ch'lge Cup
21/10/2017 Edinburgh University 4-0 Burntisland Shipyard +1/-1   South Ch'lge Cup
21/10/2017 Gala Fairydean Rovers 1-3 East Stirlingshire -4/+4   South Ch'lge Cup
21/10/2017 Glasgow University 3-2 Hawick Royal Albert -2/+2   South Ch'lge Cup
21/10/2017 Gretna 2-3 Civil Service Strollers -11/+11   South Ch'lge Cup
21/10/2017 Heston Rovers 3-4 Peebles Rovers -5/+5   South Ch'lge Cup
21/10/2017 Leith Athletic 3-1 Preston Athletic +1/-1   South Ch'lge Cup
21/10/2017 Newton Stewart 0-10 Kelty Hearts -3/+3   South Ch'lge Cup
21/10/2017 Bo'ness United 1-0 Forfar West End -3/+3   East Junior Superlg.
21/10/2017 Bonnyrigg Rose Athletic 2-0 Dundonald Bluebell +3/-3   East Junior Superlg.
21/10/2017 Carnoustie Panmure 1-3 Jeanfield Swifts -18/+18   East Junior Superlg.
21/10/2017 Kennoway Star Hearts 5-2 Newtongrange Star +19/-19   East Junior Superlg.
21/10/2017 Linlithgow Rose 1-0 Sauchie Juniors -5/+5   East Junior Superlg.
21/10/2017 Penicuik Athletic 0-3 Lochee United -31/+31   East Junior Superlg.
21/10/2017 Coldstream 2-2 Heriot-Watt University +3/-3   EoS Lg.
21/10/2017 University of Stirling Reserves 8-1 Tweedmouth Rangers +10/-10   EoS Lg.
21/10/2017 Bunillidh Thistle 1-3 Golspie Sutherland +2/-2   North Caledonian Lg.
21/10/2017 Halkirk United 2-2 Thurso ±0/±0   North Caledonian Lg.
21/10/2017 Inverness Athletic 1-1 Alness United -4/+4   North Caledonian Lg.
21/10/2017 Orkney 2-3 Invergordon -15/+15   North Caledonian Lg.
21/10/2017 Banks o' Dee 2-1 Culter -1/+1   North Junior Superlg.
21/10/2017 Stonehaven 3-3 Hermes -2/+2   North Junior Superlg.
21/10/2017 Lochmaben 5-2 Stranraer Reserves +21/-21   SoS Lg.
21/10/2017 Auchinleck Talbot 3-2 Cumnock Juniors -4/+4   West Junior Superlg. Premier
21/10/2017 Beith Juniors 2-3 Pollok -14/+14   West Junior Superlg. Premier
21/10/2017 Banchory Saint Ternan 2-1 Forres Thistle +2/-2   Inter-Regional Cup
21/10/2017 Blackburn United 2-1 Glenrothes -2/+2   East Junior Premier
21/10/2017 Dalkeith Thistle 2-2 Saint Andrews United -6/+6   East Junior Premier
21/10/2017 Dunbar United 4-0 Downfield +13/-13   East Junior Premier
21/10/2017 Tranent Juniors 0-1 Musselburgh Athletic -2/+2   East Junior Premier
21/10/2017 Whitburn 1-2 Haddington Athletic -1/+1   East Junior Premier
21/10/2017 Buchanhaven Hearts 0-7 Longside -20/+20   North Junior 1st Div. East
21/10/2017 Glentanar 2-2 Aberdeen University +1/-1   North Junior 1st Div. East
21/10/2017 Lewis United 1-2 East End +6/-6   North Junior 1st Div. East
21/10/2017 Stoneywood Parkvale 5-1 Cruden Bay +2/-2   North Junior 1st Div. East
21/10/2017 Burghead Thistle 1-4 Buckie Rovers -18/+18   North Junior 1st Div. West
21/10/2017 Spey Valley United 1-2 Nairn Saint Ninian +6/-6   North Junior 1st Div. West
21/10/2017 Darvel Juniors 2-3 Petershill -1/+1   West Junior Superlg. 1st
21/10/2017 Kilsyth Rangers 1-1 Troon -2/+2   West Junior Superlg. 1st
21/10/2017 Larkhall Thistle 2-2 Maryhill -7/+7   West Junior Superlg. 1st
21/10/2017 Renfrew 3-1 Largs Thistle +10/-10   West Junior Superlg. 1st
21/10/2017 Brechin Victoria 2-5 Dundee North End -1/+1   East Junior North Div.
21/10/2017 Coupar Angus 2-4 Blairgowrie -12/+12   East Junior North Div.
21/10/2017 Dundee Violet 1-1 Kinnoull -4/+4   East Junior North Div.
21/10/2017 East Craigie 0-0 Luncarty -1/+1   East Junior North Div.
21/10/2017 Forfar Albion 0-7 Scone Thistle -6/+6   East Junior North Div.
21/10/2017 Armadale Thistle 0-0 Edinburgh United ±0/±0   East Junior South Div.
21/10/2017 Craigroyston 3-1 Kirkcaldy YMCA -3/+3   East Junior South Div.
21/10/2017 Harthill Royal 2-2 Oakley United -3/+3   East Junior South Div.
21/10/2017 Pumpherston Juniors 2-0 Crossgates Primrose -2/+2   East Junior South Div.
21/10/2017 West Calder United 0-2 Rosyth -24/+24   East Junior South Div.
21/10/2017 Ardrossan Winton Rovers 6-3 Muirkirk Juniors ±0/±0   West Junior Ayrshire Div.
21/10/2017 Irvine Victoria 6-3 Ardeer Thistle +1/-1   West Junior Ayrshire Div.
21/10/2017 Maybole Juniors 0-4 Dalry Thistle -30/+30   West Junior Ayrshire Div.
21/10/2017 Whitletts Victoria 0-3 Craigmark Burntonians -32/+32   West Junior Ayrshire Div.
21/10/2017 Benburb 0-2 East Kilbride Thistle -23/+23   West Junior Central 1st Div.
21/10/2017 Rossvale 4-3 Wishaw Juniors +5/-5   West Junior Central 1st Div.
21/10/2017 Glasgow Perthshire 5-2 Forth Wanderers +11/-11   West Junior Central 1st Div.
21/10/2017 Port Glasgow 2-1 Shotts Bon Accord +5/-5   West Junior Central 1st Div.
21/10/2017 Bellshill Athletic 2-1 Ashfield -3/+3   West Junior Central 2nd Div.
21/10/2017 Carluke Rovers 1-3 Saint Anthony's -21/+21   West Junior Central 2nd Div.
21/10/2017 Dunipace Juniors 3-1 Vale of Leven +17/-17   West Junior Central 2nd Div.
21/10/2017 Lanark United 12-0 Newmains United +13/-13   West Junior Central 2nd Div.
20/10/2017 Bonnyton Thistle 1-3 BSC Glasgow -1/+1   South Ch'lge Cup
20/10/2017 Cumbernauld Colts 1-0 East Kilbride +9/-9   South Ch'lge Cup
20/10/2017 Lochar Thistle 1-3 Dalbeattie Star -5/+5   South Ch'lge Cup
20/10/2017 Annan Athletic U20 5-1 Dumfries YMCA +5/-5   SoS Lg.
20/10/2017 BSC Glasgow U20 2-4 University of Stirling U20 -7/+7   Lowland/East Dev. Lg.
20/10/2017 Cumbernauld Colts U20 6-1 Bonnyton Thistle U20 +7/-7   Lowland/East Dev. Lg.
20/10/2017 Edinburgh City U20 1-2 Heriot-Watt University U20 -9/+9   Lowland/East Dev. Lg.
20/10/2017 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 2-0 Mid Annandale U20 ±0/±0   Lowland/East Dev. Lg.
20/10/2017 Tynecastle U20 0-4 Whitehill Welfare U20 -34/+34   Lowland/East Dev. Lg.
19/10/2017 Spartans 9-0 Ormiston +2/-2   South Ch'lge Cup
18/10/2017 Bayern München {GER} 3-0 Celtic +4/-4   UEFA Champions Lg.
18/10/2017 Raith Rovers U20 3-2 Alloa Athletic U20 -7/+7   SPFL Dev. Lg. East
18/10/2017 Queen's Park U20 1-3 Airdrieonians U20 -20/+20   SPFL Dev. Lg. West
18/10/2017 Cove Rangers 7-1 Buckie Thistle +13/-13   Highland Lg.
18/10/2017 Deveronvale 4-0 Strathspey Thistle +6/-6   Highland Lg.
18/10/2017 Rothes 3-4 Formartine United +4/-4   Highland Lg.
17/10/2017 Dundee U20 1-1 Falkirk U20 -1/+1   SPFL Dev. Lg.
17/10/2017 Hamilton Academical U20 3-0 Dundee United U20 +8/-8   SPFL Dev. Lg.
17/10/2017 Kilmarnock U20 0-1 Motherwell U20 +2/-2   SPFL Dev. Lg.
17/10/2017 Partick Thistle U20 1-3 Hibernian U20 -14/+14   SPFL Dev. Lg.
17/10/2017 Saint Johnstone U20 2-3 Ross County U20 -4/+4   SPFL Dev. Lg.
17/10/2017 Forfar Athletic U20 4-1 Cowdenbeath U20 +1/-1   SPFL Dev. Lg. East
17/10/2017 East Kilbride U20 3-0 Clyde U20 +4/-4   SPFL Dev. Lg. West
17/10/2017 Greenock Morton U20 0-1 Stranraer U20 -18/+18   SPFL Dev. Lg. West
17/10/2017 Queen of the South U20 1-0 Ayr United U20 ±0/±0   SPFL Dev. Lg. West
16/10/2017 Heart of Midlothian U20 1-3 Aberdeen U20 -22/+22   SPFL Dev. Lg.
16/10/2017 Berwick Rangers U20 3-1 Stirling Albion U20 +11/-11   SPFL Dev. Lg. East
16/10/2017 Deveronvale U20 6-2 Buckie Thistle U20 +27/-27   Aberdeenshire Dev. Lg.
16/10/2017 Turriff United U20 5-0 Inverurie Loco Works U20 +28/-28   Aberdeenshire Dev. Lg.
16/10/2017 Lossiemouth U20 0-4 Elgin City U20 -16/+16   North of Scotland Dev. Lg.
16/10/2017 Nairn County U20 3-0 Brora Rangers U20 +21/-21   North of Scotland Dev. Lg.
15/10/2017 Tweedmouth Rangers 3-6 Hawick Royal Albert -11/+11 EoS Qualifying Cup
15/10/2017 Tynecastle 3-0 Leith Athletic +27/-27 Alex Jack Cup
15/10/2017 Spartans U20 2-0 Cumbernauld Colts U20 +7/-7   Lowland/East Dev. Lg.
14/10/2017 Celtic 1-0 Dundee -9/+9   Scottish Premier
14/10/2017 Hamilton Academical 1-2 Motherwell -5/+5   Scottish Premier
14/10/2017 Hibernian 0-1 Aberdeen -8/+8   Scottish Premier
14/10/2017 Partick Thistle 0-2 Kilmarnock -23/+23   Scottish Premier
14/10/2017 Ross County 1-2 Heart of Midlothian -9/+9   Scottish Premier
14/10/2017 Banks o' Dee 2-0 Selkirk +7/-7   Scottish FA Cup
14/10/2017 Berwick Rangers 1-0 Annan Athletic +6/-6   Scottish FA Cup
14/10/2017 Buckie Thistle 6-2 BSC Glasgow +18/-18   Scottish FA Cup
14/10/2017 Civil Service Strollers 0-5 Brora Rangers -15/+15   Scottish FA Cup
14/10/2017 Cowdenbeath 0-1 East Kilbride -13/+13   Scottish FA Cup
14/10/2017 Deveronvale 0-2 Glenafton Athletic -1/+1   Scottish FA Cup
14/10/2017 Edinburgh University 0-2 Fraserburgh -7/+7   Scottish FA Cup
14/10/2017 Elgin City 3-1 Edusport Academy -5/+5   Scottish FA Cup
14/10/2017 Formartine United 4-0 East Stirlingshire +19/-19   Scottish FA Cup
14/10/2017 Keith 0-3 Clyde -6/+6   Scottish FA Cup
14/10/2017 Montrose 4-1 University of Stirling +4/-4   Scottish FA Cup
14/10/2017 Nairn County 1-2 Cove Rangers +6/-6   Scottish FA Cup
14/10/2017 Peterhead 9-0 Colville Park +9/-9   Scottish FA Cup
14/10/2017 Spartans 5-0 Clachnacuddin +9/-9   Scottish FA Cup
14/10/2017 Stirling Albion 3-5 Lothian Thistle Hutchison Vale -26/+26   Scottish FA Cup
14/10/2017 Brechin City 0-1 Greenock Morton -2/+2   Scottish Champ.
14/10/2017 Dumbarton 0-2 Saint Mirren -11/+11   Scottish Champ.
14/10/2017 Falkirk 0-0 Inverness Caledonian Thistle -5/+5   Scottish Champ.
14/10/2017 Livingston 2-0 Dundee United +8/-8   Scottish Champ.
14/10/2017 Queen of the South 0-0 Dunfermline Athletic -1/+1   Scottish Champ.
14/10/2017 Ayr United 2-2 Airdrieonians -7/+7   Scottish Lg. 1
14/10/2017 East Fife 5-4 Albion Rovers +8/-8   Scottish Lg. 1
14/10/2017 Queen's Park 1-1 Forfar Athletic -4/+4   Scottish Lg. 1
14/10/2017 Raith Rovers 2-0 Arbroath +3/-3   Scottish Lg. 1
14/10/2017 Stranraer 2-0 Alloa Athletic +10/-10   Scottish Lg. 1
14/10/2017 Fort William 1-5 Inverurie Loco Works -4/+4   Highland Lg.
14/10/2017 Wick Academy 3-0 Strathspey Thistle ±0/±0   Highland Lg.
14/10/2017 Gala Fairydean Rovers 1-3 Vale of Leithen -22/+22   Lowland Lg.
14/10/2017 Broughty Athletic 1-4 Penicuik Athletic -17/+17   East Junior Superlg.
14/10/2017 Forfar West End 0-2 Kennoway Star Hearts -20/+20   East Junior Superlg.
14/10/2017 Hill of Beath Hawthorn 2-1 Carnoustie Panmure -1/+1   East Junior Superlg.
14/10/2017 Jeanfield Swifts 2-5 Linlithgow Rose -14/+14   East Junior Superlg.
14/10/2017 Lochee United 1-3 Bo'ness United -21/+21   East Junior Superlg.
14/10/2017 Newtongrange Star 1-0 Camelon Juniors +1/-1   East Junior Superlg.
14/10/2017 Coldstream 8-3 University of Stirling Reserves +35/-35   EoS Lg.
14/10/2017 Eyemouth United 0-13 Kelty Hearts -4/+4   EoS Lg.
14/10/2017 Heriot-Watt University 2-2 Preston Athletic -4/+4   EoS Lg.
14/10/2017 Bunillidh Thistle 0-2 Inverness Athletic -7/+7   North Caledonian Lg.
14/10/2017 Halkirk United 1-4 Golspie Sutherland -26/+26   North Caledonian Lg.
14/10/2017 Colony Park Juniors 1-3 Newburgh Thistle -16/+16   North Junior Superlg.
14/10/2017 Hermes 2-2 Dufftown -8/+8   North Junior Superlg.
14/10/2017 Inverness City 0-5 Dyce Juniors -17/+17   North Junior Superlg.
14/10/2017 Maud 4-1 Banchory Saint Ternan +10/-10   North Junior Superlg.
14/10/2017 Montrose Roselea 1-2 Ellon United -15/+15   North Junior Superlg.
14/10/2017 Lochmaben 3-1 Abbey Vale +17/-17   SoS Lg.
14/10/2017 Nithsdale Wanderers 3-3 Stranraer Reserves +3/-3   SoS Lg.
14/10/2017 Saint Cuthbert Wanderers 5-1 Dumfries YMCA -1/+1   SoS Lg.
14/10/2017 Invergordon 0-1 Orkney -6/+6 Football Times Cup
14/10/2017 Saint Duthus 1-2 Lewis & Harris -1/+1 Football Times Cup
14/10/2017 Aberdeen University 0-3 Stonehaven -4/+4   Inter-Regional Cup
14/10/2017 Whitehills 0-5 Buckie Rovers -13/+13   Inter-Regional Cup
14/10/2017 Hall Russell United 0-4 Culter -22/+22   North Junior Regional Cup
14/10/2017 Downfield 4-1 Bathgate Thistle +24/-24   East Junior Premier
14/10/2017 Glenrothes 5-2 Tranent Juniors +22/-22   East Junior Premier
14/10/2017 Haddington Athletic 0-0 Fauldhouse United -4/+4   East Junior Premier
14/10/2017 Kirriemuir Thistle 0-1 Dalkeith Thistle -6/+6   East Junior Premier
14/10/2017 Musselburgh Athletic 2-1 Blackburn United -3/+3   East Junior Premier
14/10/2017 Saint Andrews United 2-2 Arniston Rangers -3/+3   East Junior Premier
14/10/2017 Tayport 2-2 Whitburn -8/+8   East Junior Premier
14/10/2017 Buchanhaven Hearts 3-0 Lewis United +14/-14   North Junior 1st Div. East
14/10/2017 Cruden Bay 1-5 Longside -4/+4   North Junior 1st Div. East
14/10/2017 Fraserburgh United 1-1 Sunnybank -2/+2   North Junior 1st Div. East
14/10/2017 Glentanar 2-5 East End -2/+2   North Junior 1st Div. East
14/10/2017 Newmachar United 1-3 Stoneywood Parkvale -2/+2   North Junior 1st Div. East
14/10/2017 Forres Thistle 4-0 Islavale +27/-27   North Junior 1st Div. West
14/10/2017 Nairn Saint Ninian 4-2 New Elgin Juniors -4/+4   North Junior 1st Div. West
14/10/2017 Spey Valley United 1-11 Deveronside -36/+36   North Junior 1st Div. West
14/10/2017 Arbroath Victoria 2-4 Blairgowrie -11/+11   East Junior North Div.
14/10/2017 Dundee North End 5-0 Newburgh Juniors +2/-2   East Junior North Div.
14/10/2017 East Craigie 6-1 Brechin Victoria +4/-4   East Junior North Div.
14/10/2017 Kinnoull 3-2 Forfar Albion -10/+10   East Junior North Div.
14/10/2017 Lochore Welfare 1-0 Coupar Angus +4/-4   East Junior North Div.
14/10/2017 Luncarty 1-0 Lochee Harp -5/+5   East Junior North Div.
14/10/2017 Scone Thistle 2-1 Dundee Violet +2/-2   East Junior North Div.
14/10/2017 Crossgates Primrose 3-3 Armadale Thistle +2/-2   East Junior South Div.
14/10/2017 Easthouses Lily Miners Welfare 2-3 Craigroyston -15/+15   East Junior South Div.
14/10/2017 Edinburgh United 5-0 Livingston United +7/-7   East Junior South Div.
14/10/2017 Kirkcaldy YMCA 1-6 West Calder United -6/+6   East Junior South Div.
14/10/2017 Lochgelly Albert 3-2 Harthill Royal -6/+6   East Junior South Div.
14/10/2017 Oakley United 1-4 Pumpherston Juniors -10/+10   East Junior South Div.
14/10/2017 Rosyth 2-1 Stoneyburn -6/+6   East Junior South Div.
13/10/2017 Saint Johnstone 0-3 Rangers -18/+18   Scottish Premier
13/10/2017 Edinburgh City 0-1 Stenhousemuir -4/+4   Scottish FA Cup
13/10/2017 Bonnyton Thistle U20 1-2 Edinburgh University U20 -4/+4   Lowland/East Dev. Lg.
13/10/2017 Heriot-Watt University U20 0-1 BSC Glasgow U20 -15/+15   Lowland/East Dev. Lg.
13/10/2017 Mid Annandale U20 1-3 Edinburgh City U20 -2/+2   Lowland/East Dev. Lg.
13/10/2017 Whitehill Welfare U20 4-2 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 +8/-8   Lowland/East Dev. Lg.
11/10/2017 Airdrieonians U20 1-5 Greenock Morton U20 -25/+25   SPFL Dev. Lg. West
10/10/2017 Aberdeen U20 4-2 Saint Mirren U20 +7/-7   SPFL Dev. Lg.
10/10/2017 Celtic U20 2-0 Dundee U20 -2/+2   SPFL Dev. Lg.
10/10/2017 Dundee United U20 2-3 Heart of Midlothian U20 -4/+4   SPFL Dev. Lg.
10/10/2017 Falkirk U20 0-1 Motherwell U20 -4/+4   SPFL Dev. Lg.
10/10/2017 Hibernian U20 5-0 Saint Johnstone U20 +13/-13   SPFL Dev. Lg.
10/10/2017 Kilmarnock U20 0-2 Partick Thistle U20 -11/+11   SPFL Dev. Lg.
10/10/2017 Ross County U20 4-2 Hamilton Academical U20 +12/-12   SPFL Dev. Lg.
10/10/2017 Livingston U20 2-1 Raith Rovers U20 +12/-12   SPFL Dev. Lg. East
10/10/2017 Ayr United U20 2-2 East Kilbride U20 -1/+1   SPFL Dev. Lg. West
10/10/2017 Queen of the South U20 0-2 Stranraer U20 -27/+27   SPFL Dev. Lg. West
09/10/2017 Alloa Athletic U20 1-2 Berwick Rangers U20 -5/+5   SPFL Dev. Lg. East
09/10/2017 Stirling Albion U20 0-1 Forfar Athletic U20 -10/+10   SPFL Dev. Lg. East
09/10/2017 Inverurie Loco Works U20 3-1 Deveronvale U20 +3/-3   Aberdeenshire Dev. Lg.
08/10/2017 Turriff United U20 8-0 Lossiemouth U20 +19/-19   Scottish Youth Cup
08/10/2017 Clyde U20 4-0 Albion Rovers U20 +24/-24   SPFL Dev. Lg. West
08/10/2017 Auchinleck Talbot 1-0 Glenafton Athletic +2/-2 Ayrshire Sectional Lg. Cup
07/10/2017 Cove Rangers 0-3 Crusaders {NIR} -27/+27 Scottish Ch'lge Cup
07/10/2017 Dundee United 1-0 Linfield {NIR} -3/+3 Scottish Ch'lge Cup
07/10/2017 Falkirk 2-0 Dunfermline Athletic +14/-14 Scottish Ch'lge Cup
07/10/2017 Inverness Caledonian Thistle 3-0 Peterhead +8/-8 Scottish Ch'lge Cup
07/10/2017 Montrose 1-3 Queen of the South -4/+4 Scottish Ch'lge Cup
07/10/2017 Saint Mirren 1-3 Raith Rovers -22/+22 Scottish Ch'lge Cup
07/10/2017 The New Saints {WAL} 4-0 Elgin City +6/-6 Scottish Ch'lge Cup
07/10/2017 East Fife 0-1 Cowdenbeath -15/+15 Fife Cup
07/10/2017 Fraserburgh 7-3 Deveronvale +7/-7   Highland Lg.
07/10/2017 Inverurie Loco Works 3-0 Buckie Thistle +23/-23   Highland Lg.
07/10/2017 Keith 0-3 Rothes -29/+29   Highland Lg.
07/10/2017 Lossiemouth 1-3 Forres Mechanics -6/+6   Highland Lg.
07/10/2017 Strathspey Thistle 1-2 Turriff United +5/-5   Highland Lg.
07/10/2017 Wick Academy 2-3 Brora Rangers +2/-2   Highland Lg.
07/10/2017 Civil Service Strollers 4-2 BSC Glasgow +20/-20   Lowland Lg.
07/10/2017 Cumbernauld Colts 1-3 East Stirlingshire -14/+14   Lowland Lg.
07/10/2017 East Kilbride 2-1 Edusport Academy -7/+7   Lowland Lg.
07/10/2017 Edinburgh University 0-1 University of Stirling -8/+8   Lowland Lg.
07/10/2017 Gretna 3-2 Dalbeattie Star +4/-4   Lowland Lg.
07/10/2017 Hawick Royal Albert 0-2 Gala Fairydean Rovers -8/+8   Lowland Lg.
07/10/2017 Spartans 2-0 Whitehill Welfare -3/+3   Lowland Lg.
07/10/2017 Vale of Leithen 1-3 Selkirk -8/+8   Lowland Lg.
07/10/2017 Carnoustie Panmure 2-6 Broughty Athletic -32/+32   East Junior Superlg.
07/10/2017 Jeanfield Swifts 3-0 Sauchie Juniors +19/-19   East Junior Superlg.
07/10/2017 Burntisland Shipyard 0-4 Kelty Hearts +2/-2   EoS Lg.
07/10/2017 Coldstream 2-3 Peebles Rovers -8/+8   EoS Lg.
07/10/2017 Eyemouth United 5-0 Tweedmouth Rangers +17/-17   EoS Lg.
07/10/2017 Ormiston 1-4 Preston Athletic -7/+7   EoS Lg.
07/10/2017 Tynecastle 1-3 Leith Athletic -16/+16   EoS Lg.
07/10/2017 University of Stirling Reserves 1-1 Heriot-Watt University ±0/±0   EoS Lg.
07/10/2017 Golspie Sutherland 1-2 Invergordon -7/+7   North Caledonian Lg.
07/10/2017 Inverness Athletic 2-1 Saint Duthus +10/-10   North Caledonian Lg.
07/10/2017 Orkney 10-0 Alness United +10/-10   North Caledonian Lg.
07/10/2017 Banchory Saint Ternan 1-2 Newburgh Thistle -8/+8   North Junior Superlg.
07/10/2017 Banks o' Dee 3-0 Hermes +6/-6   North Junior Superlg.
07/10/2017 Colony Park Juniors 0-2 Montrose Roselea -11/+11   North Junior Superlg.
07/10/2017 Ellon United 0-3 Dufftown -30/+30   North Junior Superlg.
07/10/2017 Inverness City 0-0 Hall Russell United +2/-2   North Junior Superlg.
07/10/2017 Annan Athletic U20 1-4 Newton Stewart -14/+14   SoS Lg.
07/10/2017 Dumfries YMCA 1-4 Nithsdale Wanderers -5/+5   SoS Lg.
07/10/2017 Upper Annandale 1-2 Bonnyton Thistle -2/+2   SoS Lg.
07/10/2017 Arthurlie 1-4 Kilwinning Rangers -18/+18   West Junior Superlg. Premier
07/10/2017 Cumnock Juniors 0-6 Beith Juniors -33/+33   West Junior Superlg. Premier
07/10/2017 Girvan 1-2 Kilbirnie Ladeside -7/+7   West Junior Superlg. Premier
07/10/2017 Kirkintilloch Rob Roy 2-2 Hurlford United -5/+5   West Junior Superlg. Premier
07/10/2017 Pollok 4-0 Clydebank +16/-16   West Junior Superlg. Premier
07/10/2017 Armadale Thistle 2-3 Newtongrange Star +4/-4   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Arniston Rangers 2-1 Saint Andrews United +4/-4   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Bathgate Thistle p 0-0 Camelon Juniors ±0/±0   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Crossgates Primrose 0-1 Linlithgow Rose +10/-10   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Dalkeith Thistle 1-2 Dundonald Bluebell -2/+2   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Dunbar United 4-5 Hill of Beath Hawthorn -5/+5   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Craigroyston 1-3 Tranent Juniors +1/-1   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Haddington Athletic p 0-0 Musselburgh Athletic +2/-2   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Kennoway Star Hearts 0-2 Thornton Hibs -23/+23   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Kirkcaldy YMCA 0-5 Fauldhouse United -1/+1   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Livingston United 1-2 Stoneyburn -14/+14   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Newburgh Juniors 1-8 Harthill Royal -35/+35   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Oakley United 2-4 Lochore Welfare -25/+25   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Penicuik Athletic 5-2 Broxburn Athletic +15/-15   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Rosyth 0-5 Blackburn United -16/+16   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 West Calder United 2-2 p Bo'ness United +9/-9   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Whitburn 1-1 p Edinburgh United -3/+3   Fife & Lothians Cup
07/10/2017 Dundee North End 4-0 Dundee Violet +16/-16   Inter-Regional Cup
07/10/2017 East Craigie p 2-2 Lochee United +11/-11   Inter-Regional Cup
07/10/2017 Forfar Albion 0-5 Forfar West End ±0/±0   Inter-Regional Cup
07/10/2017 Culter 2-3 Maud -20/+20 North Junior Lg. Cup
07/10/2017 Dyce Juniors 2-0 Stonehaven +5/-5 North Junior Lg. Cup
07/10/2017 Heston Rovers 3-2 Creetown -5/+5 SoS Lg. Cup
07/10/2017 Mid Annandale 1-0 Threave Rovers +8/-8 SoS Lg. Cup
07/10/2017 Stranraer Reserves 1-3 Lochar Thistle -15/+15 SoS Lg. Cup
07/10/2017 Downfield 1-2 Tayport -3/+3   East Junior Premier
07/10/2017 Glenrothes 5-0 Kirriemuir Thistle +28/-28   East Junior Premier
07/10/2017 Cruden Bay 1-5 Glentanar -32/+32   North Junior 1st Div. East
07/10/2017 East End 4-1 Aberdeen University +1/-1   North Junior 1st Div. East
07/10/2017 Fraserburgh United 5-0 Buchanhaven Hearts +15/-15   North Junior 1st Div. East
07/10/2017 Lewis United 0-5 Stoneywood Parkvale -22/+22   North Junior 1st Div. East
07/10/2017 Longside 3-0 Newmachar United -1/+1   North Junior 1st Div. East
07/10/2017 Buckie Rovers 5-1 Spey Valley United +9/-9   North Junior 1st Div. West
07/10/2017 Burghead Thistle 5-0 Whitehills +11/-11   North Junior 1st Div. West
07/10/2017 Deveronside 1-3 Nairn Saint Ninian -10/+10   North Junior 1st Div. West
07/10/2017 New Elgin Juniors 0-3 Forres Thistle -14/+14   North Junior 1st Div. West
07/10/2017 Cambuslang Rangers 4-3 Irvine Meadow ±0/±0   West Junior Superlg. 1st
07/10/2017 Shettleston Juniors 1-0 Darvel Juniors +11/-11   West Junior Superlg. 1st
07/10/2017 Largs Thistle 0-3 Cumbernauld United -35/+35   West Junior Superlg. 1st
07/10/2017 Maryhill 0-3 Kilsyth Rangers -15/+15   West Junior Superlg. 1st
07/10/2017 Renfrew 1-2 Petershill -3/+3   West Junior Superlg. 1st
07/10/2017 Troon 5-2 Larkhall Thistle +10/-10   West Junior Superlg. 1st
07/10/2017 Blairgowrie 0-3 Scone Thistle -23/+23   East Junior North Div.
07/10/2017 Brechin Victoria 3-7 Lochee Harp -18/+18   East Junior North Div.
07/10/2017 Coupar Angus 2-1 Kinnoull +12/-12   East Junior North Div.
07/10/2017 Luncarty 5-1 Arbroath Victoria +5/-5   East Junior North Div.
07/10/2017 Lochgelly Albert 3-3 Pumpherston Juniors -1/+1   East Junior South Div.
07/10/2017 Annbank United 2-5 Ardrossan Winton Rovers -23/+23   West Junior Ayrshire Div.
07/10/2017 Craigmark Burntonians 2-1 Maybole Juniors +5/-5   West Junior Ayrshire Div.
07/10/2017 Benburb 3-2 Thorniewood United ±0/±0   West Junior Central 1st Div.
07/10/2017 Greenock Juniors 0-4 Saint Roch's -19/+19   West Junior Central 1st Div.
07/10/2017 Neilston Juniors 2-1 Glasgow Perthshire +3/-3   West Junior Central 1st Div.
07/10/2017 Shotts Bon Accord 3-2 Rossvale +9/-9   West Junior Central 1st Div.
07/10/2017 Yoker Athletic 2-1 Blantyre Victoria +1/-1   West Junior Central 1st Div.
07/10/2017 Ashfield 1-1 Dunipace Juniors -3/+3   West Junior Central 2nd Div.
07/10/2017 Carluke Rovers 1-1 Royal Albert -4/+4   West Junior Central 2nd Div.
07/10/2017 Gartcairn Juniors 3-0 Bellshill Athletic +14/-14   West Junior Central 2nd Div.
07/10/2017 Saint Anthony's 2-1 Johnstone Burgh +3/-3   West Junior Central 2nd Div.
07/10/2017 Vale of Leven 2-2 Lanark United -3/+3   West Junior Central 2nd Div.
06/10/2017 Dumbarton 2-1 Stranraer ±0/±0 Scottish Ch'lge Cup
06/10/2017 Easthouses Lily Miners Welfare 1-2 Bonnyrigg Rose Athletic +10/-10   Fife & Lothians Cup
06/10/2017 BSC Glasgow U20 3-1 Mid Annandale U20 -2/+2   Lowland/East Dev. Lg.
06/10/2017 Edusport Academy U20 2-3 Bonnyton Thistle U20 -12/+12   Lowland/East Dev. Lg.
06/10/2017 Cumbernauld Colts U20 5-1 University of Stirling U20 +24/-24   Lowland/East Dev. Lg.
06/10/2017 Edinburgh City U20 2-3 Whitehill Welfare U20 -15/+15   Lowland/East Dev. Lg.
06/10/2017 Edinburgh University U20 3-2 Spartans U20 +14/-14   Lowland/East Dev. Lg.
06/10/2017 Lothian Thistle Hutchison Vale U20 2-6 Tynecastle U20 -34/+34   Lowland/East Dev. Lg.
05/10/2017 Albion Rovers U20 0-1 Alloa Athletic U20 -12/+12   Scottish Youth Cup
04/10/2017 Dundee U20 2-0 Ross County U20 +17/-17   SPFL Dev. Lg.
04/10/2017 Berwick Rangers U20 1-3 Livingston U20 -24/+24   SPFL Dev. Lg. East
04/10/2017 Cowdenbeath U20 2-6 Stirling Albion U20 -14/+14   SPFL Dev. Lg. East
04/10/2017 Greenock Morton U20 1-1 Queen's Park U20 -7/+7   SPFL Dev. Lg. West
04/10/2017 Buckie Thistle 4-1 Huntly +3/-3   Highland Lg.
04/10/2017 BSC Glasgow 4-1 Gala Fairydean Rovers +3/-3   Lowland Lg.
04/10/2017 Edusport Academy 1-5 Gretna -30/+30   Lowland Lg.
04/10/2017 Cumbernauld Colts 2-1 Whitehill Welfare -4/+4   Lowland Lg.
04/10/2017 East Kilbride 3-0 Civil Service Strollers +6/-6   Lowland Lg.
04/10/2017 Deveronvale 0-5 Cove Rangers -6/+6 Aberdeenshire Cup
04/10/2017 Formartine United 4-0 Fraserburgh +24/-24 Aberdeenshire Cup
04/10/2017 Forres Mechanics 0-3 Brora Rangers -13/+13 North of Scotland Cup
04/10/2017 Lossiemouth 3-2 Golspie Sutherland -4/+4 North of Scotland Cup
04/10/2017 Newton Stewart 1-6 Abbey Vale -41/+41   SoS Lg.
03/10/2017 Hibernian U20 1-2 Falkirk U20 -16/+16   SPFL Dev. Lg.
03/10/2017 Partick Thistle U20 2-1 Aberdeen U20 +3/-3   SPFL Dev. Lg.
03/10/2017 Saint Johnstone U20 2-4 Heart of Midlothian U20 -12/+12   SPFL Dev. Lg.
03/10/2017 Saint Mirren U20 2-1 Dundee United U20 +2/-2   SPFL Dev. Lg.
03/10/2017 Forfar Athletic U20 2-1 Alloa Athletic U20 -4/+4   SPFL Dev. Lg. East
03/10/2017 East Kilbride U20 4-3 Stranraer U20 -3/+3   SPFL Dev. Lg. West
03/10/2017 Queen of the South U20 1-2 Airdrieonians U20 -16/+16   SPFL Dev. Lg. West
03/10/2017 East Stirlingshire 0-1 Edinburgh University -19/+19   Lowland Lg.
03/10/2017 Spartans 5-0 Vale of Leithen +5/-5   Lowland Lg.
03/10/2017 University of Stirling 0-2 Selkirk -21/+21   Lowland Lg.
03/10/2017 Leith Athletic 5-1 Eyemouth United +1/-1   EoS Lg.
03/10/2017 Edusport Academy U20 3-2 University of Stirling U20 +18/-18   Lowland/East Dev. Lg.
02/10/2017 Hamilton Academical U20 4-2 Queen's Park U20 -4/+4   Scottish Youth Cup
02/10/2017 Albion Rovers U20 1-3 Ayr United U20 -12/+12   SPFL Dev. Lg. West
02/10/2017 Banks o' Dee U20 1-1 Huntly U20 +1/-1   Aberdeenshire Dev. Lg.
02/10/2017 Buckie Thistle U20 0-4 Fraserburgh U20 -26/+26   Aberdeenshire Dev. Lg.
02/10/2017 Cove Rangers U20 2-2 Turriff United U20 -7/+7   Aberdeenshire Dev. Lg.
02/10/2017 Formartine United U20 2-3 Keith U20 -15/+15   Aberdeenshire Dev. Lg.
02/10/2017 Brora Rangers U20 2-3 Lossiemouth U20 -19/+19   North of Scotland Dev. Lg.
01/10/2017 Berwick Rangers U20 1-2 University of Stirling U20 -9/+9   Scottish Youth Cup
01/10/2017 Burntisland Shipyard U20 3-2 Livingston U20 +15/-15   Scottish Youth Cup
01/10/2017 Deveronvale U20 0-12 Ross County U20 -1/+1   Scottish Youth Cup
01/10/2017 Edinburgh City U20 0-1 Raith Rovers U20 +3/-3   Scottish Youth Cup
01/10/2017 Forfar Athletic U20 1-3 Inverness Caledonian Thistle U20 -11/+11   Scottish Youth Cup
01/10/2017 Fraserburgh U20 3-0 Clachnacuddin U20 +7/-7   Scottish Youth Cup
01/10/2017 Inverurie Loco Works U20 3-0 Montrose U20 +16/-16   Scottish Youth Cup
01/10/2017 Stranraer U20 2-0 Selkirk U20 -1/+1   Scottish Youth Cup
01/10/2017 Whitehill Welfare U20 0-4 East Kilbride U20 -10/+10   Scottish Youth Cup